22006198 021

احساس تنهایی در دنیای امروز و پوچ گرایی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
احساس تنهایی در دنیای امروز و پوچ گرایی

احساس تنهایی مشکلی است که در دنیای مدرن امروزی برای بسیاری از افراد وجود دارد. در مورد روانشناسی احساس تنهایی تحقیقات زیادی شده است. روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که احساس تنهایی وجودی مشکلی است که در افرادی که هدف و انگیزه ای دارند بسیار بیشتر است. از آن رو افرادی که به اهداف خود می رسند بشتر احساس پوچی را تجربه می کنند. پس یکی از بهترین روشهای برای درمان احساس تنهای و احساس پوچی درمان با رویکرد اگزیستانسیال یا طرحواره درمانی می باشد.

فرار از احساس تنهایی

از آنجایی که احساس تنهایی عمیق یکی از احساس های هراس انگیز به شمار می آید. قطعاً هر انسانی در هر شرایطی به این فکر میکند که احساس تنهایی را تجربه نکند و یا به کمترین شکل آن در کمترین زمان در احساس تنهایی بماند. فرار و انکار هیچ زمانی مفید نبوده است، بلکه باعث شده فرد بیشتر ار پیش در دام مشکل خود بی افتد. تنها راه برای غلبه بر احساس تنهای درمان عمیق این مشکل می باشد، روان درمانگران در این زمینه می توانند به شما کمک بسیار زیادی بکنند.

آیا احساس تنهایی غریزی است؟

اگر بخواهیم رفتار و بینشی بالغانه داشته باشیم باید بدانیم احساس تنهایی مانند هر حس دیگری یک حس انسانی است. کاملاً غریزی و عادی هر انسانی به همان میزان که میتواند گرسنه باشد و یا خشمگین باشد و یا شاد باشد میتواند در زندگی با خود و یا با دیگران بارها و بارها احساس تنهایی را تجربه کند. اما گاهی و نه همیشه؛ این احساس تنهایی گاهی با سبک رفتاری تسلیم تبدیل به افسردگی می شود، یا با سبک رفتاری اجتناب تبدیل به اعتیاد می شود یا در سبک رفتاری جبران افراطی فرد سعی می کند تعداد زیادی از افراد را د کنار خود نگه دارد.

رابطه نزدیک بین احساس پوچی و احساس تنهایی

گاهی وقتی نمیدانیم چه میخواهیم و چه احساسی داریم و وقتی در گرماگرم یک آشفتگی و آشوب در ارتباط با خودمان و ارزشهایمان هستیم، گرایش جمعی ناسالم پیدا میکنیم و برای آن که بر احساس جدایی خود از دیگران غلبه کنیم بی مهابا به دیگران روی می آوریم. اما تناقض در اینجاست که هر چه بیشتر به دیگران روی بیاوریم، احساس تنهایی بیشتری میکنیم؛ در نتیجه ممکن است با آدم هایی رابطه برقرار میکنیم که دوستشان نداریم یا مورد احترام ما نیستند.

ما فکر میکنیم اگر تنها و مجرد باشیم، دیگران فکر میکنند ایراد داریم؛ بخشی از این سندرم هم حضور در جمع های مختلف و مهمانی است که اغلب دوست نداریم در آنها حاضر شویم، ولی فکر می کنیم باید برویم تا ثابت کنیم منزوی نیستیم.

این همرنگی، پندار غلطی است و در نهایت به این بها تمام میشود که هویت مجزای خود را از دست میدهیم و دیگر به خودمان اتکا نمی کنیم.

احساس تنهایی در دنیای امروز

احساس تنهایی هیچگاه دست از سر انسان بر نمی دارد. هر چقدر خودمان را سرگرم کنیم تا از این احساس فرار کنیم، نمی شود که نمی شود. اصلاً چرا باید از این احساس فرار کرد؟ انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و نیاز اساسی او گرایش به جمع و همکاری و همزیستی با هم نوعان خود است. در جامعه صنعتی امروزه و با این ازدحام و شلوغی که هر کسی ملزم به برآورده کردن نیاز های خود است و با رقابتی که همه را متمرکز به پیشرفت خود و رساندن خودش به هدف های برنامه ریزی شده اش میکند. امروزه هر انسانی که نیازمند شغل است، اگر لحظه ایی درنگ کند، آن را از دست می دهد؛ نیاز به همکاری و مسالمت و در کنار هم بودن به مرور کم رنگ می شود.

احساس تنهایی

از نظر روانشناسی، انسان در این اجتماع، به صورت ظاهری هم که شده مشغول رفع نیاز در جمع بودن و اجتماعی بودن خود می کند، اما قلباً در این رفع نیاز خود ملاطفت و رفع نیاز دیگری و همکاری صمیمانه ایی وجود ندارد. چند بار در سال مهمانی رفته ایم که در آن صمیمیت را تجربه کرده ایم؟ حتی در جمع های خانوادگی که سالهاست همدیگر را می شناسیم؛ پس این تنهایی عجیب و غریب با مهمانی هایی که بر پا می کنیم و دیدارهای تکراریمان رفع و رجوع نمی شود و حتی در تنها ماندنی هم که رشد و تفکری در آن نباشد جبران نمی شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: احساس آرامش و راه های آرامش درون

از دیدگاه روانشناسی و دکتر روانشناس اگر بتوانیم بدون هیچ ظاهرسازی و با پیدا کردن آدم های هم سنخ خودمان، کسانی را در کنار خودمان داشته باشیم که تجربه شادی و غم آنها به نوعی تجربه خود ما هم باشد و بتوانیم بدون هیچ انتظاری با دیگران مهربان باشیم. کمک کردن و دلجوبی کردن را یاد بگیریم و در خطاهایمان عذر خواهی کنیم، سبک و سیاق زندگیمان را پیدا کرده ایم. در این صورت، احساس پوچی و تنهایی مدام گریبان گیرمان نمی شود و یک مرحله از رشد خودمان که نیاز به محبت و تعلق پذیری است را تجربه کرده ایم. می توانیم به رشد خود اطمینان پیدا کنیم و بر احساس پوچی و احساس تنهایی غلبه کنیم.

درمان احساس تنهایی با شناخت روحیات خود

یکی از راهکارهای مواجه با احساس تنهایی، شناخت احساسات خود است. بدین گونه که هر انسانی احساسات متفاوتی دارد و تمام آنها را تجربه خواهد کرد. اگر ما به عنوان یک شخص حس های خود را بشناسیم و بدانیم در چه شرایطی شاد و یا غمگین و یا سرخوش و یا منزجر میشویم میتوانیم به خود و بدن و ذهن خود آگاه باشیم. پیدا کردن همین بینش به ما کمک می کند که بتوانیم وضعیت های ضعف خود را بشناسیم و آن را تقویت کنیم که در این مسیر یک کوچینگ یا یک مشاور می تواند به ما کمک کند.

افزودن نظر:
captcha