22004925 - 021

آیا با فرد خود شیفته میتوان ازدواج کرد؟

(11 رای)
آیا با فرد خود شیفته میتوان ازدواج کرد؟

پیش از اینکه بخواهیم بفهمیم که آیا با فرد خود شیفته میتوان ازدواج کرد باید بدانیم چه کسانی واضحا خود شیفته هستند و یا از اختلال نارسیسیم رنج میبرند. افراد خود شیفته و یا همان نارسیسیم کسانی هستند که در ساده ترین بیان،خود و متعلقات مربوط به خودشان را به تمام اطرافیان ترجیح میدهند.

افراد خود شیفته خود را دوست ندارند بلکه این احساس را به دیگران القا میکنند که در هر موردی از دیگران برتری دارند. خود شیفته هایی که خود را زیباترین، جذاب ترین و بهترین فرد میدانند ناچارا درگیر یک اختلال هستند که بیش از اینکه خودشان را مورد آزار قرار بدهد دیگران را مورد آزار قرار میدهد.

/// شماره های تماس ///

این افراد به شکل بیمارگونی خود را مهمتر، برتر و ویژه تر از دیگران میدانند. واضح است چنین فردی در روابط خود با دیگران دچار تحکم و زورگویی میشود. اگر مسئله ایی به میل و خواسته او نباشد، یا اقدامی برای آن مسئله انجام نمیدهد و یا در کل آن را نادیده میگیرد. زیرا نیازهای یک خود شیفته اساسی تر از نیازهای هر فرد دیگری است.

آیا با فرد خود شیفته (نارسسیسم) میتوان ازدواج کرد؟

مسئله ازدواج یک انتخاب کاملا شخصی و سلیقه ایی است که اساس آن بر پایه شناخت از خود و خواسته ها، علایق و نیازهای فردی است.

در نظر بگیرید فردی تمام نیازهای خود را پیش از ازدواج می شناسد. مثلا میداند به چه دلیل میخواهد ازدواج کند و یا به ضعف ها و کمبودها و ناتوانی های خود مشرف است و از بیان آنها برای فردی که مایل است با او ازدواج کند هراسی ندارد. از این رو اگر فردی بخواهد با دیگری ازدواج کند باید به همان میزان از ضعف ها، کمبود ها و یا قدرتمندی های طرف مقابل خود آگاه باشد. دلیل این آگاهی صرفا شناخت است؛ زیرا به هر میزان شناخت ما از خود و همچنین طرف مقابلمان بیش تر باشد، در تصمیم خود کاربردی تر و مفید تر عمل خواهیم کرد.

ازدواج با فرد نارسیست

آیا ازدواج قسمت است؟

شاید همه ما بارها و بارها با این جمله مواجه شده ایم که ازدواج قسمت است. اما نکته مهم در این قسمت و مواجه شدن، سهم ما از قسمت این است که هر انسانی با فردی شبیه به خواسته خود و یا همچنین نیازهای خود و به قدر توانایی خود با دیگران مواجه میشود و با آنها در ارتباط قرار میگیرد.

اگر بخواهیم در انتخاب هایمان فردی خود شیفته را قرار بدهیم، قطعا با شناخت از خودمان و خواسته هایمان و همچنین با آگاهی و شناخت از طرف مقابل و خواسته ها و خصوصیات اخلاقی او نیز به راحتی میتوانیم از سهم قسمت جدا بشویم و به طور قاطع تصمیم بگیریم که آیا مایل هستیم با فرد خود شیفته ازدواج کنیم و یا خیر.

/// شماره های تماس ///

آسیب های ازدواج با فرد خود شیفته

واضح است هیچ فردی در روان خود و یا در سطحی ترین رفتار خود عاری از عیب و ایراد نیست. اما مسئله اختلال یک مسئله مهم در روند و پایداری رابطه مهمی به نام ازدواج است که قطعا آن ازدواج را با اشکالاتی مواجه میکند. زیرا هیچ فرد سالمی مایل به داشتن همراه و یا همسری نمیباشد که در تمام مدت خود و خواسته ها و تمایلات خود را برتر و مهمتر بداند و اگر موردی طبق سلیقه و خواسته او اجرایی نشود دچار اضطراب شدید شود و یا رابطه شان دچار تزلزل شود.

فرد خود شیفته اصل را خواسته خود قرار میدهد و نه زوج بودن و همراه بودن و همقدم بودن. در این صورت نمیتوان یک رابطه صحیح و بالغانه را از چنین زوجی انتظار داشت و قطعا ناهماهنگی و آسیب های بسیاری در این رابطه به وجود خواهد آمد.

آیا با شناخت کامل از خودشیفتگی میتوان با چنین فردی ازدواج خوبی داشت؟

در جواب آیا با فرد خود شیفته میتوان ازدواج کرد باید بدانیم از آنجایی که ازدواج یک تصمیم شخصی در مورد آینده است، قطعا هر فردی با فردی که مایل باشد، میتواند ازدواج کند. اما ازدواج صرفا در کنار یکدیگر بودن و گذراندن وقت نیست. بلکه در مقوله ازدواج مهمترین اصل یک ازدواج سالم و رو به رشد و هدفمند است.

زمانی که فردی با شناخت اختلال خودشیفتگی فردی دیگر مایل به ازدواج با او میباشد، بهتر است پیش از آنکه احساس کند آن فرد را دوست دارد و یا از خود گذشتگی او باعث میشود با فرد خود شیفته ایی کنار بیاید، کمی در مورد روان خود و ضعف های خود بداند. این امر را برای خود نیز واضح کند که در واقع چه کمبودی در روان او باعث میشود با فرد خود شیفته ایی بتواند هماهنگی ایجاد کند و یا از ضعیف بودن در کنار او احساس نارضایتی نکند.

ازدواج با فرد خود شیفته

علت اصلی خودشیفتگی

خودشیفتگی اختلالی است که فرد دچار به آن نیازمند توجه و تمرکز دیگر افراد به خود است. این نیاز به قدری شدید و واضح است که در یک دیدار پس از چندین دقیقه هر فردی میتواند آن را حدس بزند. اما لازم است بدانیم علت اصلی خودشیفتگی و به وجود آمدن این اختلال در ضعف فرد خود شیفته در عزت نفس او میباشد. کودکانی که به صورت متناوب دچار کمبود توجه و بی مهری والدین قرار میگیرند و حمایت روانی و کارآمدی آنها و همچنین دوست داشتنی بودن آنها با واسطه و دلیل انجام میشود دچار اختلال خودشیفتگی میشوند.

زمانی که کودکی برای گرفتن احساس توجه و دوست داشتنی بودن نیازمند آن میشود که مدام توانایی را ابراز کند و به این باور میرسد که خود به تنهایی دوست داشتنی نیست، قطعا دچار عزت نفسی شکننده و رشد نیافته میشود. والدینی که بدانند کودکان خود را در هر شرایطی باید دوست داشته باشند و آنها را مورد لطف و محبت و حمایت بی دریغ خود قرار بدهند، عزت نفس کودک را رشد داده و روان او را از هر آسیبی دور میکنند.

آیا خودشیفتگی درمان پذیر است؟

اختلالات روانی میتوانند درمان شوند و یا در سخت ترین موارد میتوانند کنترل شوند. اختلال خودشیفتگی قطعا قابل درمان است. افرادی که دچار خودشیفتگی هستند میتوانند با دوره های روانکاوی و پرداختن به کودکی و همچنین بررسی عزت نفس و بازبینی در مورد امروز خود و شناخت توانایی ها و نقاط قوت و ضعف خود و باور به این امر که اختلالشان میتواند آنها را در هر رابطه ایی از پا در بیاورد و هیچ رابطه سالم و رو به رشدی را نمیتوانند تجربه کنند، باعث میشود این افراد در پرسه درمان قرار بگیرند و بتوانند با آگاهی پس از درمان احساس خوشایندی را نسبت به خود و افرادی که در اطرافشان ملاقات میکنند داشته باشند و روابط سالم و رو به رشدی را تجربه کنند.

عشق و دیگر دوستی در افراد خود شیفته

از آنجایی که افراد خود شیفته خود و تمایلات و احساسات و خواسته های خود را مقدم بر دیگران میدانند ممکن است این سوال به وجود بیاید که آیا افراد خود شیفته میتوانند عاشق فرد دیگری شوند؟ در جواب باید بدانیم که بله؛ افرادی با اختلال خودشیفتگی نیز میتوانند عاشق شوند اما نکته مهم در افراد خود شیفته تداوم روابط و ایجاد یک رابطه سالم و رو به رشد و کاربردی است.

اگر فردی بتواند به دلیل ضعف ها و کمبود های خود با دیگران ارتباط برقرار کند، در واقع ارتباط سالمی را ایجاد نکرده است. زیرا پایه های رابطه برای او ضعف ها و کم بودها میباشد که به دنبال جبران آنها نیازمند بودن در کنار دیگرانی است که بتوانند آن ضعف ها را برای او جبران کنند. بنابراین از آنجایی که ازدواج رابطه ایی بر اساس رشد و هماهنگی و هدف گذاری سالم در عین حال دوست داشتن و علاقه است نیازمند انتخابی صحیح و احساسی خوشایند میباشد.

نظرات کاربران:
فاطمه
09:45 - 24 شهریور 98
سلام درباره مشاوره پیش از ازدواج سوال دارم. اگر دونفر سالها باهم دوست باشن و تصمیم به ازدواج بگیرن و حین مشاوره پیش از ازدواج درصد شکست اون ازدواج بالا باشه چه باید کرد؟لطفا راهنماییم کنید
افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: آیا با فرد خود شیفته میتوان ازدواج کرد؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی