22004925 021

4 راه برای افزایش بهداشت روانی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(24 رای)
4 راه برای افزایش بهداشت روانی

به غیر از درخواست کمک حرفه ایی از دکتر روانشناس و روانپزشک، ما 4 راه برای افزایش بهداشت روانی را به شما خواهیم گفت.

4 راه برای افزایش بهداشت روانی

میتوان از راه تنظیم هیجان ها و رفتار خویش، کارها و موقعیت هایی را شناسایی کرد که موجب رنج و گرفتاری و پریشانی هستند، یا به عکس موقعیت هایی را شناسایی کرد که موجب آرامش و آسایش اند. از راه تجزیه و تحلیل انگیزه ها و توانایی های خود میتوان به جای پذیرفتن فعل پذیرِ هر آنچه که پیش آید، دست به کار انتخاب های فعال شد.

مثال از دکتر روانشناس: زمانی که احساس خوشایندی نداریم، نباید صبر کنیم تا اتفاق جدیدی برایمان بیافتد تا احساس خوبی پیدا کنیم، بلکه باید از منفعل بودن دست برداریم و راهکارهای انتخابی را جلوی رویمان قرار دهیم و سعی در بهبود خودمان کنیم. مشکلاتی که گریبان گیر آدمیان میشود بسیار گوناگون است و هیچ رهنمود خاصی برای حفظ بهداشت روانی وجود ندارد. با این همه تجربه های درمانگران و دکتر روانشناس چند توصیه همگانی را بیان میکنند.

1. احساسات خود را بپذیرید

خشم و اندوه، ترس و احساس دست نیافتن به آرمان ها یا هدف ها، همگی هیجان های ناخوشایندی است و انسان ممکن است تلاش کند با انکار و نادیده گرفتنشان از اضطراب در امان بماند. ممکن است گاهی برای اجتناب از اضطراب سعی کنیم با موقعیت ها برخوردی عاری از هیجان داشته باشیم. چنین برخورد خونسردی مصنوعی است که آسیب زا میباشد. هیچ علتی ندارد که از احساس غربت، احساس ترس یا احساس خشم به کسی شرمسار باشیم. این هیجان ها طبیعی است و بیان وجود آنها بهتر از انکارشان است.

بهداشت روانی

وقتی نمیتوانیم هیجانمان را جایی کاملاً نشان دهیم باید جایی برای برون ریزی آن پیدا کنیم. وقتی راه برون ریزی مستقیم هیجان ها را نداشته باشیم باید از راههای غیر مستقیم استفاده کنیم. مثل: در هنگام خشم ضربه زدن به بالشت یا کیسه بوکس، در هنگام شادی گوش کردن موسیقی شاد و رقصیدن و غیره استفاده کنیم، که تمامی این موارد از نظر دکتر روانشناس برای بهداشت روانی شما مناسب است.

2. ببینید در چه زمان هایی آسیب پذیرید

شناسایی موقعیت هایی که آدمی را گرفتار خشم میسازند و یا واکنش تندی در او بر می انگیزند میتواند وی را در برابر فشار روانی محافظت کند. از نظر دکتر روانشناس؛ اگر آدم های معینی در شخص خشم بر میانگیزند، میتوان از آنان اجتناب کند یا بکوشید بفهمید چه چیزی در آنان ناراحتش میکند. شاید این افراد بسیار متعادل به نظر میرسند و به خود اطمینان دارند و همین امر در شخص ایجاد احساس نا امنی میکند.

وقتی بکوشید علت ناراحتی خود را بشناسید ممکن است بتوانید موقعیت را با دید تازه ایی ببینید. شاید وقتی مجبورید در برابر همدرسان خود سخن بگویید به شدت مضطرب میشوید. در این حال نیز یا میتوانید از این موقعیت اجتناب کنید یا با شرکت در کلاس های سخنرانی اعتماد به نفس خود را بیشتر بسازید که روی بهداشت روانی خود در دراز مدت برنامه ریزی کرده باشید.

3. با دیگران رابطه صمیمانه برقرار کنید

هسته اصلی بیش تر اختلالات روانی احساس انزوا و تنهایی است. آدم موجودی اجتماعی است و نیازمند پشتیبانی، آرامش و اطمینان خاطری که دیگران فراهم می آورند است. چنانچه همه توجه خود را به مشکلاتتان معطوف کنید ممکن است گرفتار دل مشغولی ناسالمی درباره خود شوید. از راه در میان نهادن نگرانی های خود با دیگران غالباً چشم انداز روشن تری از مشکلات به دست می آید. توجه و علاقه به رفاه حال دیگران بر احساس ارزشمندی آدمی می افزاید.

4. به موقع کمک بخواهید

اگرچه عمل کردن به این توصیه ها میتواند سلامت روان را بیشتر کند اما خودشناسی و خودیاری هم محدودیت هایی دارد. برخی مشکلات را نمیتوان به تنهایی حل کرد. به جز این میل به خود فریبی باعث میشود نتوان مشکلات را به صورت عینی دید و علاوه بر این ممکن نیست کسی همه راه حل های احتمالی هر مسئله و مشکلی را بداند. وقتی متوجه میشویم که در حل مسئله و مشکلی توانایی نداریم وقت کمک خواستن از یک فرد متخصص است، یک مشاوره، دکتر روانشناس، روانپزشک یا سایر درمانگران.

آمادگی برای کمک خواستن از دیگران نمایانگر رشد روانی است. نباید آنقدر صبر کرد تا احساس درماندگی همه وجودمان را بگیرد.

همانطور که وقتی ناراحتی جسمی پیدا میکنیم فوراً به پزشک متخصص رجوع میکنیم و کمک میخواهیم. روان ما و احساسات ما هم نیاز به درمان و بهبود دارند.

افزودن نظر:
captcha