ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: طلاق توافقی (نکته ها و مشکلات) : مشاوره زوج ها

طلاق توافقی (نکته ها و مشکلات) : مشاوره زوج ها

طلاق توافقی یکی از معضلاتی است که امروزه بسیار با آن مواجه هستیم. تصمیمی که زوج ها بر اساس احساس ناخوشایندی که در زندگی تجربه میکنند، میگیرند.

پیش از این طلاق یک اتفاق بسیار مهم و سخت بود و اگر خانواده ایی راضی به انجام طلاق میشدند، در شأن اجتماعی برایشان افت بسیار زیادی محسوب میشد، اما امروزه به دلایل اجتماعی و تغییر در نوع نگرش افراد به زندگی و قبول نکردن سطحی از مسئولیت و کنار نیامدن با مشکلات، زوج ها بسیار راحت تر از قبل به شرایط طلاق تن میدهند و خود را آماده برای جدایی میکنند.

کنار آمدن با برخی از مشکلات

کنار آمدن با برخی از مشکلات امروزه بسیار جدی تر از قبل شده و هر کسی که در رابطه متاهلی قرار دارد خود را محق میداند که پس از اتفاق های ناخوشایند سریعاً تصمیم به جدایی بگیرد و طلاق توافقی یک راه حل ساده و پیش پا افتاده برای متأهلین امروز میباشد.

اما از آنجایی که طلاق یک آسیب اجتماعی خانوادگی است، باید بدانیم قبول بسیاری از مشکلات زندگی بسیار آسان تر و قابل تحمل تر از معضلات و مشکلات پس از طلاق است.

طلاق توافقی

شاید یک مردی که مطلقه محسوب میشود کمی شرایطی بهتر از یک زن مطلقه داشته باشد اما به هر حال هر کدام از طرفین به یک میزان از آسیب روحی طلاق بهره میبرند. 

ساختن یا خراب کردن زندگی

گذشتن از یک زندگی که ساختن آن و قبول آن با تمام مشکلات کوچک و بزرگ آن بسیار سخت است و حتی اعتماد به یک فرد دیگر و وارد شدن به یک زندگی متأهلی شرایط بسیار سخت تری به وجود خواهد آمد.

با این تعاریف طلاق توافقی در جامعه امروزه ما بیش از گذشته شده است. یک زوجی که تصمیم به جدایی از یکدیگر میگیرند و با یک توافق بر سر جدایی از یکدیگر طلاق میگیرند، بهتر است پیش از تصمیم به یک مرکز مشاوره رجوع کنند و درباره مسائل و مشکلاتشان صحبت کنند.

توافق بر سر جدایی باید تصمیمی باشد که با یک روانشناس بررسی شود و آخرین راه حل یک رابطه باشد. بهتر است پیش از این توافق بر سر رفتن به یک مرکز مشاوره توافق کنیم و برای راه طولانی ساختن زندگی مشترکمان وقت بیشتری هزینه کنیم تا بعد از جدایی مجدداً دچار پشیمانی نشویم.

ابتدای طلاق

ممکن است در ابتدای طلاق احساس آزادی و سرخوشی کوتاه مدتی به ما دست بدهد، اما اگر مشکلات و معضلات زندگیمان توسط یک مشاور روانشناس قابل حل باشد نباید خودمان را در این آسیب قرار بدهیم.

از آنجایی که تنهایی پس از طلاق بسیار مخرب است و هر فردی احساس میکند باید کسی را در کنار خود داشته باشد، ممکن است به روابط پیش پا افتاده و سطحی وارد شود که روان او را بیش از قبل دچار اضطراب و استرس قرار دهد و در بیشتر طلاق هایی که در ۵ سال اول زندگی صورت میگیرد، درصد مراجعه مجدد زوج ها به یکدیگر بسیار زیاد است.

بنابراین بهتر است با بررسی مسائل زندگیمان راهی را که میخواهیم مجدد به آن بازگردیم را پر خطر و پر آسیب نکنیم و با زمان دادن به یکدیگر، تحت نظر یک مشاور روانشناس، آگاهانه و با بینش متفاوت تری به رابطه مان بنگریم. 

مشاور روانشناس پیش از طلاق توافقی

البته در مواردی که تمام راه حل ها بررسی شد و حتی یک مشاور روانشناس نظر بر این داشت که در کنار یکدیگر بودن یک زوج، چیزی به غیر از رنج، تردید و عذاب نیست، میتوانیم در آخر به این راه حل مراجعه کنیم.

اما نکته بسیار مهم مراجعه دو نفره به یک روانشناس زوج درمانگر است که بتواند مشکلاتمان را از دید جدیدی بررسی کند. بنابراین صبر، از خودگذشتگی، بردباری و تحمل برخی از سختی هایی که میتوان به آنها کمی متفاوت تر نگاه کرد و راهی برای نجات زندگیمان باشد به آن بپردازیم و برای زندگی مشترکمان تلاش کنیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: طلاق توافقی (نکته ها و مشکلات) : مشاوره زوج ها

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA