ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

علت سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

علت سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

از نظر روانشناسان و دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث، اتفاق زیادی که این روزها زوج های زیادی پس از ازدواج درگیر آن هستند، این است که تا قبل از گذشت یک سال از زندگی مشترک، همه چیز خوب است اما گویا بعد از آن دیگر همدیگر را دوست ندارند. در این مطلب علت سردی روابط زوج ها پس از ازدواج را از نظر روانشناسی به شما توضیح خواهیم داد.

واقعاً پس از گذشت یک سال از یک رابطه زناشویی، چرا زوج ها احساس ناخوشایندی به همسر، خود و ازدواجی که داشته اند، پیدا میکنند؟ از نظر روانشناسان و دکتر روانشناس مرکز مشاوره شریعتی، یکی از دلایل مهم این اتفاق، بررسی شرایط پیش از ازدواج میباشد.

  • زمانی که دو نفر تصمیم به ازدواج با یکدیگر میگیرند، چه چیزی را به غیر از منفعت شخصی خودشان در نظر دارند؟
  • آیا پیش از ازدواج به مرکز مشاوره و ارزیابی های لازم توسط دکتر روانشناس با درک صحیح از شرایط روانی و شخصیتی خود پرداخته اند؟
  • آیا آزمونهای روانشناسی لازم و ضروری پیش از ازدواج را انجام داده اند؟

در واقع چون هر کدام از زوجین با معیارهای ذهنی، ایده آل ها و ملاک های خود وارد صحنه زندگی می شود، سقف انتظارات هم با همان ملاک ها بالا میرود؛ بنابراین پس از گذشت یک سال از زندگی مشترک، پایین آمدن هوش هیجانی رابطه و لذت های مشترک، کم کم خواسته های شخصی و ملاک ها نمایان میشوند.

از اینجا به بعد است که هر کسی در یک رابطه دو نفره متاهلی به دنبال حق و خواسته و برطرف شدن نیازهای خودش میگردد. در یک لحظه میبیند این خانه و این همسری که قرار است تا آخرین سال های عمرش را کنارشان بگذراند، چیزی به جز جهنمی تکراری نیست.

علت سردی در ازدواج

روابط دقیقاً از همینجا شروع به کند شدن، دلزده شدن، سرد شدن، بحث و مشاجره های تکراری می کند. در برخی موارد سکوتی همیشگی و تکراری و رابطه ایی غیر عاطفی و غیر صمیمی در خانه حکم فرما میشود و ازدواج، رنگی دیگر می گیرد.

از این لحظه به بعد، هر چیزی در بیرون از خانه و غیر از همسرمان میتواند برایمان نوری از امید داشته باشد که در سکوتی غیر عاطفی، در بهترین حالت فقط چهارچوب یک خانه حفظ می شود و طلاق به تعویق می افتد؛ همسرانی که خودشان را مشغول کار بیش از حد، مهمانی های زیاد، سفر های طولانی و وقت گذرانی با دوستان میکنند و ظاهر زندگیشان فقط برای دیگران جالب است، اما در خانه مشترکشان خبری از زیباییهای زندگی نیست.

پنج اصل مهم زندگی سالم و خوشبخت

  1. صمیمیت 
  2. صداقت
  3. احترام
  4. رازداری
  5. همدلی

آنچه که باید پس از هر ازدواج بدانیم

دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث معتقد است از لحاظ روانشناسی اگر ازدواج شما از ترس از تجرد، تسلیم، عذاب وجدان، دلبستگی شدید و یا شاد کردن دل پدر و مادر نبوده باشد و حال روانی زوج ها در میزانی از سلامتی بوده باشد و نیاز تعلق، عشق، علاقه و دوست داشتن در آن وجود داشته باشد؛ در صورتی که با تلاش خودشان، میل به سازش، همدلی و برقراری رابطه سالم وجود داشته باشد، ازدواج ها میتوانند پایه درست و غیر متزلزلی به خود بگیرند.

در این صورت با هر بحث کوچکی، رابطه یک ساله به بحث های طولانی و دلخوریهایی که تا سال ها پاک نمیشوند، نمی انجامد. آنچه که پس از ازدواج در روابط زناشویی پس از گذشت هوش هیجانی و میل به روابط دو نفره باید جدی گرفته شود، سعی و تلاش زوج ها برای برقراری و بالانس کردن همین روابط دو نفره و بالا بردن هوش هیجانی شان است.

البته نباید به اشتباه برداشت شود که در جمع بودن ها، مهمانی رفتن ها، سفرهای شلوغ و دسته جمعی به نوعی بالا بردن هوش هیجانی است و در روابط مؤثر است، که البته غیر مؤثر هم نیست، ولی صحبت در اینجا فقط روابط دو نفره مانند عملکرد یک تیم دو نفره، با همدلی است؛ در غیر اینصورت روابط متزلزل را متزلزل تر میکند.

دقت کنید که سعی در ایجاد روابط دو نفره داشته باشید.

مثل سینما رفتن، قدم زدن در پارک، فیلم دیدن، صحبت در مورد موضوعی مشترک که برای هر دو جذاب باشد، ورزش کردن با یکدیگر، میتواند احساس همدلی و در کنار یکدیگر بودن را بیش تر کند. در واقع روابط، دانه هایی هستند که نیاز به مراقبت دارند تا جوانه بزنند و رشد کنند.

رها کردن هر رابطه ایی به دلیل آنکه خواسته قلبیمان، این چیزی که الان در زندگی داریم نبوده، دلیل جدایی های پس از آن است. جلوگیری از خشم، مهارت برقراری رابطه و صحبت کردن در حفظ و نگهداری روابط متاهلی بسیار مهم و سازنده است.

در بخش دوم این مقاله به پنج اصل زندگی سالم و خوشبخت خواهیم پرداخت.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(12 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: علت سردی روابط زوج ها پس از ازدواج

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی