22004925 021

رفع مشکل خجالتی بودن، بررسی علل و راهکارها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
رفع مشکل خجالتی بودن، بررسی علل و راهکارها

خجالتی بودن و یا درمان کم رویی و خجالتی فردی، مسئله ای است که در ابتدا باید ریشه آن را پیدا کرد. باید بدانیم به چه دلیل فردی خجالت می کشد و در چه شرایطی شرم و خجالت او چندین برابر می شود. خجالت به نوعی شرم از زیر نظر قرار گرفتن توسط اطرافیان است. افراد خجالتی مدام در این تنش هستند که چگونه به نظر می آیند و دیگران چگونه آنها را قضاوت می کنند. در ادامه توضیحاتی برای درمان کم رویی و خجالتی بودن ارائه می گردد.

خجالت چگونه ایجاد می شود؟

خجالت از نوعی ترس ریشه ای به وجود می آید. ترس از مورد قبول نبودن، دوست داشتنی نبودن و کامل نبودن. بنابراین افراد خجالتی از ترس اینکه در چنین شرایطی قرار نگیرند، از میزان معاشرتشان با دیگران کم می کنند و در محیط ها و شرایطی که شناخت کاملی به افراد آن محیط نداشته باشند، حضور پیدا نمی کنند.

خجالتی نباشیم

ارتباط شرم و خجالت با کبود اعتماد به نفس

شرم و خجالت، دستاورد بی اعتماد به نفس بودن است. وقتی فردی نسبت به توانایی های خود اعتماد کامل یا عزت نفس داشته باشد، می تواند در شرایطی که نیاز به ابراز خود دارد، بدون هیچ شرم و خجالتی ظاهر شود. مثلا فردی که آشپزی بسیار خوبی دارد، اگر در تمام شرایط زندگی خود از همه اطرافیان خود مدام در حال خجالت کشیدن باشد. اما زمانی که حرف از آشپزی و یا لحظه پخت و پز و نشان دادن استعداد او می شود، بدون هیچ شرمی می تواند خود را ابراز کند و در کار خود غرق شود.

از انجا که اعتماد به نفس کلی نیست و بستگی به موقعیت هر فرد در مهارت های مختلف دارد. به همین منظور امکان این موضوع که فرد در مهارت ها و جاهایی که تخصص دارد خجالتی نباشد. در واقع فرد خجالتی به دلیل توانایی کاملی که در آن مورد دارد، می تواند خود را بدون شرم، بدون ترس از قضاوت، بدون نادیده گرفته شدن و بدون دوست نداشته شدن به اطرافیان خود ابراز کند. بنابراین، این ابراز ریشه در مهارت فرد و اعتمادی که به خود دارد به وجود می آید.

/// شماره های تماس ///

افراد برونگرا و درونگرا

شخصیت هر فردی می تواند به دو گونه متفاوت برونگرا و درونگرا باشد. افراد درونگرا در بیشتر موارد افرادی آرام تر و خجالتی تر به نظر می آیند. اما دقیقا نشان از خجالتی بودنشان نیست و به دلیل آنکه دیرتر از افراد برون گرا میل به ایجاد و برقراری ارتباط با دیگران دارند و کمتر از افراد برون گرا، خود و استعدادهایشان را به نمایش می گذارند، شرم و خجالت کم کم در رفتارشان ظهور پیدا می کند.

این موضوع را باید بدانیم که یک جامعه هم به افراد درونگرا و هم برونگرا نیاز دارد.

البته این نکته را نباید فراموش کنیم که هر فردی استعداد و توانایی خود را دارد و نیاز یک جامعه صرفا به افراد برونگرا و یا نمایشی نیست. افراد درونگرا از استعداد و توانایی بی نظیر خود بهره برده اند و تنها کافی است در هدف و راهی که در آن احساس بهتری دارند قرار گیرند. هیچ لزومی در تغییر رفتارها و نمایش افراد برون گرا را ندارند.

رفع حجالت

چگونه بر خجالتی بودن غلبه کنیم؟

غلبه بر کم رویی ممکن است اما شاید آسان نباشد. ممکن است تلاش زیادی برای خجالتی نبودن کرده باشید و هنوز این مشکل را داشته باشید. می توانید مشکل خود را با فردی که به او اعتماد دارید، مانند یکی از اعضای خانواده، معلم یا مشاور خود در میان بگذارید. اگر واقعا با مشکل خجالتی بودن دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. یک روانشناس خوب به شما کمک می کند تا مشکل خجالتی بودن را حل کنید.

پنج نکته برای رفع مشکلات خجالتی بودن

1. خود را در فضاهایی که احساس میکنیم ممکن است در آنها خجالت بکشیم قرار دهیم

این قرار گرفتن باعث می شود کم کم از دور بودن و نا آشنا بودن با فضاهای غریبه دست بکشیم و احساس بودن در جمع را تجربه کنیم. قطعا لازم نیست برای ورود به فضاهای جدید، با همه ارتباط برقرار کنیم و با همه آشنا باشیم. فقط کافی است این شهامت را به خود دهیم که در مکان های جدید قرار گیریم و افراد جدیدی را ملاقات کنیم. همین امر باعث فروریختن تدریجی سطحی از شرم و خجالت ما می شود.

2. خود را بپذیریم

پذیرش به کلام نیست، در واقع ما باید خودمان را در معنا و مفهوم بپذیریم. آنچه را که هستیم را بشناسیم و آنچه را که اکنون هستیم را نیز قبول کنیم. برای بهتر بودن تلاش کنیم اما به دنبال عیب و ایرادهایمان نگردیم و از سرکوب خود دست برداریم. ایرادات ما فقط برای خودمان مشهود است، بنابراین لازم به سرکوب و توضیح آن ها نداریم و فقط کافی است که به رشد خود فکر کنیم و برای بهتر شدن تلاش کنیم. ماندن در کسالت و مخفی کاری و پنهان کاری از اینکه ما چه هستیم و چه نیستیم، اقدامی برای رشد ما نیست و فقط می تواند مانعی برای ارتباط بهتر ما با خودن و اطرافیانمان باشد.

3. پذیرش اطرافیان

گاها شرم ما از تصوراتی است که از دیگران داریم. اینکه آن ها به چه میزان جالب، توانمند، باهوش و یا قدرتمند هستند، تصورات ما از آن ها و یا نمایش اطرافیان برای ما است. اما از آنجایی که هر کسی در خلوت خود احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند و می تواند درد ها و رنج هایی نیز داشته باشد، شکی در آن نیست. بنابراین باید تصوراتی از این دست که دیگران کامل هستند و من نقص دارم و مدام در حال سنجش خود و دیگران باشیم را کنار گذاریم و به این واقعیت فکر کنیم که تمام اطرافیان ما رنج هایی نگفته دارند. یا شرم هایی دارند که از ما پنهان است و ما در داشتن رنج هایمان شاید با تمام مردم جهان همسو هستیم و فقط از آن خبر نداریم.

4. بازبینی عزت نفس و تلاش برای رشد آن

عزت نفس احساسی است که از کودکی از والدین به کودکان منتقل می شود و رشد پیدا میکند. بنابراین اگر احساس می کنیم بهره ای از آن نبرده ایم، میتوانیم با احساس خوشایند به خود، قبول خود و شناخت بهترین خودمان و اینکه هر موجود انسانی در ابتدا به دلیل انسان بودن و وجود داشتن قابل احترام است، می توانیم عزت نفس خودمان را رشد دهیم و بدانیم گاها نیازی به هر دست و پا زدنی برای خواستنی بودن نیست. همانقدر که فردی آسیب رسان نباشیم، خود و اطرافیانمان را تحت شرایط بد و غلط قرار ندهیم و بتوانیم حتی لحظه ایی احساس آرامش را به دیگران انتقال دهیم. بدان معنی است که دوست داشتنی هستیم و قابلیت و رشد و بهتر شدن را داریم.

5. عادی بودن دوست داشتنی نبودن و رد بعضی خواسته های ما

چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم همه ما را دوست داشته باشند و یا اگر اینگونه نبود، چرا باید دلخور شویم. تنها نیاز یک فرد خجالتی و یا کم رو این است که بداند هر فردی ممکن است خواسته اش رد و یا منقضی شود. بنابراین از ابراز خواسته هایمان هراس نداشته باشیم و احتمال رشد کردن، جالب نبودن و خواستنی نبودن آنچه را که میخواهیم را در نظر داشته باشیم. افراد خجالتی به نوعی کمالگرایی را در خود تجربه میکنند که هیچ گاه به آن دسترسی نخواهند داشت. پس بهتر است شرم از آنچه را که احتمالا مورد قبول نیست را کنار گذاریم و تمرین ببان کردن را آغاز کنیم. اینکار باعث می شود پله به پله و بدون اضطراب به رفتارهایی بدون شرم و خجالت و بیان خواسته هایمان نزدیک شویم.

افزودن نظر:
captcha