ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مشاوره خیانت

مشاوره خیانت

مشاوره خیانت به موضوعاتی از قبیل خیانت های زناشویی میپردازد که بر اساس آنها زوجها درگیر روابطی میشوند که در آن احساس عدم اطمینان دارند، به یکدیگر شک میکنند و در پی آن از زندگی خود ناراضی میشوند.

تعریف خیانت

خیانت یک مقوله اخلاقی است که هر کسی نسبت به اخلاقیات خود و دستآوردهای خانوادگی و نیز آنچه که به او در مورد خیانت نکردن آموخته اند عمل میکند؛ در غیر اینصورت هیچ قانونی و هیچ فردی نمیتواند شخصی را از خیانت کردن باز بدارد. افرادی که در زندگی زناشویی خود خیانت میکنند، شاید هرگز به این نکته فکر نمیکنند که طبق قانونی غیر از عهد و پیمانشان عمل میکنند و عمل کردن به این شکل در یک رابطه زناشویی میتواند یک خانواده را دیر یا زود از پا در آورد.

مشاوره خیانت

پنهانکاری

افرادی که احساس میکنند همیشه میتوانند در پنهانکاری و دریغ، هدف های خود را پیش برند، قطعا میتوانند حدس زنند روزی این اتفاق ناخوشایند برایشان خواهد افتاد اما از آنجایی برخی قوانین برای خیانت کردن و یا خیانت نکردن مردان کامل نیست، به همین نسبت میزان خیانت مردان رو به افزایش است.

پیش از این گفتیم که اگر فردی مایل به انجام خیانت باشد، هیچ بازدارنده ایی نمیتواند او را کنترل کند اما قانون یک اهرم فشار است و هر چقدر قوانین در این موارد سختگیرانه تر عمل کنند، میتوان به میزانی از حجم این موضوع کم کرد.

خیانت دقیقا از زمانی که فردی در یک رابطه ایی که در آن متعهد شده است به کسی به غیر از همسر خود نیندیشد و یا کنار کسی به غیر از او نباشد و غیر از این عمل کند، شروع میشود. افرادی که در زندگی خود مشغول به روابطی غیر از روابط زناشویی خود میشوند، به راحتی در حال خیانت هستند و واضحا میتوانیم بیان کنیم خیانت یک مقوله شخصی است و بار مسئولیت این اشتباه به گردن خود فردی است که در حال خیانت است و به هیچ دلیلی نمیتواند همسر و یا اطرافیانش را مقصر بداند.

شهامت گفتن حقیقت

واضح است اگر فردی شهامت گفتن حقیقت را داشته باشد، بهتر از انجام روابط مثلثی و پر حاشیه و خیانت گونه است. اگر همسرمان ما را شاد نمیکند، اگر از نظر اقتصادی تحت فشار هستیم، اگر در خانه در اکثر مواقع تنها هستیم و یا اگر نمیتوانیم ارتباط دو نفره مان را رشد دهیم، بهتر است برای رابطه مان کاری انجام دهیم تا اینکه ذهنمان را درگیر رابطه جدید دیگری کنیم و در آن رابطه نیز به همان منوال گیج و سردرگم، با دنیایی از خواسته ها و دلبستگی های بیمارگون و غیر نامتعارف قرار گیریم.

احساس ناخوشایند

فردی که در حال خیانت کردن است، بیش از همسر و فرزندان به فردی که با او در حال خیانت به زندگی اش است میپردازد. این میزان از خودخواهی و ‌پنهانکاری و غیر شفاف عمل کردن باعث میشود زنجیره ایی از آسیب و اتفاقات ناخوشایند پیش روی یک خانواده و یا خود فرد قرار گیرد.

/// شماره های تماس ///

رفتار غیر اخلاقی

هر رفتار غیر اخلاقی که دور از چهارچوب اخلاقیات، قوانین، ماهیت انسانی و وجهه انسانی باشد، رفتاری آسیب رسان است. به همین دلیل معنای خیانت در همه جای دنیا حتی در پیشرفته ترین کشور های دنیا که به میزانی از آزادی بهره مند هستند، یک معنای واحد است.

خیانت در دور افتاده ترین منطقه روستایی همان معنا را دارد که در کشور آمریکا دارد و به همان میزان رنج و احساس تحقیر شدن را در مورد فردی که به او خیانت شده را به دنبال دارد؛ بنابراین اگر فردی خود را در این مورد به اشتباه محق دانست، چنین فرض کرد که در زندگی سخت خود میتواند خیانت کند به دلیل اینکه از آن راضی نیست، سخت در اشتباه است و بهتر است به دنبال راه حلی برای بهبود روابط خود و یا در سخت ترین انتخاب، پایان رابطه خود باشد تا اینکه مشغول به خیانت باشد.

برای مشاوره خیانت شما می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید، در واقع هم فردی که خیانت می کند و هم فردی که به او خیانت می شود نیاز به مشاوره گرفتن دارند تا از آسیبهای بعدی جلوگیری کنند.

نقش مشاوره در خیانت ها چگونه است

باید به خاطر داشته باشیم زمانی که حرف از خیانت میشود هر دو طرف در یک رابطه آسیب خواهند دید و مهمترین اقدام پس از مواجه با خیانت مراجعه به یک مشاوره روانشناس است، بررسی دلایل خیانت و همچنین علت ها و میزان رفتاری که در یک رابطه خیانکارانه محسوب میشود به عهده مشاور روانشناس است که میتواند با بررسی دلایل و همچنین در نظر گرفتن شرایط زوج راهکارهایی را به آنها پیش نهاد کند.

زوج ها پس از مواجه با خیانت

بر اساس توضیحاتی که پیش از این در مورد خیانت داده شد واضح است حتی فکر کردن به شخص سوم در ردیف خیانت های زناشویی قرار میگیرد و احتمال برقراری روابط غلط را نیز به همراه خواهد داشت.

بنابراین در یک مشاوره زوج درمانی پس از مشاهده خیانت بسیار مهم است که بدانیم زوج ها به چه میزان مایل به برقراری ارتباط مجدد با یکدیگر هستند و مهمتر از همه اینکه  فردی که خیانت کرده است تا چه حدی مسئول رفتار اشتباه خود میباشد و مایل به ترمیم رابطه و برقراری ارتباط مؤثر با زوج خود است.

قبول مسئولیت پس از خیانت

یکی از مهمترین رفتارهایی که پس از مواجه با خیانت میتوان انجام داد قبول مسئولیت رفتار خود و بازبینی گذشته است. اما فراموش نکنیم حتی فردی که خیانت کرده هم نیاز به مشاوره و همدلی دارد و هر دو نیاز به مداخله در بحران.

خیانت

قطعاً هر فردی که نمیتواند خود را در یک رابطه متعهد بداند دچار اشکالات رفتاری است که باید بازبینی و بررسی شود و پرداختن به تمام این موارد میتواند فرد را با خود مواجه کند و همچنین پس از آن قبول مسئولیت رفتار اشتباه است که میتواند دلیلی برای انجام ندادن رفتارهایی از این دست باشد.

در چه صورت فرد خیانت کننده در یک رابطه متعهدانه را میتوان بخشید

شاید برخی از افراد هرگز مایل به بخشش فرد خیانت کار در رابطه متعهدانه خود نباشند اما در مواردی که به وسیله یک مشاور روانشناس هر دو طرف مایل هستند فرصتی مجدد به رابطه خود بدهند لازم است بدانیم اگر فردی که پیش از این خیانت کرده است آیا در مواردی مشابه رفتارهایی مشابه داشته و پیش از این هم خیانت کرده است و یا خیر، زیرا لازم است بدانیم فردی که پیش از این خیانت کرده است و مجدداً رفتاری از این دست را تجربه میکند قطعاً بعد از این هم رفتاری شبیه به رفتار قبلی خود خواهد داشت.

ایجاد چهارچوب های جدید

فردی که در یک رابطه متعهدانه خیانت میکند و مایل است به رابطه قبلی خود بازگردد بیان میکند که دیگر دچار چنین خطاهایی نمیشود اما باید متذکر شویم، همسری که مایل به بخشش است و میخواهد روابط همسریشان را حفظ کند  باید چهارچوب های جدیدی پس از این در روابطشان به وجود بیاورد. 

رفتارهایی شبیه به رفتارهای قبل و نادیده گرفته شدن ها و یا هر رفتاری که میتواند باعث شود شک و دودلی را در ذهن فرد متعهد رابطه،به وجود بیاورد قطعاً باید حذف شود و رابطه متعهدانه جدید نیازمند عزت کلام و پایداری و نشان دادن رفتارهای جدید و مسالمت آمیز بیشتری از سمت فردی است که پیش از این خیانت کرده است.

مقصر صرفاً فردی است که خیانت میکند

ممکن است بارها و بارها از زبان افرادی که در یک رابطه متعهدانه خیانت کرده اند شنیده باشیم که مثلاً: همسر من فردی سرد، بی روح، خشن و یا بی تفاوتی است بنابراین این امکان را در ذهن خود به وجود می آورد که به دلیل معایب همسر خود میتوانم در مواردی خیانت کنم اما نکته مهم این است که هر فردی با هر خصوصیت اخلاقی که در یک رابطه متعهدانه قرار میگیرد تا زمانی که در آن رابطه قرار دارد نمیتواند و نباید خیانت کند بنابراین بهتر است به حل مشکلاتمان با همسرمان بپردازیم و یا جدایی را انتخاب کنیم تا اینکه در یک رابطه بمانیم و تمام مرزهای متعهدانه آن را بشکنیم به دنبال دلایلی برای خیانت کردن خودمان باشیم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(12 رای)
نظرات کاربران:
11:43 - 22 فروردین 98
جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !
09:39 - 11 اردیبهشت 98
از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مشاوره خیانت

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی