ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مسخره کردن | مشاوره مشکلات خلقی

مسخره کردن | مشاوره مشکلات خلقی

مسخره کردن دیگران، به نوعی رفتاری ضد اخلاقی و اجتماعی است و از آنجایی که برخی از افراد عادت به مسخره کردن دیگران دارند، باید بدانند احساسی از خشم، نامهربانی، عصبانیت و به میزانی تحقیر شدن را با خود دارند که به واسطه هر امری این احساس را به دیگران منتقل میکنند.

نادیده گرفتن احساسات

افرادی که میل به مسخره کردن دیگران دارند، میخواهند حجمی از این احساسات خود را نادیده بگیرند و آن را به دیگران منتقل کنند تیکه های کلامی در قالب شوخی نیز، رفتار هایی از این دست میباشند که افراد به دلیل قبول نکردن این احساسات در خود به دیگران انتقال میدهند.

فردی که مورد تمسخر قرار میگیرد

وقتی فردی مورد تمسخر قرار میگیرد، رنج زیادی را متحمل میشود و احساس میکند دوست نداشتنی و غیر قابل پذیرش است، از این رو مایل است کمتر در جمع حاضر شود و نیز، معاشرت کمتری داشته باشد، در ارتباط هایش محدود میشود و احساس ناخوشایندی به خود خواهد داشت.

اما مهم اینجاست که بدانیم فردی که دیگران را مورد تمسخر قرار میدهد باید از احساسات خود با خبر باشد و بداند چرا و به چه دلیل، احساسات سرکوب شده و خشم فروخورده خود را در غالب مسخره کردن، دست انداختن و شوخی های تند به دیگران القا میکند.

مسخره کردن

این افراد شاد نیستند و مدام درگیر حسی هستند که با دیدن هر فردی در وجودشان رشد میکند، این احساسات سرکوب شده، باعث میشود با اولین نشانه در دیگران روشن و واضح شود و بروزی مانند مسخره کردن داشته باشد. 

خودآگاهی

بنابراین هر فردی که عادت هایی از این دست دارد باید پیش از اینکه خود را فردی شوخ طبع، نکته بین و طناز بداند، خود را فردی با احساسات سرکوب شده و احوالی ناخوشایند بداند که نیاز به کمک دارد.

کمک کردن به این افراد با شناخت آغاز میشود، وقتی ما به عنوان فردی برای خودمان واضح شود که به چه دلیل چه رفتاری را انجام میدهیم، دیگر احساس سرگردانی و گیجی نمیکنیم و خود را نه معصوم و مظلوم فرض میکنیم و نه خبیث و لجباز، فقط و فقط میتوانیم با نگاهی بدون قضاوت به خودمان بپردازیم که رفتارهایی از این دست، ریشه در چه اتفاقاتی در گذشته ما دارند که امروزه به این شکل خود را نمایان میکنند. 

نکته آخر

بنابراین شناخت اولین مرحله درمان است و پس از آن تغییر نگرش به رفتارها و احوالی که در تجربه آن هستیم. وقتی برای خودمان واضح شد دلیل رفتارهای تخریب گرانه مان چیست، میتوانیم کمی با خودمان آسوده تر باشیم، زیرا به شناخت دست پیدا کرده ایم و پس از آن تغییر در نگرشمان و ایجاد دیدگاهی جدید در خودمان باعث تحمل و بازبینی محیط اطراف و فضای موجود میشود.

از این رو میتوانیم به مرور احساسات خوشایندتری را تجربه کنیم. دوست داشتن دیگران، مورد لطف و مهر قرار دادنشان باعث میشود به غیر از انتقال احساسات خوب به آنها، خودمان نیز به بلوغ روانی و سطحی از آرامش دست پیدا کنیم. بنابراین پس از این میتوانیم خودمان را عادت به رفتارهایی دوستانه بدهیم که دیگران در کنارمان زخمی و غمگین نباشند و با بودن حتی لحظه ایی در کنارمان احساس آرامش و اطمینان خاطر پیدا کنند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مسخره کردن | مشاوره مشکلات خلقی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی