22006198 021

نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)
نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان چیست؟

نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان چیست؟ هنر درمان یا حضور در فعالیت های هنری بیش از آن چیزی که فکر می کنید تاثیرگذار است. از آنجایی که کودکان در حال رشد و خلاقیت هستند و مدام در حال به وجود آوردن نوعی خلاقیت و شکوفایی در خود هستند، نیازمند ابزاری برای این رشد و خلاقیت هستند.

نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان چیست؟

هنر یک ابزار است که به وسیله آن رشد و شکوفایی خلق میشود و به واسطه خلق این رشد و شکوفایی، کودک میتواند احساس بالنده تری را تجربه کند. احساسات بالنده در واقع وجه ایی از خود شکوفایی در انسان است که از طریق هنر و کسب تجربه و مهارت در آن به دست می آید. زیرا هنر در ذات خود منبعی از کشف حقایق ماوراء است. در واقع هر انسانی به واسطه هنر میتواند دست آوردی از دنیایی خارج از دنیای مادی داشته باشد.

هنر در کودکان

کسب هنر

کودکان میتوانند با کسب هنر، منبعی از فهم و درک و شعوری که خارج از علم، مهارت های فیزیکی و دانستن های تکراری است به دست آورند. در واقع کودکی که موسیقی میداند یا نقاشی را به طور حرفه ایی به عنوان یک مهارت می آموزد. میتواند آواز بخواند و به عنوان یک هنر در راستای بهره مندی از هنر آن را تبدیل به حرفه خود نیز کند، دست آورد های کاملا متفاوتی از دیگر کودکان اطراف خود دارد.

دیده شدن کودک

فرض کنید کودکی در یک جمع، با هنر خود میتواند جمعی را متحیر کند. در حالی که شاید کودکان دیگری در آن جمع باشند که هیچ مهارت و آموزشی ندیده اند و درگیر روزمرگی خود هستند. بدین صورت میتوانیم آینده فرضی را بر هر کودک پیش بینی کنیم. دست آورد کودکی که هنر را تجربه کرده، منبعی از آرامش و اطمینان و قدرت و خلاقیت است و اما کودکی که هدف مشخصی را دنبال نکرده، در منبعی از ابهام پا به دوره نوجوانی میگذارد. هنر در ماهیت اصلی خود، دلیلی برای شناخت، رشد و خلاقیت است.

بیشتر بخوانید: هنر درمانی (اهداف و انواع هنر درمانی)

کودکان با یادگیری مختلف

کودکی که با نواختن موسیقی آشنا میشود، فلسفه ایی از نظم، ریاضی، هنر و علم آموزش را فرا میگیرد. این ترکیب به راحتی میتواند در درس خواندن و رشد علمی کودک اثرگذار باشد. زیرا هنر در کنار عبادت وجود خود ماهیت علم را نیز به دنبال دارد. کودکی که نقاشی کردن را می آموزد، میتواند احساسات خود را بهتر و راحت تر از دیگر کودکان اطراف خود بیان کند. آن احساسی که او را غمگین و یا شاد میکند را میتواند تجربه کند و آن احساس را زندگی کند.

وظیفه والدین به عنوان پدر و مادرهایی که نگران رشد صحیح روانی و دور ماندن کودکانشان از آسیب های احتمالی اجتماع و روان هستند، این است که هنر را به عنوان پایه ایی از نظام آموزشی کودکانشان قرار دهند.

آموختن هنر

کودکانی که هنر می آموزند، به طرز شگفت انگیزی از آسیب ها و خطرات دور میمانند؛ زیرا تجربه های جدید برایشان دری جدید به دنیای ناشناخته نمیباشد و هدفی را دنبال میکنند که نیاز به استمرار، صرف وقت و ایستایی دارد. بنابراین کمترین وقت را برای تجربه هیجانات تکراری و قابل دسترس میکنند.

خانواده ها باید بدانند نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان، دست آورد معنوی و مادی را در کنار یکدیگر برای کودکانشان به همراه دارد و از آنجایی که پس از سه سالگی، بچه ها به راحتی میتوانند مشغول آموزش یک هنر باشند. والدین میتوانند با بهترین روش ها و متدهای روز که برای کودکان در نظر گرفته شده، آنها را وارد دنیای شگفت انگیز هنر کنند.

از آنجایی که کسب هر مهارتی در دوران کودکی بسیار آسان تر از هر دوره ایی از بزرگسالی میباشد، کودکان بدون تحمل هیچ سختی و مشقتی میتوانند تجربه آموزش یک مهارت و هنر را داشته باشند.

نقش والدین

والدین در ۱۸ سالگی فرزندشان میتوانند شاهد کودکی باشند که در ابتدای راه زندگی خود، مهمترین مهارت خود را کسب کرده، خلاقیت و رشد را به بهترین شکل تجربه کرده و هدف گذاری واضح تری از فرزندانی دارند که در ۱۸ سالگی شروع به تصمیم گیری میکنند. دوره کودکی دوره بسیار مهمی از رشد و خلاقیت و تثبیت در آینده است. والدین با بینش صحیح میتوانند این دست آورد را برای فرزندانشان به همراه آورند و به نقش هنر در پرورش خلاقیت کودکان توجه داشته باشند. همچنین کودکانی که دارای اضطراب می باشند با هنر درمانی می توانند به آرامش خوبی دست پیدا کنند.

افزودن نظر:
captcha