ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

هوش کودکان از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

هوش کودکان از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

ژنتیک و نحوه انتقال هوش به فرزند

طبق تحقیقات مرکز مشاوره مکث، ژنتیک مادران در واقع تعیین کننده میزان هوش کودکان است و پدران نقشی در تعیین این مساله ندارند. زنان بیشتر تمایل دارند که ژن های هوش را به فرزندانشان منتقل کنند؛ چرا که ژن های هوش روی کروموزوم X قرار دارند و زنان در ساختار ژنتیکی خود حاوی 2 کروموزوم X هستند. این در حالی است که مردان تنها یک کروموزوم  دارند. علاوه بر این، دانشمندان معتقدند که ژن هایی که مسئول پردازش های پیشرفته هستند و از پدر به ارث گرفته می شوند، ممکن است به طور خودکار غیر فعال شوند.

یک رشته از ژن ها وجود دارند که با نام ژن های شرطی شناخته می شوند و تنها زمانی فعال شده و عمل می کنند که از سوی مادر به ارث رسیده باشند؛ در بیشتر موارد به نظر می رسد که ژن های مسئول هوش کودکان دقیقا روی همین دسته از ژن های شرطی  قرار گرفته اند و به همین دلیل است که از جانب مادر منتقل می شوند.

مطالعات دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث از دانشمندان و مقالات آزمایشگاهی که روی اصلاح ژن های تعدادی موش صورت گرفته، نشان دهنده این مطلب است که موش هایی که دوز بیشتری از ژن های مادرانه را دریافت کرده بودند، سر و مغز بزرگتر و بدن کوچکتری داشتند و موش هایی که دوز بیشتری از ژن های پدرانه را دریافت کرده بودند، سر و مغز کوچکتر و بدن بزرگتری داشتند.

هوش کودکان از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

نقش ژن های پدر و مادر

دانشمندان توانسته اند سلول هایی را در مغز شناسایی کنند که تنها حاوی یکی از ژن های مادرانه یا پدرانه است و در شش قسمت متفاوت مغز که مسئول پردازش های شناختی است وجود دارد؛ قسمت هایی که اعمالی نظیر عادت های غذایی، حافظه و ... را کنترل می نماید.

اما سلول هایی که حاوی ژن های پدرانه هستند در قسمت هایی از سیستم لیمبیک (مسئول کنترل هیجانات ابتدایی) انباشته شده اند که درگیر عملکردهایی نظیر سکس، گرسنگی و خشونت هستند.

این در حالی است که محققین هیچ سلول حاوی ژن های پدرانه را در قسمت کورتکس مغز (مسئول عمکردهای پیچیده شناختی نظیر استدلال، حافظه، زبان، تفکر، برنامه ریزی و حل مساله) پیدا نکردند.

اما نگران نباشید و کمی مکث نمایید؛ ما دقیقا شبیه موش ها نیستیم و تمامی نتایج از آزمایش بر روی موش ها به دست نیامده است، بلکه محققین با انجام تحقیقاتی روی انسان نیز به نتایج جالبی در این خصوص دست یافتند.

آنها از روی تحقیقاتی که روی موش ها انجام داده بودند، به یک تئوری رسیدند و آن را در واقعیت هم آزمایش کردند. آزمایش به این صورت بود که ابتدا مصاحبه ای از 12.686 نفر به عمل آمد؛ این افراد در بازه سنی 14 تا 22 سال بودند؛ علی رغم وجود عوامل بسیار، نظیر وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... کماکان بهترین فاکتور برای تعیین و پیش بینی هوش، هوش مادر می باشد.

آزمایشات مختلف گویای این است که تنها ژنتیک تعیین کننده میزان هوش نیست.

نقش محیط در میزان هوش

طبق تحقیقات به عمل آمده، ما تنها می توانیم 40 تا 60 درصد از هوش را به ژنتیک ربط داده و مابقی آن از محیط کسب می شود و کاملا اکتسابی است. اما مساله جالب توجه این است که در بخش اکتسابی هوش نیز مادران نقش پررنگ تری را ایفا می کنند و تاثیر گذارترند.

همچنین طبق تحقیقات مشخص شده که رابطه میان مادر و کودک در سال های نخستین، رابطه زیادی با افزایش میزان هوش کودکان دارد. محققین دانشگاه واشنگتن دریافته اند که پیوند احساسی ایمن میان مادر و کودک یک عامل حیاتی در رشد قسمت هایی از مغز می باشد.

طبق آزمایش هایی که روی دو گروه از کودکان صورت گرفته است؛ کودکانی که در 7 سال ابتدایی زندگی خود رابطه قوی تری با مراقب خود داشتند، به نسبت کودکانی که به لحاظ احساسی از مادر خود دور بوده اند در حافظه، یادگیری و میزان تحمل استرس قوی تر عمل کرده اند.

در واقع این رابطه عمیق و پیوند احساسی میان مادر و کودک یک احساس اعتماد و امنیت به کودک می دهد که به او اجازه می دهد دنیا را کشف کرده و با اعتماد بیشتری مسائل را حل کند.

و در انتها طبق پژوهشهای مرکز مشاوره مکث، محققین و دانشمندان هنوز نتوانسته اند دلایل مشخصی برای کمرنگ بودن نقش ژن های پدرانه در انتقال هوش پیدا کنند؛ اما متوجه شده اند بسیاری از ژن هایی که مسئول تعیین صفات و ویژگی های هر فرد است از پدر دریافت می شود.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: هوش کودکان از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی