ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

پخته شدن شخصیت

پخته شدن شخصیت

آلپورت روانشناس معروف، تحول و رشد شخصيت را در انسان شدن مي داند که این یک دیدگاه روانشناسی است. پخته شدن شخصیت زمان بر است و فقط آدم هاي بزرگسال مي توانند به تحقق خود، نزديك شوند.

تغيير و تحولات نيز هميشه آسان و يكنواخت نيستند، بلكه ناگهاني و منقطع هستند. انسان زماني بر اساس يافته ها و گذر زمان و بر اساس تجربه و علم خود و بينشي كه در زندگي به دست مي آورد، دچار تغيير و تحول مي شود و در زماني به يكباره و با رقم خوردن اتفاق هاي جايگزين و هم زماني كه با بينشي دقيق و رفتاري صحيح است به وجود مي آيد.

انسان بهنجار و پخته از لحاظ كيفي و عملكرد با افراد نابهنجار و ناپخته فرق دارد.

مثال یک انسان ناپخته

بزرگسالي را تجسم كنيد، كه بسيار تخريب گر و يكدنده است. توقع دارد اميالش فوراً ارضا شوند و به ديگران وابسته است. نمي تواند اموال و وسايلش را با ديگران تقسيم كند و احساساتش را بي مهابا بروز مي دهد.

اين رفتار براي يک بچه دو ساله طبيعي است ولي براي يك بزرگسال از دیدگاه روانشناس یا هر رویکرد روانشناسی هولناک است. اگر خصوصيات در جريان شدن تغيير نكند، يک شخصيت كودكانه و شيطاني روي دست ما خواهد ماند.

پخته شدن شخصیت

عملکرد یک بزرگسال پخته

وقتي انسان در جهت رشد قرار مي گيرد، پيوند هاي او با وابستگي هاي گذشته اش به مرور كم تر مي شود. آدم هاي پخته به پدر و مادرشان وابسته نيستند و طبق آرزوهاي آنها عمل نمي كنند. آنها برای حفاظت از عزت نفسشان در برابر حملات ديگران به روش هاي دفاعي پناه نمي برند و براي خودشان سبک و هدف مشخصي دارند.

البته كه انسان پخته وابسته نيست, رفتارش بهنجار است و هدفمند عمل مي كند، از هر لحظه ايي براي رشد استفاده مي كند. بعد از هر اتفاق احتمالي، به درسي كه آن اتفاق برايش داشته، فكر مي كند؛ انتقام جو نيست و در زمان حال با سبک و روش خودش زندگي مي كند.

بیشتر بخوانید: شخصیت پنهانی همراه با احساس بهتر

پخته شدن شخصیت از نظر روانشناس آلپورت

از نظر اين روانشناس (آلپورت)، آدم پخته كسي است كه مي تواند از اتكاي افراطي به انگيزه هاي قبلي خود رها شود و داراي شش ملاك روانشناسی مي باشد.

1. گسترش حس خود

آدم هاي پخته در فعاليت هايي كه از محدوده خودشان فراتر است، شركت مي كنند و علاوه بر رفاه خويش، نگران رفاه ديگران هستند.

2. ارتباط گرم با ديگران

دو نوع گرم بودن از دیدگاه روانشناسی مطرح است: صميميت يا ظرفيت عشق ورزيدن به خود و خانواده و دوستان است و دلسوزي. اشخاص پخته در عين صميميت، احترام قائل مي شوند و حد و مرز و فاصله خود را حفظ مي كنند و بنابراين در حال گله و شكايت و غيبت نيستند.

3. خود پذيري

احساس امنيت مي كنند و به چيزهايي كه تحت كنترلشان نيست واكنش شديد نشان نمي دهند؛ در واقع تحمل ناكامي شان بالا است.

4. ادراک واقع بينانه

اين افراد واقعيت را تحريف نمي كنند؛ در واقع مسئله محور هستند نه خود محور.

5. خودشناسی

اشخاص پخته خود را مي شناسند، يعني به محدوديت ها و توانايي هاي خود واقف هستند؛ شوخ طبع هستند و جنبه هاي خنده دار زندگي را مي شناسند.

6. فلسفه وحدت زندگی

اين افراد درک و برداشت درستي از هدف زندگي دارند؛ در زندگي جهت دارند و به همين خاطر مورد اعتماد هستند. راه هاي خودشان را براي بهتر زندگي كردن دارند و نيز مي توانند راهكارهاي جديدی را هم امتحان كنند و سرسخت و يكدنده نيستند.

و در آخر از دید یک روانشناس خوب، انسان هاي پخته، پخته به دنيا نمي آيند. آنها براي بهتر بودن، دوست داشتني بودن و رفع نيازهاي خود و ديگران تلاش مي كنند و هميشه به دنبال يک مقصر نيستند. همه ما در هر شرايطي مي توانيم با بينش درست به ارتقاي رفتار خودمان بپردازيم. 

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(23 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: پخته شدن شخصیت

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی