ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

مشاور خانواده و مسئولیت سنگین او

مشاور خانواده و مسئولیت سنگین او

مشاور خانواده، مشاوری است که در مورد مسائل خانوادگی یک خانواده به مراجعین خود مشاوره میدهد. در واقع مشاورین خانواده همان مشاوره ایی را میدهند که به صورت فرد، فرد با مراجعین خود در میان میگذارند و تنها تفاوت مشاور خانوادگی این است که میتواند مسائل یک خانواده را به همراه کل اعضای خانواده تحت بررسی قرار دهد.

بینش خانواده

خانواده ایی که دارای این بینش باشد که میتواند مسائل خود را زیر نظر یک مشاور خانواده، درمان و بررسی کند، قطعا به مرحله ایی از رشد فرهنگی - اجتماعی رسیده است که همه خانواده در حضور یک مشاور روانشناس حاضر شوند. البته در مشاوره های خانواده همیشه نیازی به حضور افراد خانواده به طور همزمان نیست. هر فردی بنا به تشخیص مشاور، میتواند به صورت خصوصی ساعت مشاوره ایی با روانشناس خانوادگی خود داشته باشد و مسئله خود را مطرح کند.

خانواده

اما از آنجایی که در یک خانواده، بروز یک مشکل، هر چند کوچک، میتواند کل خانواده را تحت و الشعاع قرار دهد، بنابراین همه خانواده میتوانند مسائلی مشترک داشته باشند که همیشه به همه اعضای خانواده مربوط است و نقش مشاور خانواده در این بین بسیار مهم و اساسی است.

یک مشاور خانواده میتواند یک مسئله را از دید کل اعضای خانواده به صورت خصوصی و با شفافیت کامل ارزیابی کند. بداند که با چه روشی و به چه طریقی برای از بین بردن مشکل و یا حل مسئله با اعضای خانواده به صحبت بنشیند. وجود یک مشکل در افراد مختلف از دیدگاه های مختلف نمایان میشود و بنا به همین دیدگاه ها، میتوان برای هر فرد یک راهکار ارائه داد و یا برای همه افراد خانواده یک راهکار کلی را در نظر گرفت.

مسئولیت سنگین مشاوران خانواده

مشاوران خانواده مسئولیت سنگینی در قبال مراجعین خود که اصولا یک خانواده کامل و یا اعضایی از خانواده هستند، بر عهده دارند. هر فردی با بینش خاص خود، با نگرانی های خود و با احساس های کاملا متفاوت اما با یک مشکل مشخص به درمانگر مراجعه میکند. مشاور خانواده رفتار درمانگر میتواند با مهارت خود در خانواده هایی که دلخوری ها و کدورت هایی در بینشان وجود دارد، آنرا تبدیل به نوعی اتحاد و همدلی کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: سبک زندگی مناسب از دیدگاه روانشناسی

البته تمام این اتفاقات زمانی رخ میدهد که یک خانواده خود و روابط خود را نیازمند بهبود ببینند. در غیر اینصورت اگر فردی در این بین به هیچ عنوان راضی به همکاری نباشد، همیشه یک قسمت از درمان خانواده ناکارآمد میماند. اما تبدیل شرایط به سمت بهبود، غیر ممکن نیست و همانطور که هر کسی مسئول رفتار خود است، میتواند در یک مشاوره خانوادگی حتی بدون حضور تعدادی از افراد خانواده به مسئله خود بهبود بخشد.

قدم اول در بهتر شدن هر مسئله ایی، تغییر نگرش است. پس از آن قبول مسئولیت آنچه که به عهده خود است و از آن بی خبریم و یا نمیخواهیم آن را بپذیریم. بنابراین مشاورین خانواده مانند هر مشاور دیگری میتوانند در روابط ما و رشد فردی ما تاثیر مثبت داشته باشند و شرایط را به نوعی دیگر به ما نشان دهند که شاید تا به حال ندیده باشیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(11 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: مشاور خانواده و مسئولیت سنگین او

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی