22004925 021

جیغ کشیدن کودکان حربه ای برای دستیابی به خواسته ها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)
جیغ کشیدن کودکان حربه ای برای دستیابی به خواسته ها

اینکه چرا کودکان جیغ میزنند، یکی از سوالات شایع امروز پدر و مادرها است. پدر و مادر هایی که برای تربیت فرزندانشان با بیش ترین توانشان عمل میکنند این سوال در ذهنشان است که چرا فرزندانشان جیغ میزنند. معمولا جیغ کشیدن کودکان حربه ای برای دستیابی به خواسته ها آنها می باشد.

جیغ زدن در کودکان

جیغ زدن در کودکان بین ۲ تا ۳/۵ سال بیش از هر سنی مشهود است. کودکان در این سن به هویت یابی خود نزدیک میشوند و احساس استقلال را تجربه میکنند. بنا به شخصیت هر کودکی از ۲ تا ۳/۵ سالگی به دنبال دست یابی به شناخت هویت خود، به عنوان فردی مستقل که از انجام فعالیت های شخصی و نشان دادن خود به عنوان فردی که میتواند آنجه را که میخواهد انجام دهد و یا به دست بیاورد، است.

جیغ زدن کودک

تغییر و تحول کودکان

کودکان از زمان تولد تا پنج سالگی مدام در حال تغییر و تحول شخصیتی هستند. به هیچ عنوان کودکی پیدا نمیشود که از بدو تولد تا ۵ سالگی تغییری در رفتار خود و خلق و خوی خود نداشته باشد. از این رو در دوره های ۲ تا ۳ و ۳ تا ۳/۵ و ۳/۵ تا ۴/۵ سالگی و همچنین تا پنج سالگی مدام دچار تحولاتی اینچنینی در خلق و خوی خود میشوند و پدر و مادرها از این تحولات نباید شوکه شوند.

سوالی که در بیشتر مواقع پرسیده میشود این است که «فرزندم بسیار خوب بود اما الان مدام جیغ میزند؟». نکته مهم اینجاست که کودکی که جیغ میزند کودک بدی با اخلاق شیطانی نیست.

والدین نباید در کودکان خود به دنبال مقصر بگردند و یا از تغییر در رفتارشان متعجب شوند و یا آنها را به افراد بد فامیل نسبت دهند؛ زیرا همه کودکان از احساسات اطرافیان خود با خبر و مطلع میشوند.

از این رو والدین باید توجه داشته باشند، جیغ زدن خاص این سن است و چون کودکان در حال رشد هستند و به دنبال دستیابی به هویت و شناخت خود به عنوان موجود انسانی و نشان دادن و تثبیت خودشان هستند، برای دستیابی به برخی از خواسته هایشان، جیغ میزنند.

جیغ کشیدن کودکان حربه ای برای دستیابی به خواسته ها

اما اگر جیغ کشیدن به عنوان حربه ای برای دستیابی به خواسته هایی باشد که طبق اصول نباید به آنها دسترسی داشته باشد و یا آسیب رسان باشد، والدین نباید به جیغ کشیدن کودک اکتفا کنند و باید طبق اصول خود رفتار کنند. در واقع کودکانی که از حربه جیغ کشیدن استفاده میکنند، هر آنچه را که بخواهند میتوانند به دست آورند، اما نکته اینجاست که پدر و مادر باید هوشیار عمل کنند و در بیشتر مواقع حواس کودک را از خواسته نابجا پرت کنند و یک پیشنهاد بهتر برای او داشته باشند که کودک در فضای جیغ و گریه باقی نماند.

تربیت کودکان

از این رو تربیت کودکان در این سن بسیار حساس است اما داشتن اصول و قواعدی که مربوط به هر خانواده ایی است و توضیح آن بر اساس رفتارهایی که کودک باید انجام دهد و یا نباید انجام دهد، باعث میشود کودک از سردرگمی درآید و بداند چه چیزهایی برای او به دست آوردنی است و یا چه چیزهایی برای او غیرممکن است و طبق همان روش صحیح، پا به دوره جدید از سن رشد خود بگذارد.

افزودن نظر:
captcha