22006198 021

پخته شدن شخصیت از نظر روانشناس آلپورت

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(37 رای)
پخته شدن شخصیت از نظر روانشناس آلپورت

گوردون آلپورت که تاکید عمده اش بر روی منحصر به فرد بودن هر فرد، یک نظریه از شخصیت به عنوان یک واکنش در برابر آنچه او به عنوان مواضع غیر انسانی، بر پایه نظریه روانکاوی و نظریه یادگیری مبتنی بر حیوانات ارائه داد. آلپورت در رویکرد خود التقاطی بود و بسیاری از ایده های نظریه پردازان های دیگر را پذیرفت.

آلپورت روانشناس معروف، تحول و رشد شخصیت را در انسان شدن می داند که این یک دیدگاه روانشناسی است. پخته شدن شخصیت از منظر آلپورت زمان بر است و فقط آدم های بزرگسال می توانند به تحقق خود، نزدیک شوند. تغییر و تحولات نیز همیشه آسان و یکنواخت نیستند، بلکه ناگهانی و منقطع هستند. انسان زمانی بر اساس یافته ها و گذر زمان و بر اساس تجربه و علم خود و بینشی که در زندگی به دست می آورد، دچار تغییر و تحول می شود و در زمانی به یکباره و با رقم خوردن اتفاق های جایگزین و هم زمانی که با بینشی دقیق و رفتاری صحیح است به وجود می آید.

انسان بهنجار و پخته از لحاظ کیفی و عملکرد با افراد نابهنجار و ناپخته فرق دارد.

آلپورت مثال یک انسان ناپخته

از دیدگاه آلپورت می توان برداشت کرد؛ بزرگسالی را تجسم کنید که بسیار تخریب گر و یکدنده است. توقع دارد امیالش فوراً ارضا شوند و به دیگران وابسته است. نمی تواند اموال و وسایلش را با دیگران تقسیم کند و احساساتش را بی مهابا بروز می دهد. این رفتار برای یک بچه دو ساله طبیعی است ولی برای یک بزرگسال از دیدگاه روانشناس یا هر رویکرد روانشناسی هولناک است. اگر خصوصیات در جریان شدن تغییر نکند، یک شخصیت کودکانه و شیطانی روی دست ما خواهد ماند.

پخته شدن شخصیت

عملکرد یک بزرگسال پخته

وقتی انسان در جهت رشد قرار می گیرد، پیوند های او با وابستگی های گذشته اش به مرور کم تر می شود. آدم های پخته به پدر و مادرشان وابسته نیستند و طبق آرزوهای آن ها عمل نمی کنند. آن ها برای حفاظت از عزت نفسشان در برابر حملات دیگران به روش های دفاعی پناه نمی برند و برای خودشان سبک و هدف مشخصی دارند. البته که انسان پخته وابسته نیست, رفتارش بهنجار است و هدفمند عمل می کند، از هر لحظه ای برای رشد استفاده می کند. بعد از هر اتفاق احتمالی، به درسی که آن اتفاق برایش داشته، فکر می کند؛ انتقام جو نیست و در زمان حال با سبک و روش خودش زندگی می کند.

بیشتر بخوانید: شخصیت پنهانی همراه با احساس بهتر

پخته شدن شخصیت از نظر روانشناس آلپورت

از منظر این روانشناس آلپورت آدم پخته کسی است که می تواند از اتکای افراطی به انگیزه های قبلی خود رها شود و دارای شش ملاک روانشناسی می باشد.

1. گسترش حس خود

آدم های پخته در فعالیت هایی که از محدوده خودشان فراتر است، شرکت می کنند و علاوه بر رفاه خویش، نگران رفاه دیگران هستند.

2. ارتباط گرم با دیگران

دو نوع گرم بودن از دیدگاه روانشناسی مطرح است: صمیمیت یا ظرفیت عشق ورزیدن به خود و خانواده و دوستان است و دلسوزی. اشخاص پخته در عین صمیمیت، احترام قائل می شوند و حد و مرز و فاصله خود را حفظ می کنند و بنابراین در حال گله و شکایت و غیبت نیستند.

3. خود پذیری

احساس امنیت می کنند و به چیزهایی که تحت کنترلشان نیست واکنش شدید نشان نمی دهند؛ در واقع تحمل ناکامی شان بالا است.

4. ادراک واقع بینانه

این افراد واقعیت را تحریف نمی کنند؛ در واقع مسئله محور هستند نه خود محور.

5. خودشناسی

اشخاص پخته خود را می شناسند، یعنی به محدودیت ها و توانایی های خود واقف هستند؛ شوخ طبع هستند و جنبه های خنده دار زندگی را می شناسند.

6. فلسفه وحدت زندگی

این افراد درک و برداشت درستی از هدف زندگی دارند؛ در زندگی جهت دارند و به همین خاطر مورد اعتماد هستند. راه های خودشان را برای بهتر زندگی کردن دارند و نیز می توانند راهکارهای جدیدی را هم امتحان کنند و سرسخت و یکدنده نیستند.

و در آخر از دید یک روانشناس خوب، انسان های پخته، پخته به دنیا نمی آیند. آن ها برای بهتر بودن، دوست داشتنی بودن و رفع نیازهای خود و دیگران تلاش می کنند و همیشه به دنبال یک مقصر نیستند. همه ما در هر شرایطی می توانیم با بینش درست به ارتقای رفتار خودمان بپردازیم.

نظرات کاربران:
کاوه
پاسخ به این نظر
1402/10/18

از نظر من روانشناس اول از همه باید حس اعتماد و به ادم بده من متاسفانه تجربه خوبی نداشتم وقتی نوجوون بوم پیش یک روانشناسی رفتم که تقریبا همه چیزایی که بهش گفتمو به مامانم گفت و کلا میگفت چون مضطربی اینطوری شدی شیوه تنفس یاد من میداد

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ