22006198 021

همه چیز در مورد داروی لاموتریژین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
همه چیز در مورد داروی لاموتریژین

لاموتریژین یک داروی ضد صرع است که به آن ضد تشنج نیز میگویند. این دارو میتواند به تنهایی یا همراه سایر داروها برای درمان حملات صرع در بزرگسالان و کودکان و همچنین برای به تاخیر انداختن دوره های خلقی مبتلایان به اختلال دوقطبی (افسردگی شیدایی) استفاده شود. اگر در مورد داروها و قرصهای مؤثر بر درمان بیماریهای صرع و تشنجهای پیاپی جستجو کنید، لاموتریژین را به عنوان یکی از مؤثرترین داروها خواهید یافت. این دارو که در دوزهای مختلف توسط شرکتهای داروسازی آماده میشود، در از بین بردن آثار نامتناسب ناشی از عملکرد صرع در سیستم مغز تاثیر بسزایی میگذارد. در واقع کار لاموتریژین آن است که اثرات این بیماری را از سلولهای عصبی درون مغز از بین ببرند. البته تجویز این دارو تنها برای رفع مشکلات ناشی از تشنج و صرع نیست. پزشکان برای بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات اعصاب روان هم مصرف لاموتریژین را توصیه میکنند.

لاموتریژین و سردرد

نمیتوان این ادعا را کرد که مصرف یک نوع خاص از دارو میتواند بدون هر گونه عارضه جانبی بر بدن اثر بگذارد. داروی لاموتریژین هم شامل این موضوع میشود. اگرچه مصرف این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده اما میتواند تاثیرهای جانبی متعددی را هم برجای گذارد. داروی لاموتریژین پس از آنکه برای مدتی مورد استفاده قرار میگیرد، میتواند عارضه های جانبی بسیار جدی را بهمراه داشته باشد. شاید برای شما یا نزدیکانتان هم پیش آمده باشد که پس از استفاده این دارو، سردرد و سرگیجه های خفیف تا شدید ایجاد شده باشد. دردهای ایجاد شده در سر شاید یکی از شایعترین عارضه های جانبی این دارو است که در اکثر افراد رخ میدهد. البته شایان ذکر است اینگونه نیست که اگر لاموتریژین مصرف کردید حتماً سردرد خواهید گرفت. اما بطور کلی ایجاد سردرد در اغلب افرادی که این دارو را بطور مرتب مصرف میکنند، به چشم میخورد.

لاموتریژین

عملکرد لاموتریژین در بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر لاموتریژین بطور کامل شناخته نشده است. لاموتریژین یک تریازین است و طبق تحقیقات این دارو بطور انتخابی به کانال های سدیم متصل میشود، غشاهای عصبی پیش سیناپسی را تثبیت میکند و آزادسازی گلوتامات را مهار میکند. محققان ثابت نکرده اند که این دارو بر سایر انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، نوراپی نفرین یا دوپامین تاثیر زیادی داشته باشد.

آیا قرص لاموتریژین چاق کننده است؟

افراد معمولاً حساسیت های زیادی نسبت به وزن خود دارند. آن ها به خصوص زمانی که داروی خاصی را برای بهبود بیماریهای خود مصرف میکنند، برای وزن خود نگرانی بیشتری دارند. آن ها مدام نگران اند که مبادا مصرف داروی اختصاصی مانند لاموتریژین باعث تغییر در وزن آنها نشود. خیلی ها همیشه پس از مصرف لاموتریژین این سوال را می پرسند که آیا اثر چاق کنندگی دارد؟ تاثیر آن بر وزن کلی فرد چقدر خواهد بود؟ ما بطور کلی در این بخش میخواهیم تاثیر این دارو به عنوان یک داروی موثر بر کاهش دفعات و شدت تشنج بر میزان وزن افراد بسنجیم.

در بخش قبل یکی از مهمترین عوارض جانبی مصرف مکرر قرص لاموتریژین را با هم بررسی نمودیم. اما در این بخش میخواهیم به یکی دیگر از عارضه های شایع مصرف داروی نامبرده شده بپردازیم. کمتر شدن قوت بینایی چشم ها، عدم تمرکز و حتی کاهش وزن هم موارد دیگری هستند که در نتیجه استفاده از این دارو رخ میدهند. در حقیقت میتوان گفت لاموتریژین نه تنها باعث بالاتر رفتن وزن افراد نمیشود، بلکه دیده شده که در وزن افراد تاثیرات کاهش از خود بر جای گذاشته است. البته این سری از تاثیرات خطر جدی برای سلامت افراد ندارند و نمیتوانند مشکلات زیادی را برای مصرف کنندگان داروی لاموتریژین ایجاد نمایند.

در این بین البته عارضه های جانبی خطرناک تری هم در نتیجه مصرف متناوب این دارو ممکن است برای افراد بوجود آید. عارضه های پوستی و لکه های بثوراتی که بر روی قسمت های مختلف پوست افراد ایجاد میشوند، از جمله خطرناک ترین مواردی است که لازم است در صورت مشاهده آن ها، حتماً به پزشک معالجه کننده خود اطلاع دهید.

لاموتریژین و وسواس

وسواس و حساسیت های بیش از حد افراد که خود نشانه ای از یک بیماری جدی به حساب می آیند، ممکن است در صورت مصرف قرص لاموتریژین بهبود یابد. ریشه بسیاری از حساسیت ها و وسواس های نامتعارف در ذهن افراد رخ میدهد. این حالت برای افراد دردسرهای زیادی بر جای خواهد گذاشت. شاید شما هم از جمله کسانی باشید که در زندگی خود دچار وسواس شده اید. برای کنترل این اتفاق لازم است تا به شکل های مختلف درمان خود را آغاز نمایید. شیوه های مختلفی برای درمان وسواس و اضطراب های ناشی از آن وجود دارد. از روش های روانشناسی و راهکارهای عملی گرفته تا استفاده از داروها و روش های تغذیه ای همگی میتوانند بر روی بهتر شدن این اختلال تاثیرات فوق العاده مطلوبی بگذارند.

روانشناسان و روانپزشکان بسیاری در زمینه رفع مشکلات وسواس به مشاوره برای افراد می پردازند. متاسفانه افراد زیادی نسبت به اختلال وسواس خود بی توجه هستند. اما مشاهده شده که این اختلال تاثیرات زیادی حتی بر جسم افراد داشته باشد. برای مثال اینکه یک خانم نسبت به نظافت منزل خود وسواس داشته باشد، باعث میشود که زمان زیادی از طول روز را به انجام تمیز کاری بپردازد. شاید حتی هیچ کثیفی و زباله ای هم در محیط ریخته نشده باشد. اما از آن جا که فرد اختلال وسواس دارد، هر چند ساعت یک بار میخواهد کار نظافت را تکرار کند. اینکه افراد بتوانند خود به باور اختلال وسواس برسند، میتواند کمک زیادی به آن ها داشته باشد. اینکه یک شخص بداند چه مشکلی دارد، میتواند راه را برای درمان هموارتر سازد.

اقدام برای رفع مشکل وسواس باید از زمان متوجه شدن این مشکل آغاز شود. موفقیت در این روند در بیشترین حد به خود فرد وابسته است. یعنی اگر فرد همکاری کافی با پزشک خود داشته باشد و داروهایی اعم از لاموتریژین و یا انواع مشابه را در دوز تجویز شده مصرف کند، به بهبودی نزدیک خواهد شد.

لاموتریژین و وسواس

لاموتریژین و قاعدگی

هورمون های جنسی و نیز تنظیم کننده های آنها تاثیر زیادی بر سلامت جسم و حتی آن ها خواهند بود. لاموتریژین طبق تحقیقات و بررسی های دقیق انجام شده توسط پزشکان، با داروها و عوامل موثر بر تنظیم دوران ماهیانه تداخل دارد و میتواند روند اثرگذاری آن ها را دچار اختلال نماید. همچنین داروها و قرص های جلوگیری کننده از بارداری هم میتوانند در عملکرد لاموتریژین ایراداتی را ایجاد کنند. از همین رو هم توصیه شده که مصرف کنندگان این دارو، واجب است تا در صورت تمایل به بارداری، پزشک خود را معطل نمایند تا بهترین تصمیم برای جایگزینی یا قطع دارو صورت پذیرد.

نمونه های زیادی از مشکلات جنینی در صورت استفاده از این دارو در هنگام بارداری بانوان مشاهده شده است. اغلب دیده شده که این افراد در بزرگسالی با اختلالات دوقطبی، مشکلات روحی و تفکرات مربوط به خودکشی همراه خواهند بود. پس اگر میخواهید فرزند شما چه در جنینی و چه در بزرگسالی در نهایت سلامت زندگی کند، بهتر است این نکات را رعایت نمایید و در هنگام بارداری نسبت به مصرف داروهای خود دقت کافی به خرج دهید. لاموتریژین و دیگر داروهای ضد تشنج، تنظیم قاعدگی را در خانم ها تحت تاثیر قرار خواهند داد. بطور کلی، از قاعدگی گرفته تا بارداری و شیردهی لازم است تا مصرف این دارو مورد بررسی قرار گیرد. چرا که ممکن است پزشک نظری بر عدم استفاده از آن داشته باشد.

عوارض قطع ناگهانی لاموتریژین

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که قطع ناگهانی مصرف لاموتریژین چه عوارضی خواهد داشت؟ آیا ممکن است اختلال جدی تری رخ دهد؟ و یا اینکه در صورت قطع مصرف این دارو چه چیزی در انتظار شما خواهد بود؟

این دارو همانطور که در بخش های بالاتر نیز اشاره شد، به جهت رفع مشکلاتی همچون صرع، تشنج و مشکلات روحی و روانی مثل اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار میگیرد. از این رو میتوان نتیجه گرفت که بطور مستقیم بر روی سیستم های اصلی هدایت بدن یعنی مغز انسان تاثیر می گذارد. پس طبیعی است که استفاده و قطع مصرف آن نمیتواند سریع صورت بگیرد. گفته شده که قطع ناگهانی مصرف داروی لاموتریژین میتواند باعث صرع شدید شود. در واقع اگر مصرف این دارو برای بهبود صرع برای شما تجویز شده، قطع ناگهانی آن در اکثر موارد باعث بروز صرع شدید خواهد شد.

خیلی ها هم هستند که این دارو را برای آرامش روحی و خلاصی از شر بیماریهایی مثل افسردگی و دوقطبی مصرف میکنند. در صورت قطع ناگهانی داروی فوق العاده موثر لاموتریژین در این افراد، مشاهده شده که افکار خودکشی و آسیب به خود افزایش یافته است. همچنین با قطع ناگهانی این دارو ممکن است عارضه های جانبی آن نیز تشدید یابند. خستگی، تهوع، اشکال در بینایی و سرگیجه که جزو عارضه های جانبی شایع هستند، امکان تشدید در این شرایط را خواهند داشت. در حقیقت فرد کمتر قادر به انجام کارهای نیازمند به تمرکز خواهد شد.

اگر قصد قطع مصرف قرص لاموتریژین را دارید، بهتر است این کار را حداقل در دو هفته انجام دهید. در حقیقت باید در طول چند هفته به تناوب نسبت به کاستن از دوز مصرفی آن اقدام نمایید. مواردی که ذکر شد، عوارض ایجاد شده در نتیجه قطع یکباره این دارو هستند. اما در صورت انجام این کار به تناوب و کم کم، بدن سعی میکند که خود را با شرایط وقف دهد. پس آسیب و عارضه های جدی پیش نخواهد آمد.

لاموتریژین و اضطراب

از مواردی که باید در هنگام مصرف تمام داروهای مصرفی رعایت شود، تداخل های دارویی آن میباشد. مصرف داروهای موثر بر مغز مانند لاموتریژین و دیگر داروهای ضد تشنج و صرع از آنجا تاثیرات گسترده ای بر فعالیت مغز می گذارند، بهتر است تا با داروهای ضد اضطراب به شکل همزمان مورد استفاده قرار نگیرد. تداخل های دارویی شدیدی بین داروی لاموتریژین با چندین نوع داروی دیگر نیز وجود دارد. داروهای هورمونی و قرص های موثر بر دوران قاعدگی و تنظیم کننده آن، آنتی هیستامین ها و حتی مسکن هایی که برای تسکین دادن به دردهای عضلانی و جسمانی مورد استفاده قرار میگیرد، میتوانند با این دارو در تداخل باشند.

داروهایی مثل آلپرازولام که بر میزان اضطراب تاثیر دارند، اغلب تاثیراتی همچون افزایش خواب آلودگی را بر افراد می گذارند. از این رو توصیه های اکید بسیاری برای اطلاع به پزشک معالج از مصرف این دارو صورت گرفته است. لاموتریژین میتواند بر اضطراب های عصبی و حتی استرس نیز اثر داشته باشد. اما ممکن است نسبت به زمان تجویز شدن در جهت رفع مشکلات صرع و تشنج، دوز متفاوتی برای مصرف آن پیشنهاد شود. در حقیقت این پزشک و روانپزشک متخصص شما است که تعیین میکند برای هر کدام از موارد تجویز، شیوه مصرف و دوز دارو در هر بار استفاده چقدر باید باشد.

قرص لاموتریژین و اضطراب

عوارض جانبی لاموتریژین

درصورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو یا یک واکنش شدید پوستی مانند تب، گلودرد، سوزش چشم، تاول، درد پوست و بثورات پوستی قرمز یا بنفش همراه با تاول دارید، با فوریتهای پزشکی تماس بگیرید. اگر مجبور شوید بدلیل بثورات پوستی جدی مصرف لاموتریژین را قطع کنید، ممکن است در آینده نتوانید آنرا دوباره مصرف کنید. هر گونه علائم جدید یا بدتر شدن علائم را به پزشک خود گزارش دهید، مانند تغییرات خلقی یا رفتاری، افسردگی، اضطراب، احساس آشفتگی، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، یا افکار خودکشی و آسیب رساندن به خود.

لاموتریژین ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. در صورت مشاهده فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضربان قلب تند، آهسته یا تند یا بال زدن در قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس
 • تب، غدد متورم، ضعف، درد شدید عضلانی
 • هر گونه بثورات پوستی، به ویژه همراه با تاول
 • زخم های دردناک در دهان یا اطراف چشم
 • سردرد، سفتی گردن، افزایش حساسیت به نور، حالت تهوع، استفراغ، گیجی، خواب آلودگی.
 • زردی (زردی پوست یا چشم)
 • پوست رنگ پریده، دست و پا سرد، کبودی آسان، خونریزی غیر معمول
 • سردرد، سرگیجه
 • تاری دید، دوبینی
 • لرزش، از دست دادن هماهنگی
 • خشکی دهان، حالت تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال
 • تب، گلودرد، آبریزش بینی
 • خواب آلودگی، احساس خستگی
 • کمر درد
 • مشکلات خواب (بی خوابی).

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد.

تداخلات دارویی

 • دوفتیلید
 • کتامین
 • پروپوکسیفن
 • برکسانولون
 • کلونیدین
 • کلورازپات
 • کلوزاپین
 • کدئین
 • اسلی کاربازپین
 • استازولام
 • اتینیل استرادیول
 • اتونوژسترل
 • ایزوگابین
 • ایلوپریدون
 • ایمی پرامین
 • ایزوکاربوکسازید
 • کاوا
 • ال-متیل فولات
 • لاکوزامید
 • لاسمیدیتان
 • لیتیوم
 • لوفکسیدین
 • لورازپام
 • لوکساپین
 • لومات پرون
 • لورازیدون
 • نابیلون
 • نالبوفین
 • نورتیندرون
 • نورژسترل
 • نورتریپتیلین
 • اولیسریدین
 • پالیپریدون
 • پارالدئید
 • پاروکستین
 • پرامیپکسول
 • روتیگوتین
 • روفینامید
 • سرترالین
 • استریپنتول
 • سوفنتانیل
 • ترامادول
 • ترازودون
 • ویگاباترین
 • ویلازودون
 • ورتیوکستین
 • زیکونوتید

توجه داشته باشید که این لیست تمام تداخلات دارویی را شامل نمیشود. بنابراین اگر دارویی دیگر نیز استفاده میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودیم مهمترین مواردی که لازم است در مورد قرص لاموتریژین بدانید را بیاوریم. از عارضه های این بیماری گرفته تا موارد مصرف، شرایط استفاده و بهترین شیوه قطع مصرف همگی برای شما توضیح داده شد. با مطالعه این مقاله تا حد زیادی به جزییات این دارو مسلط خواهید بود. اگر میخواهید این دارو را مصرف کنید و یا متناسب با شرایط خود تصمیم بر استفاده از آن بگیرید، باید بگوییم که مصرف آن تنها با تجویز پزشک باید صورت پذیرد.

نظرات کاربران:
امیدرضا
پاسخ به این نظر
1402/10/18

داروییه که واقعا با دقت زیادی تجویز بشه یکی از همکاران برای مسئله ای که با یه داروی خیلی ساده قابل حل شدن بود لاموترژین تجویز کرد و بیمار به اینکه از لیتیوم بصورت خودسرانه اسبفاده میکنه اشاره نکرده بود و واقعا برای هر و طرف مشکلاتی بوجود اورد

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ