ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: افسردگی

افسردگی

تعریف افسردگی

طبق آخرین تحقیقات روانشناسان افسردگی به تغییرات خلقی گفته میشود که شخص  از حالت روحی نرمال خارج شده و احساس خوشایندی را تجربه نمیکند. افراد افسرده دارای نشانه هایی هستند، که با خواندن این علائم می توانید بفهمید که افسرگی چیست.

علائم افراد افسرده 

 1. فقدان اشتها
 2. عاطفه افسرده خو
 3. کاهش علاقه و لذت نبردن از فعالیت ها و کاهش فعالیت ها
 4. کندی و یا بی قراری روانی - حرکتی
 5. بی خوابی و یا پرخوابی
 6. فقدان انرژی
 7. افکار خودکشی و یا حرکاتی که ناشی از این افکار است
 8. احساس بی پناهی، بی ارزشی یا احساس گناه نامتناسب

در واقع این علائم و نشانه ها از نظر روانشناسان، علامت های‌ واضحی از نشانه های افسردگی در فرد میباشند، در خیلی از موارد افراد در سطح پایین تری از این نشانه ها قرار دارند و همچنان احساس خوشایندی ندارند که خود نشانه افسردگی خفیف است.

بودن در چنین شرایطی باعث میشود فرد افسردگی را تجربه کند و شما که حالا می دانید افسردگی چیست به او کمک کنید و یا اگر فرد مورد نظر به دنبال راه حلی برای درمان خود نباشد، حالت روحی ناخوشایند مدام بیش تر شده و فرد را درگیر تر میکند.

ارتباط بروز افسردگی با سابقه افسردگی در خانواده

البته در افرادی که سابقه افسردگی در خانواده و خویشاوندان نزدیک خود دارند بروز افسردگی و نشانه های آن بیش تر نیز میباشد، بنابراین توجه به تاریخچه خانوادگی بسیار مهم است. 

دلیل دچار شدن افراد به افسردگی 

پیش از این راجع به احساسات و بیان آنها صحبت کرده بودیم. شناخت احساسات و بیان آنها و سرکوب نکردن احساسات باعث میشود که آنچه در ذهن و بدن ما میگذرد واکنش معمولی خود را نشان دهد.

افسردگی

اما از نظر روانشناسان در بیش تر موارد بروز افسردگی به دلیل سرکوب احساسات، بودن در شرایط نامناسب خانوادگی و اجتماعی، ترس از ابراز خود به دلیل طرد شدن، خواستنی نبودن، زندگی نکردن نیازهای درونیمان و بودن در یک نقش مداوم باعث بروز آن میشود.

از لحاظ بیوشیمی اتفاقی که در مغز انسان و هورمون های مغزی او میافتد، ترشح هورمن آمفتامین و دوپامین که باعث بروز شادی و نشاط میشود به پایین ترین حد خود میرسد، بنابراین شخص افسرده میتواند به مرکز مشاوره روانشناسی مراجعه می کند و پس از به دست آوردن تعادل هورمونی مغز، در کنار دکتر روانشناس خود به بهبود حال خود بپردازد.

روانشناسان می توانند چه کمکی به فرد افسرده کنند؟

روانشناسان میتوانند با ایجاد توانایی تشخیص، پذیرش و مقابله با احساسات افسرده و همچنین ایجاد الگوها و باورهای شناختی سالم در مورد خود و جهان که به بهبود علائم افسردگی منجر میشود بپردازد و این بینش که افسردگی چیست را به مراجع خود بگویند. 

پیش از آن فرد افسرده باید علائم و نشانه های خود را با کمک دکتر روانشناس خود پیدا کند، بتواند فهرستی از آنچه او را افسرده نموده است به کمک درمانگر تهیه نماید، احساساتی را که در هنگام دوران افسردگی تجربه کرده را مرور کند و از آن شرایطی که باعث بروز آن احساسات میشود بنویسد.

به غیر از خود شخص و احساساتش شرایط محیطی که فرد افسرده در آن قرار میگرفته بسیار مهم است تا فرد مجدداً پس از درمان، خود را از آن محیط دور کند تا بیماری دوباره ظهور نکند.

نکته مهم از نظر روانشناسان در بیماری افسردگی و درمان آن پذیرش شرایط به وسیله بیمار است.

پذیرش شرایط خود

پذیرش شرایط به هر شکلی که باشد باعث میشود بیمار مدام خود و ذهنش را درگیر نشدنی ها، ای کاش ها و سوگ از دست دادن ها قرار ندهد و بتواند خود را با شرایط فعلی و آنچه که هست و آنچه که باید وفق دهد و بتواند زمینه ایی برای رشد خود در همان شرایط پیدا کند. 

پس از آن فرد می تواند به قطع افکار خود تخریب و تحقیر بپردازد، پیام های مثبت و واقعی به جای خودگویی منفی را در ذهن جایگزین کند، بداند در چه شرایطی پیام های منفی اش به خودش بیش تر میشود و آن شرایط را بتواند کنترل کند.

هر نوع غم و اندوه حل نشده ایی را که در خود احساس میکند را بیان کند و برنامه ایی برای مشارکت در فعالیت های خلاقانه و اجتماعی داشته باشد. 

احساس افسردگی احساسی بسیار ناخوشایند و عمیق است که در آن فرد افسرده نیاز به کمک خود و دکتر روانشناس دارد تا از این مرحله سخت بیماری عبور کند. 

همانطور که بیماری قلبی توسط جراح قلب قابل درمان است، بیماری ها و امراض روحی هم توسط روانشناسان و متخصصان این علم قابل درمان و بهبود است، که در نهایت بینش این موضوع که افسردگی چیست و چگونه درمان می شود در او جا بیافتد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

 • افسردگی چیست؟
 • چه عوامل و نشانه هایی دارد؟
 • برای افسردگی چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟
 • به غیر از تاریخچه خانوادگی باید بدانیم چرا افراد دچار افسردگی میشوند؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA