22004925 021

مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی در زنان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(21 رای)
مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی در زنان

قبل از اینکه در مورد تعریف مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی در زنان و درمان آنورگاسمی بپردازیم می بایست با (چرخه جنسی زنان) آشنا شویم. در نظر داشته باشید که درمان نکردن مشکل ارگاسم در زنان میتواند حتی به جدایی زوجین بی انجامد.

آیا با چرخه پاسخ جنسی انسان آشنایی دارید؟

چرخه پاسخ جنسی انسان شامل 4 مراحله زیر است:

  1. میل جنسی
  2. برانگیختگی
  3. ارگاسم
  4. فرونشینی

معمولا مشکل ارگاسم در زنان میتواند با یکی از مراحل بالا در ارتباط باشد.

علت دیر به ارگاسم رسیدن زنان یا علت به انزال نرسیدن مردان معمولاً ریشه روحی و جسمی دارد. درمان دارویی آنورگاسمی در زنان در بیشتر مواقع داروهای روانپزشکی و یا درمان رفتاری ارضا نشدن زنان می تواند توسط یک سکس تراپیست انجام گردد. «من ارضا نمیشم چیکار کنم؟» این سوال خیلی از زنان است که در رابطه زناشویی به مشکلات جدی زیادی بر می خورند. عوارض ارضا نشدن زن توسط همسرش می تواند حتی به جدایی بیانجامد دلیل ارضا نشدن زن می تواند گاهی به علت واژینیسموس یا افسردگی باشد.

دلیل مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی

هر فردی هنگام درگیر شدن در هر نوع فعالیت جنسی چرخه بالا را طی میکند. در واقع از اولین جرقه های جنسی که در ذهن زده میشود و علائم جسمانی که به دنبال آن در بدن برانگیخته میشود تا رسیدن به مرحله ارگاسم و فرونشینی را تحت عنوان چرخه پاسخ جنسی انسان می شناسیم. گاهی مراحل چرخه پاسخ جنسی انسان به طور کامل طی نمی شود؛ در واقع یک یا چند مرحله از چرخه پاسخ جنسی مهار میشود؛ در این صورت کژکاری جنسی اتفاق میافتد که میتواند بر رابطه جنسی بین زوجین و یا رابطه با شریک جنسی تأثیر منفی بگذارد و باعث آنورگاسمی در زنان شود.

ارگاسم چیست؟

ارگاسم یکی از مراحل چرخه جنسی انسان است و در واقع در بسیاری از موارد هدف برقراری رابطه جنسی، می باشد.

ارگاسم در زنان، حالت فرحبخش روانی و جسمانی است که بر اثر تحریک جنسی به دست می آید. به هنگام ارگاسم ماهیچه های لگنی منقبض شده و رعشه های خفیفی در بدن زن روی میدهد در زنان، هنگام ارگاسم نوک پستان ها برانگیخته و سفت میشود، سوراخ مقعد زنان سریعاً باز و بسته و کلیتوریس آنها بزرگ و پرخون میشود. در بعضی از زنها با فوران مایع انزال از واژن مرحله ارگاسم پایان می یابد. پس از ارگاسم مرحله آرامش آغاز میشود که طی آن بدن سست میشود و به حالت عادی بازمیگردد. بعضی مواقع این مرحله از چرخه جنسی مختل میشود.

مشکل ارگاسم در زنان

اختلال ارگاسم در زنان عبارت است از فقدان یا دشواری در رسیدن به اوج لذت جنسی در صورتی که به اندازه کافی از لحاظ جنسی تحریک شده اند. زنان، تفاوت گسترده ای در نوع یا شدت تحریکی که اوج لذت جنسی را موجب میشود نشان می دهند. تشخیص اختلال اوج لذت جنسی در زنان باید بر پایه قضاوت متخصص بالینی و بر این اساس انجام شود که توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی در زن با توجه به سن، تجربه جنسی و کافی بودن تحریک جنسی دریافتی، کمتر از حد معقول است.

مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی در زنان

آیا ارضا نشدن زنان یا اختلال ارگاسمی زنان قابل درمان است؟

برخی از زنان از تجربه ارضا شدن محروم هستند و در واقع اختلال ارگاسمی دارند. تظاهر به ارگاسم یا ارگاسم دروغین نیز مسئله ای است که در اکثر زنها رایج است. منظور از ارگاسم دروغین در رابطه جنسی، نمایش پاره ای از رفتارهای صوتی، کلامی، عملی میباشد که تظاهرات رسیدن به خوشنودی جنسی را در خود دارند لیکن بهره وری جسمانی - روانی در آن موجود نبوده تجربه سیرابی که برگرفته از فعل و انفعالات شیمیایی - عصبی - روحی باشند محقق نگردیده است. وانمود سازی ارگاسمیک که به دلایل متعددی در یک رابطه جنسی بروز پیدا میکند بنا بر تأیید تحقیقات متعدد بیشتر در زنان اتقاق میافتد و گفته شده متاسفانه چیزی حدود ۶۵ درصد زنان به آن مبادرت میورزند. مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین سکس تراپست زن می تواند شما را در جهت درماناختلال ارگاسمی زنان یا ارضا نشدن زنان و یا آنورگاسمی در زنان همراهی کند.

علت اختلال ارگاسم در زنان

اختلال ارگاسم جنسی زنان، میتواند به دلیل شرایط پزشکی پس زمینه ای مانند دیابت یا فشار خون به وجود آمده باشد. همچنین خشم و عصبانیت، عفونت در ناحیه اندام تناسلی و یا واکنش (حساسیت) به وسایل جلوگیری از بارداری میتواند باعث این اختلال گردد. داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، مشکلات گوارشی یا اضطراب و استرس و نیز سرطان تجویز میشوند می توانند باعث بروز این اختلال شوند.

/// شماره های تماس ///

همچنین گاهی این اختلال به عوامل فیزیولوژیکی مرتبط می شود. برخی از این عوامل عبارتند از: پیش نوازی غیر کافی یا غیر موثر قبل از برقراری رابطه جنسی از سوی مرد، افسردگی، ضعف در اعتماد بنفس، سوء استفاده جنسی، داشتن احساس گناه یا شرم از رابطه جنسی، ترس از بارداری، اضطراب، استرس و خستگی. درمان مشکل ارگاسم در زنان یا آنورگاسمی با سکس تراپیست مرکز مشاوره مکث.

انواع اختلال ارگاسم

اختلال کنشی ارگاسم در زنان به صورت بی ارگاسمی یا آنورگاسمی وجود دارد که مشخص کننده ناتوانی فرد در رسیدن به ارگاسم است.

اختلال آنورگاسمی به چند شکل رخ میدهد

  • آنورگاسمی اولیه: این وضعیت به معنای آن است که زن هرگز ارگاسم را تجربه نکرده است.
  • آنورگاسمی ثانویه: این وضعیت به معنای آن است که زن قبلاً ارگاسم را تجربه کرده اما اکنون در رسیدن به آن دچار مشکل شده است.
  • آنورگاسمی موقعیتی: این وضعیت به معنای آن است که زن تنها در موقعیت های خاصی میتواند ارگاسم را تجربه کند. این عارضه در زنان بسیار شایع است. در واقع، حدود ۸۰ درصد زنان تنها در نتیجه تحریک کلیتوریس، ارگاسم را تجربه می کنند.
  • آنورگاسمی عمومی: این وضعیت به معنای آن است که زن در هیچ موقعیتی نمیتواند به ارگاسم برسد.

درمان ارگاسم در زنان

مهمترین قدم برای داشتن ارگاسم و درمان مشکل ارگاسم در زنان، افزایش میزان دو فاکتور تنش و آرامش به صورت متعادل در هنگام برقراری رابطه جنسی میباشد. نوع تنشی که به زنان کمک میکند تا به ارگاسم برسند تنش عضلانی است.

برخی از زنان به اشتباه فکر میکنند که چون آرامش در هنگام رابطه جنسی مهم است پس باید فقط در آرامش دراز بکشند و هیچ واکنشی از خودشان نشان ندهند. اما آنچه که به اثبات رسیده است این است که داشتن تنش عضلانی اغلب برای به ارگاسم رسیدن امری الزامی است. بهتر است زنان یاد بگیرند که برای به ارگاسم رسیدن به مقدار متوسط و متعادلی از تنش عضلانی در ساق پا، پا، شکم و باسن نیاز دارند.

الف) در چنین مواردی که یک اختلال ممکن است منشاء روانی یا فیزیولوژیکی داشته باشد، پیش از هر اقدامی باید فرد مورد نظر تحت نظر پزشک قرار گرفته تا از سلامت جسمانی او اطمینان حاصل گردد.

ب) فرد مورد نظر باید از حیث دیگر اختلالات روانی، مورد مصاحبه تشخیصی قرار گیرد، چه بسا اختلال مذکور ناشی از یک بیماری روانی دیگر مانند افسردگی باشد.

ج) اختلالات جنسی معمولاً ناشی از ناهماهنگی و یا مشکلات روابط زناشویی و عاطفی میان همسران هستند، بنابراین درمان این اختلالات ممکن است زیر مجموعه ای از زوج درمانی باشد.

د) ناآگاهی از مسائل جنسی یکی از علل این گونه اختلالات می باشد که آموزش مسائل جنسی و آشنایی با دستگاه تناسلی و شیوه کار آن، بخشی از درمان می باشد.

ه) آنورگاسمی یا مشکل ارگاسم در زنان اگر تحت تأثیر استفاده از داروها ایجاد شده باشد، قطع این داروها باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد.

آنورگاسمی در زنان

شیوه درمان

1.ریلکسیشن برای درمان مشکل ارگاسم در زنان

انجام تمرینات ریلکسیشن پیش از برقراری رابطه جنسی می تواند در ایجاد آمادگی بدنی و کاهش اضطراب بسیار موثر باشد.

۲. حساسیت زدایی منظم برای درمان آنورگاسمی

با توجه به اینکه منشاء اینگونه اختلالات جنسی معمولاً ترس یا اضطراب میباشد، با استفاده از این شیوه میتوان در گذر زمان مشکل را برطرف نمود. برای این کار میتوان مراحل زیر را طی کرد.

الف) مرحله اول، ترک نزدیکی تا زمان درمان کامل میباشد. در این مرحله مرد فقط میتواند به شیوه های غیر دخول، ارگاسم و لذت جنسی را تجربه نماید.

ب) در مرحله بعد زوجین باید توسط مشاور و یا مطالعه و یا... اطلاعات و آگاهی های جنسی و همچنین آگاهی های فیزیولوژیایی از اندام های جنسی خود و جنس مخالف را افزایش دهند، این کار ممکن است با توضیح و تشریح تصاویر آناتومی پزشکی و همچنین مطالعه کتب آموزش مسائل جنسی صورت بگیرد.

ج) در مرحله سوم روابط غیر دخولی زوجین آغاز می گردد، در این مرحله زوجین فقط اجازه معاشقه، لمس، بوسیدن و نوازش مناطق غیر جنسی بدن را دارند و فقط ارتباط کلی بدنی، کلامی و چشمی برقرار خواهد شد. این مرحله باید آنقدر تکرار بشود که زن بتواند انجام این مرحله را بدون هیچ گونه اضطراب و ترسی تحمل نموده و لذت ببرد.

د) مرحله چهارم، لمس، بوسیدن و نوازش مناطق جنسی بدن زن می باشد، در این مرحله نیز نباید دخول صورت بگیرد، زوجین با لمس و نوازش نقاط تحریک کننده جنسی، خصوصاً آلت تناسلی، وارد فاز تحریک شدید جنسی می شوند؛ این مرحله نیز باید آنقدر تکرار بشود که زن بتواند به راحتی تحریکات جنسی ناشی از نوازش آلت تناسلی را تحمل کرده و لذت ببرد. زوجین می توانند تا زمانی که در این مرحله هستند، ارگاسم را به صورت غیر دخولی تجربه نمایند.

ه) مرحله نهایی زمانی آغاز می گردد که زن از قرار گرفتن در معرض معاشقه و نوازشهای مناطق غیر جنسی و سپس مناطق جنسی توسط شوهر، بدون هراس و اضطراب لذت ببرد و خواستار ادامه رابطه و دخول باشد. در این صورت دخول صورت خواهد گرفت.

نظرات کاربران:
ماندانا
پاسخ به این نظر
17:13 - 23 مرداد 98

خیلی جالب بود ممنون از مقاله خوبتون. من مرکز مشاوره مکث اومده بودم پارسال و خیای کمکم کردن ممنون

1 1
افزودن نظر:
captcha