22006198 021

چگونه با جرات، جذاب و تاثیرگذار حرف بزنیم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
چگونه با جرات، جذاب و تاثیرگذار حرف بزنیم؟

مهارت های گفتاری و حرف زدن بخش جدایی ناپذیر ارتباطات فردی محسوب می شوند که در تقویت مهارت های اجتماعی و عاطفی نقش به سزایی را ایفا می کنند. فن بیان برای ارائه یک تحقیق در کلاس درس، سخنرانی در دانشگاه یا جلسات کاری، مصاحبه شغلی و حتی بیان نظرات در یک جمع دوستانه اهمیت دارد. با این حال تمام افراد دنیا یک سخنران ماهر نیستند. بسیاری ممکن است در مواجهه با جمع دچار خجالت و آشفتگی شوند، ممکن است جرات صحبت کردن در جمعی خارج از دوستان و خانواده را نداشته باشند یا به خاطر پایین بودن اعتماد به نفس نتوانند راحت و تاثیرگذار صحبت کنند. اگر شما نیز مشکلات مشابهی را دارید، پیشنهاد می کنیم ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

چگونه جذاب و تاثیرگذار حرف بزنیم؟

بزرگترین سیاستمداران دنیا، آنهایی هستند که مردم را با خود همگام می کنند و سخنرانی های جذاب و تاثیرگذار مهم ترین عامل این موفقیت است. هیچ کس یک شبه به یک گوینده حرفه ای تبدیل نمی شود، بلکه برای دستیابی به این هدف، تجربه، صبر و تلاش بسیار زیاد نیاز است. با این حال، شما می توانید با چند تمرین ساده، این خصلت را در خود به وجود آورید. برخی از این تمرین های ساده که نیازمند به اجرای مستمر هستند را در ادامه معرفی می کنیم.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین میزان توانمندی

ایجاد نوسان در صدا

یکی از بزرگترین اشتباهات سخنرانان بزرگ دنیا، یکنواخت نگه داشتن لحن صحبت و حرف زدن است. برای آنکه در هنگام صحبت کسل کننده و یکنواخت به نظر نرسید، می توانید آهنگ یا فرکانس صدای خود را تغییر دهید. شما می توانید با تغییر سرعت ادای کلمات (در مواردی سریع و در مواردی آهسته و شمرده)، مکث های حساب شده پس از ادای بخش های مهم و همچنین ایجاد تغییرات در زیر و بم صدا به هنگام ادای بخش های مهم و کم اهمیت صحبت، یکنواختی را از سخنان خود بگیرید و شنوندگان را با خود همراه کنید. این تکنیک حتی به هنگام صحبت کردن در جمع های خانوادگی و دوستانه نیز کاربرد دارد.

مثل یک دستگاه ضبط صوت نباشید

تمرین کردن برای یک سخنرانی بزرگ یا ارائه کلیدی و مهم، خوب است اما نباید از شما یک دستگاه ضبط صوت بسازد. متن سخنرانی خود را تمرین کنید. مکث ها، بخش هایی که می خواهید بر روی آن تاکید بیشتری داشته باشید و یا مرور نکات مهمی که حتما باید ذکر کنید، مهمترین فاکتورهایی هستند که در این تمرین ها باید به آن ها بپردازید، اما هیچ گاه این متن را حفظ نکنید. حفظ کردن متن و ادای آن مانند یک ربات یا دستگاه ضبط صوت، سخنرانی شما را مصنوعی می کند و بر روی ارتباط شما با شنوندگان و تاثیرگذاری اجرا، اثرات منفی خواهد داشت.

چگونه راحت حرف بزنیم؟

بسیاری از افراد به هنگام سخنرانی در مکان های عمومی دچار احساس ترس، خجالت و عدم اعتماد به نفس می شوند. احتمال فراموش کردن متن، عدم برقراری ارتباط با شنوندگان و اتفاقات پیش بینی نشده از جمله پارامترهایی هستند که ارائه یک سخنرانی راحت و بی دغدغه را برای بسیاری غیر ممکن می کند. برای کنار آمدن با این احساس و ترس های مشابه، تکنیک های زیر می توانند کمک کننده باشند.

تکنیک مکان یابی حافظه

مغز ما برای به خاطر سپردن مکان ها برنامه ریزی شده است. بنابراین اگر هر مفهوم یا پیام را با موقعیت های مکانی تلفیق کنید، یاد آوری آن ها برای ذهن آسان تر خواهد بود. به یاد آوردن خاطرات در مکان های مشابه نیز با همین مکانیزم کار می کند. بدین منظور، شما می توانید سخنرانی خود را در مسیر پیاده روی روزانه خود، خانه، محل کار و یا کافه مورد علاقه تان تمرین کنید. این مکان های تکراری، می توانند در مغز با بخشهای مختلف سخنرانی شما متصل شوند و در نتیجه، به یاد آوردن متن برایتان آسان تر خواهد بود.

تاثیر گذار حرف بزنیم

بر روی هدف خود متمرکز باشید

چرا سخنرانی می کنید؟ هدف شما از بیان نظراتتان در یک جمع چیست؟ این مهم ترین سئوالی است که دقایقی قبل از شروع باید به آن فکر کنید. بر روی پاسخ این سوال متمرکز شوید و یک هدف واحد از سخنرانی را برای خود مشخص کنید. این اتفاق سبب می شود از حجم استرس شما در خلال سخنرانی کم شود و در صورت به وجود آمدن هر مشکلی، شما بتوانید پیام صحبت هایتان را به شکلی واضح ادا کنید.

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

برای آنکه بتوانید در یک جمع خانوادگی و یا رسمی با اعتماد به نفس صحبت کنید، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

آگاهی، اولین گام برای داشتن اعتماد به نفس در یک جمع است

صحبت کردن در یک جمع به جز در موارد خاص (مانند مصاحبه های شغلی و یا جلسات دفاع) تهدیدی برای شما محسوب نمی شود. شاید دانستن این امر بتواند حجم بزرگی از اضطراب ناشی از صحبت کردن در جمع را از شما بگیرد. علاوه بر آن، ریشه یابی علل این اضطراب (که آن را آگاهی می نامیم) می تواند به شما کمک کند تا بر استرس و ترس خود غلبه کنید و در نتیجه آن اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

بر روی طرز فکر خود کار کنید

پس از آنکه ریشه های اضطراب و ترس خود را پیدا کردید، تلاش کنید تا ذهنیت مثبتی را برای خود ایجاد کنید و از مهارت های خود برای دستیابی به اهدافتان اطمینان حاصل کنید.

بر روی مخاطبانتان متمرکز شوید

مخاطبان شما به حرفهایتان گوش میدهند چرا که باور دارند این کار برایشان مفید است. بنابراین، بر روی خواسته ها و تجربیات مخاطبانتان متمرکز شوید. کلام شما مهم است نه خود شما و اگر صحبت های شما بتواند نظر مخاطبان را جلب کند، حاشیه اهمیتی نخواهد داشت. این تغییر دیدگاه، می تواند از بار سنگین اعتماد به نفس و اثرات مخرب نبود آن، بکاهد.

سخنرانی جذاب

چگونه با خجالت و عدم اعتماد به نفس مبارزه کنیم؟

خجالت و نبود اعتماد به نفس به هنگام صحبت کردن یکی از رایج ترین مشکلات نوجوانان، افراد تازه کار و آن گروه از افرادی است که به دنبال شغل در مصاحبه های کاری شرکت می کنند. خبر خوب این است که خجالت و عدم وجود اعتماد به نفس قابل درمان است، به شرطی که شما نیز از بروز چنین تغییری در زندگی خود استقبال کنید. چند راه حل ساده برای کنار گذاشتن خجالت و تقویت اعتماد به نفس، که در سنین مختلف کاربرد دارد را در اینجا بررسی خواهیم کرد.

به خودتان برچسب نزنید

خجالتی بودن یا نداشتن اعتماد به نفس مواردی هستند که اطرافیان شما به خوبی از آن آگاهند و در مواردی ممکن است مخاطبان شما هیچ گاه متوجه آن نشوند. اگر خود را با برچسب «من فردی خجالتی هستم» یا «من این اعتماد به نفس را ندارم که...» معرفی کنید، در واقع به خود برچسب زده اید و حتی افراد غریبه نیز شما را با این صفت ها می شناسند. در چنین شرایطی، بهبود اوضاع و زدودن رد چنین صفت هایی دشوارتر خواهد بود.

نقاط قوت خود را بشناسید

بدترین دشمن شما، منتقد درونی شماست. سعی کنید افکار منفی و انتقادی خود را محدود کنید و به جای آن، بر روی نقاط قوت خود متمرکز شوید. شما می توانید برای این کار یک لیست از توانمندی های خود تهیه کنید و یا از دوستان و افراد خانواده کمک بگیرید.

به زبان بدن خود توجه کنید

مخاطبان شما می توانند وجود و یا عدم اعتماد به نفس شما را از زبان بدنتان متوجه شوند. بنابراین به هنگام صحبت کردن سعی کنید صاف بنشینید و یا بایستید، از خم کردن پشت و یا گردن خود خودداری کنید، بازوها را به صورت رها در طرفین بدن نگه دارید و تیک های عصبی ناشی از استرس شدید را کنترل کنید.

صحبت کردن بیش از هرچیز یک مهارت ارتباطی است، بنابراین با تمرین کردن، تلاش و اندکی صبوری می توانیم آن را بهبود ببخشیم. توجه به زبان بدن، تمرکز بر روی هدف و مخاطبین و تلاش برای بهبود جنبه های مختلف شخصیت ما که می توانند بر روی مهارت های گفتاری و ارتباطی تاثیر گذار باشند، از جمله اقداماتی هستند که به تاثیرگذاری و جذابیت سخنوری ما کمک خواهند کرد.

افزودن نظر:
captcha