22004925 021

چگونه از زندگی لذت ببرم و شرایط را درست کنم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)
چگونه از زندگی لذت ببرم و شرایط را درست کنم؟

چگونه از زندگی لذت ببرم یکی از سوالات متداولی است که هر فردی در هر لحظه از زندگی خود بارها و بارها از خود و یا دیگران میپرسد. چگونگی لذت بردن از زندگی یک معیار نسبی است به دیدگاه هر فردی از زندگی. واضح است برای لذت بردن از زندگی ایجاد امنیت و شرایط اولیه که بتوان از زندگی لذت برد بسیار لازم است.

به طور مثال اگر فردی در ابتدایی ترین امکانات زندگی خود و فراهم کردن آنها دغدغه داشته باشد قطعاً نمیتواند در بسیاری از موارد از زندگی خود لذت ببرد. دغدغه هایی همچون خانه ایی برای اجاره و یا غذایی برای خوردن و یا لباسی برای پوشیدن که بتواند برای خرید و به دست آوردن هر کدام مدتها ذهن فرد را مشغول کند.

شناخت زندگی

شناخت زندگی و دلیل وجودی ما به عنوان انسان یکی از راهکارهای لذت بردن از زندگی است. اگر بدانیم به چه دلیلی به دنیا آمده ایم و نقش و مسئولیت خود را در زندگی بتوانیم پیدا کنیم، قطعاً میتوانیم قدم های مهم و واضح تری در زندگی خود برداریم. هر فردی به نوبه خود نقش، هدف و مسئولیتی به این دنیا و شناختش از این دنیا دارد که باید آن را پیدا کند و واضحا به آن بپردازد.

/// شماره های تماس ///

رشد در زندگی

شاید یکی از سرمایه های هر فردی در زندگی خود به طور واضح شناخت زندگی و پس از آن پیدا کردن راهی برای رشد و تعالی باشد. با خواندن مقاله چگونه از زندگی لذت ببرم، در ابتدایی ترین حالت ممکن است که احساس کنیم کلمات کلیشه ای مانند شناخت زندگی و رشد چگونه میتواند باعث لذت بردن از زندگی شود؟

اما در توضیح باید گفته شود که هر انسانی ذاتاً در تلاش است تا از مرحله اولیه زندگی خود مانند غرایز خارج شود و به رشدی نسبی دست پیدا کند. تعالی روح و شناخت انسانی با عظمت در درون خودمان از آن دست رشد هایی است که میتواند هر فردی را از احساس تنهایی، ملال، سردرگمی و بلاتکلیفی رها کند.

لذت بردن از زندگی

احساس تنهایی و لذت بردن از زندگی

یکی از دغدغه های انسان امروزی ایجاد فضایی امن است که در آن دیگر تنها نباشد. تنهایی به معنای بودن افراد دیگر در زندگی روزمره ما نیست، بلکه به معنای پیدا کردن احساسی مملو از امید و احساس لذت بردن از زندگی در کنار دیگران است. دغدغه تنهایی میتواند هر فردی را از پا در بیاورد و یا او را مضطرب، خسته و غمگین کند. زیرا ذات انسان به اجتماعی بودن و جفت بودن است.

چرا تنها بودن وحشت انگیز جلوه میکند؟

اگر فردی در مراحل اولیه زندگی خود به سطحی نرسیده باشد که بتواند از خود و وجود خود و داشته هایش لذت ببرد و همچنین نتواند خود را به مرحله شناخت از زندگی و رشد بیندازد قطعاً مدام احساس نیاز میکند که با افرادی دیگر در معاشرت های طولانی و بی هدف قرار بگیرد تا بتواند احساس ترس از تنهایی را در خود مرتفع کند.

چگونه تنهایی ملال انگیز میشود؟

شاید این سوال که چگونه تنهایی از زندگی خود لذت ببریم برای افرادی که ترس از تنهایی دارند به میزان زیادی عجیب باشد.

آیا میشود تنها بود و از زندگی لذت برد؟

قطعاً بله، اما لذت بردن از زندگی در چنین شرایطی نیازمند شرایطی است که به آن میپردازیم. تا به حال چندین بار در مهمانی هایی بوده اید که از حضور در آنجا پشیمان شده اید و یا چندین بار با دوستی قرار ملاقات داشته اید که خودتان را از صرف وقت در آن مکان سرزنش کرده اید؟ قطعاً بارها و بارها این اتفاق برای همه ما افتاده است. فرار از خود و مواجه نشدن با خودمان باعث میشود هر روز و هر لحظه به دنبال دست آویزی باشیم که بتوانیم دیگران را در کنارمان داشته باشیم. زمانی که ما برای خودمان ملال انگیز و کرخت و بی حوصله و دوست نداشتنی باشیم،بنابراین برای از بین بردن این احساس نیازمند انرژی وجودی و کمک دیگران به خودمان هستیم تا بتوانیم این احساس را از بین ببریم.

چگونه از زندگی لذت ببریم؟

راهکارهای صمیمیت با خود

هر فردی اگر بتواند با خود و تنهایی اش احساس خوشایندی را تجربه کند قطعاً میتواند از زندگی خود لذت ببرد. صمیمیت با خود به معنای احساسی به دور از اضطراب، تخریب و خود ستیزی است. عزت نفس و دوست داشتن خودمان به این معنی است که بتوانیم در هر لحظه از وجودمان احساس خوبی داشته باشیم و خشم و نفرت را در درونمان رشد ندهیم.

لذت بردن از زندگی از دیدگاه فروید

فروید معتقد است هر فردی برای لذت بردن از زندگی و ایجاد احساس خوشبختی در خود به دو مقوله کار و عشق نیازمند است. کار به معنای داشتن شغلی که بتوانیم در آن رشد کنیم و احساس خوشایند بالغ شدن و تعالی را در آن تجربه کنیم. عشق به معنای رابطه ایی دو طرفه که در آن همدلی و صمیمیت و تعهد و رشد وجود داشته باشد. بنابراین نه هر شغلی و نه هر عشقی نمیتواند احساس خوشبختی را به ما القا کند. بلکه باید بتوانیم شغل و در کنار آن عشقی بالنده و سالم را تجربه کنیم.

کمک به دیگران عاملی برای لذت بردن از زندگی

اگر بتوانیم در زندگی کمک کردن به دیگران و بخشنده بودن را عاملی برای لذت بردن از زندگی بدانیم قطعاً لذت بردن از زندگی برایمان تمامی نخواهد داشت. بینش و نگاه ما به زندگی در مقوله لذت بردن میتواند تغییر یافته و مهم تر از دست آوردهای اولیه باشد. به طور مثال زمانی که بتوانیم خودمان را مسئول خوشبختی و لذت بردن دیگران از زندگی بدانیم دیگر در دغدغه های پیش پا افتاده دست و پا نمیزنیم و میتوانیم در لحظاتی از خودمان غافل شویم و بدانیم مشکلاتمان و تنهاییمان آنقدر ها که احساس میکرده ایم سخت و غیر قابل حل نبوده است.

شناخت اضطراب ها و درمان احساسات ناخوشایند

قطعاً برای لذت بردن از زندگی لازم است بدانیم به چه میزانی مضطرب هستیم و یا چه احساساتی باعث میشوند ما احساس اضطراب و تنهایی را با یکدیگر تجربه کنیم. بنابراین با شناخت این احساسات قطعا باید بتوانیم از فردی متخصص در این زمینه کمک بگیریم.

احساسات خوشایند

احساس اضطرابی که حاصل شرایط سختی است که در کودکی متحمل شده ایم با ورزش کردن و کمک به دیگران از بین نمیرود. بلکه فقط و فقط با شناخت هیجانی دلیل اضطراب و پس از آن درمان این احساس است که ما میتوانیم بهبود را در خود و روان خود احساس کنیم. هر فردی باید بتواند فرصتی را برای خود در نظر بگیرد، همانطور که به آرایشگاه و خرید لباس میپردازد، روح خود و روان خود را بتواند در مرحله ای از پاک سازی و رسیدگی قرار بدهد. در اینصورت با رسیدگی به خودمان میتوانیم هر روز احساس خوشایند بیشتری را تجربه کنیم.

نکته آخر درباره لذت بردن از زندگی

هر فردی به عنوان کسی که شانس به وجود آمدن را داشته است میتواند این فرصت را به خود بدهد و از تمام جنبه های زندگی خود لذت ببرد. دوست داشتن خود و دیگران، کمک کردن به اطرافیان و پایین آوردن سقف انتظاراتمان از کسانی که میشناسیم دلیلی قطعی برای احساس رضایت در درون ما است که میتواند به نوعی قطعی لذت بردن از زندگی را به دنبال داشته باشد. هر فردی که دغدغه ایی برای لذت بردن از زندگی دارد میتواند خود را با شناخت از جهان هستی و بدون هیچ آسیبی در شرایط لذت بردن از زندگی قرار بدهد.

افزودن نظر:
captcha