22006198 021

دلایل مراجعه به کلینیک درمان وسواس چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
دلایل مراجعه به کلینیک درمان وسواس چیست؟

ممکن است که تا به حال بسیاری از شما به کلینیک درمان وسواس مراجعه کرده باشید و برای درمان اختلال های وسواسی خودتان در رابطه با این کلینیک ها تحقیق کرده باشید. به طور کلی در اختلال وسواس، فکر شما درگیر موضوعات و مسائل غیر واقعی و تکراری خواهد شد که تحت این شرایط شما دچار استرس، افکار ناخوشایند و اتفاقات بی ربط خواهید بود. که این وسواس فکری می توانند باعث درد و رنج و عذاب شما شود و می تواند آرامش را از شما بگیرد.

توجه نمایید که افرادی که به کلینیک درمان وسواس مراجعه می کنند معمولاً افرادی هستند که توانایی کنترل این رنج را ندارند و برای درمان آن احساس نیاز شدید می کند و به همین دلیل به کلینیک درمان وسواس مراجعه کنند تا بتوانند این عارضه را از خودشان دور کنند. توجه کنید که وسواس فکری و عملی ممکن است پایه ارثی و ژنتیکی داشته باشد و روابط ناسالم و وقایع ناخوشایند خانوادگی نیز می توانند باعث تشدید شدن و وسواس فکری شود. مثلا وسواس شستشو یکی از وسواس های رایج است که توسط متخصص درمان وسواس در کلینیک درمان وسواس پس از چند جلسه درمان می شود.

وسواس چیست و چرا افراد به کلینیک درمان وسواس مراجعه می کنند؟

وسواس به طور کلی یک اختلال کاملاً روان شناختی می باشد که ممکن است در هر سنی افراد مختلف را دچار چالش کند و باعث شود اینگونه افراد با مراجعه به کلینیک درمان وسواس (مکث) نیاز پیدا کنند. توجه نمایید اختلال وسواس فکری و عملی زمانی رخ می دهد که شخص در یک چرخه و لوپ از افکار و اعمال احساسی گیر کند و نتواند از این چرخه خارج شود و به طور مداوم نیاز به تکرار آن چرخه داشته باشد.

همچنین در نظرداشته باشید که وسواس ها یا به عبارت دیگر افکار وسواسی تصاویر و یا خواسته های غیر قابل کنترل و مزاحمی هستند که اضطراب و استرس بسیار زیادی را به فرد منتقل می کند و اعمال وسواسی یا به نوع دیگر، اجبارها و اعمالی هستند که افراد معمولاً برای اینکه از افکار وسواسی رها پیدا کند به انجام اینگونه کارها روی می آورند تا بتوانند اضطراب ها و استرس ها و تنش های ذهن خود را به صورت اشتباه آرام تر نمایند. مانند وسواس چکینگ که فرد شیر گاز یا درب ماشین را چند چک می کند.

توجه نمایید که اکثر مردم در بخش های مختلفی از زندگی خودشان، برخی از افکار و یا اعمال وسواسی را تجربه کرده اند و بخشی از آن ها را در زندگی خودشان داشته اند اما توجه نمایید که این افکار وسواسی شدت های گوناگونی دارند و در برخی از افراد شدید بودن این افکار وسواسی ممکن است باعث شود که افراد به مراجعه به کلینیک درمان وسواس نیاز پیدا کنند.

کلینیک درمان وسواس

رویکردهای مختلف برای درمان وسواس

  • درمان شناختی-رفتاری (CBT): درمان شناختی رفتاری بر افکار، عقاید و باورهای شما که بر عواطف و هیجانات شما تاثیر دارد، تمرکز می کند.
  • پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP): این درمان به طور خاص برای وسواس طراحی شده است. این درمان به شما کمک می کند تا با وسواس های خود مبارزه کنید.
  • درمان شناختی: درمان شناختی به شما کمک می کند تا احساسات منفی خود را بشناسید و تغییر دهید.

علائم بیماری وسواس

تا این جای کار ما متوجه شدیم که اختلال وسواسی به طور کلی به دو دسته فکری و عملی تقسیم می شود که هر دوی این وسواس ها کاملاً رنج آور هستند و وقت بسیار زیادی را از فرد تلف می کنند و می توانند روی نحوه زندگی کردن تاثیرگذار باشند. توجه کنید که موضوع وسواس فکری و عملی در افراد بسیار مختلف متفاوت می باشد و می تواند هر از گاهی با ترس بسیار زیادی همراه باشد.

برای مثال ترس از آلودگی و کثیفی بیش از حد، ترس از انجام دادن اقدامات خشن و یا سوء رفتارهای جنسی، ترس از نامرتبی و بی نظم بودن و قرینه نبودن اشیاء و وسایل، ترس از تصادف کردن و یا مریض شدن، از انواع مختلف وسواس های فکری و شستن بیش از حد دست و یا حمام کردن بیش از هر، چک کردن مداوم اجاق گاز، در یخچال و سایر نقاط خانه، شمردن مکرر اشیاء و اجسام، خوردن غذا هایی که ترکیبی بسیار خاص و مخصوص به خود را دارند، تکرار دعاها و ذکر های مختلف، چینش و مرتب بودن بیش از حد وسایل در منزل و یا محل کار و یا حتی پرهیز از دست دادن به دیگران و دست زدن به دستگیره در، نمونه هایی از وسواس عملی هستند.

توجه نمایید هر کدام از ما ممکن است که در یک لحظه تصور کنیم که به شستن دست هایتان نیاز داریم یا باید قفل در را چک نماییم، اما هر کس این افکار در ذهن او هستند لزوماً وسواسی نیست، اما کسانی که فکر آن ها به شدت روی اینگونه مسائل قفل شده است و اینگونه مسائل باعث ایجاد استرس و اضطراب در آن ها می شود را می توانیم به عنوان افراد وسواسی تلقی نماییم. توجه نمایید که داشتن وسواس بیش از حد می تواند زندگی افراد را مختل نماید و می توانند باعث آسیب های روحی جسمی و ذهنی بسیاری در اینگونه افراد شود و اینگونه افراد باید به کلینیک درمان وسواس مراجعه کنند.

شدت وسواس

تا این جای کار ما شما را با وسواس فکری و عملی آشنا ساختیم و نشانه های وسواس را به شما گفتیم و این موضوع را روشن ساختیم که در چه شرایطی شما به مراجعه به کلینیک درمان وسواس نیاز دارید. توجه نمایید که شدت درگیری یک فرد با افکار و یا اعمال وسواسی نشان دهنده این موضوع است که آیا یک فرد به مراجعه به مرکز درمان وسواس نیاز دارد یا خیر. توجه نمایید که وسواس ها به خودی خود برای افراد مضر نیستند اما این استرس ها و اضطراب ها و اعمال بسیار شدید ناشی از وسواس ها است که می تواند افراد را دچار مشکلات گوناگونی کند.

برای مثال این استرس ها و اضطراب های بیش از حدی که به ذهن افراد وارد می شود ممکن است که باعث شود آن ها نتوانند به طور مناسب از زندگی خودشان لذت ببرند و اوقات را برای خودشان تلخ نماید و این موضوع می تواند در دراز مدت باعث بروز افسردگی در اینگونه افراد شود.

وسواس عملی بیش از حد مانند شستن دست ها و یا حمام کردن بیش از حد و شستن وسایل خانه می تواند باعث شود که مصرف بیش از حد آب و یا کار کردن بیش از حد باعث شود که اینگونه افراد دچار فرسودگی استخوان ها و عضلات شود و می تواند در دراز مدت برای اینگونه افراد مضر باشد و می تواند بیماری های مختلفی مانند پوکی استخوان و روماتیسم را برای اینگونه افراد در پی داشته باشد. پس حتماً افرادی که دچار وسواس فکری شدید می باشند باید برای درمان وسواس به کلینیک درمان وسواس مراجعه فرمایند تا بتوانند سلامتی خودشان را حفظ کنند.

انواع مختلف وسواس

تا این جای کار ما کمی در رابطه با انواع مختلف وسواس ها مانند وسواس چک کردن و یا وسواس و نگرانی در رابطه با از دست دادن کنترل برای شما صحبت کردیم اما حال ما می خواهیم بیشتر در رابطه با انواع مختلف وسواس ها برای شما صحبت نماییم و به صورت جزئی تر به آن ها بپردازیم و شایع ترین وسواس هایی که باعث مراجعه افراد به کلینیک درمان وسواس می شوند را نام ببریم.

وسواس تقارن

وسواس تقارن در دسته وسواس های مرتبط با کمال گرایی قرار می گیرد و اینگونه می باشد که مثلاً یک فردی نیاز دارد که تمام کتاب هایی که در یک قفسه کتاب وجود دارد از نظر اندازه کاملاً قرینه باشند و اگر یک کتاب تنها چند میلیمتر از کتاب های دیگر بلندتر باشد، این موضوع باعث عصبانیت و ناراحتی اینگونه افراد می شود. اما نوع دیگری از وسواس این است که افراد نمی توانند تصمیم بگیرند که آیا به یک وسیله نیاز دارند و یا باید آن را دور بیندازند که این موضوع نیز یکی دیگر از موضوعات عذاب آور می باشد. نوع دیگر از وسواس، ترس از گم کردن چیزی می باشد که می تواند بسیار استرس آور باشد.

وسواس های جنسی

نوع دیگری از وسواس ها که در دسته وسواس های جنسی قرار می گیرند، شامل افکار و یا تصاویر جنسی که ممنوع، افکار و یا تصورات جنسی در مورد دیگران، افکار آزاردهنده در رابطه با خشونت های جنسی با دیگران و همچنین تخیلات و تصور در رابطه با رابطه جنسی با نزدیکان و یا کودکان می شود.

وسواس تکرار

یکی دیگر از انواع مختلف وسواس، وسواس تکرار می باشد که شامل وسواس در دوباره خوانی و یا دوباره نویسی می باشد، مثلاً یک فرد برای اینکه خیالش راحت شود یک مطلب را یاد گرفته باید ده بار از روی آن مطلب بخواند؛ یا تکرار فعالیت های روزانه مانند اینکه مثلاً برخی از افراد برای اینکه بتوانند یک جا آرام بگیرند باید یک بار در یک نقطه بنشینند، از آنجا بلند شوند و دوباره بنشینند تا بتواند در آن نقطه به نشستن ادامه دهند و یا شامل تکرار حرکات بدنی مانند ریتم گرفتن با انگشت، چشمک زدن بیش از حد، تکان دادن سر و یا تکان دادن پا می شود که اینگونه افراد دچار وسواس اختلال وسواس می باشند و حتماً باید برای درمان به کلینیک درمان وسواس مراجعه فرمایند، تا بتوانند در اسرع وقت و بدون فوت وقت اختلال های خودشان را درمان نمایند و مراقب سلامتی خودشان باشند.

مراجعه به کلینیک درمان وسواس

درمان اختلال وسواس

توجه نمایید که امروزه موفق ترین و رایج ترین روش ها در کلینیک درمان وسواس شامل به کار بردن ترکیب های دارو درمانی و روان درمانی است. همچنین گاهی مواقع افسردگی و یا یک بیماری دیگر در کنار اختلال وسواس وجود دارد و درمان آن بیماری می تواند کمک شایانی به درمان اختلال وسواس نیز بکند. به همین دلیل پیدا کردن درمان ایده آل برای وسواس در کلینیک درمان وسواس همیشه کار راحتی نیست و در بسیاری از موارد باید فرد چندین و چند بار به یک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کند تا پزشک بتواند یک درمان نهایی و مناسب را برای او در نظر بگیرد.

توجه نمایید که تکنیک های روان درمانی بسیار زیادی برای افرادی که دچار وسواس هستند وجود دارد که در مرحله نخست این گونه بیماران باید در رابطه با ماهیت وسواسی که دارد اطلاعات کسب نمایند و این اطلاعات را به خانواده و اطرافیان خودشان نیز انتقال دهند تا افراد دیگر نیز بتوانند با اختلالات آن فرد آشنا شوند و بتوانند در روند درمان به او کمک کنند. امروز کلینیک های بسیار کمی به درمان اختلال وسواس می پردازند که شما می توانید با مراجعه به این کلینیک مکث به راحتی و بدون هیچ مشکلی در کمترین زمان وسواس های روانی و یا فکری خودتان را درمان نمایید و از شر آن ها راحت شوید و به زندگی عادی خود بازگردید.

نظرات کاربران:
zahra
پاسخ به این نظر
1400/6/23

من وسواس تمیزی دارم و روزی سه بار حموم میرم شایدم بیشتر جدیدا پیش روانشناس رفتم با اصرار خانواده کمی بهتر شدم بنظرتون کامل خوب میشم

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ