ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: چاقی و افسردگی

چاقی و افسردگی

ارتباط بین چاقی و افسردگی، ارتباطی مستقیم و واضح است؛ شاید بگوییم افراد چاقی را دیده ایم که همیشه در حال خندیدن و شاد بودن هستند، به راحتی غذا میخوردند، با اطرافیان ارتباط برقرار میکنند و گویا هیچ مشکلی ندارند.

جواب این است که ارتباط بین چاقی و افسردگی ارتباط مستقیمی است اما به هر حال نتیجه این نیست که همه چاق ها افسرده باشند و یا همه افسرده ها چاق باشند.

چاقی و افسردگی

ارتباط چاقی و افسردگی

چاقی و افسردگی یک ارتباط دو طرفه است که بیان میکند به میزانی که افراد چاق میشوند، احتمال افسردگی و احساس ناخوشایند، بیشتر میشود؛ بنابراین چاقی در افسردگی اثرگذار است، همانطور که ورزش کردن در احساس سلامتی، شادی و حال خوب اثرگذار است.

ارتباط ورزش با افسردگی

در واقع وقتی مشغول فعالیت بدنی مانند ورزش کردن میشویم، هورمن آدرنالین در بدن شروع به ترشح میکند و باعث احساس هیجان میشود و پس از آن هورمن آمفتامین نیز ترشح میکند که باعث شادی و احساس خوشایند و خوشحالی میشود.

ترشح این دو هورمن در روز باعث میشود که با انجام ورزش، حتی اگر بخواهیم غمگین هم باشیم و یا به مسائل اطرافمان فکر کنیم و راجع به گذشته غصه بخوریم، نمیتوانیم.

در نتیجه وقتی ورزش میکنیم به صورت ناخودآگاه احساس خوشایندی به ما دست میدهد که نشان دهنده ارتباط ورزش با افسرگی به صورت عکس ارتباط چاقی است اما این اتفاق در افراد چاق که به خوردن عادت کرده اند و چه در زمان شادی و چه در زمان استرس مشغول خوردن میشوند به هیچ عنوان اتفاق نمی افتد.

افراد چاق در اولین قدم، اعتماد به نفسشان را از دست میدهند و از دست دادن اعتماد به نفس باعث میشود نتوانند به راحتی با اطرافیان خود معاشرت کنند یا آنها را با توانایی های خود آشنا کنند؛ بنابر این به مرور گوشه گیر میشوند و از دور همه را نگاه میکنند.

حسرت های نا امید کننده

حسرت های مدامی مانند ای کاش میتوانستم این لباس را بپوشم یا اینگونه رفتار کنم و یا به راحتی همه جا حضور پیدا کنم، در ذهن و افکار افراد چاق حضور پیدا میکند و همیشه این احساس که «من چاق هستم پس دوست داشتنی نیستم زیرا خودم هم خودم را دوست ندارم و از بدن و ظاهر خودم لذت نمیبرم پس هیچ کسی هم نمی تواند از من راضی و خوشحال باشد» در این افراد وجود دارد.

با شروع این افکار، بیشتر نشستن و دست به هیچ عملی نزدن و احساس ناخوشایند دوست نداشتنی بودن، افسردگی حضور پیدا میکند و به یکباره متوجه میشویم که در عین چاقی، افسردگی هم داریم.

پس مدام بیشتر میخوریم، بیشتر رنج میبریم و بیشتر افسرده میشویم؛ در واقع در یک چرخه تمام نشدنی از رنج و چاقی و افسردگی قرار میگیریم که تمام نشدنی است و تنها راه نجات از آن رها شدن از چاقی است.

دلیل پایه ایی این رنج، چاقی بوده و ما میتوانیم با تغییر رفتار (چاق نبودن) در افکار و ذهنمان نیز تاثیرگذار باشیم و باعث شویم احساس خوبی را تجربه کنیم.

هر فرد چاقی با یک رژیم درمانی سالم که به سلامت بدن و روان او لطمه ایی وارد نکند، میتواند از چاقی رها شود و بمرور به وزن ایده آل خود دست پیدا کند؛ هر روز احساس شادتر و سلامت بیشتری میکند و احساس میکند اطرافیانش را بیشتر دوست دارد و یا دنیا جای دوست داشتنی است.

این به این معنی است که احساس افسردگی کم کم از بین میرود و احساس شادی، تعلق خاطر به خود و اطرافیان و احساس رضایت در فردی که رو به سلامت جسمی است به وجود می آید. فرد توانسته از چرخه چاقی، افسردگی و رنج نجات پیدا کند و به سلامت جسمی بدنی و روحی خود دست یابد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: چاقی و افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA