ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی از جمله روند های یک زندگی ناکارآمد است. وقتی در یک زندگی زناشویی قرار داشته باشیم که احساس تعلق خاطر، علاقه، محبت، صداقت و همدلی در آن نباشد و صرفاً با یکدیگر در کنار هم در حال زندگی کرده باشیم که اصطلاحاً همزیستی مسالمت آمیز خوانده میشود، باید بگوییم طلاق عاطفی گرفته ایم. 

اهمیت عاطفه

از آنجایی که عاطفه مهمترین رکن یک رابطه متأهلی است، اگر دو نفری که به عنوان زن و شوهر در کنار یکدیگر زندگی میکنند، اما عاطفه، محبت و همچنین میل و علاقه قلبی به یکدیگر نداشته باشند، میتوانیم بگوییم میان آنها طلاق عاطفی برقرار شده است. احساس نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن از جمله خواسته های اولیه هر فردی است که با آن به رشد و عاطفه دست پیدا میکند.

چه زوج هایی طلاق عاطفی میگیرند؟ 

طلاق عاطفی از برقرار نکردن یک رابطه رو به رشد و علاقه به وجود می آید. هر دو نفری که صرفاً بر اساس خواسته ها و نیاز خودشان با یکدیگر و در کنار یکدیگر زندگی میکنند و منافع و خواسته های خودشان پیش قدم در خواسته های زوج خودشان است، در واقع در یک مبارزه پنهان از یکدیگر به سر میبرند، بدون بحث و دعوا و فریادهای مداوم، در واقع از یک جایی به بعد قانع شده اند که دیگر نمیتوانند با یکدیگر صحبت کنند و یا یکدیگر را دوست داشته باشند و یا منافعشان ایجاب میکند سکوت کنند، اما در کنار یکدیگر باقی بمانند.

با هم حرف بزنیم!!

سکوت نکردن و شروع به حرف زدن، اولین قدم در ایجاد ارتباط است و با این ارتباط باید به یکدیگر نزدیک شوند، یکدیگر را بشنوند، در مواردی هم از مواضع خود کوتاه بیایند.

طلاق عاطفی

بنابراین تصمیم میگیرند که با سکوتی سنگین، بدون برقراری خواسته های قلبی و عاطفیشان در کنار یکدیگر باقی بمانند. طلاق عاطفی چه در جوامع سنتی، پیش از این و چه در جوامع صنعتی امروز به وفور پیدا میشود.

طلاق عاطفی در گذشته

در گذشته به دلیل سخت و زشت بودن طلاق، زوجها مجبور به ماندن در کنار یکدیگر بودند و نمیتوانستند به آسانی از زندگی دشوار خود بیرون بیایند، بنابراین تصمیم به دوری از یکدیگر، در روان و عاطفه از هم میگرفتند.

چرا امروزه با باز بودن دست فردی در طلاق، شاهد طلاق های عاطفی هستیم؟

امروزه و همچنین در جامعه صنعتی، به دلیل سختی شرایط و قرار داد های طلاق و نیز شرایط اقتصادی که هر کسی دست از طلاق ضربه آن را متحمل میشود، زوجها به ماندن در کنار یکدیگر در یک خانه، به دور از مهر و محبت و علاقه قلبی، ترجیحاً گویا در یک مهمانخانه قرار دارند که هزینه آن را پیش از این پرداخته اند و زندگی میکنند.

زوج ها چگونه میتوانند از طلاق عاطفی بین خود جلوگیری کنند؟ 

زمانی که زوجها و یا حتی یکی از دو نفر این احساس را در بین خودشان شاهد بود که کم کم و به مرور در حال دوری از یکدیگر هستند، میتواند از همسر خود بخواهد ساعتی را در یک مرکز مشاوره با یک مشاور روانشناس صحبت کنند. 

زوجهایی که به این مرحله نزدیک میشوند، قطعاً پیش از این بارها و بارها با یکدیگر صحبت کرده اند که به بحث، دعوا و مشاجره نزدیک شده اند، بنابراین بهتر است، تصمیم بگیرند ساعتی را بدون مداخله یکدیگر در کنار روانشناسی به صحبت بنشینند تا دلیل و علت ها بیان شوند و مشاور روانشناس بتواند آنها را راهنمایی کند. 

ایجاد روابط دو نفره

ایجاد روابط دو نفره و فعالیت های دو نفره، که باعث صمیمیت و همدلی بین افراد میشود، بین زوج ها قدم مهمی است. ورزش های دو نفره، کوه نوردی با یکدیگر، خرید کردن با یکدیگر، قدم زدن با یکدیگر، سعی در غذا پختن با یکدیگر، همه و همه باعث میشود زوجها در کنار هم قرار بگیرند و صمیمیت و همکاری را مجدداً تجربه کنند. 

اما در کلیت ماجرا، پیدا کردن دلایل اصلی در طلاق های عاطفی، رفع و رجوع آنهاست که زوج ها مجدداً به مشکل با یکدیگر بر نخورند. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، صحبت با یک مشاور روانشناس میتواند مهمترین و کاربردی ترین انتخاب باشد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(10 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: طلاق عاطفی چیست؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی