22006198 021

همه چیز در مورد داروی لاموتریژین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
همه چیز در مورد داروی لاموتریژین

اگر در مورد داروها و قرص های موثر بر درمان بیماری های صرع و تشنج های پیاپی جستجو کنید، لاموتریژین را به عنوان یکی از موثرترین داروها خواهید یافت. این دارو که در دوزهای مختلف توسط شرکت های داروسازی آماده می شود، در از بین بردن آثار نامتناسب ناشی از عملکرد صرع در سیستم مغز تاثیر بسزایی می گذارد. در واقع کار لاموتریژین و دیگر داروهای تجویزی جهت رفع بیماری صرع آن است که اثرات این بیماری را از سلول های عصبی درون مغز از بین ببرند.

البته شایان ذکر است که تجویز این دارو تنها برای رفع مشکلات ناشی از تشنج و صرع نیست. پزشکان برای بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اعصاب روان هم مصرف لاموتریژین را توصیه می کنند.

لاموتریژین و سردرد

نمیتوان این ادعا را کرد که مصرف یک نوع خاص از دارو می تواند بدون هر گونه عارضه جانبی بر بدن اثر بگذارد. داروی لاموتریژین هم شامل این موضوع خواهد شد. در واقع اگر چه مصرف این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است، اما می تواند تاثیرهای جانبی متعددی را هم بر جای بگذارد.

داروی لاموتریژین پس از آنکه برای مدتی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند عارضه های جانبی بسیار جدی را به همراه خود داشته باشد. شاید برای شما یا نزدیکان شما هم پیش آمده باشد که پس از استفاده این دارو، سردرد و سرگیجه های خفیف تا شدید ایجاد شده باشد. درد های ایجاد شده در سر شاید یکی از شایع ترین عارضه های جانبی این دارو به حساب آید که در اکثر افراد رخ می دهد.

البته شایان ذکر است اینگونه نیست که اگر لاموتریژین مصرف کردید حتماً سردرد خواهید گرفت. اما به طور کلی ایجاد سردرد در اغلب افرادی که این دارو را به طور مرتب مصرف می کنند، به چشم می خورد.

لاموتریژین

عملکرد لاموتریژین در بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر لاموتریژین به طور کامل شناخته نشده است. لاموتریژین یک تریازین است و طبق تحقیقات این دارو به طور انتخابی به کانال های سدیم متصل می شود، غشاهای عصبی پیش سیناپسی را تثبیت می کند و آزادسازی گلوتامات را مهار می کند. محققان ثابت نکرده اند که این دارو بر سایر انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، نوراپی نفرین یا دوپامین تاثیر زیادی داشته باشد.

آیا قرص لاموتریژین چاق کننده است؟

افراد معمولاً حساسیت های زیادی نسبت به وزن خود دارند. آن ها به خصوص زمانی که داروی خاصی را برای بهبود بیماری های خود مصرف می کنند، برای وزن خود نگرانی بیشتری دارند. آن ها مدام نگران اند که مبادا مصرف داروی اختصاصی مانند لاموتریژین باعث تغییر در وزن آن ها نشود.

خیلی ها همیشه پس از مصرف لاموتریژین این سوال را می پرسند که آیا اثر چاق کنندگی دارد؟ تاثیر آن بر وزن کلی فرد چقدر خواهد بود؟ ما به طور کلی در این بخش می خواهیم تاثیر این دارو به عنوان یک داروی موثر بر کاهش دفعات و شدت تشنج بر میزان وزن افراد بسنجیم.

در بخش قبل یکی از مهمترین عوارض جانبی مصرف مکرر قرص لاموتریژین را با هم بررسی نمودیم. اما در این بخش می خواهیم به یکی دیگر از عارضه های شایع مصرف داروی نامبرده شده بپردازیم. کمتر شدن قوت بینایی چشم ها، عدم تمرکز و حتی کاهش وزن هم موارد دیگری هستند که در نتیجه استفاده از این دارو رخ می دهند. در حقیقت میتوان گفت لاموتریژین نه تنها باعث بالاتر رفتن وزن افراد نمی شود، بلکه دیده شده که در وزن افراد تاثیرات کاهش از خود بر جای گذاشته است. البته این سری از تاثیرات خطر جدی برای سلامت افراد ندارند و نمی توانند مشکلات زیادی را برای مصرف کنندگان داروی لاموتریژین ایجاد نمایند.

در این بین البته عارضه های جانبی خطرناک تری هم در نتیجه مصرف متناوب این دارو ممکن است برای افراد بوجود آید. عارضه های پوستی و لکه های بثوراتی که بر روی قسمت های مختلف پوست افراد ایجاد می شوند، از جمله خطرناک ترین مواردی است که لازم است در صورت مشاهده آن ها، حتماً به پزشک معالجه کننده خود اطلاع دهید.

لاموتریژین و وسواس

وسواس و حساسیت های بیش از حد افراد که خود نشانه ای از یک بیماری جدی به حساب می آیند، ممکن است در صورت مصرف قرص لاموتریژین بهبود یابد. ریشه بسیاری از حساسیت ها و وسواس های نامتعارف در ذهن افراد رخ می دهد. این حالت برای افراد دردسرهای زیادی بر جای خواهد گذاشت. شاید شما هم از جمله کسانی باشید که در زندگی خود دچار وسواس شده اید. برای کنترل این اتفاق لازم است تا به شکل های مختلف درمان خود را آغاز نمایید.

شیوه های مختلفی برای درمان وسواس و اضطراب های ناشی از آن وجود دارد. از روش های روانشناسی و راهکارهای عملی گرفته تا استفاده از داروها و روش های تغذیه ای همگی می توانند بر روی بهتر شدن این اختلال تاثیرات فوق العاده مطلوبی بگذارند.

روانشناسان و روانپزشکان بسیاری در زمینه رفع مشکلات وسواس به مشاوره برای افراد می پردازند. متاسفانه افراد زیادی نسبت به اختلال وسواس خود بی توجه هستند. اما مشاهده شده که این اختلال تاثیرات زیادی حتی بر جسم افراد داشته باشد. برای مثال اینکه یک خانم نسبت به نظافت منزل خود وسواس داشته باشد، باعث می شود که زمان زیادی از طول روز را به انجام تمیز کاری بپردازد. شاید حتی هیچ کثیفی و زباله ای هم در محیط ریخته نشده باشد. اما از آن جا که فرد اختلال وسواس دارد، هر چند ساعت یک بار می خواهد کار نظافت را تکرار کند.

اینکه افراد بتوانند خود به باور اختلال وسواس برسند، می تواند کمک زیادی به آن ها داشته باشد. اینکه یک شخص بداند چه مشکلی دارد، می تواند راه را برای درمان هموارتر سازد.

اقدام برای رفع مشکل وسواس باید از زمان متوجه شدن این مشکل آغاز شود. موفقیت در این روند در بیشترین حد به خود فرد وابسته است. یعنی اگر فرد همکاری کافی با پزشک خود داشته باشد و داروهایی اعم از لاموتریژین و یا انواع مشابه را در دوز تجویز شده مصرف کند، به بهبودی نزدیک خواهد شد.

لاموتریژین و وسواس

لاموتریژین و قاعدگی

هورمون های جنسی و نیز تنظیم کننده های آنها تاثیر زیادی بر سلامت جسم و حتی آن ها خواهند بود. لاموتریژین طبق تحقیقات و بررسی های دقیق انجام شده توسط پزشکان، با داروها و عوامل موثر بر تنظیم دوران ماهیانه تداخل دارد و می تواند روند اثرگذاری آن ها را دچار اختلال نماید.

همچنین داروها و قرص های جلوگیری کننده از بارداری هم می توانند در عملکرد لاموتریژین ایراداتی را ایجاد کنند. از همین رو هم توصیه شده که مصرف کنندگان این دارو، واجب است تا در صورت تمایل به بارداری، پزشک خود را معطل نمایند تا بهترین تصمیم برای جایگزینی یا قطع دارو صورت پذیرد. نمونه های زیادی از مشکلات جنینی در صورت استفاده از این دارو در هنگام بارداری بانوان مشاهده شده است. اغلب دیده شده که این افراد در بزرگسالی با اختلالات دوقطبی، مشکلات روحی و تفکرات مربوط به خودکشی همراه خواهند بود. پس اگر می خواهید فرزند شما چه در جنینی و چه در بزرگسالی در نهایت سلامت زندگی کند، بهتر است این نکات را رعایت نمایید و در هنگام بارداری نسبت به مصرف داروهای خود دقت کافی به خرج دهید. لاموتریژین و دیگر داروهای ضد تشنج، تنظیم قاعدگی را در خانم ها تحت تاثیر قرار خواهند داد.

به طور کلی، از قاعدگی گرفته تا بارداری و شیردهی لازم است تا مصرف این دارو مورد بررسی قرار گیرد. چرا که ممکن است پزشک نظری بر عدم استفاده از آن داشته باشد.

عوارض قطع ناگهانی لاموتریژین

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که قطع ناگهانی مصرف لاموتریژین چه عوارضی خواهد داشت؟ آیا ممکن است اختلال جدی تری رخ دهد؟ و یا اینکه در صورت قطع مصرف این دارو چه چیزی در انتظار شما خواهد بود؟

این دارو همانطور که در بخش های بالاتر نیز اشاره شد، به جهت رفع مشکلاتی همچون صرع، تشنج و مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو میتوان نتیجه گرفت که به طور مستقیم بر روی سیستم های اصلی هدایت بدن یعنی مغز انسان تاثیر می گذارد. پس طبیعی است که استفاده و قطع مصرف آن نمی تواند سریع صورت بگیرد.

گفته شده که قطع ناگهانی مصرف داروی لاموتریژین می تواند باعث صرع شدید شود. در واقع اگر مصرف این دارو برای بهبود صرع برای شما تجویز شده، قطع ناگهانی آن در اکثر موارد باعث بروز صرع شدید خواهد شد.

خیلی ها هم هستند که این دارو را برای آرامش روحی و خلاصی از شر بیماری هایی مثل افسردگی و دوقطبی مصرف می کنند. در صورت قطع ناگهانی داروی فوق العاده موثر لاموتریژین در این افراد، مشاهده شده که افکار خودکشی و آسیب به خود افزایش یافته است.

همچنین با قطع ناگهانی این دارو ممکن است عارضه های جانبی آن نیز تشدید یابند. خستگی، تهوع، اشکال در بینایی و سرگیجه که جزو عارضه های جانبی شایع هستند، امکان تشدید در این شرایط را خواهند داشت. در حقیقت فرد کمتر قادر به انجام کارهای نیازمند به تمرکز خواهد شد. اگر قصد قطع مصرف قرص لاموتریژین را دارید، بهتر است این کار را حداقل در دو هفته انجام دهید. در حقیقت باید در طول چند هفته به تناوب نسبت به کاستن از دوز مصرفی آن اقدام نمایید. مواردی که ذکر شد، عوارض ایجاد شده در نتیجه قطع یکباره این دارو هستند. اما در صورت انجام این کار به تناوب و کم کم، بدن سعی می کند که خود را با شرایط وقف دهد. پس آسیب و عارضه های جدی پیش نخواهد آمد.

لاموتریژین و اضطراب

از مواردی که باید در هنگام مصرف تمام داروهای مصرفی رعایت شود، تداخل های دارویی آن می باشد. مصرف داروهای موثر بر مغز مانند لاموتریژین و دیگر داروهای ضد تشنج و صرع از آنجا تاثیرات گسترده ای بر فعالیت مغز می گذارند، بهتر است تا با داروهای ضد اضطراب به شکل همزمان مورد استفاده قرار نگیرد. تداخل های دارویی شدیدی بین داروی لاموتریژین با چندین نوع داروی دیگر نیز وجود دارد. داروهای هورمونی و قرص های موثر بر دوران قاعدگی و تنظیم کننده آن، آنتی هیستامین ها و حتی مسکن هایی که برای تسکین دادن به دردهای عضلانی و جسمانی مورد استفاده قرار می گیرد، می توانند با این دارو در تداخل باشند.

داروهایی مثل آلپرازولام که بر میزان اضطراب تاثیر دارند، اغلب تاثیراتی همچون افزایش خواب آلودگی را بر افراد می گذارند. از این رو توصیه های اکید بسیاری برای اطلاع به پزشک معالج از مصرف این دارو صورت گرفته است.

لاموتریژین می تواند بر اضطراب های عصبی و حتی استرس نیز اثر داشته باشد. اما ممکن است نسبت به زمان تجویز شدن در جهت رفع مشکلات صرع و تشنج، دوز متفاوتی برای مصرف آن پیشنهاد شود. در حقیقت این پزشک و روانپزشک متخصص شما است که تعیین می کند برای هر کدام از موارد تجویز، شیوه مصرف و دوز دارو در هر بار استفاده چقدر باید باشد.

قرص لاموتریژین و اضطراب

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودیم مهمترین مواردی که لازم است در مورد قرص لاموتریژین بدانید را بیاوریم. از عارضه های این بیماری گرفته تا موارد مصرف، شرایط استفاده و بهترین شیوه قطع مصرف همگی برای شما توضیح داده شد. با مطالعه این مقاله تا حد زیادی به جزییات این دارو مسلط خواهید بود.

اگر می خواهید این دارو را مصرف کنید و یا متناسب با شرایط خود تصمیم بر استفاده از آن بگیرید، باید بگوییم که مصرف آن تنها با تجویز پزشک باید صورت پذیرد.

افزودن نظر:
captcha