ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

بهبود علایم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه

بهبود علایم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه

در این مطلب روش های بسیار مفیدی برای بهبود علایم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه گردیده است.

آن چیزی که برای یک نفر کارساز است ممکن است برای شما مفید نباشد

داروهایی که جهت درمان علایم بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده می شود، در دو گروه محرک و غیر محرک تقسیم بندی می شوند. گروه محرک ها شامل داروهایی نظیر ریتالین، کانسرتا، آدرال و ... و داروهایی که در گروه غیر محرک هستند نظیر استراترا می باشند. تمامی داروها برای همه افراد مفید نیستند، قطعا روانپزشک شما نیاز به زمان دارد تا متوجه شود کدام دارو برای شما بهتر عمل می کند.

اگر احساس می کنید داروها، علایم شما را بهبود نمی بخشد، حتما با پزشک خود مشورت نمایید؛ چرا که قطعا گزینه های دیگری هم وجود دارند.

دارو تنها ابزار جهت بهبود علایم بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز نیست 

دارو تمایل دارد علایم نقص توجه و تمرکز را درکودکان، نوجوانان و بزرگسالان بهبود بخشد، در صورتی که علایم شناختی نظیر بی نظمی، به تعویق انداختن و تحریک پذیری را بهبود نمی دهد.

با این وجود راه های زیادی وجود دارد که می توانید به خودتان کمک کنید.

  • تلاش کنید محیط آرامی برای خود تدارک ببینید و فعالیت های آرامبخش نظیر یوگا و مدیتیشن انجام دهید.
  • یک برنامه منظم و سالم غذایی برای کنترل رژیم خود داشته باشید.
  • هر روز برنامه ورزش داشته باشید و حتما یک برنامه منظم مدیریت مالی برای خود ترتیب دهید.

نشانه های بیش فعالی

داروهای طولانی اثر بهتر میتوانند علایم بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز را کنترل کنند

سطح دارو در بدن می تواند نظیر یک موج عمل کند؛ به طوریکه قبل از مصرف دوز بعدی این موج دارو در بدن به حداقل خود می رسد و پس از مصرف بین 2 تا 4 ساعت سطح دارو در بدن به اوج خود می رسد. در داروهای طولانی اثر از پوششهای خاصی استفاده می شود که سبب میشود دارو در زمان طولانی تری در بدن انتشار یابد و در طول  24 ساعت میزان آن در بدن کنترل شود. طبق گزارش بیماران، داروهای طولانی اثر می توانند بهتر علایم بیش فعالی و نقص توجه را کنترل کنند.

لیستی از کارهایتان تهیه کنید تا موجب شود بتوانید بهتر آن ها را انجام دهید

این می تواند یک چالش واقعی باشد تا بتوانید تمرکزتان را روی فعالیت های خود نگه دارید. شما می توانید از نرم افزارهای برنامه ریزی استفاده کنید و تمام مواردی را که لازم است انجام دهید در آن وارد کنید. الویت بندی کردن کارها و هدف های شما و انجام چند کار مشخص در هر روز می تواند به شما در انجام کارها کمک کند. توصیه می شود کارهایی را که 2 دقیقه یا کمتر زمان می برند را در لحظه انجام دهید و کارهایی را که زمان بیشتری لازم دارد به بعد موکول کرده و وارد برنامه هایتان کنید.

نور خورشید و هوای تازه می تواند سبب افزایش خلق شما گردد

فعال بودن هر روزه شما در بیرون از منزل می تواند بیش فعالی و بی توجهی را کاهش دهد. فعالیت هایی را که برایتان لذت بخش است، انتخاب کنید و برای انجام آن از دوستانتان کمک بخواهید تا در این مسیر به شما ملحق شوند. هرچه فعالیت ها بیشتر و لذت بخش تر باشند، بهتر می توانند انرژی اضافی ما را مصرف کرده و تخلیه کند.

همچنین ورزش می تواند در کاهش علامت های استرس و بی خوابی های شما موثر بوده و به سلامت عمومی بدن شما کمک کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: بهبود علایم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی