22006198 021

5 علت مهم سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
5 علت مهم سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

5 علت مهم سردی روابط زوج ها پس از ازدواج چیست؟ در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. اتفاق عجیب و معمول این روزها که زوج های زیادی پس از ازدواج درگیر آن هستند، این است که تا قبل از گذشت یک سال از زندگی مشترک، همه چیز خوب است. اما گویا بعد از مدتی سردی روابط زوج ها شروع می شود و ادامه پیدا می کند. در این مطلب علت سردی روابط زوج ها پس از ازدواج را از منظر رویکرد خانواده درمانی و زوج درمانی به شما توضیح خواهیم داد. حال جالب است بدانید که مشاوره پیش از ازدواج جلوی بسیاری از این گونه اتفاق های ناگوار را می گیرد. البته در ادامه و پس از ازدواج نیز یک متخصص زوج درمانی یا خانواده درمانگر می تواند کمک های فوق العاده ای به شما بکند.

واقعاً پس از گذشت یک سال از یک رابطه زناشویی، چرا بعضی از زوج ها احساس ناخوشایندی به همسر، خود و ازدواجی که داشته اند، پیدا می کنند؟ از نظر روانشناسان یکی از دلایل مهم این اتفاق، بررسی شرایط پیش از ازدواج می باشد.

 • زمانی که دو نفر تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، چه چیزی را به غیر از منفعت شخصی خودشان در نظر دارند؟
 • آیا پیش از ازدواج به مرکز مشاوره برای مشاوره پیش از ازدواج رفته اند؟
 • آیا آزمون های روانشناسی لازم و ضروری پیش از ازدواج را انجام داده اند؟
 • آیا سعی در بهبود روابط خود کرده اند؟
 • آیا به درجه مسئولیت پذیری در ازدواج رسیده اند؟

در واقع چون هر کدام از زوجین با معیارهای ذهنی، ایده آل ها و ملاک های خود وارد صحنه زندگی می شود. سقف انتظارات هم با همان ملاک ها اشتباه بالا تر می رود. بنابراین پس از گذشت یک سال از زندگی مشترک و پایین آمدن هورمون های جنسی رابطه و لذت های مشترک به صورت ناخودآگاه کمتر می شود.

از اینجا به بعد است که هر کسی در یک رابطه دو نفره متاهلی به دنبال حق و خواسته و برطرف شدن نیازهای خودش می گردد. در یک لحظه می بیند این خانه و این همسری که قرار است تا آخرین سال های عمرش را کنارشان بگذراند، چیزی به جز جهنمی تکراری نخواهد بود.

علت سردی در ازدواج

روابط دقیقاً از همینجا شروع به کند شدن، دلزده شدن، سرد شدن، بحث و مشاجره های تکراری می کند. در برخی موارد سکوتی همیشگی و تکراری و رابطه ای غیر عاطفی و غیر صمیمی در خانه حکم فرما می شود و ازدواج، رنگی دیگر می گیرد.

از این لحظه به بعد، هر چیزی در بیرون از خانه و غیر از همسرمان می تواند برایمان نوری از امید داشته باشد که در سکوتی غیر عاطفی، در بهترین حالت فقط چهارچوب یک خانه حفظ می شود و طلاق به تعویق می افتد. همسرانی که خودشان را مشغول کار بیش از حد، مهمانی های زیاد، سفر های طولانی و وقت گذرانی با دوستان می کنند و ظاهر زندگیشان فقط برای دیگران جالب است. اما در خانه مشترکشان خبری از زیبایی های زندگی و خانوادگی نیست.

5 علت مهم سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

 1. نداشتن صمیمیت واقعی
 2. نداشتن صداقت در رفتار و عمل
 3. نداشتن احترام متقابل
 4. ارتباط جنسی ناسالم و یک طرفه
 5. نداشتن حرف های مشترک و اهداف تا حدودی مشترک

نشانه های سرد شدن زندگی مشترک

 • ترجیح می دهید ساعات کمتری را در خانه کنار هم بگذرانید. اگر ترجیح می دهید که زمان های بیشتری را صرف کار، فرزندان یا بقیه فعالیت ها کنید تا با همسرتان تنها نباشید می تواند نشان دهنده سرد شدن ارتباط شما باشد.
 • سکوت سنگینی در خانه حکم فرماست. ممکن است دقت کنید و متوجه شوید که با همسرتان مثل گذشته صحبت مشترکی ندارید یا به حرف های یکدیگر بسیار کوتاه پاسخ می دهید.
 • به سختی می بخشید یا عذرخواهی می کنید. ممکن است نتوانید مثل سابق در زمان کوتاه همسر خود را ببخشید یا وقتی خودتان مرتکب اشتباهی شده اید، عذرخواهی کردن برایتان سخت است و نسبت به ناراحتی همسرتان بی تفاوت هستید.

آنچه که باید پس از هر ازدواج بدانیم

از لحاظ روانشناسی اگر ازدواج شما از ترس از تجرد، تسلیم، عذاب وجدان، دلبستگی شدید و یا شاد کردن دل پدر و مادر نبوده باشد. و حال روانی زوج ها در میزانی از سلامتی بوده باشد و نیاز تعلق، عشق، علاقه و دوست داشتن در آن وجود داشته باشد. در صورتی که با تلاش خودشان، میل به سازش، همدلی و برقراری رابطه سالم وجود داشته باشد، ازدواج ها می توانند پایه درست و غیر متزلزلی به خود بگیرند.

در این صورت با هر بحث کوچکی، رابطه یک ساله به بحث های طولانی و دلخوری هایی که تا سال ها پاک نمی شوند، نمی انجامد. آنچه که پس از ازدواج در روابط زناشویی پس از گذشت هوش هیجانی و میل به روابط دو نفره باید جدی گرفته شود، سعی و تلاش زوج ها برای برقراری و بالانس کردن همین روابط دو نفره و بالا بردن هوش هیجانی شان است.

البته نباید به اشتباه برداشت شود که در جمع بودن ها، مهمانی رفتن ها، سفرهای شلوغ و دسته جمعی به نوعی بالا بردن هوش هیجانی است و در روابط مؤثر است، که البته غیر مؤثر هم نیست. ولی صحبت در اینجا فقط روابط دو نفره مانند عملکرد یک تیم دو نفره، با همدلی است؛ در غیر اینصورت روابط متزلزل را متزلزل تر میکند.

دقت کنید که سعی در ایجاد روابط دو نفره داشته باشید.

مثل سینما رفتن، قدم زدن در پارک، فیلم دیدن، صحبت در مورد موضوعی مشترک که برای هر دو جذاب باشد، ورزش کردن با یکدیگر، میتواند احساس همدلی و در کنار یکدیگر بودن را بیش تر کند. در واقع روابط، دانه هایی هستند که نیاز به مراقبت دارند تا جوانه بزنند و رشد کنند.

رها کردن هر رابطه ایی به دلیل آنکه خواسته قلبیمان، این چیزی که الان در زندگی داریم نبوده، دلیل جدایی های پس از آن است. جلوگیری از خشم، مهارت برقراری رابطه و صحبت کردن در حفظ و نگهداری روابط متاهلی بسیار مهم و سازنده است.

در بخش دوم این مقاله به پنج اصل زندگی سالم و خوشبخت خواهیم پرداخت.

نظرات کاربران:
amrhossein
پاسخ به این نظر
1400/6/28

مهم ترین عامل این هستن که دو طرف مسیر جدا از هم دارن میرن این باعث میشه که حرفی برای زدن نداشته باشن . دیگه ادم در طول روز مگه چقد حرف داره نهایتا چند دقه احوال پرسی کنه یا بگه چه اتفاق جدیدی افتاده بقیش مربوط میشه به اینکه دو طرف راجب مسائل و دغدغه هاشون بتونن باهم حرف بزنن و هر چقدر بیشتر شبیه هم باشن این صحبتا بیشتر میشه و باعث میشه که به هم نزدیک تر بشن ولی متاسفانه این روزا کمتر زوجایی هستن که این مدلی باشن و اکثرا دور شدن از هم

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ