ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

احساس تنهایی در دنیای امروز

احساس تنهایی در دنیای امروز

احساس تنهایی مشکلی است که در دنیای امروزی برای بسیاری از افراد وجود دارد.

علم روانشناسی و دکتر روانشناس ما که در این مورد تحقیقات زیادی نموده، به این نتیجه رسیده اند که احساس پوچی و احساس تنهایی مشکلاتی است که در سالهای 1395، 1396 و 1397 در ایران و سایر نقاط دنیا افزایش چشم گیری داشته است.

همین مسئله سبب شده رویکردهای روانشناسی، رویکردهای جامعه شناسی، دکتر روانشناس شخصیت و سایر بخشهای روانشناسی به این موضوع مهم توجه ویژه ای کنند که در این مقاله مهم به ارتباط احساس پوچی و احساس تنهایی و ارتباط آنها با یکدیگر از نظر روانشناسی پی خواهیم برد.

فرار از احساس تنهایی

از آنجایی که احساس تنهایی یکی از احساس های هراس انگیز به شمار می آید قطعاً هر انسانی در هر شرایطی به این فکر میکند که احساس تنهایی را تجربه نکند و یا به کمترین شکل آن در کمترین زمان در احساس تنهایی بماند.

/// شماره های تماس ///

آیا احساس تنهایی غریزی است؟

اگر بخواهیم رفتار و بینشی بالغانه داشته باشیم باید بدانیم احساس تنهایی مانند هر حس دیگری یک حس انسانی است. کاملاً غریزی و عادی هر انسانی به همان میزان که میتواند گرسنه باشد و یا خشمگین باشد و یا شاد باشد میتواند در زندگی با خود و یا با دیگران بارها و بارها احساس تنهایی را تجربه کند.

رابطه نزديک بين احساس پوچی و احساس تنهايی

وقتي نميدانيم چه ميخواهيم و چه احساسي داريم و وقتي در گرماگرم يك آشفتگي و آشوب در ارتباط با خودمان و ارزشهايمان هستيم، گرايش جمعي ناسالم پيدا ميكنيم و براي آن كه بر احساس جدايی خود از ديگران غلبه كنيم بي مهابا به ديگران روی مي آوريم.

اما تناقض در اينجاست كه هر چه بيشتر به ديگران روی بياوريم، احساس تنهايي بيشتري ميكنيم؛ در نتيجه با آدم هايي رابطه برقرار ميكنيم كه دوستشان نداريم يا مورد احترام ما نيستند.

ما فكر ميكنيم اگر تنها و مجرد باشيم، ديگران فكر ميكنند ايراد داريم؛ بخشي از اين سندرم هم حضور در جمع هاي مختلف و مهماني است كه اغلب دوست نداريم در آنها حاضر شويم، ولي فكر مي كنيم بايد برويم تا ثابت كنيم منزوي نيستيم.

اين همرنگي، پندار غلطي است و در نهايت به اين بها تمام ميشود كه هويت مجزاي خود را از دست ميدهيم و ديگر به خودمان اتكا نمي كنيم. 

احساس تنهایی در دنیای امروز

احساس تنهايي هيچگاه دست از سر انسان بر نمي دارد. هر چقدر خودمان را سرگرم كنيم تا از اين احساس فرار كنيم، نمي شود كه نمي شود.

اصلاً چرا بايد از اين احساس فرار كرد؟ انسان ذاتاً موجودي اجتماعي است و نياز اساسي او گرايش به جمع و همكاري و همزيستي با هم نوعان خود است.

در جامعه صنعتي امروزه و با اين ازدحام و شلوغي كه هر كسي ملزم به برآورده كردن نياز هاي خود است و با رقابتي كه همه را متمركز به پيشرفت خود و رساندن خودش به هدف هاي برنامه ريزي شده اش میکند.

امروزه هر انساني كه نيازمند شغل است، اگر لحظه ايي درنگ كند، آن را از دست مي دهد؛ نياز به همكاري و مسالمت و در كنار هم بودن به مرور كم رنگ مي شود.

احساس تنهایی

از نظر روانشناسی، انسان در اين اجتماع، به صورت ظاهري هم كه شده مشغول رفع نياز در جمع بودن و اجتماعي بودن خود مي كند، اما قلباً در اين رفع نياز خود ملاطفت و رفع نياز ديگري و همكاري صميمانه ايي وجود ندارد.

چند بار در سال مهماني رفته ايم كه در آن صميميت را تجربه كرده ايم؟ حتي در جمع هاي خانوادگي كه سالهاست همديگر را مي شناسيم؛ پس اين تنهايي عجيب و غريب با مهماني هايي كه بر پا مي كنيم و ديدارهاي تكراريمان رفع و رجوع نمي شود و حتي در تنها ماندني هم كه رشد و تفكري در آن نباشد جبران نمي شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: احساس آرامش و راه های آرامش درون

از دیدگاه روانشناسی و دکتر روانشناس اگر بتوانيم بدون هيچ ظاهرسازی و با پيدا كردن آدم های هم سنخ خودمان، كساني را در كنار خودمان داشته باشيم كه تجربه شادی و غم آنها به نوعي تجربه خود ما هم باشد و بتوانيم بدون هيچ انتظاری با ديگران مهربان باشيم. كمک كردن و دلجوبي كردن را ياد بگيريم و در خطاهايمان عذر خواهي كنيم، سبك و سياق زندگيمان را پيدا كرده ايم.

در این صورت، احساس پوچي و تنهايي مدام گريبان گيرمان نمي شود و يک مرحله از رشد خودمان كه نياز به محبت و تعلق پذيري است را تجربه كرده ايم. مي توانيم به رشد خود اطمينان پيدا كنيم و بر احساس پوچی و احساس تنهایی غلبه کنیم.

درمان احساس تنهایی با شناخت روحیات خود

یکی از راهکارهای مواجه با احساس تنهایی، شناخت احساسات خود است. بدین گونه که هر انسانی احساسات متفاوتی دارد و تمام آنها را تجربه خواهد کرد. اگر ما به عنوان یک شخص حس های خود را بشناسیم و بدانیم در چه شرایطی شاد و یا غمگین و یا سرخوش و یا منزجر میشویم میتوانیم به خود و بدن و ذهن خود آگاه باشیم. پیدا کردن همین بینش به ما کمک می کند که بتوانیم وضعیت های ضعف خود را بشناسیم و آن را تقویت کنیم که در این مسیر یک کوچینگ یا یک مشاور می تواند به ما کمک کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(21 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: احساس تنهایی در دنیای امروز

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی