22004925 - 021

هوش هیجانی و آموزش مهارت های زندگی

(32 رای)
هوش هیجانی و آموزش مهارت های زندگی

مرکز مشاوره مکث اصول و یادگیری مهارتهای زندگی و ارتقا هوش هیجانی را برای هر فرد بسیار مهم میداند.

امروزه با ظهور فناوری های جدید و صنعتی شدن جامعه، زندگی انسان ها دستخوش تغییر و تحول شده است و با انبوهی از مسائل و مشکلات روبرو شده اند که حل آن ها مستلزم کسب مهارت های فردی و اجتماعی است که در این میان نقش مهارت های زندگی به عنوان یک روش پیشگیری از آسیب های فردی و اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

تعریف سازمان بهداشت جهانی ‏از مهارت های زندگی

توانایی انجام رفتارهای سازگارانه و مثبت، به گونه ای که فرد بتواند با چالش ها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بیاید.

آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان اهمیت زیادی دارد، چرا که به آنان روش دوست یابی، مهارت «نه گفتن» به دعوت های غیر منطقی و روش های همسریابی را می آموزد و همین مساله باعث می شود نه فقط دانش آموزان از مسیر درست و منطقی خارج نشوند، بلکه از آسیب های اجتماعی هم به دور بمانند.

طبق جدیدترین پژوهشهای مرکز مشاوره مکث، 20 تا 30 درصد کودکان و نوجوانان بدون توجه به اینکه کجا و چگونه زندگی می کنند، در دوران کودکی و نوجوانی دچار مشکلات رفتاری می شوند.

با این حال نحوه ی بروز آن در کودکان و نوجوانان متفاوت است. برخی ممکن است دچار افت تحصیلی، گوشه گیری و انزوا، ضعف در اعتماد به نفس و یا مشکل در ایجاد دوستی با همسالان و حفظ روابط شوند.

سالهای سال دانشمندان تصور می كردند IQ (بهره هوشی) تنها عاملی است كه می تواند موفقیت افراد را تعیین و آن را تضمین كند، در حالی كه امروزه نظر آنها تغییر كرده و می گویند EQ (هوش هیجانی) عاملی بسیار مهم برای موفق بودن یا نبودن افراد مختلف است.

حال اگر بخواهیم تعریفی مختصر از هوش هیجانی ارایه دهیم باید اینطور بگوییم که هوش هیجانی (EQ) توانایی تشخیص احساسات و عواطف خود و دیگران است.

هوش هیجانی

هدف هوش هیجانی

 • برانگیختن خود و دیگران
 • به کارگیری هیجانات و عواطف در برقراری ارتباط موثر با دیگران

البته براساس نظریاتی كه امروزه مطرح می شود، EQ حتی مهم تر از IQ نیز به حساب می آید، به این معنا كه EQ تعریف گسترده تری دارد و IQ تنها بخش كوچكی از آن است.

خلاقیت، ارتباط مناسب با دیگران، استفاده از حواس پنجگانه و تجربیات مناسب از حواس همگی در محدوده هوش هیجانی، هوش عاطفی یا همان هوش احساسی جای می گیرد.

البته باید بدانید هوش هیجانی قابلیت رشد و پرورش هم دارد و هرچه بهتر و موفق تر بتوانیم آن را مدیریت كنیم و هوش هیجانی را در خودمان و فرزندانمان بیشتر پرورش دهیم، تاثیرات مثبتی هم از آن در زندگیمان مشاهده خواهیم كرد.

یافته های علمی مرکز مشاوره مکث حاکی از آن است که خانواده هایی که به دنباله پرورش هوش هیجانی کودکان خود هستند و برای آن از کودکی تلاش می کنند فرزندانی با موفقیت بیشتر در تحصیل و زندگی تربیت خواهند کرد.

طبق یک تحقیق میدانی فرزندان این خانواده ها نسبت به گروه همسالان خود تمرکز بیشتری دارند، نمرات بهتری دریافت می کنند، مشکلات رفتاری کمتری دارند و با همتایان خود بهتر کنار می آیند. هم چنین نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که هورمون مربوط به تنش در خون این کودکان کمتر است و در طول زندگی کمتر دچار بیماری های حاد می شوند.

مهارت های زندگی شامل آموزش

 1. خودآگاهی
 2. همدلی
 3. ارتباط موثر
 4. روابط بین فردی موثر
 5. کنترل خشم
 6. مقابله با هیجان های منفی
 7. آموزش حل مساله
 8. تصمیم گیری
 9. تفکر خلاق
 10. تفکر نقاد
/// شماره های تماس ///

مهارتهای زندگی در زندگی ما چقدر مهم هستند؟

در زندگی روزمره، پیشرفت مهارت های زندگی به دانش آموزان کمک می کند تا روش های جدید تفکر و حل مسئله را پیدا کنند. تأثیر اقدامات خود را بشناسید و به آنها یاد دهید که مسئولیت کارهایی را که انجام می دهند به جای سرزنش دیگران را به عهده بگیرند. اعتماد به نفس را در مهارتهای گفتاری و همكاری گروهی بسیار مهم است.

منظور از مهارت چیست؟

مهارت ها یا استعدادهای لازم برای انجام کار یا فعالیت مختلف هستند. مهارت های شغلی به شما امکان می دهد یک کار خاص را انجام دهید و مهارت های زندگی در انجام کارهای روزمره به شما کمک می کند. مهارت ها همان چیزی است که شما را در زندگی مطمئن و مستقل می کند و برای موفقیت ضروری است.

5 مهارت مهم رهبری در مدیران

 • ارتباطات یکی از مهمترین مهارت های یک رهبر، توانایی برقراری ارتباط موثر است.
 • داشتن اطلاعات لازم در مورد تخصص.
 • صداقت داشتن در کار.
 • ایجاد روابط مناسب در فضای کاری.
 • نو آوری و یادگیری فضای کوچینگ و منتورینگ.
 • توسعه مهارت های مناسب با فعالیت کاری.

که یادگیری هر کدام از این آیتم ها به صورت کارگاهی یا مشاوره فردی میتواند نقش بسیار مهمی در ارتقا کودکان داشته باشد.

هوش عاطفی (هیجانی)

خودآگاهی خود را افزایش دهید

خودآگاهی عبارتی است ساده برای مجموعه ی پیچیده ای از اطلاعات که مربوط به آگاهی نسبت به خویشتن در سطوحی مختلف است. هرچه خودآگاهی ما بیشتر باشد آسانتر میتوانیم رفتار خود را با دیگران تطبیق دهیم و روابط و داد و ستدهای ما برای هر دو طرف رضایت بخش تر خواهد بود.

 1. احساسات خود را بشناسید.
 2. با ترجیحات کاری و زندگی خود در ارتباط باشید.
 3. کنجکاوی خود را بهبود بخشید.
 4. در زمان تنش یا کمبود انرژی حالت خود را سریعاً تغییر دهید.
 5. مشکلات و چالش های عادی را بپذیرید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس یکی از خصلت های مهم در هوش هیجانی است. اعتماد به نفس شامل این باور اساسی است که ما میتوانیم هر کاری که نیاز باشد برای بدست آوردن نتیجه ی دلخواه خود انجام دهیم.

تقویت اعتماد به نفس

 1. متنی مثبت درباره ی خود بنویسید.
 2. اهدافی الهام بخش را برای خود تعریف کنید.
 3. به ظاهر خود رسیدگی کنید.
 4. وانمود کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید.
 5. در شرایط چالشی با افراد صاحب نظر مشورت کنید.

همدلی کنید

همدلی یعنی توانایی درک احساسات دیگران با یادآوری تجربیات مشابه از زندگی خود. ما سعی میکنیم درک کنیم چگونه و چرا افراد چنین احساسی دارند و مسائل را از دیدگاه آنها ببینیم.

 1. احساسات دیگران را درک کنید.
 2. زود قضاوت نکنید.
 3. شنونده ی خوبی باشید.
 4. نشانه های غیرکلامی را بشناسید.
 5. نظر افراد مورد اعتماد را در مورد رفتار همدلانه ی خود جویا شوید.

تعادل احساسی داشته باشید

خودکنترلی یا تعادل احساسی بر پایه ی رفتار مثبت ما با خودمان و اطلاعات کافی از خود برای اتخاذ تصمیمات درست در مورد اینکه چطور با احساسات کنار بیاییم بنا شده است.

 1. بر خشم خود غلبه کنید.
 2. انتقاد پذیر باشید.
 3. نگران آینده نباشید و باور کنید نمیتوانید همه چیز را کنترل کنید.
 4. در زمان غم و اندوه تمرینات آرام بخش انجام دهید.
 5. با استرس خود کنار بیایید.

برای ارتقای شایستگی های اجتماعی خود تلاش کنید

رفتار مناسب در ابعاد اجتماعی منجر به شایستگی اجتماعی میشود. برای بهبود چنین مهارت هایی، باید به جای تمرکز بر آن چیزی که احساس میکنیم یا میخواهیم بگوییم، بر دیگران متمرکز شویم.

 1. به احساسات دیگران بی اعتنا نباشید.
 2. به قول هایتان وفا کنید.
 3. به دیگران کمک کنید.
 4. بازخورد مداوم و مؤثر دهید.
 5. افکار منفی را متوقف کنید.

مرکز مشاوره مکث همواره آمادگی لازم را برای آموزش این مهارتها داشته است.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: هوش هیجانی و آموزش مهارت های زندگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی