ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

رفع مشکل خجالتی بودن (بررسی علل و راهکارها)

رفع مشکل خجالتی بودن (بررسی علل و راهکارها)

خجالتی بودن مسئله ای است که در ابتدا باید ریشه آنرا پیدا کرد و بدانیم به چه دلیل فردی خجالت میکشد و در چه شرایطی شرم و خجالت او چندین برابر میشود. خجالت به نوعی شرم از زیر نظر قرار گرفتن توسط اطرافیان است. افراد خجالتی مدام در این تنش هستند که چگونه به نظر می آیند و دیگران چگونه آنها را قضاوت میکنند؛ در ادامه توضیحاتی برای درمان مشکل خجالت و کم حرف بودن ارائه می شود.

حجالتی نباشیم

خجالت چگونه ایجاد می شود؟

خجالت از نوعی ترس به وجود می آید؛ ترس از مورد قبول نبودن، دوست داشتنی نبودن و کامل نبودن. بنابراین افراد خجالتی از ترس اینکه در چنین شرایطی قرار نگیرند، از میزان معاشرتشان با دیگران کم میکنند و در محیط ها و شرایطی که شناخت کاملی به افراد آن محیط نداشته باشند، حضور پیدا نمیکنند.

ارتباط شرم و خجالت با کبود اعتماد به نفس

شرم و خجالت، دستآورد بی اعتماد به نفس بودن است. وقتی فردی نسبت به توانایی های خود اعتماد کامل داشته باشد میتواند در شرایطی که نیاز به ابراز خود دارد، بدون هیچ شرم و خجالتی ظاهر شود.

مثلا فردی که آشپزی بسیار خوبی دارد، اگر در تمام شرایط زندگی خود از همه اطرافیان خود مدام در حال خجالت کشیدن باشد اما زمانی که حرف از آشپزی و یا لحظه پخت و پز و نشان دادن استعداد او میشود، بدون هیچ شرمی میتواند خود را ابراز کند و در کار خود غرق شود.

از انجا که اعتماد به نفس کلی نیست و بستگی به موقعیت هر فرد در مهارتهای مختلف دارد، به همین منظور امکان این موضوع که فرد در مهارتها و جاهایی که تخصص دارد خجالتی نباشد. در واقع فرد خجالتی به دلیل توانایی کاملی که در آن مورد دارد، میتواند خود را بدون شرم، بدون ترس از قضاوت، بدون نادیده گرفته شدن و بدون دوست نداشته شدن به اطرافیان خود ابراز کند. بنابراین، این ابراز ریشه در مهارت فرد و اعتمادی که به خود دارد به وجود می آید.

افراد برونگرا و درونگرا

شخصیت هر فردی میتواند به دو گونه متفاوت برونگرا و درونگرا باشد. افراد درونگرا در بیشتر موارد افرادی آرام تر و خجالتی تر به نظر می آیند اما دقیقا نشان از خجالتی بودنشان نیست و به دلیل آنکه دیرتر از افراد برونگرا میل به ایجاد و برقراری ارتباط با دیگران دارند و کمتر از افراد برونگرا، خود و استعدادهایشان را به نمایش میگذارند، شرم و خجالت کم کم در رفتارشان ظهور پیدا میکند.

این موضوع را باید بدانیم که یک جامعه هم به افراد دروتگرا و هم برونگرا نیاز دارد.

البته این نکته را نباید فراموش کنیم که هر فردی استعداد و توانایی خود را دارد و نیاز یک جامعه صرفا به افراد برونگرا و یا نمایشی نیست. افراد درونگرا از استعداد و توانایی بی نظیر خود بهره برده اند و تنها کافی است در هدف و راهی که در آن احساس بهتری دارند قرار گیرند و هیچ لزومی در تغییر رفتارها و نمایش افراد برونگرا را ندارند.

رفع حجالت

پنج نکته برای رفع مشکلات خجالتی بودن

1. خود را در فضاهایی که احساس میکنیم ممکن است در آنها خجالت بکشیم قرار دهیم

این قرار گرفتن باعث میشود کم کم از دور بودن و نا آشنا بودن با فضاهای غریبه دست بکشیم و احساس بودن در جمع را تجربه کنیم. قطعا لازم نیست برای ورود به فضاهای جدید، با همه ارتباط برقرار کنیم و با همه آشنا باشیم، فقط کافی است این شهامت را به خود دهیم که در مکان های جدید قرار گیریم و افراد جدیدی را ملاقات کنیم که همین امر باعث فروریختن تدریجی سطحی از شرم و خجالت ما میشود.

2. خود را بپذیریم

پذیرش به کلام نیست، در واقع ما باید خودمان را در معنا و مفهوم بپذیریم. آنچه را که هستیم را بشناسیم و آنچه را که اکنون هستیم را نیز قبول کنیم. برای بهتر بودن تلاش کنیم اما به دنبال عیب و ایرادهایمان نگردیم و از سرکوب خود دست برداریم. ایرادات ما فقط برای خودمان مشهود است، بنابراین لازم به سرکوب و توضیح آنها نداریم و فقط کافی است که به رشد خود فکر کنیم و برای بهتر شدن تلاش کنیم. ماندن در کسالت و مخفی کاری و پنهان کاری از اینکه ما چه هستیم و چه نیستیم، اقدامی برای رشد ما نیست و فقط میتواند مانعی برای ارتباط بهتر ما با خودن و اطرافیانمان باشد.

3. پذیرش اطرافیان

گاها شرم ما از تصوراتی است که از دیگران داریم. اینکه آنها به چه میزان جالب، توانمند، باهوش و یا قدرتمند هستند، تصورات ما از آنها و یا نمایش اطرافیان برای ما است. اما از آنجایی که هر کسی در خلوت خود احساسات ناخوشایندی را تجربه میکند و میتواند درد ها و رنج هایی نیز داشته باشد، شکی در آن نیست. بنابراین باید تصوراتی از این دست که دیگران کامل هستند و من نقص دارم و مدام در حال سنجش خود و دیگران باشیم را کنار گذاریم و به این واقعیت فکر کنیم که تمام اطرافیان ما رنج هایی نگفته دارند و یا شرم هایی دارند که از ما پنهان است و ما در داشتن رنج هایمان شاید با تمام مردم جهان همسو هستیم و فقط از آن خبر نداریم.

4. بازبینی عزت نفس و تلاش برای رشد آن

عزت نفس احساسی است که از کودکی از والدین به کودکان منتقل میشود و رشد پیدا میکند؛ بنابراین اگر احساس میکنیم بهره ایی از آن نبرده ایم، میتوانیم با احساس خوشایند به خود، قبول خود و شناخت بهترین خودمان و اینکه هر موجود انسانی در ابتدا به دلیل انسان بودن و وجود داشتن قابل احترام است، میتوانیم عزت نفس خودمان را رشد دهیم و بدانیم گاها نیازی به هر دست و پا زدنی برای خواستنی بودن نیست. همانقدر که فردی آسیب رسان نباشیم، خود و اطرافیانمان را تحت شرایط بد و غلط قرار ندهیم و بتوانیم حتی لحظه ایی احساس آرامش را به دیگران انتقال دهیم، بدان معنی است که دوست داشتنی هستیم ‌و قابلیت و رشد و بهتر شدن را داریم.

5. عادی بودن دوست داشتنی نبودن و رد بعضی خواسته های ما

چگو‌نه میتوانیم انتظار داشته باشیم همه ما را دوست داشته باشند و یا اگر اینگونه نبود، چرا باید دلخور شویم. تنها نیاز یک فرد خجالتی و یا کم رو این است که بداند هر فردی ممکن است خواسته اش رد و یا منقضی شود؛ بنابراین از ابراز خواسته هایمان هراس نداشته باشیم و احتمال رشد کردن، جالب نبودن و خواستنی نبودن آنچه را که میخواهیم را در نظر داشته باشیم. افراد خجالتی به نوعی کمالگرایی را در خود تجربه میکنند که هیچ گاه به آن دسترسی نخواهند داشت. پس بهتر است شرم از آنچه را که احتمالا مورد قبول نیست را کنار گذاریم و تمرین ببان کردن را آغاز کنیم که باعث میشود پله به پله و بدون اضطراب به رفتارهایی بدون شرم و خجالت و بیان خواسته هایمان نزدیک شویم.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(15 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: رفع مشکل خجالتی بودن (بررسی علل و راهکارها)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی