ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

چطور خجالتی نباشم؟

چطور خجالتی نباشم؟

خجالت در واقع نوعی شرم است که از سر بیان نکردن احساسات و ترس از بیان احساسات در فرد به وجود می آید. شاید کلمه شرم در خود نوعی حجب و حیا را به همراه داشته باشد اما خجالت به معنای حجب داشتن نیست و یا اینکه چرا باید در مورد آنچه که به احساساتمان مربوط است، حجب داشته باشیم.

ارتباط عزت نفس با خجالتی بودن

باید روشن کنیم که خجالت از کمبود عزت نفس ریشه میگیرد و نه حجب داشتن که لازم است در این مورد بدانیم کمبود عزت نفس و قبول نداشتن خود، احساس خجالت را در ما به وجود می آورد.

عزت نفس احساسی است که ریشه در خویشتن دوستی دارد و این خویشتن دوستی به معنای دوست داشتن قلبی خود و قبول داشتن خودمان است که از احساس غرور و تکبر نیز بسیار دور است.

خجالتی

عزت نفس جنبه ایی مثبت از احساس خوشایند به خود و آنچه که هستیم دارد و به شناخت قوی از خودمان بر میگردد.

وقتی بدانیم چه توانایی هایی و چه ضعف هایی داریم و بتوانیم خودمان را با همه ضعف ها و توانایی هایمان قبول کنیم،‌ سعی در بهبود خودمان داشته باشیم و همچنان خودمان را دوست داشته باشیم، بدون خشم، بدون خجالت و بدون احساس انزجار، به معنای این است که عزت نفس داریم یعنی اینکه میفهمیم چطوری خجالتی نباشیم.

عزت نفس در کودکی

عزت نفس از کودکی درون هر فردی شکل میگیرد و رشد پیدا میکند. کودکانی که با همه رفتارهای اشتباهشان متوجه میشوند دوست داشتنی هستند و سعی در بهبود رفتارشان دارند، عزت نفس را در خود رشد میدهند که تماما ریشه در تربیت و نوع رفتار والد با کودک دارد.

رفتار اشتباه کودکان

وقتی مادر ها و پدر ها بدانند رفتار اشتباه هر کودکی جزئی از تجربه های زندگی اوست، کودک را شرمگین و خجالت زده نکنند و فقط به تصییح رفتار او پردازند، در اینصورت کودک دچار عزت نفس میشود و در بزرگسالی خود به تنهایی در هر سختی و مشکلی باور میکند که قدرت شکوفا شدن دارد و هر اشتباهی تجربه ایی از زندگی اوست و تمام تلاش خود را برای رفتارهای بهتر و رشد خود می کند.

خجالتی بودن در واقع نپذیرفتن ‌و پنهان کردن خود است؛ زیرا میدانیم که لایق نیستیم و ممکن است مورد شماتت قرار گیریم. بنابراین باید سعی کنیم خودمان و احساساتمان را بشناسیم و سعی در رشد احساسات و توانایی های درونی خود داشته باشیم که در شرایط خاص، دیگر احساس نکنیم شرمنده میشویم.

هویت مستقل

هر فردی به شخصه برای خود یک هویت مستقل است و اگر روزی از خانواده ایی که حتی باعث خجالت و شرمساری او میشده هم باشد، میتواند با رشد خود و احساسات بالنده در خود از مرحله اشتباه شرم و خجالت دور شود و دنیا را به گونه ایی دیگر ببیند.

احساسات بالنده پر است از آنچه که برای داشتنشان سعی کرده ایم و میتوانیم بدون هیچ خجالتی با رشد هویت فردی خود از شرمگین بودن و خجالتی بودن رها شویم.

راهکارهایی برای اینکه خجالتی نباشم

  1. بررسی کنیم در چه شرایطی خجالت زده میشویم
  2. استعداد و توانایی خود را در شرایطی که باعث شرممان میشود، رشد دهیم. اگر در هنگام حرف زدن در جمع خجالت زده میشویم، تمرین به حرف زدن در جمع کنیم و یک موضوع را کاملا مطالعه کنیم و در آن مهارت داشته باشیم و با آمادگی با آن موضوع به سخن گفتن بپردازیم.
  3. به خودمان اعتماد کنیم و بدانیم که هر فردی با هر وضعیتی حتما دچار کمبودها و اشکالاتی هست که یا از آن خبر داریم و یا ما از آنها بی خبریم؛ بنابراین از ضعف های خود هراس نکنیم.
  4. خود را به عنوان یک انسان بپذیریم که گاها دچار شرم و خجالت میشود. هیچ کسی نیست که لحظه ایی دچار شرم و خجالت نشده باشد، فقط باید راهکارهای گذر از این مرحله را بدانیم.

با بررسی این نکته ها میتوانیم تا حدودی به خود و احساس شرم و خجالتمان غلبه کنیم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(14 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: چطور خجالتی نباشم؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی