22006198 021

راه های مقابله با مقایسه همسر با دیگران چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
راه های مقابله با مقایسه همسر با دیگران چیست؟

همه انسان ها باورها و شخصیت های متفاوتی دارند که بر مبنای آن رفتار می کنند. لازمه ازدواج شناخت دو طرف از یکدیگر و پذیرش تفاوت ها است. اما در بسیاری از زندگی های زناشویی میتوان شاهد مقایسه همسر با دیگران بود. عادت به مقایسه یکی از رفتار های مخربی است که می تواند احساسات دو طرف رابطه را جریحه دار کند. بدون شک این قبیل مقایسه ها در زندگی های زناشویی با خطرات جدی همراه است که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

چرا همسر خود را با دیگران مقایسه می کنیم؟

  • انسان ها بنا بر شرایط محیطی، ژنتیک، اعتقاداتدارای ویژگی های شخصیتی متفاوتی هستند. بسیاری از افراد بدون کسب آگاهی و شناخت از طرف مقابل تن به ازدواج می دهند به همین دلیل بعد از ازدواج نمی توانند تفاوت های طرف مقابل را بپذیرند و اقدام به مقایسه همسر با دیگران می کنند. این امر به خوبی گویای عدم بلوغ فکری آن فرد است. هر انسانی آزاد است آنگونه که می خواهد زندگی کند و ازدواج نباید موجب حذف آزادی های فردی شود.
  • یکی از دلایل دیگر مقایسه همسر با دیگران می تواند به عدم رضایت از زندگی مشترک برگردد. بسیاری از زوج ها نمی توانند با یکدیگر گفتگو کنند و این امر منجر به نارضایتی از زندگی مشترک می شود. وقتی یکی از طرفین رابطه نتواند انتقادات خود را با صراحت بیان کند اقدام به مقایسه می کند. مقایسه به آنها کمک می کند که کم و کاستی های طرف مقابل را به رخ بکشند.
  • برخی از افراد بنا بر تربیت خانوادگی و یا شخصیت فردی، ایده آل نگر هستند. ایده آل نگری یکی از دلایل اصلی مقایسه همسر با دیگران است زیرا فرد ایده آل نگر هرگز از داشته های خود راضی نیست.
  • شاید در جواب سوال«چرا همسر خود را با دیگران مقایسه می کنیم؟» بتوان به ضعف های شخصیتی فرد مقایسه گر اشاره کرد. به طور مثال برخی از افراد شخصیت تخریب گر دارند یعنی با تحقیر دیگران احساس رضایت می کنند.

مقایسه همسر با دیگران

پیامدهای مقایسه همسر با دیگران

بسیاری از افراد بنا بر عادت، دائم در حال مقایسه همسر خود با دیگران هستند فارغ از اینکه این کار چه تبعاتی در پی خواهد داشت. مقایسه همسر با دیگران به مرور زمان می تواند بر اعتماد به نفس و عزت نفس فرد خاطی اثر منفی بگذارد. مقایسه دائمی همسر با دیگران علاوه بر افسردگی و سرخوردگی طرف مقابل، موجب تشدید حس عدم رضایت در فرد مقایسه کننده نیز می شود. این دو عامل می تواند منجر به سردی روابط زناشویی شود. هیچ فردی نمی تواند در رابطه ای پر از مقایسه و تخریب دوام بیاورد بنابراین میتوان انتظار داشت رابطه زناشویی با مقایسات دائمی به قهقرا رود.

از طرف دیگر اگر فرزندی در این رابطه باشد او نیز از این مقایسه ها آسیب خواهد دید زیرا عدم رضایت پدر و مادر از یکدیگر عامل اصلی اضطراب در کودکان است. در بسیاری از مواقع مقایسه همسر با دیگران به بحث های طولانی مبدل می شود که لحظات شیرین زندگی را تلخ و غیر قابل تحمل می کند. موارد ذکر شده تنها بخشی از پیامدهای مقایسه کردن همسر با دیگران است بدون شک این امر می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای زندگی مشترک در پی داشته باشد.

پیامدهای مقایسه همسر با دیگران

راهکار برای مقایسه نکردن همسر با دیگران

  • لازمه زندگی مشترک پذیرفتن تفاوت ها است. لازم است قبل از ازدواج زوجین از یکدیگر شناخت جامعی پیدا کنند و بعد از پذیرفتن تفاوت ها اقدام به ازدواج کنند. هیچ فردی نباید به امید تغییر دیگری ازدواج کند زیرا این امر امکان پذیر نیست.
  • ذهن مکانی گسترده است که در آن به روی هر افکاری باز است. بهتر است دریچه ذهن بر روی افکار منفی بسته شود یعنی به جای پرداختن بر معایب و مقایسه همسر با دیگران بر روی نکات مثبت و اتفاقات خوب زندگی مشترک تمرکز صورت گیرد.
  • مسئولیت پذیری به معنای پذیرش مسئولیت تمام انتخاب ها است. در هنگام مقایسه همسر با دیگران بهتر است به این نکته توجه شود که آن فرد با تمام معایب و محاسن انتخاب شماست و شما در قبال انتخاب خود مسئول هستید.
  • خودتان را به جای طرف مقابل بگذارید. بدون شک هیچ فردی بدون عیب نیست بنابراین این امکان وجود دارد که عملکرد شما نیز با دیگران مقایسه شود. بنابراین همانطور که مقایسه را برای خود نمی پسندید برای دیگران نیز نپسندید.
  • بهترین راهکار برای مقایسه نکردن همسر با دیگران، توجه به تفاوت ظاهر زندگی با باطن آن است. بسیاری از افراد در مقام مقایسه از همسر شما معایب بیشتری دارند اما تنها بخش های خوب شخصیتی خود را به نمایش می گذارند. این عدم آگاهی منجر به کم دیدن داشته های همسر و زیاد دیدن خوبی های دیگران می شود.

در نهایت باید گفت مقایسه همسر با دیگران زمینه ساز نابودی زندگی مشترک است بنابراین اگر به زندگی و آرامش خود و طرف مقابلتان احترام می گذارید بهتر است با این عادت ناپسند مقابله کنید.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ