ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

کارکردهای اجرایی مغز

کارکردهای اجرایی مغز

کارکردهای اجرایی مغز یا عملکرد های اجرایی به مجموعه ای از عملیات پردازش عالی ذهنی اطلاق می گردد که بر اساس رفتارهای هدفمند، چهارچوبی برای رسیدن به هدف را فراهم می کند. مرکز مشاوره مکث در زمینه کارکردهای اجرایی مغز و انعطاف پذیری مغزی فعالیتهای مختلفی را انجام داده که در این مقاله قسمی از آن را مشاهده میکنید.

تعریف کارکردهای اجرایی مغز

در واقع کارکردهای اجرایی مغز فعالیت هایی است که در ذهنمان انجام می دهیم تا خودکنترلی و رفتار هدفمند داشته باشیم تا در کارهای سخت انعطاف پذیری مغزی لازم را داشته باشیم. حال می خواهیم بدانیم دلیل اهمیت شناخت کارکردهای اجرایی مغز چه بوده و نقص در آن ها چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

/// شماره های تماس ///

از آنجا که تمامی تکلیف زندگی و برنامه ریزی ها توسط مغز انجام می شود؛ لذا نقص در فرایندهای عالی شناختی نظیر عملکردهای اجرایی می تواند سبب نقص در تکالیف شناختی زیر گردد: سازماندهی، به یاد داشتن تکالیف منزل، آغاز انجام کاری و به پایان رساندن آن، یادآوری قوانین، انجام تکالیف پیچیده ریاضی، یادآوری متن خوانده شده، تکمیل کارهای زمان بر، وقت شناس بودن، کنترل هیجانات و برنامه ریزی برای آینده.

طبق بررسی های مرکز مشاورهمکثنقصها بسیار گسترده تر از موارد فوق است!

مرکز مشاوره مکث با داشتن ابزارهای مختلف قادر به شناخت نقصهای مختلف ذهنی است که میتوان با اقدام به موقع به درمان سرعت بخشید.

روند تشکیل کارکردهای اجرایی در کودکان

از آنجا كه كاركردهاي اجرايي يك قابليت مغزي پيچيده است و نياز به رشد سيستم عصبي دارند، لذا در سالهاي ابتدايی پس از تولد اين مهارتها ديده نميشود و رفته رفته از سن 4 سالگي به بعد با رشد سيستم عصبي كاركردهاي اجرايي شكل ميگيرند. بیشتر پژوهشگران اين توانايي را مرتبط با قسمت پيشاني و پيش پيشاني مغز ميدانند و بيان ميكنند در اختلالات رشدي اولين و مهمترين حوزه اي كه دچار آسيب ميشود مهارتهاي مرتبط با كارکردهاي اجرايي مي باشد.

عملکردهای اجرایی مغز

تقسیم بندی کارکردهای اجرایی مغز

از آنجايي كه پژوهشگران تعاريف و تقسيم بندي هاي متفاوتی را براي كاركردهاي اجرايي ارائه داده اند، ولی ديدگاههاي متفاوتي نسبت به اين موضوع وجود دارد. به طور كلي ميتوان گفت مفاهيم زير از جمله مفاهيم اساسي در كاركردهاي اجرايي ميباشند.

 • حافظه کاری یا حافظه فعال: توانایی به یادآوردن اطلاعات مرتبط و به کارگیری آن ها برای تکلیف و عمل فعلی
 • مدیریت زمان: توانایی انجام کارها در یک زمان معین و مناسب
 • توجه مستمر: توانایی حفظ تمرکز و توجه در حضور عوامل مزاحم
 • تفکر اجتماعی: توانایی نشان دادن واکنش مناسب به مسایل اجتماعی
 • بازداری از پاسخ: توانایی متوقف کردن و یا به تاخیر انداختن یک عمل به جای نشان دادن رفتار تکانشی
 • تنظیم عواطف: توانایی مدیریت احساسات فردی به منظور تصمیم گیری و تکمیل تکلیف
 • برنامه ریزی: توانایی ایجاد و بسط استراتژی ها برای تکمیل یک کار
 • سازماندهی: توانایی به کارگیری به روش سیستماتیک برای دست یابی به هدف
 • فراشناخت: توانایی ملاحظه و مشاهده خود
 • پشتکار: توانایی مداومت بر تکالیفی که نیاز به تلاش مستمر دارند
 • انعطاف پذیری: توانایی انطباق دادن و تغییر دادن روش هایی برای رسیدن به هدف

طبیعی است که نقص در عملکردهای اجرایی به شکل وسیع می تواند سبب بروز اختلالات عصبی رشدی نظیر اوتیسم، بیش فعالی و اختلال یادگیری شود و کودک را در عملکردهای روزانه زندگی با مشکل مواجه می کند. اما خوشبختانه با توانبخشی شناختی و ارتقا سطح شناختی کودک می توان تا حدود قابل ملاحظه ای نقص ها را جبران نمود.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(22 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: کارکردهای اجرایی مغز

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی