ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

ویژگی های مهد کودک خوب

ویژگی های مهد کودک خوب

برخی از ویژگی های مهد کودک خوب

1. مهد کودک خوب، جایی است که به محیط زندگی ما نزدیک باشد رفت و آمد برای رسیدن به آن آنقدر سخت نباشد که کودک دلزده و آشفته شود و از رفتن به مهد کودک اجتناب کند.

2. مهد کودکهای ‌خوب در هر شهری با شرایط خاص خود تعریف میشوند، داشتن یک محیط سالم، تمیز، مرتب و فضایی که برای کودک جذاب باشد از معیارهای اولیه یک مهد کودک خوب است. 

3. در یک مهد کودک خوب در هر محله ایی بنا بر رشد فرهنگی و طبقه اجتماعی افراد در آن محل، ملاک هایی برای رشد فرزندان وجود دارد: معمولاً مهد های دو زبانه، مهد هایی با شرایط ویژه غذایی برای کودکان و همچنین استفاده از وسایل تجملی و وسایل بازی برای کودکان که به میزان آن دریافتی مهد کودکها از خانواده ها بیش تر نیز میشود.

4. وجود یک مربی برای دو یا سه کودک که از مهم ترین شرایط یک مهد کودک خوب است و نه ده کودک و یک مربی که رسیدگی و توجه اش به بچه ها به قدری محدود شود که بازدهی مناسبی برای کودکان نداشته باشد که این مورد یکی از ویژگی های مهد کودک خوب است.

5. آماده سازی زمینه فرهنگی برای کودکان بنا به انتخاب مهد کودک برای والدین و بنا به زمینه فرهنگی خود والدین (مهد های قرآنی، مهد هایی با آموزش رقص و فعالیت های ورزشی) که انتخاب هر کدام از آنها به عهده والدین است.

6. مراقبت و کنترل کودکان به وسیله مربی های زبده و آموزش فعالیت هایی که زمینه ساز و آماده کننده کودکان برای ورود به اجتماع، معاشرت با همسالان، آموزش اخلاقیات و مهارت های زندگی به وسیله متخصصان این امر (مربیان مهد کودک) است.

دلیل اجتناب والدین از فرستادن فرزندان به مهد کودک

مهد کودک شاید به نظر خیلی از والدین محیط مناسبی برای کودکانشان به نظر نیاید، همین که از محیط خانه دور میشوند و والدین نمیدانند کودک با چه کودکان دیگری از چه سطح فرهنگی و با چه تفکراتی دمخور میشود، میتواند یکی از عللی باشد که والدین تمایلی به فرستادن کودکانشان به مهد نداشته باشند.

ویژگی های مهد کودک خوب

دوری از مادر و نبودن در کنار مادر، تغذیه ایی که شاید دلخواه مادر نباشد و یا هزاران دلیل دیگری که والدین از فرستادن فرزندانشان به مهد کودک اجتناب میکنند.

تاریخچه و روند شکل گیری مهد کودکها در ایران 

پیش از این در کشور ما به دلیل ازدیاد کودکان در هر خانواده ایی و اینکه بسیار به ندرت پیش می آمد خانواده ایی تک فرزند باشد و همین تک فرزندی تعجب همه را بر می انگیخت، خانه ها مملو از کودکان بود و حتی کودکان میتوانستند در حیاط های بزرگ، با کودکان همسایه هایی از یک طبقه و یک نوع فرهنگ بازی کنند و به تخلیه انرژی خود بپردازند.

مادرها در اکثریت خود خانه دار بودند و تمام وقتشان صرف نگهداری و مراقبت از فرزندانشان میشد، فعالیت روزمره و بازی کردن یکی از مهم ترین و عادی ترین رفتار هر فرزندی به حساب می آمد، به همین دلیل وجود مهد کودک ها، آنقدر ها کاربردی نبود و در اکثریت جامعه والدین نیازی به بردن فرزندانشان به مهد کودک نداشتند.

نیاز فرزندان به مهد کودک در جامعه امروزی

اما امروزه، با نگاهی اجمالی به شرایط زندگی خودمان و فرزندانمان میتوانیم تشخیص دهیم که مهد کودک محل مناسبی برای کودکانی که نیاز به رشد اجتماعی دارند، است. 

شرایطی که در آن اصولاً بچه ها تک فرزند هستند، رفت آمد های خانوادگی محدود است و کودکان در بیشتر مواقع با والدین و یا بزرگسالان مشغول بازی و معاشرت هستند و تجربه ایی از یک رابطه مساوی را ندارند (رابطه مساوی در کودکان، رابطه کودک با کودک است)

به همین منوال کودکان در اکثریت مواقع یا در موقعیت قدرت هستند و یا در موقعیت ضعف، یا والدین به آنها مدام سلطه و کنترل دارند و یا کودکان هر چه میخواهند را با جیغ و داد و گریه به دست میاورند، بنابراین در آینده ایی نه چندان دور با بزرگسالانی خودخواه، لجوج، حق به جانب و بی گذشت نسبت به مسایل اطرافشان مواجه میشویم که میلی به تغییر و ایجاد رابطه مساوی و دو طرفه ندارند و خودشان را در هر مسئله ایی محق میدانند و از تمام اطرافیانشان انتظار دارند.

اما نکته مهم مهد کودک ها به دلیل تعریف اینچنین شرایطی محیط بسیار مناسبی است که فرزندانمان بخواهند ساعتی از روز را حتماً در آن سپری کنند.

مادرانی که مشغول فعالیت در خارج از خانه هستند، هر چند ممکن است کودکانشان با مادربزگشان رابطه صمیمی برقرار کنند اما، وجود مهد کودک و سپری کردن اوقات کودک در آن محیط باعث میشود از فردی خودخواه، یکدنده، پر توقع، به فردی اجتماعی و معاشرتی تبدیل شود که برای به دست آوردن هر نیازی میداند باید با هر فردی به روش خودش کنار بیاید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(14 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: ویژگی های مهد کودک خوب

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی