ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

عوارض اعتیاد به کوکائین

عوارض اعتیاد به کوکائین

اعتیاد به کوکائین از موارد اعتیاد به مواد مخدر است که می تواند اثرات مخربی روی فرد بگذارد. اعتیاد به هر ماده مخدری مضرات و عوارض مختلف خود را دارد که می تواند فرد را در کوتاه مدت یا بلند مدت دچار مشکلات مختلفی برای گذراندن زندگی خود کند.

وابستگی به مواد مخدر ممکن است به دلایل مختلفی شروع شود و کم کم این وابستگی حالت جنون پیدا کند. هر چه دسترسی به ماده مخدر موردنظر راحت تر باشد، مصرف آن نیز بیشتر و در نتیجه اعتیاد به آن نیز بیشتر و بیشتر می شود.

اعتیاد به کوکائین

کوکائین در علم شیمی به نوعی از آلکالوئید ها گفته می شود که می تواند برای مصارف پزشکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در دوران باستان از کوکائین برای مراسمات مختلف، جشن ها، آیین های جادوئی و ... استفاده می شد که هدف افراد برای این کار شادی بخشیدن و تحریکات مختلف به مجلس موردنظر بوده است.

البته در همان ابتدا نیز از کوکائین به عنوان یک ماده پزشکی برای بالا بردن احساس خوب، کم کردن درد، بالا بردن قوای جسمانی و ... استفاده می کردند که بعداً از آن به عنوان یک بی حس کننده ی موضعی و ضد درد برای بی حس کردن قرنیه چشم استفاده می کردند. اما همواره افراد از ویژگی های مثبت یک ماده استفاده نمی کنند و همین امر باعث شده است تا کوکائین نیز در لیست مواد مخدر قرار بگیرد.

اعتیاد به کوکائین

افرادی که قصد مصرف کوکائین را دارند می توانند آن را از روش های استنشاق از راه بینی و همچنین تزریق استفاده نمایند. مصرف کوکائین باعث می شود تا افراد حالت سرخوشی داشته باشند و برای مدت معینی توهمات ذهنی مختلف خود را کنار بگذارد.

اما آیا این حالت می تواند تأثیرات مخربی روی سیستم های عصبی و فعالیت مغز آنها نداشته باشد؟

قطعاً پاسخ به این سوال خیر است زیرا کوکائین نیز مانند مواد مخدر دیگر عوارض مختلفی دارد که در صورت اعتیاد به کوکائین این عوارض تشدید شده و می تواند باعث اختلالاتی در روند زندگی و انجام کارهای روزمره برای افراد داشته باشد.

دلایل مصرف کوکائین در بین افراد مختلف

همانطور که در بالا گفته شد اعتیاد به هر ماده مخدر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بسیاری از افراد به عنوان یک تفریح و یا شاید برای اولین بار در جشن ها و دورهمی های دوستانه به سراغ مصرف کوکائین می روند و دیگر نمی توانند پاسخ درستی به وسوسه های بدن خود بدهند و مجبور به استفاده دوباره از این ماده می شوند تا جایی که اعتیاد به کوکائین گریبان گیر آنها می شود.

برخی از افراد نیز به دلیل رهایی از مشکلات مختلف زندگی و آزاد کردن فکر خود برای لحظات کوتاه نیز به سمت این ماده می روند. البته اعتیاد به کوکائین می تواند در سطوح مختلفی قرار بگیرد ولی هر چه وابستگی به این ماده بیشتر شود، اختلالات درونی افراد و مشکلات سیستم اعصاب و روان آنها نیز بیشتر می شود.

عوارض اعتیاد به کوکائین

شاید یکی از مهمترین دلایلی که باعث شده است تا اعتیاد به کوکائین در کشور ما پایین تر از مواد دیگر باشد و در واقع طیف خاصی از جامعه به سمت مصرف این ماده بروند، قیمت بالاتر کوکائین نسبت به مواد مخدر  روانگردان دیگر است.

این قیمت بالا باعث می شود تا دسترسی به ماده مخدر کوکائین در سطح پایین تری قرار داشته باشد و افراد برای رسیدن به حالت سرخوشی به سمت استفاده از مواد دیگری مانند گل بروند که پیدا کردن آنها بسیار راحت تر می باشد.

خطر ابتلا به بیماری های مختلف هنگام استفاده از روش تزریق کوکائین

در بالا اشاره شد که دو روش برای مصرف کوکائین وجود دارد. مسئله ای که در اینجا می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد، خطراتی است که در هنگام استفاده از روش دوم، می تواند فرد مصرف کننده یا دیگر افرادی که درگیر اعتیاد به کوکائین هستند را تهدید کند.

در این روش افراد از طریق سرنگ اقدام به تزریق کوکائین به بدن خود می کنند و این ماده از طریق خون انتقال پیدا می کند. استفاده از سرنگ مشترک می تواند خطر ابتلا به بیماری های خونی و عفونی مانند اچ آی وی و هپاتیت را افزایش دهد.

استفاده از کوکائین به روش تزریق

البته در ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای دیگر کوکائین را همراه با هروئین مصرف می کنند که می تواند علاوه بر خطرات روانی، بر جسم آنها نیز تأثیرگذار باشد. البته روش دیگر استفاده و مصرف کوکائین به عنوان یک ماده مخدر نیز عوارض مختلفی مانند گرفتگی یا آبریزش بینی، خونریزی دائمی بینی، بروز زخم های داخلی در صورت مصرف زیاد، مرگ بافت های داخلی بینی، ایجاد سوراخ در غضروف میانی و ... داشته باشد.

عوارض مختلف اعتیاد به کوکائین

یکی از عوارض اعتیاد به کوکائین در بالا مورد بررسی قرار گرفت که از طریق روش استفاده این ماده فرد معتاد را تهدید می کند. در واقع زمانی که افراد به وابستگی شدید به کوکائین برسند حاضرند از هر روش برای استفاده از آن و رسیدن به سرخوشی ناشی از مصرف کوکائین برسند و ریسک بالای آن برای ابتلا به بیماری های مختلف را نیز بپذیرند.

البته این از خاصیت های اعتیاد است که باعث می شود فرد پس از دیدن عوارض آن از کرده ی خود پشیمان شود در حالی که هیچ راهی برای بازگشت به گذشته برای او باقی نمانده است. مصرف مکرر کوکائین و اعتیاد به آن، در بسیاری از کشورها باعث بروز اختلالات عاطفی شده است و اضطراب را در افراد مصرف کننده بسیار بالا برده است.

معمولاً استفاده از هر ماده محرک و تحریک کننده برای شادی بخشی، می تواند در بلند مدت اثرات مختلفی روی سیستم روانی فرد بگذارد و افسردگی را به دنبال داشته باشد. افسردگی در اعتیاد به کوکائین زمانی به وجود می آید که فرد به حالت جنون در مصرف این ماده مخدر رسیده است و حتی مقدار زیادی از این ماده نیز نمی تواند فرد را ارضاء نماید.

با توجه به تحقیقات انجام شده مشخص شده است که کوکائین مانند مواد افیونی مسمومیت به همراه ندارد اما در صورتی که به مقدار بیش از حد مصرف شود می تواند کشنده باشد. یکی از عوارض اعتیاد به کوکائین را می توان به تأثیرات مصرف این ماده مخدر بر روی قلب افراد نسبت داد.

کوکائین بر روی قلب افراد مصرف کننده اثر سمی دارد و با توجه به فرسودگی که برای سیستم قلبی – عروقی به وجود می آورد می تواند در صورت مصرف بسیار زیاد، باعث ایست قلبی نیز شود.

از دیگر آثار و عوارض اعتیاد به کوکائین میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • وخیم تر شدن حال بیماران مبتلا به آسم
  • تند مزاجی، عصبی بودن، پرخاشگری
  • تکرار در حرکات یا گفتار
  • ارضاء شدن طولانی تر مردان در هنگام مقاربت جنسی
  • آسیب به کلیه ها و کبد
  • افزایش احتمال سکته ی قلبی و مغزی
  • انواع گوناگون توهم

نویسنده: محمد غلامی پور

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
(4 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: عوارض اعتیاد به کوکائین

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی