22004925 - 021

نوروفیدبک | بهبود تمرکز ذهن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(29 رای)
نوروفیدبک | بهبود تمرکز ذهن

نوروفیدبک در لغت به معنای بازخورد عصبی است. به این معنی که هر کنشی که بر عصب های مغزی انجام میشود و پاسخ و واکنش که دریافت میشود، نوروفیدبک نامیده میشود. امروزه نوروفیدبک با توجه به عدم داشتن عوارض بسیار گسترش پیدا کرده است و یکی از بهترین ابزارهای درمان می باشد.

نوروفیدبک (شکلی خاص از بیو فیدبک) برای نظارت و آموزش امواج مغزی به منظور کمک به افراد در افزایش توانایی خود در تنظیم عملکرد مغز طراحی شده است. این روش از تجهیزات تخصصی (معمولاً یک الکترونسفالوگراف (EEG)) برای اندازه گیری و ثبت فعالیت الکتریکی مغز استفاده می کند. سپس متخصصان با این اطلاعات برای ارتقاء فعالیتهای مثبت مغز و یا شناسایی و رسیدگی به مناطق مغزی که ممکن است دچار اختلال باشند، کار می کنند.

نوروفیدبک

این رویکرد در مورد درمان، که از آن به عنوان نوروبیو فیدبک، بیو فیدبک EEG، بیو فیدبک مغزی و مغز و اعصاب نیز یاد می شود، روشی غیر تهاجمی است و هم ارائه دهندگان و هم افرادی که تحت درمان هستند، گزارش می دهند که این روش کاملاً بی خطر و بدون درد است.

تاریخچه ی نوروفیدبک

در سال 1924، روانپزشک آلمانی هانس برگر اولین ضبط EEG در جهان را انجام داد، او برای این کار از یک گالوانومتر بالستیک و دو الکترود برای خواندن امواج مغز پسری 17 ساله استفاده کرد که تحت عمل جراحی مغز و اعصاب قرار گرفته بود. سپس برگر 14 تحقیق در مورد تحقیقات خود در مورد EEGs منتشر کرد و اصطلاحات «موج آلفا» و «موج بتا» را عنوان کرد که این یافته ها پایه و اساس کارهای بعدی در علوم اعصاب، جراحی مغز و اعصاب و نورو فیدبک را تشکیل داد.

جو کامیا و باری استیدمن به پیشرفت نوروفیدبک در دهه 1960 کمک شایانی کردند. کامیا، که به عنوان پدر نوروفیدبک مدرن مورد توجه گسترده قرارگرفته است، تحقیقاتی را در مورد امواج آلفا انجام داد و نشان داد که افراد می توانند یاد بگیرند که آگاهانه فعالیت مغز خود را کنترل کنند و وارد «حالت آلفا» شوند (یک حالت روانی که با آرامش و کاهش استرس ارتباط دارد). این اولین نمایش معتبر از آموزش نوروفیدبک EEG در انسان بود.

/// شماره های تماس ///

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

دستگاه نوروفیدبک چند دریفات کننده امواج دارد که روی پوست سر گذاشته میشود و امواج مشخصی را از سطح مغر دریافت می کند و برو روی نمایشگر نمایان می سازد.

از آنجایی که اعتقاد نوروسایکولوژیست ها به اثرات امواج مغزی و تغیراتی آنها بر قسمتهای مختلف مغز است. تاثیر امواجی مانند آلفا، دلتا، تتا و بتا را در هر قسمت مغز اندازه گیری می کنند. آنها معتقد هستند امواج در شکل گیری و ایجاد بیماری مثل افسردگی و اضطراب نقش دارد. با روش درمانی نوروفیدبک در کنار مشاوره و یا دارو درمانی، آن را وسیله ایی برای بهبود و برطرف شدن سریع بیماری مؤثر میداند.

چهار نوع اساسی از امواج مغزی وجود دارد

  • امواج بتا سریع هستند، دامنه کم دارند و با هوشیاری و برانگیختگی و همچنین فعالیتهای شناختی درگیر همراه هستند.
  • امواج آلفا کندتر هستند، دامنه بالاتری نسبت به امواج بتا دارند و با عدم برانگیختگی، هماهنگی ذهنی، یادگیری و ادغام فعالیت ذهن و بدن همراه هستند. مدیتیشن، فعالیت آرام، استراحت بین کار یا پیاده روی همه فعالیت هایی هستند که بر افزایش تولید امواج آلفا موثر هستند.
  • امواج تتا که کندتر بوده و دامنه بالاتری نسبت به امواج آلفا دارند، با حافظه، یادگیری، تصاویر واضح، اطلاعات ناخودآگاه و آگاهی بیشتر از سیگنالهای داخلی همراه هستند. این امواج مغزی تمایل دارند وقتی فرد وظیفه مکرر و تکراری را انجام می دهد ایجاد شود.
  • امواج دلتا، کمترین موجهای مغزی اند که دارای بیشترین دامنه هستند. آنها با خواب عمیق رویایی، احیا و بهبودی همراه هستند.

مغز انسان برای انطباق با محیط ها، خلق ها و فعالیت های مختلف طراحی شده است. در حالی که ممکن است در طی یک فعالیت خاص یک نوع از موج مغزی مسلط باشد، سایر امواج نیز هنوز فعال هستند، البته در سطح پایین تر.

کاربرد نوروفیدبک

نوروفیدبک می تواند به افرادی که دچار اختلال در تنظیم عصبی هستند، کمک کند یاد بگیرند که مغز خود را بازیابی کرده و عملکرد بهینه عصبی را ایجاد کنند. در طول درمان، فعالیت موج مغزی فرد ردیابی می شود و این اطلاعات با سیگنال های شنیداری و یا دیداری به فرد منتقل می شود. این سیگنالها به شخص در معالجه کمک می کنند و بتدریج افراد می توانند یاد بگیرند که چگونه آگاهانه از تولید امواج مغزی مطلوب استفاده کنند و تولید امواج مغزی ناخواسته را برای هر موقعیت خاص به حداقل برسانند.

در علم نوروسایکولوژی، هر کنش و واکنشی در مغز جایگاه مشخص خود را دارد و امواج با بالا و پایین شدنشان در هر جایگاه مشخصی در مغز میتوانند اختلالی را به وجود بیاورند.

بر فرض مثال: بیماری افسردگی از کم بود بعضی از امواج در بعضی از قسمتهای مغز شکل می گیرد. وقتی بیمار به روانپزشک مراجعه میکند، با داروهایی که به او معرفی میشود سطح هورمون های او به ترشح معمول میرسد، بیمار بعد از اینکه حال رو به بهبودی را تجربه کرد در کنار مشاوره روانشناسی میتواند نوروفیدبک را هم تجربه کند. که کاملاً بدون درد و بدون خطر است.

در ادامه نوارهایی روی پوست سر بیمار چسبانده میشود و نویزها به سر او که جایگاه عصب های مشخص بدن است فرستاده میشود. این نویزها در واقع در هماهنگی و ایجاد هورمن ها نسبت به نوع اختلال و بیماری مراجع متفاوت است.

برخی از خدمات مرکز مشاوره شریعتی (مکث) با نوروفیدبک

  • درمان بیش فعالی
  • درمان اضطراب
  • درمان افسردگی
  • افزایش خواب یا کاهش خواب
  • افزایش توجه و تمرکز
  • ترک سیگار

تمامی این مشکلات با بررسی روانشناسان نشان می دهد که، نوروفیدبک می تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی این موارد داشته باشد.

/// شماره های تماس ///

نوروفیدبک در کشور ما

نوروفیدبک امروزه در کشور ما، در زمینه روانشناسی علم جدیدی شناخته میشود و از آنجایی که روانشناسان اعتقاد به درمان غیر دارویی دارند و علت بیش تر بیماری هایی را که به روان انسان مربوط میشود را در کودکی، حوادث، باورها، نگرش و اندیشه انسان میدانند، چندان توجهی به آن نشان نداده اند.

نوروفیدبک به تنهایی نمیتواند درمان باشد، بلکه خود یک کامل کننده درمان محسوب میشود، و مراجع در کنار آن باید از مشاوره استفاده کنند.

البته اختلاف نظر بین روانشناسان نوروسایکولوژیست و روانشناسانی مثل روان درمانگر ها و روانکاوها همیشه در بحث تأثیر هورمن در ایجاد اختلال و بیماری های روانی البته (غیر از اختلالاتی که ریشه ژنتیک و ارثی) وجود داشته دارند. مشخص است که روانشناسان عصب شناس علاقه بیشتری به نوروفیدبک دارند و آن را مؤثر میدانند.

در کل هر آنچه که بتواند تأثیر بی خطری در روان انسان بگذارد و او را به مرحله درمان و بهبود نزدیک کند، میشود که مورد استفاده قرار بگیرد و این اختلاف نظرها نباید بیمار را از بهبود دور کند. تشخیص پزشک معالج و روانشناس در استفاده درمان نوروفیدبک مهم، بجا و ضروری است که نشان داده است درمان بیش فعالی، درمان اضطراب، درمان افسردگی، افزایش خواب یا کاهش خواب و افزایش توجه و تمرکز در تحقیقات و کارهای بالینی بسیار مفید ارزیابی شده است.

آیا نوروفیدبک به تقویت حافظه کمک می کند؟

با توجه به مطالعات، نشان داده شده است که نوروفیدبک درمانی پیش بینی کننده و تقویت کننده حافظه کاری اجرایی در مدلهای فرآیند نوروفیدبک است، باند EFER مبتنی بر EEG به عنوان واسطه بین درمان نوروفیدبک و حافظه کاری اجرایی پیشرفتهای خوبی مشاهده شده است.

آیا نوروفیدبک می تواند به زوال عقل کمک کند؟

نوروفیدبک یک درمان مشخص برای دمانس نیست بلکه تقویت کننده و جلوگیری کنند از دمانس یا زوال عقل است. آزمایشات مختلف نشان از تاثیر مثبت نوروفیدبک بر کارکرد کلی مغز دارد.

نوروفیدبک SMR چیست؟

نوروفیدبک با موج SMR برای هماهنی فعالیت های حسی و حرکتی بسیار موثر است، همچنین این پروتوکل یکی از رایج ترین فرآیند های درمانی برای بیماران بیش فعال نیز می باشد که استفاده می شود.

نوروفیدبک درمانی چگونه کار می کند؟

مهمترین کار نوروفیدبک تغییر نگرش و شرطی سازی مغز با مدل جدید و سالم است. نوروفیدبک این امواج را اندازه گیری می کند، معمولاً با وسیله ای به نام الکتروانسفالوگرافی (EEG) این ارزیابی انجام می شود.

آموزش آلفا تتا چیست؟

آموزش آلفا تتا؛ این پروتکل مراجعان را به وضعیتی عمیق و خاص راهنمایی می کند که در آن امواج آلفا و تتا، که نشان دهنده آرامش عمیق است، افزایش می یابد. فرکانسهایی که برای بهبود وضعیت شفا بخش یافت می شود، که می تواند برای معالجه بسیاری از موارد استفاده شود از جمله بیماران الکلی تا اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا افسردگی و اضطراب.

آیا نوروفیدبک می تواند مضر باشد؟

در حالی که نوروفیدبک معمولاً به عنوان یک مداخله ایمن برای بهبود انعطاف پذیری الکتروونولوژیکی شناخته می شود، برخی افراد عوارض جانبی را گزارش می دهند که بیشتر به دلیل نشستن طولانی بر روی صندلی است. اکثر عوارض گزارش شده معمولاً گذرا هستند که در نهایت فروکش می کنند.

بهبود تمرکز ذهن با نوروفیدبک

نوروفیدبک qEEG چیست؟

EEG و اطلاعات QEEG مشتق شده توسط متخصصان می توانند به عنوان ابزاری بالینی برای ارزیابی عملکرد مغز تفسیر و مورد استفاده قرار گیرند و تغییرات عملکرد مغز به دلیل مداخلات مختلف مانند نوروفیدبک یا داروها را ردیابی کنند.

منبع: goodtherapy.org

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث