ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مشاوره اختلالات جنسی یا سکس تراپی

مشاوره اختلالات جنسی یا سکس تراپی

مشاوره اختلالات جنسی در واقع همان مشاوره سکس تراپی است که در مورد اختلالات جنسی و مسائل جنسی میتواند افراد را راهنمایی کند. پیش از آنکه بدانیم مشاورین اختلالات جنسی چگونه فعالیت میکنند، بهتر است بدانیم اختلالات جنسی چیست و چگونه میتوانیم تشخیص دهیم که دچار اختلال جنسی هستیم و به خود باید کمک کنیم.

اختلالات جنسی چیست؟

اختلالات جنسی به نوعی از فعالیت های جنسی گفته میشود که از آسیب های جنسی نشأت میگیرند. در واقع فردی که دچار اختلال جنسی است نمیتواند به طرز صحیح و سالمی از رابطه جنسی خود لذت ببرد. این فرد حتما باید در حالتی از اختلال خود که ناشی از آسیب بوده و این آسیب در روح و روان او جای گرفته و اثرات مخرب این آسیب های روانی در اختلالات جنسی بروز پیدا کرده، رفتار های جنسی خود را ابراز کند.

مشاوره اختلالات جنسی

بطور مثال افرادی که اعتیاد جنسی دارند، نمیتوانند به صورت صحیح و معمول از رابطه جنسی با یک شریک جنسی (همسر) لذت برند. این افراد ذهنشان مدام درگیر داشتن رابطه با افراد بیشتر و در موقعیت های بیشتر است. بنابراین این اختلال جنسی که در گروه اختلالات نیز جای گرفته، رفتاری مخرب است که نشان از آسیب های فراوان در دوران کودکی و سطح اضطراب بالا دارد. فرد نمیتواند زندگی سالم و رو به رشدی را تجربه کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اختلال نمایشگری جنسی (عورت نمایی)

آسیب به دیگران

در موارد بسیار مهمتر که اختلال به آسیب به دیگران نیز مربوط میشود، جزو اختلالات پر خطر است. فرد به غیر از آسیب به خود، به دلیل خود تخریبی، به دیگران نیز آسیب جنسی وارد میکند و این مسئله بسیار خطرناک است. اختلالاتی مانند سادیسم، عریان نمایی و کودک آزاری از این دست اختلالات هستند که با آزار دیگران همراه است.

فرد مبتلا به اختلال سادیسم، با آزار و اذیت شریک خود و یا هر فردی که به اجبار و یا به دلخواه وارد رابطه با او میشود، میپردازد. تا زمانی که این آسیب و آزار به خشونت واقعی نرسد فرد از لحاظ جنسی و روحی به آرامش نمیرسد و یا در دسته اختلالات جنسی کودک آزاری، فرد با آزار و اذیت های جنسی که تجاوز جنسی محسوب میشود، به آرامش روحی و روانی میرسد.

فردی که در موقعیت تجاوز کردن به دیگران است، خود بارها مورد تجاوز قرار گرفته است. بنابراین این تخریب و تجاوز به دیگران میتواند سطحی از اضطراب خود را که از دوره کودکی بر اثر  تجاوز دیگران به دست آورده است، را تخلیه کند.

افرادی که دچار اختلالات جنسی هستند، بیمارانی هستند که به دلیل سطح بالای آسیبی که به دیگران میرسانند، محکوم به قوانین مجازاتی شدید هستند. بنابراین بهتر است در همه موارد برای دور ماندن از آسیب، از کودکان خود به طرز بسیار محتاطانه ایی در موارد جنسی محافظت کنیم. زیرا آسیب های ناشی از موارد جنسی، تقریبا به هیچ عنوان از روان فرد پاک نمیشوند و فرد حتما باید مورد مشاوره اختلالات جنسی قرار گیرد.

به همین دلیل با محافظت از کودکانمان، از یک جامعه محافظت کرده ایم. پس از آن اگر احساس کردیم از نوعی اختلال جنسی رنج میبریم، میتوانیم با مراجعه به سکس تراپیست و یا همان مشاور اختلالات جنسی و همچنین صحبت با یک روانکاو، دوره های درمانی خود را پشت سر گذاریم و به سطحی از سلامت دست پیدا کنیم.

دلایل مراجعه به سکس تراپ؟

شاید یکی از سوالات مهم در ذهن افرادی که مایل هستند به سکس تراپ مراجعه کنند این است که آیا رفتارهای جنسیشان ایراد و اختلال محسوب میشود و یا خیر، به عنوان مثال فردی با زوج خود وارد رابطه جنسی میشود و انتظاراتی از او دارد اما این احساس را نسبت به خود و خواسته خود دارد که ممکن است رفتار جنسی اش به نوعی اختلال باشد و به خود و زوج خود آسیب وارد میکند، بنابراین احساس گناه مداوم باعث میشود فرد نتواند از رابطه خود و خواسته خود در رابطه لذت ببرد، مشاوران سکس تراپ میتوانند با شنیدن مسائل جنسی و خواسته ها و یا انتظارات افراد این آگاهی و شناخت را به فرد بدهند که رفتار جنسی او حاکی از اختلال است و یا خیر.

آیا درمان های اختلالات جنسی مؤثر واقع میشود؟

واضح است که هر درمانی به صورت روانکاوی و یا رفتار درمانی و یا دارو درمانی میتواند در درمان اختلالات جنسی مؤثر باشد اما مسئله مهم در واقع شناخت و تشخیص صحیح از اختلالات جنسی است، اما نکته مهمی که در اختلالات جنسی وجود دارد و قطعاً باید هر فردی به آن آگاه باشد در این است که مشکلات و اختلالات جنسی ریشه جنسی ندارد و در اکثر موارد ریشه در روان فرد دارند که نیازمند طی دوره های روانکاوی و علت و بروز این دست از مشکلات است.

به طور مثال مردانی که در روان خود نسبت به زنان خشم های فرو خورده دارند در بازتابی از این خشم میتوانند به صورت ناخودآگاه زودانزالی را در رابطه های جنسی خود تجربه کنند. بنابراین زودانزالی هر چند با انجام روش هایی از طریق سکس تراپ امکان بهبود خواهد داشت اما درمان قطعی آن از طریق دورهای روانکاوی قطعاً میتواند مؤثر تر واقع شود.

چگونه می توانید در یک رابطه به یک درمانگر جنسی تبدیل شوید؟

برای اخذ گواهینامه جنسی درمانی، فرد باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط، صدور گواهینامه در آن زمینه، تقریباً 150 ساعت آموزش جنسی در آمریکا و 200 ساعت تجربه بالینی و 50 ساعت تجربه تحت نظارت باید باشد.

آیا به رابطه جنسی نیاز داریم؟

رابطه جنسی درمانی می تواند به افراد و زوجین كمك كند تا راهی برای برقراری ارتباط صریح و صادقانه پیدا كنند تا بتوانند از طریق هرگونه نگرانی یا چالش به سمت زندگی سالم و شاد زندگی كنند. درمان جنسی مبتنی بر ذهن آگاهی، برانگیختگی ذهنی دستگاه تناسلی را در زنان با تمایل جنسی برانگیختگی جنسی بهبود می بخشد.

چه کسی سکس درمانی را اختراع کرده است؟

پولونسکی این روش تخصصی درمانی را بوجود آورد، به منظور کمک به افراد در رفع نگرانی های مربوط به صمیمیت جنسی ایجاد شده است. یک روانپزشک مرتبط با دانشکده پزشکی هاروارد، بین 35 تا 50 درصد از افراد در یک مقطع دچار یک مسئله طولانی مدت جنسی خواهند شد را بررسی و درمان کرد.

شد.

سکس تراپ کیست؟

اسم غیررسمی شخصی که دانش مربوط به مسائل جنسی را به دست می آورد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(22 رای)
نظرات کاربران:
نگار
11:10 - 7 مرداد 98
سلام 36 سالمه و 2 ساله ازدواج کردم توی رابطه با همسرم وچار مشکلم چون از رابطمون حس تجاوز میگیرم و این موضوع روحیمو خراب کرده و دارم تمایلمو به همسرم از دست میدم در حالی که دوستش دارم .ایا این موضوع درمان داره؟
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مشاوره اختلالات جنسی یا سکس تراپی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی