ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

نحوه برخورد با خودارضایی کودکان

نحوه برخورد با خودارضایی کودکان

مقوله خودارضایی در کودکان شاید حساس ترین معقوله در بین والدین باشد که بخواهند برای خود حل و فصل کنند.

علت خودارضایی در کودکان

خودارضایی در کودکان تهران در واقع یک عمل بسیار طبیعی است و از سن سه سالگی که کودک در مرحله بلوغ جنسی قرار میگیرد، به مرور با آن مواجه میشود. در واقع کودک سعی دارد دستگاه تناسلی خود را بعنوان عضوی از بدن شناخته و لمس کند.

کودک گاها در سن سه تا پنج سالگی میزانی از لذت را در تجربه خودارضایی به دست می آورد و باعث میشود کودک بدون آگاهی از اینکه چه رفتاری را انجام میدهد و صرفا از روی غریزه و میلی غریزی به خودارضایی در هر شرایطی که مایل باشد دست بزند.

خودارضایی کودکان

اما نکته مهم اینجاست که این مسئله در کودکان مانند خوردن، خوابیدن، شاد بودن و بازی کردن صرفا یک میل غریزی است و منجر به شناخت کودک از خود، بدنش و احساسات و امیالش میشود.

باید بدانیم هیچ موجود پستانداری در جهان نیست که خودارضایی نکرده باشد اما نکته مهم این است که خودارضایی در کودکان تهران یا سایر نقاط باید با نحوه ایی از رفتار پدر و مادر مواجه شود که باعث ترس، دلهره، احساس گناه و یا شرم نشود.

این احساسات قطعا در رشد، پنهان کاری، سرکوب و گناهکار بودن کودک از خود تاثیر دارد و تجربه تلخی را در آینده برای او به همراه خواهد داشت.

والدین باید بدانند اگر کودکی از سن سه سالگی که شروع دوره بلوغ جنسی کودکان است، با دستگاه تناسلی خود آشنا نشود، پس از آن در بزرگسالی در مورد مسائل جنسی نیز به مشکل برمیخورد.

بنابراین نکته مهم که نباید فراموش شود، وجود غریزه در انجام این عمل است و پس از آن با نحوه رفتار صحیح پدر و مادر، این رفتار میتواند به بهترین شکل تعییر کند و مرحله بلوغ جنسی کودک پشت سر گذاشته شود.

کودکان تا پیش از آنکه متوجه شوند رفتارشان مورد قبول پدر و مادر نیست، در هر جایی و به هر وسیله ایی ممکن است خودارضایی را انجام دهند.

مانند مالیدن و ساییدن خودشان به هر وسیله ایی در خانه؛ اما زمانیکه پدر و مادر متعجب از این رفتار کودک، بر سر کودک فریاد زنند و او را با فریاد و طعنه از انجام این عمل منع کنند، کودک به صورت ناخودآگاه میداند هر رفتار اشتباهی که برای او لذت بخش باشد را میتواند پنهانی انجام دهد؛ بنابراین به انجام این عمل به صورت پنهانی میپردازد. 

نحوه برخورد والدین

  1. مسئله اینجاست که پدر و مادرها از تابو بودن این مسئله و بغرنج بودن آن باید دست بردارند؛ این رفتار یک نیاز غریزی است که با نحوه صحیح عملکرد پدر و مادر تغییر پیدا می کند.
  2. نباید کودک را با داد و فریاد متوجه عمل اشتباه خود کنند.
  3. اگر کودک را در چنین شرایطی دیدید، باید او و شرایطش را تعییر بدهید؛ مثلا کودکی که خود را به لبه میز میساید را باید یکباره تشویق به بازی و دویدن در دور خانه کنید و شرایطی که در آن قرار دارد را تغییر دهید.
  4. مچ کودک را در این شرایط نگیرید؛ شوکه شدن کودک از انجام عمل او بسیار سختتر است؛ بنابراین کودک به اشتباه فرض میکند این عملی است که باید با پنهانکاری انجام شود و در شرایط پنهان کاری خودارضایی تداوم پیدا میکند.
  5. کودکان انجام هر رفتار اشتباهی که توجه پدر و مادر را به خود جلب میکند را مانند یک حربه انتخاب میکنند و اگر نیاز به توجه داشته باشند از آن استفاده میکنند؛ بنابراین کودک را فقط سرگرم رفتار دیگری کنید که توجه اش از عمل خودارضایی به بازی یا خوراکی و یا دیدن برنامه تلوزیونی جلب شود.

خود ارضایی در کودکان و نحوه برخورد والدین

6. کودکان از پنج سالگی به بعد، از دوره بلوغ جنسی خود میگذرند و وارد مرحله جدیدی از زندگی و شناخت خودشان در جهان پیرامونشان میشوند؛ بنابراین توجه به این نکات و درگیر نکردن کودک با دعوا و فریاد به احساس گناه میتواند گذر از مرحله بلوغ جنسی را به بهترین شکل برای کودک به همراه داشته باشد.

خودارضایی (masturbation) بر اساس DSM-5 چه تعریفی دارد؟

بر اساس کتاب DSM-5 خودارضایی فعالیتی است که در تمام مراحل زندگی از شیرخوارگی تا سنین پیری شایع است ولی این دیدگاه همیشه مورد قبول نبوده است.

فروید معتقد بود ضعف اعصاب بر اثر خودارضایی مفرط ایجاد می شود.

در سالهای آغازین قرن بیستم جنون خودارضایی، تشخیص شایعی در کلینیک های روانشناسی بود. این مورد معمولاً در افراد جنایتکار در آمریکا (USA) بیشتر دیده می شد.

تعریف علمی خودارضایی در بزرگسالان

خودارضایی نوعی کسب لذت جنسی است که به دست خود شخص است که معمولاً منجر به ارگاسم می شود. آلفرد کینزی خودارضایی را در مردان شایع تر از زنان دانست ولی این تفاوت احتمالاً امروزه وجود ندارد.

با توجه به عادت وسواسی در دوره کودکی در مورد خودارضایی کودکان می بایست گروهای سنی دیگر را بررسی کرد. معمولاً در نوجوانان بین 3 تا 4 بار در هفته در هر دو جنس اتفاق میافتد. همچنین در بزرگسالی 1 تا 2 بار در هفته متغیر است. این حالت در افراد متأهل نیز شایع است.

کینزی گزارش کرد خودارضایی در افراد متأهل ماهی یک بار اتفاق می افتد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: نحوه برخورد با خودارضایی کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی