ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

نارضایتی از اندام همسر

نارضایتی از اندام همسر

در اکثر موارد، متخصصان در مورد نارضایتی در مورد اندام همسر معتقدند که هرگز نباید برای فرد دیگری خود را تغییر دهیم، اما در مورد درخواست های اینچنینی همسر بحث کاملاً متفاوت است، چرا که در زندگی زناشویی به غیر از هویت شما و همسرتان، هویت زناشویی شما نیز نیاز به توجه، رسیدگی و مراقبت دارد.

بر این اساس بیایید بررسی کنیم که چه عواملی موجب این نارضایتی می شود و برای برطرف کردن آن باید چه کارهایی انجام داد.

ناراضی از اندام همسر از ابتدای ازدواج

بسیار پیش آمده که مراجعانی به من و همکارانم مراجعه می کنند و عنوان می کنند که از ابتدای ازدواج همسرشان برایشان جذابیت ظاهری نداشته و فقط بخاطر انتخاب خانواده، شرایط فرد مقابل و یا علت هایی به غیر از جذابیت ظاهری همسرشان تن به ازدواج داده اند. حال که چندین سال از آن تصمیم گیری گذشته، فیلشان یاد هندوستان کرده است و مدام می گویند که از ابتدا همسرم آن فرد ایده آلی که می خواستم نبود و در پاسخ به چرایی ازدواجشان هزار بهانه می آورند که از مواجهه با مشکلات اصلی زندگی زناشویی خود طفره روند.

نارضایتی از اندام همسر

شاید شنیده باشید که بعضی می گویند که بعد از ازدواج تغییراتی در فلان رفتار، هیکل و یا حتی صورت همسرم ایجاد خواهم کرد، غافل از این که تغییر افراد به این سادگی که تصور می کنیم نیست و در بسیاری از موارد نه تنها چنین تصوری موجب می شود که به همسرتان این پیغام را بدهید که بدون قید و شرط تو را دوست ندارم، بلکه زمینه دعوای همیشگی را در زندگی زناشوییتان پایه گذاری نمایید.

مهارت نه گفتن

حتی اگر همسرتان را دیگران برای شما انتخاب کرده اند و شما در انتخاب وی نقشی نداشته اید احتمالاً در آن زمان انتخاب شما درباره ی مسئولیتی که در برابر مابقی زندگی زناشویی خود داشته اید قربانی انفعال و ناتوانی در نه گفتن بوده است که البته شاید چنین اعتراضی بهترین بهانه برای انفعال در برابر تغییراتی است که احیاناً باید در ارتباط زناشویی خود ایجاد کنید و یا حتی فرار از یک تصمیم گیری درست که بتواند سمت و سوی زندگی شما را به سمتی که رضایت بیشتری در آن است هدایت نماید.

کمک گرفتن از زوج درمانگر یا سکس تراپیست

در این موارد که معمولاً ریشه ی این اعتراض در روابط عمیق خودتان و ارتباط زوجی شما نهفته است که گاهی مشکل ارتباطی منوط به ارتباط عاطفی بین زوجین است و در بسیاری مواقع نارضایتی از روابط جنسی با همسر منشأ اصلی چنین اعتراضی به شمار می آید.

نارضایتی از اندام همسر و کمک از مشاوره

در این صورت لازم است کمی با خود رو راست تر باشید و دلایل اصلی اظهار عدم علاقمندی خود را کاوش نمایید و در صورتی که به تنهایی قادر به رفع این مشکل نبودید حتماً از زوج درمانگر و یا سکس تراپیست کمک بگیرید.

کمال گرایی ریشه پاسخ به سوالات ابتدایی ما می باشد

دلیل دیگری که موجبات این نارضایتی را ایجاد نموده است می تواند کمال گرایی شما باشد که انتظار داشتید که همسری بسیار زیبا، جذاب و یا به عبارتی بی عیب و نقص بیابید و در نهایت زمانی که به آن کمال مطلوب خود دست نیافتید این نارضایتی را تمام سالها با خود حمل نموده اید.

در این صورت توجه کنید که همیشه از هر فرد خوبی بهتری وجود دارد و هیچ زمان شما به بهترین دست نخواهید یافت چرا که اصولاً بهترینی وجود ندارد.

تغییرات بعد از ازدواج در همسرتان باعث جذابیت کمتری شده است؟

شاید به تازگی احساس می کنید که همسرتان به جذابیت اوایل ازدواج نیست. مثلاً ممکن است در صورتش چروک هایی ایجاد شده است، یا به علت زایمان پوست بدنش مانند اوایل خوش فرم نیست و یا حتی ممکن است اضافه وزن پیدا کرده باشد. آیا در این صورت منطقی است که از وی بخواهید که بوتاکس تزریق کند، جراحی پلاستیک نماید و یا وزنش را کم کند؟ 

متخصصان معتقدند که تغییراتی در ظاهر افراد می تواند تعادل جذابیت نسبی زوجین را برای مدت کوتاهی تحت تأثیر قرار دهد. جذابیت نسبی نشان می دهد که چگونه زوجین از لحاظ ظاهر فیزیکی خود را با یکدیگر مقایسه می کنند.

حقیقت ناراحت کننده ی دیگر این است که حتی زمانی که افراد در ارتباطی متعهدانه هستند به دنبال جذابیت بیشتر هستند. این خصلت جزئی از طبیعت ما انسانهاست که دیگر گزینه ها را بررسی می کنیم و فرض می کنیم که اگر دیگری همسر ما بود چگونه می شد. این حقیقت تلخ می تواند زمانی که ظاهر همسرمان تغییر می کند تغییرات چشمگیری در ارتباط ما ایجاد نماید. زمانی که تعادل جذابیت ظاهری بر هم می خورد، این تمایل فرد نیز تقویت می شود. 

در کل می توان گفت منطقی ترین کار ورزش کردن زن و مرد به طور طبیعی می باشد.

  • آیا می توانید از همسرتان بخواهید که در ظاهرش تغییراتی ایجاد نماید؟
  • چه کار می کنید اگر همسرتان در برابر تغییری که شما درخواست می کنید، مقاومت کند؟
  • اگر همسرتان از شما بخواهد که تغییراتی در ظاهرتان ایجاد کنید چه واکنشی نشان می دهید؟

متخصصان در مورد نارضایتی از اندام همسر معتقدند درخواست تغییرات ظاهری از همسر ارتباط و علاقه ی شما را مشروط می کند؛ یعنی اگر لاغر یا چاق نباشی، دوستت ندارم.

مثال دیگر: برایم بیشتر جذاب می شوی اگر بینی ات را عمل کنی. چنین عباراتی بطور ضمنی فشار مضاعفی را بر همسرتان وارد می نماید.

روانشناسان توصیه می کنند که منتظر فرصت بمانید که در این زمینه همسرتان خودش اظهار نارضایتی نماید و یا حتی زمانی که در این زمینه صحبتی در مورد فرد دیگری شد زمینه ی صحبت را ایجاد نمایید و عنوان نمایید که اگر زمانی قصد تغییر در آن مورد را داشت می تواند اطمینان داشته باشد که حمایت شما را خواهد داشت.

نارضایتی از اندام همسر و ورزش کردن با یکدیگر

با همدیگر برای کاهش وزن خود گام برداریم

با وی در مورد سلامت جسمانی اش که منوط به تغییر مورد نظر است از منظر نگرانی و توجه به او وارد شوید. بطور مثال اگر این نارضایتی شما در مورد وزن اوست همراهی وی در فعالیت های بدنی و یا برنامه ی پیاده روی و کوهپیمایی می تواند زمینه ای را برای شما فراهم کند که ضمن اینکه وقت بیشتری را با هم صرف می کنید به وی نیز در کم کردن وزنش کمک کند.

پذیرش و تعهد از نگاه استیون هیز

البته توجه کنید که با وجود تمام تغییراتی که می توانید ماهرانه درخواست نمایید باید این واقعیت را بپذیرید که جایگزین آن جذابیت و شادابی جوانی صمیمیت و همراهی سالها زندگی است و تغییر ظاهر همسرتان ماحصل گذر زمان است که نوع دیگری تغییرات ظاهری را در شما نیز ایجاد نموده است.

بعلاوه اگر صمیمیت و ارتباط جنسی شما موجبات نارضایتی شما نسبت به ظاهر همسرتان است حتماً از یک زوج درمانگر و یا سکس تراپیست کمک بگیرید چرا که در این صورت یا کیفیت ارتباط جنسی شما کاهش یافته است، یا قدرت پذیرش واقعیت را ندارید و یا ارتباط عاطفی شما نیاز به رسیدگی دارد که در این صورت یک متخصص به خوبی می تواند به شما کمک نماید که با این مساله کنار بیایید.

حقیقتاً فقط جذابیت ظاهری نیست که می تواند نقش کلیدی در روابط بین شما و همسرتان بازی نماید. اگر ظاهر همسرتان دیگر جذاب نیست به این معنی نیست که حقیقتاً او دیگر جذاب نیست و یا نمی تواند جذابیت ایجاد نماید.

ولی هر تغییری در ظاهر پتانسیل ایجاد شرایطی برای جذاب شدن برای همسر را دارد، فقط نیاز به توجه دارد و با حمایت، مهارت های ارتباطی موثر و ایجاد جذابیت هایی از نوعی دیگر می توانید ارتباطتان را بهبود بخشید.

نارضایتی از اندام خود چیست؟

آیا می دانستید خیلی وقتها خودمان از بدن خودمان هم راضی نیستیم ولی در جریان این موضوع که شاید دچار مشکل بدریخت انگاری بدن یا Body Dismorphic disorder باشیم نیستیم.

بیش از 100 سال پیش امیل کراپلین این اختلال را شناسایی کرد، او این اختلال را یک وسواس نامید. امروزه هم این اختلال در کتابهای روانشناسی در طبقه اختلالات وسواسی قرار گرفته است.

افراد مبتلا به اختلال بدریخت انگاری بیشتر به کجاهای بدن خود گیر می دهند؟

در جدول ذیل نقایص خیالی 30 بیمار دچار این اختلال توضیح داده شده است.

جدول نقایص خیالی بیماری نارضایتی از اندام همسر

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: نارضایتی از اندام همسر

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی