22006198 021

9 نشانه و علت هوش هیجانی پایین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
9 نشانه و علت هوش هیجانی پایین

9 نشانه و علت هوش هیجانی پایین را که می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشند را بررسی خواهیم کرد. هوش هیجانی پایین مشکلی است که می تواند در طیف گسترده ای از روابط اجتماعی تأثیر داشته باشد. بسیاری از متخصصان می گویند که هوش هیجانی حتی در تعیین موفقیت کلی در زندگی ممکن است از IQ مهم تر باشد.

در این مقاله به این موضوعات خواهیم پرداخت:

  • راهکارهای تقویت هوش هیجانی
  • انواع هوش هیجانی چیست
  • هوش هیجانی بالا چگونه است
  • علائم هوش هیجانی پایین
  • تفاوت هوش هیجانی با هوش عاطفی در چیست
  • آموزش افزایش هوش هیجانی

به آخرین باری که با شخص دیگری مشاجره کردید فکر کنید زیرا آن ها نمی فهمیدند چه احساسی دارید. یا آخرین باری را در نظر بگیرید که با شخص دیگری درگیری داشتید زیرا نمی توانستید درک کنید که چه احساسی دارند. در هر دو مورد، هوش هیجانی ممکن است نقشی اساسی در درگیری داشته باشد.

هوش هیجانی پایین

گفتن چه جملاتی نشان دهنده هوش هیجانی پایین است؟

بعض جملات مانند: من برای این موضوع وقت ندارم؛ مهم نیست؛ برو سر اصل مطلب؛ نشان دهنده هوش هیجانی پایین است. نظرات تحقیر آمیز نشان دهنده فقدان همدلی است. آن ها نشان می دهند که هیچ تلاشی برای درک شرایط یا موقعیت صورت نگرفته است. درواقع وقتی نشانه ای را از خودمان بروز نمی دهیم که ثابت شود به دیگران اهمیت می دهیم، اینگونه برداشت می شود که آن ها برای ما بی اهمیت هستند.

9 نشانه و علت هوش هیجانی پایین

هوش هیجانی می تواند نقش مهمی در نحوه تعامل با دیگران ایفا کند. گاهی اوقات کارگزاران، کارفرمایان، دوستان، اعضای خانواده و سایر آشنایان ممکن است با مهارت های هیجانی ضعیف با شما مبارزه کنند که موقعیت های اجتماعی را دشوار و مملو از تنش می کند. در موارد دیگر، حتی ممکن است مهارت های هوش هیجانی شما باشد که به کمی کار نیاز دارد.

سطح هوش هیجانی فرد معمولاً به عنوان هوش هیجانی یا EQ شناخته می شود. در اینجا برخی از نشانه های کلاسیک از هوش هیجانی کم بیان می شود.

1. بحث و گفتگوهای زیاد

احتمالاً کسی را می شناسید که همیشه به نظر می رسد با دیگران مشاجره می کند. دوستان، خانواده، همکاران و حتی افراد غریبه خود را درگیر با این افراد بحث برانگیز می کنند. از آنجا که افراد کم EQ برای درک احساسات دیگران تلاش نمی کنند، غالباً بدون در نظر گرفتن اینکه دیگران چه احساسی دارند، بحث می کنند.

/// شماره های تماس ///

2. نفهمیدن اینکه دیگران چگونه احساس می کنند

افراد با EQ کم معمولاً کاملاً نسبت به احساسات افراد دیگر آگاهی ندارند. آن ها متوجه نمی شوند که ممکن است همسرانشان از آن ها عصبانی باشند یا همکارانشان تحریک شده باشند. نه تنها این بلکه احساس ناراحتی می کنند که دیگران انتظار دارند که بداند آن ها چه احساسی دارند. به طور کلی احساسات تمایل به اهانت درافراد با ضریب هوشی پایین وجود دارند.

3. فکر اینکه افراد دیگر بیش از حد حساس هستند

افرادی که از نظر EQ پایین هستند ممکن است در مواقع نامناسب شوخی کنند. به عنوان مثال، آن ها ممکن است در یک مراسم خاکسپاری یا درست بعد از یک رویداد غم انگیز، شوخی کنند. هنگامی که افراد دیگر نسبت به چنین شوخی های خارج از خط واکنش نشان می دهند، فرد با ضریب هوشی پایین ممکن است مانند دیگران حساس باشد. این افراد در درک احساسات دیگران مشکل دارند، بنابراین تعجبی ندارد که چرا آن ها قادر به تفسیر لحن احساسی پس از چنین وقایعی نیستند.

4. امتناع از گوش دادن به سایر نکات دیدنی

افراد با EQ پایین احساس می کنند که کار آنها همیشه درست است و از قدرت و موقعیت خود دفاع می کنند و از گوش دادن به حرف دیگران خودداری می کنند. این افراد به ویژه در مورد سایر افراد نسبت به اینکه چگونه نمی فهمند دیگران چه احساسی دارند، انتقاد می کنند. آن ها اغلب نسبت به احساسات دیگران بدبین و بیش از حد منتقد هستند.

هوش هیجانی

5. سرزنش دیگران به اشتباه

افرادی که دارای هوش هیجانی پایین هستند، بینش کمی نسبت به اینکه چگونه احساسات آن ها منجر به مشکل می شود دارند. وقتی کارها اشتباه پیش می روند، اولین واکنش آن ها سرزنش دیگران است. آن ها غالباً شرایط یا رفتارهای افراد دیگر را مقصر می دانند. آنها ممکن است مطرح کنند که آنها برای کاری که انجام داده اند گزینه دیگری نداشتند و افراد دیگر نیز به سادگی وضعیت او را درک نمی کنند. این گرایش نداشتن به مسئولیت پذیری اغلب باعث می شود احساس تلخ و قربانی کنند.

6. عدم توانایی در مقابله با موقعیت های پر هیجان

احساسات شدید، چه خودشان و چه دیگران، درک آن برای افرادی که دارای هوش هیجانی کم هستند دشوار است. این افراد غالباً از چنین موقعیت هایی دور می شوند تا از برخورد با شرایط عاطفی خودداری کنند. پنهان کردن احساسات واقعی آن ها از دیگران نیز بسیار متداول است.

/// شماره های تماس ///

7. طغیان های عاطفی ناگهانی

توانایی تنظیم احساسات یکی از پنج مؤلفه مهم هوش هیجانی است. افراد دارای EQ پایین اغلب در درک و کنترل احساسات خود تلاش می کنند. آن ها ممکن است طغیان های عاطفی غیر منتظره ای داشته باشند که به نظر می رسد غیرقابل کنترل است.

8. دشواری در حفظ دوستی

از آنجا که افراد با ضریب هوشی پایین اغلب به شکل بی عاطفه از خانه خارج می شوند، در حفظ دوستی مشکل دارند. دوستی های نزدیک به اشتراک متقابل احساسات، دلسوزی و پشتیبانی عاطفی نیاز به یک زندگی مشترک و متقابل دارد، که همه افراد کم توان EQ با آن مبارزه می کنند.

هوش هیجانی کم

9. عدم همدلی

از آنجا که افراد با هوش هیجانی کم، احساسات دیگران را نمی فهمند، همدلی کمی نسبت به افراد دیگر تجربه می کنند. آن ها آنچه را که دیگران احساس می کنند به دست نمی آورند، بنابراین غیرممکن است که بتوانند خود را در جای شخص دیگری قرار دهند.

هوش هیجانی ضعیف می تواند در قسمت های مختلف زندگی یک شخص ویرانی به بار بیاورد. مدرسه، کار، خانواده، دوستی و روابط عاشقانه فقط معدود مناطقی هستند که فرد مبتلا به EQ پایین در آن با مشکلات اساسی روبرو می شود. اگر فکر می کنید مهارت های عاطفی شما می تواند اصلاح شود، با یادگیری بیشتر در مورد پنج مؤلفه اصلی هوش هیجانی شروع کنید.

منبع: verywellmind.com

نظرات کاربران:
eli
پاسخ به این نظر
16:25 - 23 شهریور 00

برای حل این مشکل باید دقیقا چیکار کرد

0 0
افزودن نظر:
captcha