22006198 021

مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)
مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران

مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران مرکز مشاوره اینجامکث می باشد. مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران جدیدترین ابزارهای لازم برای شناسایی استعداد و هوش شما را در هر سنی دارا می باشد. نکته مهم؛ سنجش هوش و استعداد یابی تنها نیاز به ابزار مناسب ندارد، بلکه مهمترین قسمت آن متخصص استعدادیابی و سنجش هوش می باشد.

اغلب والدین علاقه دارند که استعدادهای کودک خود را بشناسند و به توانایی های کودک جهت دهند که البته دغدغه به جایی است. این مساله اگر در سن مناسب استعداد و علاقه کودک تشخیص داده شود می تواند بر آینده او تاثیر مستقیم داشته باشد. گاهی غفلت کودک و والدین و معلمان در یک رده سنی ممکن است سال های زیادی از عمر افراد را هدر دهد و فرد سال ها در زمینه ای که علاقه ای به آن ندارد تحصیل یا کار کند.

مرکز استعدادیابی

بوسیله تست های هوش و استعداد می توانیم توانایی ها و ضعف های کودک را شناسایی کنیم. هنگام انجام تست ها باید توجه داشته باشیم که حتماً تست ها توسط متخصص انجام و تحلیل شوند و گاهی خطا در تحلیل یا انتخاب نامناسب تست نه تنها کمکی به استعدادیابی نمی کند بلکه باعث برچسب زدن به کودک می شود. حتی اگر به غلط به کودک برچسب تیزهوشی بزنیم با توجه به اینکه سطح توقع از کودک بالا می رود کودک را مستعد آسیب های روانی می کند.

مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران

مرکز استعدادیابی و سنجش هوش در تهران مکث در خدمت شما عزیزان می باشد. مشخص است که هر فردی تمام و کمال میخواهد کودکی باهوش داشته باشد. اما نکته مهم در خواسته همه مردم این است که بدانیم هوش یک توانایی و یک صفت و دارایی ذاتی است که پیش از تولد کودکان به همراه خود دارند. اما مهمتر از آن این است که هوش را میتوان تقویت کرد. این تقویت باعث می شود که فردی با بهره هوشی متعادل بتواند دستاوردهای بیشتر و بهتری داشته باشد.

انواع هوش

همانطور که پیش از این اشاره شد هوش می تواند صفتی ذاتی باشد که بهره ایی از ژنتیک داشته باشد. در واقع فرد پس از تولد به همراه خود میاورد که هوش سیال نامیده می شود. یا میتواند تحت تاثیر فرهنگ، آموزش و شناخت رشد پیدا کند و شکل بگیرد که هوش متبلور نامیده می شود.

شناسایی هوش در کودکان و تاثیرات

امروزه یکی از دغدغه های والدین، شناسایی هوش کودکان خود است. به هر میزان کودک باهوش تر باشد، قطعا والدین احساس رضایتمندی بیشتری خواهند کرد. اگر کودک در گروه کودکان کم هوش و توان قرار گیرد، قطعا والدین به دنبال راهکارهایی برای رشد هوش کودک خود هستند. اما مسئله مهم در شناخت هوش کودک به کارگیری توانایی های کودکان است. در واقع زمانی کودک باهوش میتواند احساس خوشایندی را تجربه کند که استعداد او بر اساس هوش و توانایی او تشخیص داده شود. پس از آن هدف گذاری های دقیق و مثبتی را پیش رو داشته باشد.

تاثیر فرهنگ بر هوش کودکان

واضح است که کودکانی که در یک جامعه پیشرفته و با رشد فرهنگی بالا زندگی می کنند، توانایی تشخیص مسائل را بر اساس هوش خود بهتر خواهند داشت. کودکان محروم در خانواده های پر جمعیت با توانایی هایی هر چند بالا نمیتوانند از بهره هوشی خود کمال استفاده را ببرند و نادیده گرفته میشوند. مشغولیت به فعالیت های دستی و رفتارهای پیش پا افتاده، باعث می شود کودکان باهوش حتی در مراحل اولیه رشد هوش خود باقی بمانند و هیچ توانایی در استفاده و رشد هوش خود نداشته باشند. بنابراین فرهنگ، آموزش و شناخت میتواند کودکان کم هوش را نیز در یک خط هدفمند قرار دهد که از حداقل توانایی و هوش خود استفاده کنند و بتوانند شرایط بهتری را برای خود به وجود بیاورند.

اهمیت نمره IQ در استعدادیابی

یکی از مسائلی که در استعدادیابی موثر است نمره هوش بهره کل و میزان IQ کودک است. توجه داشته باشید که نمره بهره هوشی یک نمره ثابت، غیر قابل تغییر و ذاتی نیست بلکه عملکرد فرد را در یک موقعیت معین نشان میدهد که ممکن است تحت تأثیر عوامل محیطی گوناگون قرار گیرد. همچنین بهره هوشی نشان دهنده دامنه معینی از توانایی های فرد است.

به عبارت دیگر آزمون های هوشی فقط نمونه ای از کارایی هوشی فرد را تخمین می زنند و بنابراین ممکن است توانایی های زیاد دیگر نیز وجود داشته باشند که جزء هوش در نظر گرفته شوند اما ورای چشم انداز معمول آزمون های هوشی باشند که از این جهت میتوان گفت بهره هوشی تخمین توانایی های فرد بر اساس کارهایی است که در هر آزمون معینی گنجانیده شده است. دو تست متداول که در بعضی مدارس و مراکز مشاوره انجام می شوند و می توان به آنها از لحاظ تشخیص بهره هوشی و توانایی های کودک در آموزش دیدن تکیه کرد عبارتند از استنفورد بینه و وکسلر.

نقش تست استفورد بینه در استعدادیابی

تست استفورد بینه برای تمام سنین قابل اجرا است و از سن دو سالگی می توانیم این تست را اجرا کنیم.

  1. استدلال سیال (به معنی قابلیت تفکر و استدلال انتزاعی و حل مسائل است. این قابلیت مستقل از یادگیری، تجربه و آموزش در نظر گرفته میشود)
  2. توانایی متبلور (یادگیری از تجربیات و آموزه های پیشین است. وضعیت هایی که به هوش متبلور نیاز دارند شامل امتحان خواندن و درک مطلب و امتحان واژگان است. این نوع از هوش و ریشه در تجربیات قبلی دارد و با بالا رفتن سن و اندوختن دانش و درک جدید، قوی تر می شود)
  3. استدلال کمی (توانایی برای سر و کار داشتن با ارقام و حل مسائل کمی که در حیطه توانایی محاسبات انجام می گیرد)
  4. پردازش دیداری - فضایی (پردازش دیداری - فضایی با توانمندی تصویر سازی فضایی مرتبط است و هنگامی بروز می کند که شخص بتواند به یک ساختار کلی با تاکید بر قطعات متنوع محرک های دیداری برسد. فعالیت هایی از قبیل: تکمیل یک پازل، جهت یابی موقعیتی و جمع آوری موقعیت های مرتبط در نظر گرفته می شود)
  5. حافظه فعال (حافظه فعال به ما کمک می کند تا بعد از ورود اطلاعات تازه، همزمان با پردازش اطلاعات در ذهن، قسمت های مهم آن ذخیره و ثبت شوند. در انجام محاسبات ریاضی و یا در حین گوش دادن به یک داستان، معمولاً کودکان از این توانایی استفاده می کنند)
  6. هوش بهر کلامی معمولاً توانایی فرد را در رشته های علوم رفتاری و علوم انسانی پیش بینی می کند (مثل وکلا و معلمان)
  7. هوش بهر غیر کلامی معمولاً مرتبط است با رشته های فنی مهندسی و عمران و معماری (مهندسان و طراحان)

انواع تست هوش که می تواند استعداد کودک را نمایان کند

نقش تست هوش وکسلر در استعدادیابی

یکی از کاربردی ترین انواع تست هوش برای کودکان تست هوش وکسلر می باشد. در تست هوش وکسلر کودکان، دوره دبستان و یا حتی پیش از آن با این تست بهره هوشی عمومیشان سنجیده میشود. اما نکته مثبت در هوش وکسلر این است که می تواند هوش کلامی و همچنین هوش عملی را نیز بسنجد. در هوش عمومی میزان هوش کودک و در بخش کلامی توانایی هایی او مانند خواندن، نوشتن و صحبت کردن در کودک و در هوش عملی میزان بهره بری کودک و توانایی های او در بخشی جدا از فرهنگ او بررسی می شود.

در تست هوش وکسلر نیز می توانیم به هوش بهر درک کلامی و غیر کلامی، حافظه فعال و سرعت پردازش (سرعت دستیابی به محتوای حافظه، سرعت عملیات اساسی و تجزیه و تحلیل مطالب) و هوش بهر کل دست پیدا کنیم. بهره هوشی افراد از 20 که، عقب مانده شدید محسوب می شود تا 130 که تیزهوش تلقی می شود متغییر است. با انجام تست هوش علاوه بر نمره هوش بهر به توانایی و ضعف های کودک پی می بریم.

والدین باید توجه داشته باشند که بر روی نمره بالا و امتیاز کودک تاکید نداشته باشند و حتی کودکان تیزهوش نیز به آموزش های خاص نیاز دارند. این مساله اهمیت دارد که نمرات هر خرده آزمون با هم در یک سطح باشند در غیر اینصورت میتوان اختلالاتی را پیش بینی کرد. مثلاً اگر نمره هوش کلامی و غیرکلامی کودک با هم اختلاف زیادی داشته باشند میتوان احتمال اختلال یادگیری را عنوان کرد. یا ضعف در حافظه فعال می تواند باعث مشکل در یادگیری شود.

تست هوش کتل

بنا به تعریف کتل از دو جنبه هوش سیال و هوش متبلور توانسته است تست هوش کتل را طراحی کند که جدای از فرهنگ نیز میباشد. با این تعریف که هر فردی جدای از فرهنگ، تربیت و بودن در چه خانواده ایی، میتواند این تست را امتحان کند. اساس سوالات نیز بر مبنایی به غیر از موقعیت و فرهنگ پایه ریزی شده است. این تست هوش از سه گروه ۴ تا ۸ سال، ۸ تا ۱۳ سال و همچنین بزرگسالان با سواد بالای دیپلم و دانشگاهی طراحی شده است.

مرکز استعدادیابی تهران

نقش تست هالند در استعدادیابی

آزمون دیگری که برای دانش آموزان قابل اجرا است تست رغبت سنج هالند است که پرسشنامه ای است که جهت تحلیل ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﺩﻏﺪﻏﻪ ﻫﺎﯼ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﺧﻮﺩ که ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺭﺷﺘﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ، مورد استفاده قرار می گیرد. در این تست ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎ به ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ کمک می کند ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺑﻬﺘﺮﯼ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺑﺘﻮﺍﻧﺪ ﺑﺎ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﺻﺤﯿﺢ ﺍﺯ خود و ﺭﺷﺘﻪ ﻫﺎ، ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺑﻬﺘﺮﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ باشد. اﺯ ﺳﻮﯼ ﺩﯾﮕﺮ، هماهنگی رغبت شغلی با محیط کاری در این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به اینکه ﻋﺪﻡ ﺳﺎﺯﮔﺎﺭﯼ ﺑﯿﻦ ﻣﺤﯿﻂ ﻭ ﻧﻮﻉ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻣﻮﺟﺐ ﻧﺎﺭﺿﺎﯾﺘﯽ، ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺷﻐﻞ، ﻋﺪﻡ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﻭ ﺑﯽ ﺛﺒﺎﺗﯽ ﻋﺎﻃﻔﯽ ﻭ ﺭﻭﺍﻧﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﺩﯾﺪ لازم است که هر فرد هنگام انتخاب رشته از متخصصین کمک بگیرد.

پرسشنامه ﺗﺮﺟﯿﺢ ﺷﻐﻠﯽ ﻫﺎﻟﻨﺪ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺻﻞ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﻐﻞ ﻣﺴﺘﻘﯿﻤﺎً ﺑﺎ ﻧﻮﻉ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ دارد. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﯾﻦ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﻧﻮﻉ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮﺩ ﺭﺍ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽ ﺳﺎﺯند. ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﻫﺎﻟﻨﺪ پرسشنامه ﺗﺮﺟﯿﺢ ﺷﻐﻠﯽ ﻭ ﭘﺮﺳﺸﻨﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺭﻏﺒﺖ ﺷﻐﻠﯽ ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﭘﺮﺳﺸﻨﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﻧﻮﻉ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﻫﺴتند. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻫﺎﻟﻨﺪ ﻣﻌﺘﻘﺪ ﺍﺳﺖ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﺸﺎﻏﻞ ﯾﮑﺴﺎﻥ ﺍﺷﺘﻐﺎﻝ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎً ﻫﻤﺎﻧﻨﺪﯼ ﻣﯽ ﺑﺎﺷند. علاقه به رشته های علوم انسانی، ریاضی، تجربی، خدمات، صنعت، کشاورزی در این آزمون مورد بررسی قرار می گیرد.

نقش روانشناس در استعدادیابی

علاوه بر استفاده از آزمون ها مراجعه به مشاور و انجام مشاوره تحصیلی و شخصیتی برای دانش آموزان ضروری است و مشاور با مشاهده و مصاحبه می تواند به نتایجی دست یابد که شاید از دید تست ها پنهان مانده باشند. این مساله که انجام تست و مشاوره در سن و موقعیت مناسب دانش آموز انجام شود اهمیت ویژه ای دارد.

استعدادیابی چه کمکی در توانایی های کودک انجام میدهد؟

کودکان قطعا با میزانی از بهره هوشی خود در زمینه های مختلفی می توانند دارای استعداد و توانایی باشند. اما نکته مهم در شناسایی استعداد کودک، قرار گرفتن در مسیر مشخص استعداد و علایق است. بر اساس تعریف گارنر کودکان تا پیش از ۳ سالگی نباید تحت تعلیم و آموزش خاصی قرار گیرند؛ خط استعداد کودک دچار تحریک شرایط قرار نگیرد. زیرا کودک باید نسبت به علاقه خود، استعدادش را رشد و پرورش دهد.

مرکز استعدادیابی در تهران چه تاثیری بر روند رشد کودک دارد؟

مرکز استعداد یابی در تهران (مکث) پس از دوره های ۳ سالگی و پیش از دبستان، کودکان با تست های هوش و برآورد سطحی از میزان هوش نسبت به علایق خود و خانواده ایی که در آن زندگی می کنند و سطحی از فرهنگ خانوادگی، استعدادهایشان بر اساس تست های داده شده برآورد می شود و می توانند در مسیر رشدی بهتری قرار گیرند.

پرورش استعداد کودکان چه تاثیری در هدف های آینده کودک دارد؟

شناخت استعداد کودکان به مثابه شکل گیری یک خط فکری و میزان فراوانی از هدف های آینده کودک است. استعداد کودک در واقع میتواند معیار اصلی فردی او در علایقش باشد. زمانی که بدانیم چه کسی هستیم و چه توانایی داریم و چگونه میتوانیم از این توانایی استفاده کنیم، در راه رشدی و هدف گذاری های زندگی خود بسیار راحت و واضح تر عمل میکنیم.

تفاوت افراد با استعداد و بی استعداد

استعداد به معنای رشد توانایی ها بر اساس علایق تعریف شده است. بنابراین پیش از رشد استعداد باید علایق فردی شناخته شود و پس از آن بر اساس توانایی و پشتکار در راستای استعداد، استعداد رشد پیدا میکند. بنابراین در تعریف افراد با استعداد و بی استعداد نکته مهم، شناخت، رشد و پشتکار است که به فرد معنی با استعداد و بی استعداد را میدهد.

واضح است که هر فردی با میزان نرمالی از سطح هوش قطعا در زمینه ایی خاص علایقی را دارد. بنابراین شناخت آن علایق در زمینه هایی که خوشایند فرد است و همچنین اقتضای فرهنگ و جامعه ایی که در آن زندگی میکنند استعداد رشد پیدا میکند. بنابراین تعریف اذهان عمومی به معنای بی استعداد کاملا غلط و غیرکاربردی است.

محاسن مرکز استعدادیابی در شناخت علایق کودکان

گاها پیش می آید که از افرادی میشنویم: نمیدانم به چه چیزی علاقه دارم و یا استعدادم در چه زمینه ایی است. بنابراین مراکز استعدادیابی تهران مکث میتوانند پیش از آنکه کودکان دچار این اشتباه شوند که استعداد و یا علایق رو به رشدی ندارند، در زمینه ریاضی، علوم، هنر، مهارت های کلامی و نوشتاری استعداد کودک را کشف و رشد دهند.

شناخت استعداد بر اساس تست هوش ۸ گانه کودک

هوش طبیعت گرایی

گارنر معتقد است کودکان زمانی که به دنیا میایند حداقل دارای ۸ نوع هوش است. به وسیله رشد هوش های متفاوت، کودک می تواند به علایق خود دسترسی پیدا کند. با رشد علایق کودک می تواند به استعداد خود دست پیدا کند.

اهمیت هوش هیجانی برای کودکان

امروزه علاوه بر IQ، هوش هیجانی یا EQ هم نقش مهمی در زندگی و موفقیت افراد دارد. برخی از متخصصان معتقدند که فردی که هوش هیجانی بالایی دارد می تواند به مراتب موفق تر از کسی باشد که هوش هیجانی کم اما IQ بالایی دارد. بنابراین والدین باید به هوش هیجانی کودکان هم توجه کنند. توجه به احساسات و هیجانات کودک و تعریف کردن قصه می تواند هوش هیجانی کودکتان را بالا ببرد. تمام احساسات کودک خود را جدی بگیرید و از او بخواهید که آن را بیان کند. به کودک خود آموزش دهید که در موقعیت های مختلف به احساسات خود توجه کند.

نتیجه

شناخت و رشد استعداد کودکان قطعا باید بر اساس توانایی و علایق او باشد. اینکه والدین چه میخواهند و یا چه آرزوهای برآورده نشده ایی دارند که میخواهند در کودکانشان آن را رشد دهند صرفا باعث میشود کودک در راه رشد استعداد خود به راه اشتباهی رود و نتواند خود را به بهترین نحو بشناسد و زندگی کند. مرکز استعداد یابی در تهران (مکث) با جدید ترین ابزار سنجش حرفه ای کودکان و نوجوانان شما را انجام می دهد.

استعدادیابی و جهت دهی به توانایی ها و برطرف کردن ضعف های دانش آموزان از وظایف والدین معلمان و مشاوران است و ضروری است که دانش آموز از راهنمایی در سن و موقعیت مناسب بهره مند گردد تا آینده تحصیلی و شغلی خود را بر اساس علایق و توانایی هایش پایه گذاری کند.

نظرات کاربران:
صبا
پاسخ به این نظر
1400/10/5

شاید باورتون نشه ولی تو سن 25 سالگی هنوز نتونستم استعدادمو پیدا کنم همه ی دوستان تو هرچیزی حتی اگه کوچیک باشه استعداد دارن مگه نمیگن خدا به هرکس یه توانایی ای رو هدیه داده پس چرا من نمیدونم تو چی توانایی دارم...بنظرتون چطوری بفهمم تو چی استعداد دارم؟

0 0
سمیه
پاسخ به این نظر
1400/08/25

من دخترم رو بردم ی مرکزی تو تهران و بدنشو اندازه گیری کردن و بعد دو روز کارنامه دادن که به درد چه رشته ورزشی میخوره و تو چه کلاس ورزشی ثبت نام کنید. پیشنهاد میدم این رو امتحان کنید برای کلاس های تابستونی واقعا خوبه و ادم رو از سردرگمی درمیاره

0 0
زیبا
پاسخ به این نظر
1400/07/25

سلام من یه پسر 7 ساله و یه دختر 10 ساله دارم و خیلی دوست دارم که بتونم از حالا بهشون کمک کنم که علاقه واقعشیون رو کشف کنن و پیگیری کنم اما از این موضوع نگرانم که زود باشه و باید اجازه بدم که خودشون همه چیو تجربه کنن از طرفی من بچه هارو کلاس زبان و هنری هم میذارم اما بعضی وقتا احساس میکنم خسته میشن بنظر شما چه سنی خوبه بچه هارو کلاس های مختلف بذاریم؟

0 0
bita
پاسخ به این نظر
1400/06/28

سلام من امسال باید انتخاب رشته دبیرستان انجام بدم و خودم دوست دارم هنرستان برم و رشته عکاسی بخونم و در اینده هم عکاس بشم چون از بچگی به عکس گرفتن علاقه داشتم الانم همینطور عکس های خوبی میگیرم اما پدر و مادر من اصرار دارن که برم رشته ریاضی یا تجربی و اصلا با هنرستان موافقت نمیکنن اما من هیچ علاقه ای به ریاضی و تجربی ندارم حتی یک درصد و مدرسه هم بیشتر به پدر و مادرم میگه که رشته تجربی برم چون نمره هام خوب بوده و هیچکس از من حمایت نمیکنه ایا مشاوره بیام شما میتونید اونارو قانع کنید؟

0 0
negar
12:55 - 4 مهر 00

سلام ببین منم پارسال همین مشکلو داشتم وکلا اکثر پدرمادر ها میخان بچشون بره ریاضی یا تجربی اما تنها راهش مقاومت کردنه من پامو کردم تو یه کفش گفتم یا هنرستان یا کلا درس نمیخونم و تهش دیگه مجبور شدن قبول کنن البته سخت بود خیلی غرغر میکردن تا همین اواخر ولی باید تحمل کنی ولی عوضش الان درسی رو میخونم که دوست دارم و مطمعنم که توش موفق میشم

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ