22004925 021

عشق و نفرت و ارتباط آن با عزت نفس

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(34 رای)
عشق و نفرت و ارتباط آن با عزت نفس

عشق و نفرت دو مقوله جدا از هم هستند که در بیشتر مواقع روبروی یکدیگر قرار میگیرند. در واقع متضاد هم عمل میکنند. اصطلاحا اینگونه بیان میشود که فردی که عاشق است اگر در عشق خود شکست بخورد و یا در شرایطی ویژه قرار گیرد که سرخورده شود، عشق او تبدیل به نفرت میشود. که این امر ممکن است باعث مشکلات زیادی مانند افسردگی، آسیب زدن به دیگران و حتی خود کشی باشد، که معمولا عزت نفس و مشکلات زمینه ای روحی در این افراد از قبل وجود داشته است.

عشق اشتباه و انتخاب اشتباه

آنچه که بهتر است بدانیم این است که احساسی که پس از سرخوردگی و رسیدن به سرانجامی که آن را متصور بودیم، به نفرت تبدیل میشود، عشق نبوده و یا حداقل عشقی رو به رشد نبوده است. بلکه تلفیقی از دوست داشتن و احساس شهوانیت است که ما آن را به عشقی کامل تعبیر کرده ایم و پس از شکست در آن، احساس عمیقی از خشم و نفرت را در خود پیدا میکنیم. نکته مهم اینجاست که آیا این احساس نفرت در مقابل خشم، طبیعی است یا خیر؟

در برخی از موارد نفرت به معنای واقعی، تنفر محسوب نمیشود و همانگونه که گفتیم به دلیل تلفیقی از خشم و عصبانیت و پس زده شدن، احساس عمیقی به وجود میآید که شاید نفرت تعبیر شود. وقتی فردی در یک رابطه وامانده باشد و پس زده شود، بدلیل خشم عمیق، این احساس تا مدتی عادی است و نباید سرکوبش کنیم و از آن بترسیم. اما اگر این احساس دست از سرمان برندارد و تا مدت های زیادی در وجودمان باقی بماند، دیگر احساس نرمال و واکنشی عادی محسوب نمیشود.

عشق و نفرت

باید این اطمینان را پیدا کنیم که آنچه پیش از آن تجربه کرده ایم، عشق نبوده و ما خود را وابسته دیگری کرده بودیم. شاید از نوعی اختلال وابستگی رنج میبریم که با احساس واپس زدگی، تمام تعادل روانی خود را از دست میدهیم، خشمگین میشویم و دنیا را با جنگی مدام با خودمان میبینیم.

ترس از ارتباط مجدد

پس از تجربه رهاشدگی، دیگر نمیتوانید کسی را دوست داشته باشید و از نزدیک شدن به آدم های جدید میترسیدو یا گاهی سریعا خودتان را وارد ارتباط جدیدی می کنید.بیشتر این رفتار ها ناخودآگاه و بنا به طرحواره هایشما روی می دهد که می تواند شما را دچار چالش دیگری کند. پس بهترین کار صبر برای گذشتن از دوران سوگ شکست عشقی می باشد.

ارتباط عزت نفس با عشق و نفرت

نفرت نقطه مقابل عشق نیست. بلکه نفرت از احساسی می آید که ما خود برای خودمان تولید میکنیم و ظرفیت ذهنی ما را در برابر اتفاقات نشان میدهد.

افرادی با عزت نفس پایین و داشتن این احساس که «من دوست داشتنی نیستم، پس کسی که مرا ترک میکند میداند که من دوست داشتنی نیستم و پس زده میشوم» دچار خشم و احساس نفرت می شوند.

در واقع عزت نفس و احساس خویشتن دوستی، قابل ستایش و مورد احترام دانستن خود که این نیز احساسی است که از کودکی بوسیله پدر و مادر به کودکان منتقل میشود، باعث میشود تخریب هر کسی نسبت به خود کمتر باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد.

بنابراین با از بین رفتن یک رابطه نباید خود را ببازیم و خویشتن را غیر دوست داشتنی فرض کنیم. نباید احساس کنیم دنیا با ما در جنگی همیشگی است و یا اصلا ما لیاقت خوشبخت بودن و فرصت خوشبخت بودن را نداریم. اگر به چنین احساساتی در چنین روابطی دست پیدا کردیم، قطعا نیازمند آن هستیم که با یک مشاور روانشناس صحبت کرده و احساساتمان را با او در میان گذاریم و به درمان خود پردازیم.

افزودن نظر:
captcha