22006198 021

6 نشانه اصلی و مهم در بارداری

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
6 نشانه اصلی و مهم در بارداری

شناخت علائم و 6 نشانه اصلی و مهم در بارداری را در این مقاله کوتاه بخوانید. آیا به این فکر می کنید که احتمالاً باردار شده اید؟ با علائم و نشانه های بارداری تا چه میزان آشنایی دارید؟ اگر چه بهترین و دقیق ترین راه برای تشخیص بارداری استفاده از تست بارداری است، اما بارداری و حاملگی می تواند علائم دیگری داشته باشد که شاید بهتر باشد با آنها نیز آشنا شوید. بعضی از بانوان در هفته های اول بارداری دچار خونریزی های ناچیزی می شوند که می تواند عامل نگرانی آنها گردد، گرچه تمام خونریزی ها به معنای سقط جنین و عدم موفقیت در حاملگی نخواهد بود.

علائم بارداری

شاید با آشنایی با علائم بارداری بتوان از حجم این گونه نگرانی ها کاست. البته باید توجه داشت که این نشانه ها الزاماً در تمام زنان اتفاق نمی افتند، بعضی از مادران اظهار می کنند که در دوران حاملگی خود حتی یکی از این علائم را پیدا نکرده بودند. در نتیجه باید به یاد داشت که تجربه هر زنی در مورد حاملگی می تواند متفاوت باشد. در ادامه به بعضی از متداول ترین نشانه های مهم بارداری اشاره می کنیم.

6 نشانه اصلی و مهم در بارداری (لکه های خون و گرفتگی اندام)

در شناخت علائم و نشانه های بارداری چند روز بعد از انجام عمل لقاح، تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. این اتفاق می تواند منجر به یکی از اولین نشانه های حاملگی شود؛ ظاهر شدن بعضی لکه های کم حجم خون. به این فرایند خونریزی لانه گزینی گفته میشود که می تواند از روز ششم تا دوازدهم دوران بارداری رخ دهد. گرفتگی اندام در ابتدای حاملگی، گاهی زنان را به اشتباه به یاد گرفتگی اندام در دوران قاعدگی می اندازد، احتمالاً گرفتگی اندام و لکه های خون زنان را به اشتباه بیاندازد که عادت ماهانه شان شروع شده است، در صورتی که هم لکه های خونریزی در فرایند لانه گزینی و هم گرفتگی اندام به مراتب دارای حجم و شدت کمتر و ملایم تری هستند.

در کنار این دو علامت، احتمال دارد که فرد مایع شیری رنگی که از واژن ترشح می شود را مشاهده کند، که این به علت ضخیم شدن تدریجی دیواره واژن زنان در این دوره است. این ترشح ممکن است در تمام طول حاملگی ادامه یابد، این مسئله خطری ندارد و نیازمند درمان نیست. اما اگر این ترشح بوی بد، خارش و یا حساسیت بدهد، مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا پزشک شما احتمال عفونت های باکتریایی و یا عوامل دیگر را بررسی نماید.

بروز تغییرات در پستان ها

در شناخت علائم و نشانه های بارداری بروز تغییرات در پستان زنان یکی دیگر از علائم متداول بارداری است. سطح هورمون زنان بعد از انجام لقاح به سرعت تغییر می کند، به علت این تغییرات، یک یا دو هفته بعد از لقاح، پستان زنان ممکن است متورم، دردناک و یا دچار خارش شود. رنگ نواحی دور نوک پستان ممکن است کمی تیره تر گردد. مسائل دیگری نیز می توانند موجب تغییراتی در پستان ها شوند، اما اگر این تغییرات بواسطه بارداری شما رخ داده است، باید به یاد داشته باشید که برای عادت کردن به این تغییرات در سطح هورمون هایتان، به چند هفته زمان نیاز خواهید داشت، البته بعد از این چند هفته انتظار می رود که درد پستان ها کاهش یابد.

خستگی یک از نشانه های بارداری

خستگی در دوران حاملگی

در شناخت علائم و نشانه های بارداری احساس خستگی مبرم در دوران حاملگی بسیار شایع است، به طور معمول یک هفته پس از انجام لقاح احساس خستگی ظاهر می شود، اما چرا؟ این موضوع بیشتر به علت سطوح بالای هورمونی به نام پروژسترون است، اگر چه موارد دیگری نیز مانند سطوح پایین تر قند در خون، فشار خون پایین و افزایش در تولید خون می توانند در این امر دخالت داشته باشند. اگر خستگی شما بواسطه بارداری ایجاد شده است، باید بدانید که ضرورت دارد زمان مناسبی را برای استراحت کردن اختصاص دهید. همچنین مصرف مواد غذایی که از نظر پروتئین و آهن غنی هستند می تواند در این مورد کمک کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: استرس در دوران بارداری

حالت تهوع یکی از نشانه های بارداری

این علامت یکی از مشهورترین علائم بارداری است. اما تمام زنان باردار دچار این علامت نمی شوند. علت دقیق حالت تهوع مشخص نیست. اما احتمالاً هورمون های دوران بارداری در بروز این علامت نقش داشته باشند. حالت تهوع در دوران بارداری می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد اما بیشترین حالت های تهوع در صبح بوده است. ممکن است این علامت، تا انتهای دوران بارداری شما ادامه داشته باشد، خوشبختانه در اکثر زنان این علائم به مرور زمان و در حدود هفته سیزدهم تا چهاردهم حاملگی تخفیف می یابد.

حالت تهوع

قطع عادت ماهانه یکی از نشانه های بارداری

یکی دیگر از بارزترین علائم بارداری -علامتی که اکثر زنان بدان علت به سمت استفاده از تست بارداری می روند- قطع عادت ماهانه است. البته باید به یاد داشت که قطع عادت ماهانه می تواند به علل دیگری نیز رخ دهد. همچنین ممکن است بعضی زنان مقداری خون ریزی را در دوران بارداری تجربه کنند، اگر هم اکنون باردار هستید بهتر است در این مورد از پزشک خود سوال کنید که باید در چه مواقعی نگران باشید، برای مثال می توانید بپرسید که چه نوع خون ریزی طبیعی است و چه نوع خونریزی را باید یک حالت اورژانسی در نظر گرفت.

به غیر از بارداری، دلایل دیگری نیز برای قطع عادت ماهانه وجود دارد، مانند، تغییرات شدید (کاهش یا افزایش زیاد) در وزن، مشکلات هورمونی، تنش، استرس و دیگر موارد. بعضی زنان زمانی که داروهای ضد حاملگی خود را قطع می کنند، دچار قطع عادت ماهانه میشوند. اما اگر مدت زیادی است که عادت ماهانه نشده اید. احتمال حاملگی را می توانید جدی بگیرید و بهتر است که از تست بارداری استفاده کنید.

ادرار مکرر یکی از نشانه های بارداری

در شناخت علائم و نشانه های بارداری برای اکثر زنان این اتفاق حدود هفته ششم تا هشتم بارداری ظاهر می شود. اگرچه این علامت نیز می تواند علل دیگری مانند دیابت و یا عفونت های مجاری ادرار و یا استفاده بیش از حد مدرها داشته باشد. اما اگر باردار هستید، تکرر ادرار شما به علت سطوح هورمونی است.

علائم دیگر بارداری

یبوست

در دوره بارداری، به علت افزایش سطح هورمون پروژسترون، بعضی از افراد دچار یبوست می شوند، برای بهبود شرایط، آب زیاد بنوشید، ورزش کنید و مقدار مناسبی از غذاهایی که دارای فیبر کافی هستند مصرف کنید.

تغییرات در خلق و خو

تغییرات خلق و خو می تواند جزئی از علائم شایع و نشانه اصلی و مهم در بارداری و در دوران باردری بخصوص سه ماهه اول باشد، این علامت هم به احتمال زیاد می تواند ارتباطی با تغییر در سطح هورمون ها داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اهمیت مراقبت و ایمنی در زمان بارداری

کمردرد و سردرد

تعداد زیادی از زنان باردار سردردهای ملایم و کمردردهای مزمن را گزارش می کنند.

کمر درد از نشانه های بارداری

سرگیجه و از حال رفتن

این شرایط به احتمال با گشاد شدن عروق خونی، فشار خون پایین تر و قند کمتر در خون زنان باردار ارتباط داشته باشد.

در انتها باید تکرار کرد که یک زن باردار می تواند تمام این علایم را داشته باشد و یا تنها یک یا دو علامت را مشاهده کند، اگر هر یک از این علائم برای شما دردسرساز شد، با پزشک خود مشورت کنید، تا راهی برای تخفیف مشکل بیاندیشد.

منبع: webmd.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ