ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

متخصص زوج درمانگر و تکنیک های آن

متخصص زوج درمانگر و تکنیک های آن

متخصص زوج درمانگر به متخصصینی گفته میشود که در گرایش زوج و بهبود روابط بین آنها مشغول به فعالیت هستند. زوج درمانگرها چه پیش از ازدواج و چه پس از ازدواج میتوانند در حیطه درمان، بهبود روابط و آموزش به زوج ها فعالیت کنند.

در واقع اگر زوجی احساس کنند روابط بین فردی ایشان ناکارآمد شده و یا مدام مشغول بحث و مشاجره هستند و یا دیگر نمیتوانند حرف یکدیگر را بشنوند و یکدیگر را بپذیرند، نیازمند آن هستند که با مشاور زوج درمانگر صحبت کنند و مشکلاتشان را با یک زوج درمانگر مطرح کنند.

پس از ازدواج

در میان زوج ها به دلیل شناخت ناکافی و همچنین در مواردی هم که شناخت کافی باشد، همیشه مشکلاتی پس از ازدواج به وجود می آید که گویا زوج ها را غافلگیر میکند. مشکلاتی در مواردی هر چند کوچک که تبدیل به بحث هایی طولانی و پایان ناپذیر میشوند که ممکن است لطمه های شدیدی به ساختار یک زندگی وارد کنند.

/// شماره های تماس ///

پیش از ازدواج

پیش از آنکه زندگی ما دستخوش یک بحران شدید شود که نتوانیم رابطه مان را نجات بدهیم، باید به بررسی مسائل و مشکلاتمان بپردازیم. زوج ها در اکثر موارد فکر میکنند حرف زدن راجع به موضوعات با همان نگرشی که دارند باعث تغییر در شرایط میشود. نمیدانند که حرف زدن هایی که همیشه به بحث و مشاجره و دعوا کشیده میشود، فقط آسیب بیشتری به رابطه شان وارد میکند.

مشاوره گرفتن پیش از ازدواج با متخصص زوج درمانگر

از این رو بهتر است در مواردی حرف زدن را کنار گذارند و با مراجعه به یک متخصص زوج درمانگر اجازه دهند که زوج درمانگر مسئله شان را تحت بررسی قرار دهد. در مواردی که نیاز به تغییر در رفتار و یا نحوه تفکرشان وجود دارد، زوج درمانگر آنها را در تغییر در این موارد راهنمایی کند.

اشتباه درک نشدن توسط همسر

زوج ها در بیشتر موارد خود را محق میدانند و ابراز میکنند «او (همسرشان) مرا درک نمیکند». اما نمیدانند که گاها نیاز است که نگاه را به مسائل تغییر دهند تا اینکه جدالشان را بیشتر کنند و بخواهند به نوعی درگیر قدرت نمایی شوند. یا به یکدیگر نشان دهند چه کسی حرف خود را اصطلاحا به کرسی می نشاند.

رقابتهای اشتباه در زندگی زناشویی

رقابت های اینچنینی در زندگی زناشویی نه تنها رشدی ندارد بلکه تخریب زیادی را در رابطه به وجود می آورد که زوجها را از یکدیگر دور میکند و فاصله شان را بیشتر و بیشتر میکند. زوج ها در زمان بحث و مشاجره عادت به گفتن حرف هایی دارند که حتما پس از مشاجره و پایان آن، احساس رنجش عمیقی برایشان به جا میگذارد. این احساس رنجش در عمق رابطه خود را نشان میدهد و دلخوری هایی به وجود می آورد که پایانی ندارد و همیشه در ذهنشان باقی می ماند.

زوج درمانگر

تکنیک های متخصص زوج درمانگر

متخصص زوج درمانگر از پیش آمدن چنین اتفاق هایی جلوگیری میکند و با راهنمایی های صحیح میتواند زوجها را به سمتی هدایت کنند که بدانند در مواقع بحث کردن، به گفتگو بنشینند یا به جای یادآوری رنجش های گذشته، درباره احساس امروزشان حرف زنند. یا در مواردی که میدانند حرف زدن اثرگذار نیست، سکوت کنند تا به آرامش نسبی دست پیدا کنند و پس از آن در مورد موضوعی که ذهنشان را درگیر کرده با یکدیگر صحبت کنند. اگر احساس کردند صحبت کردنشان منجر به بحث جدیدی میشود، زمانی را به صحبت کردن با یک زوج درمانگر اختصاص دهند که قطعا میتواند مسیر بهتر و روشن تری را پیش رویشان بگذارد.

از این رو مرکز مشاوره مکث طرف قرارداد با بانک سپه، تجارت، صنعت و معدن و صادرات که پرسنل محترمشان می توانند از این خدمات بهره بگیرند، به سایر مردم هم پیشنهاد می کند که با گرفتن مشاوره از به وجود آمدن مشکلات شدید در زندگی خودشان که باعث از بین رفتن زمان و انگیزه آنها می شود جلوگیری کنند.

کارایی متخصص زوج درمانگر

در واقع یکی از مهمترین روابط بین فردی پس از ازدواج رابطه زناشویی است که این رابطه را میتوان با آگاهی و بینش به سطحی رساند که بحث های بی جهت و مرافعه در آن به کمترین میزان خود برسد و همچنین زوجین بتوانند پس از هر مشاجره ایی مجدد احساس خوشایند خود را به یکدیگر از دست ندهند.

بسیاری از زوج هایی که قلباً با یکدیگر احساس خوشایندی را مرور میکنند اما بحث ها و ناتوانی آنها در اتفاق نظر باعث میشود نتوانند زمان های طولانی با یکدیگر در صلح بمانند.

از این رو یک متخصص زوج درمانگر میتواند با ارائه راهکارهای اصولی خود و روش های درمانی برای بهبود روابط زوج ها، آنها را به سمت بهبود و سلامت و داشتن رابطه ایی بهتر هدایت کند.

پیشگیری از طلاق

پیش از این به کارایی یک متخصص زوج درمانگر خوب و با مهارت اشاره کرده ایم.

اما نکته مهم در کارایی این گروه از متخصصان پیشگیری از طلاق هایی هستند که این روزها به هر دلیلی میتواند رخ بدهد.

شاید امروزه به آن میزانی که در گذشته زوج ها در حفظ روابطشان تلاش میکردند و صبور بودند نتوانند تلاش کنند و استحکام رابطه شان را حفظ کنند.

بنابراین وجود یک متخصص زوج درمانگر میتواند راهکاری بسیار مفید در حفظ یک رابطه باشد.

بدین صورت که زمانی که فرد سوم متخصصی در یک رابطه حضور پیدا میکند، دیدگاه و بینش و نگاه هر دو طرف را به رابطه تغییر میدهد و میتواند با ارائه راهکار در موارد ضروری و یا مهم به انسجام رابطه بپردازد.

به طور مثال

زوج هایی که در روابط خانوادگی و انتخاب الویت بین همسر و یا پدر و مادر خود نمیتوانند تمیز قائل شوند، با مراجعه به زوج درمانگر به این نتیجه دست پیدا میکنند که، نفر اول در هر ازدواجی همسر است و دیگران در الویت های بعدی قرار دارند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(20 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: متخصص زوج درمانگر و تکنیک های آن

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی