ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

نوروفیدبک | بهبود تمرکز ذهن

نوروفیدبک | بهبود تمرکز ذهن

برخی از خدمات مرکز مشاوره شریعتی (مکث) با نوروفیدبک

  • درمان بیش فعالی
  • درمان اضطراب
  • درمان افسردگی
  • افزایش  خواب یا کاهش خواب
  • افزایش توجه و تمرکز

تمامی این مشکلات با بررسی روانشناسان نشان می دهد که، نوروفیدبک می تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی این موارد داشته باشد.

نوروفیدبک چیست و چگونه کار می کند؟

در لغت به معنای بازخورد عصبی است. به این معنی که هر کنشی که بر عصب های مغزی انجام میشود و پاسخ و واکنش که دریافت میشود، نوروفیدبک نامیده میشود. امروزه در روانشناسی از طریق عصب ها و یا همان نوروسایکولوژی، پدیده نوروفیدبک از کاربردی ترین علوم خوانده میشود.

چندین حسگر است که روی پوست سر گذاشته میشود و نویز های مشخصی با پالس های مشخصی به عصب های مغزی میفرستد، میزان پالس ها را دکتر روانپزشک و روانشناس تشخیص میدهند و به میزان رویه درمان، این تشخیص از نظر علم روانشناسی متفاوت است.

نوروفیدبک

از آنجایی که اعتقاد نوروسایکولوژیست ها به اثرات هورمونی مغز و ترشح هورمن هایی نظیر آمفتانین و دوپامین و آدرنالین در شکل گیری و ایجاد بیماری مثل افسردگی نقش دارد، با روش درمانی نوروفیدبک در کنار مشاوره و یا دارو درمانی، آن را وسیله ایی برای بهبود و برطرف شدن سریع بیماری مؤثر میداند.

در علم نوروسایکولوژی، هر کنش و واکنشی در مغز جایگاه مشخص خود را دارد و هورمن ها با بالا و پایین شدنشان در هر جایگاه مشخصی در مغز میتوانند اختلالی را به وجود بیاورند.

بر فرض مثال: بیماری افسردگی از کم بود اکسیدوسین و یا دوپامین و یا آمفتامین شکل میگیرد، وقتی بیمار به روانپزشک مراجعه میکند، با داروهایی که به او معرفی میشود سطح هورمون های او به ترشح معمول میرسد، بیمار بعد از اینکه حال رو به بهبودی را تجربه کرد در کنار مشاوره روانشناسی میتواند نوروفیدبک را هم تجربه کند. که کاملاً بدون درد و بدون خطر است.

در ادامه نوارهایی روی پوست سر بیمار چسبانده میشود و نویزها به سر او که جایگاه عصب های مشخص بدن است فرستاده میشود. این نویزها در واقع در هماهنگی و ایجاد هورمن ها نسبت به نوع اختلال و بیماری مراجع متفاوت است.

نوروفیدبک در کشور ما

نوروفیدبک امروزه در کشور ما، در زمینه روانشناسی علم جدیدی شناخته میشود و از آنجایی که روانشناسان اعتقاد به درمان غیر دارویی دارند و علت بیش تر بیماری هایی را که به روان انسان مربوط میشود را در کودکی، حوادث، باورها، نگرش و اندیشه انسان میدانند، چندان توجهی به آن نشان نداده اند.

نوروفیدبک به تنهایی نمیتواند درمان باشد، بلکه خود یک کامل کننده درمان محسوب میشود، و مراجع در کنار آن باید از مشاوره استفاده کنند.

البته اختلاف نظر بین روانشناسان نوروسایکولوژیست و روانشناسانی مثل روان درمانگر ها و روانکاوها همیشه در بحث تأثیر هورمن در ایجاد اختلال و بیماری های روانی البته (غیر از اختلالاتی که ریشه ژنتیک و ارثی) وجود داشته دارند. مشخص است که روانشناسان عصب شناس علاقه بیشتری به نوروفیدبک دارند و آن را مؤثر میدانند.

در کل هر آنچه که بتواند تأثیر بی خطری در روان انسان بگذارد و او را به مرحله درمان و بهبود نزدیک کند، میشود که مورد استفاده قرار بگیرد و این اختلاف نظرها نباید بیمار را از بهبود دور کند. تشخیص پزشک معالج و روانشناس در استفاده درمان نوروفیدبک مهم، بجا و ضروری  است که نشان داده است درمان بیش فعالی، درمان اضطراب، درمان افسردگی، افزایش  خواب یا کاهش خواب و افزایش توجه و تمرکز در تحقیقات و کارهای بالینی بسیار مفید ارزیابی شده است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: نوروفیدبک | بهبود تمرکز ذهن

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی