ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

پیامد تفاوت سنی بالا در ازدواج

پیامد تفاوت سنی بالا در ازدواج

تفاوت سنی بالا در ازدواج میتواند یکی از دلایلی باشد که زوج ها ازدواج موفقی نداشته باشند. پیش از این در برخی از شرایط که افراد مجبور به ازدواج هایی بودند که در آن تفاوت سنی بالا وجود داشت، به دلیل اجبار در اصول و پایه و روش زندگیشان از مسئله ایی شکایت نمیکردند اما زندگی همیشه و هر روز برایشان سختتر میشد.

اما در اینجا توضیح راجع به ازدواج های خود خواسته ایی است که با تفاوت سنی بالا شکل میگیرد؛ خانم هایی که با مردانی کوچکتر از خود ازدواج میکنند و یا مردانی که همسران بسیار کوچکتر از خود دارند.

پیامد ازدواج سنی بالا در ازدواج

امروزه سازمان سلامت و بهداشت به دلیل تغییر شرایط اجتماعی و کم شدن توانایی جوان ها در ازدواج با همفکری مشاوران با مهارت، با بررسی مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی بیان میکند که خانم ها با تفاوت سنی پنج تا شش سال نیز میتوانند با مردانی کم سن تر از خود ازدواج کنند.

ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خود

به این معنی که دختری ۳۶ ساله میتواند با پسری 30 ساله نیز ازدواج کند که در شرایط اجتماعی امروزه پدیده ایی عجیب و غیر ممکن به نظر نمی آید؛ زیرا با بررسی همه عوامل به راحتی میتوانیم بیان کنیم که نه مردها امکان ازدواج هایی به سبک قدیم را دارند و نه دختران امروز با کم شدن ازدواج ها امکانی برای انتخاب های متفاوت و کاملا دقیق دارند.

تغییر نگرش در تفاوت سنی

با تغییر در نگرش، نحوه رفتار و با تغییر در خواسته مان میتوانیم شرایطی را برای یک رابطه زناشویی سالم برقرار کنیم. پیش از این در جوامع پیشرفته مردم به راحتی با این مسئله خود را هماهنگ کرده بودند و در آن مشکلی نمیدیدند.

بحث اصلی در زناشویی اتفاق نظر و خواست قلبی و سنجش شرایط به نفع هر دو طرف است و اگر مردی پذیرش این نکته برایش آسان باشد و زنی در این شرایط بتواند همسر بهتری باشد مشکلات به مرور کمتر خواهد شد.

تقاوت سنی بالا

اما نکته مهم در این میان، تفاوت سنی بالا است؛ در واقع افرادی که با تفاوت سنی بالا دست به ازدواج های منفعت طلبانه میزنند، حتما پس از گذر زمان کوتاهی پشیمان خواهند شد.

زیرا رفع نیاز مالی و جنبه اقتصادی در این نوع ازدواج ها اولین و مهمترین نکته است؛ مردانی که با دخترانی بسیار کوچکتر از خود و زنانی که با مردانی بسیار کوچکتر از خود ازدواج میکنند، شاید عاطفه ایی لحظه ایی مابین آنها اتفاق افتد که پیش زمینه آن نیز پول و منفعت مالی است.

اما پس از رفع نیازهای مالی و کم شدن هیجان های خاص و لذت بردن از زندگی متمولانه، هویت شخصی و انسانی هر فردی به او میگوید که نیاز دارد فردی را با روح و روان و میل قلبی خود دوست بدارد و نه با حساب و کتاب و به نوعی با منفعت طلبی حاصل از این نیاز.

اینگونه ازدواج ها در خود رشدی ندارند، سرکوب کننده هستند و پس از زمان کوتاهی افراد به خواست قلبیشان مراجعه میکنند و به مرور از یکدیگر دور میشوند.

البته در هر موردی، یک یا چند مورد نادر وجود دارد که در آنها هستند افرادی که با تفاوت های سنی بالا ممکن است احساس خوشبختی کنند و انتخابشان بر اساس میل قلبیشان بوده باشد و در آن ازدواج با قوت قلب باقی بمانند که البته بسیار موارد نادر و کمی هستند.

از آنجایی که ازدواج مانند هر قرارداد دیگری، یک اصولی را دنبال میکند و بهتر است با اصول و شرایط صحیح آن پیش رویم تا احتمال خطا در آن برایمان کمتر باشد، بنابراین باید بدانیم این اصول با تغییری کوچک اما با همان پایه های اصیل بیان میکند که به غیر از میل قلبی و خواست دو نفر، شرایط محیطی هر دو نفر در آن ازدواج بسیار مهم است.

افرادی که از دو سطح خانوادگی متفاوت هستند، دو اصول و نگرش متفاوت دارند، دو نیاز متفاوت در خانواده های خودشان داشته اند و به سختی پس از ازدواج میتوانند با یکدیگر کنار بیایند.

شرایط خانواده

همه در شرایط معمولی زندگی هویت حاصل از خانواده شان را به نمایش میگذارند و آنچه از خانواده شان آموخته اند را بیان میکنند و ازدواج در کشورها و مناطق آسیایی ازدواج دو خانواده است و نه دو شخصی که فقط احساس خوشایندی به یکدیگر دارند.

رعایت همین اصول باعث میشود ازدواج ها تداوم داشته باشند و پس از گذشت دوره هیجان و روزمرگی در زندگی و نمایان شدن واقعیت هر فرد و آموخته های خانوادگیش، دیگر کسی متعجب نشود و از داشتن همسر و در کنار او بودن با تمام سختی ها و یا شادی هایش احساس رضایت خاطر و خوشحالی کند. پس می توان تفاوت سنی بالا در ازدواج را با ملاکهای منطقی تسهیل و آن را به روابط سالم تبدیل کرد.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(14 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: پیامد تفاوت سنی بالا در ازدواج

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی