22006198 021

10 واقعیت جالب در مورد شخصیت

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)
10 واقعیت جالب در مورد شخصیت

10 واقعیت جالب در مورد شخصیت را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. شخصیت، اینکه ما چه کسی هستیم را می سازد و این تقریباً در هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارد. از جمله کاری که ما انتخاب می کنیم تا نوع زندگی که انجام می دهیم در نحوه تعامل با خانواده و انتخاب دوستان و شریک عشقی. اما چه عواملی بر شخصیت ما تأثیر می گذارد؟ آیا می توانیم شخصیت های خود را تغییر دهیم، یا آیا ویژگی های کلی ما در طول زندگی ثابت می ماند؟

از آنجا که شخصیت موضوعی بسیار پیچیده است، به یکی از پر بحث ترین موضوعات درون روانشناسی تبدیل شده است. روانشناسان در تحقیقات انجام شده موارد زیادی راجع به چیزهایی که بر شخصیت فرد تأثیر می گذارد و همچنین تأثیری که شخصیت بر رفتارهای فرد می گذارد بیان کرده اند.

1. ترتیب تولد می تواند بر شخصیت شما تأثیر بگذارد

احتمالاً قبلاً این مفهوم را شنیده اید. کودکان اول متولد شده معمولا به عنوان «رئیس» یا «مسئول» توصیف می شوند. در حالی که فرزندان دیگر که بعداً متولد شده اند گاهی اوقات به عنوان «غیر مسئول» و «تحریک کننده» توصیف می شوند. اما این کلیشه های رایج چقدر صحت دارند؟

برای ده ها سال، کتاب های روانشناسی از تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت حمایت می کردند، اما شواهد در مورد این پدیده تا همین اواخر مبهم بود. چند مطالعه تجربی نشان داده اند که مواردی مانند ترتیب تولد و تعداد اعضای خانواده ممکن است در شخصیت تأثیر بگذارد. یک مطالعه حتی نشان داد که ترتیب تولد می تواند در انتخاب دوستان و شریک عشقی شما تأثیر بگذارد. فرزندان اول با سایر فرزندان اول تمایل به معاشرت دارند، فرزندان وسط با سایر فرزندان وسط و متولدین آخر با فرزندان.

مطالعه دیگری که در مجله PNAS منتشر شده است حاکی از آن است که بسیاری از کلیشه های مرتبط با ترتیب تولد، مانند این که فرزندان اول رئیس و مسئولند و فرزندان دیگر غیرمسئول بودن، لزوماً صحت ندارد.

در این مطالعه بیش از 5000 نفر، تقریبا 4500 شرکت کننده انگلیسی و بیش از 10،000 شرکت کننده آلمانی مورد بررسی قرار گرفتند. در حالی که محققان دریافتند که فرزندان اول متولد شده تمایل به کسب نمره بهتر در تست های هوش دارند، آن ها همچنین دریافتند که چگونه ترتیب تولد بر گزارش دهی در پنج بعد گسترده شخصیت (برونگرایی، عصبی بودن، پذیرش، وجدان و انعطاف پذیری) تأثیر می گذارد این مطالعه شواهد کمی را نشان می دهد که ارتباطی بین ترتیب تولد و شخصیت در زمان تولد وجود دارد. اگرچه این تحقیق به این معنی نیست که ترتیب تولد هیچ تاثیری بر شخصیت ندارد، اما نشان می دهد که تحقیقات بیشتری لازم است.

2. شخصیت در طول زندگی نسبتاً پایدار است

آیا فکر می کنید شخصیت می تواند با گذشت زمان تغییر کند یا خلق و خوی اصلی شما دیگر شکل گرفته و ثابت است؟

در مطالعات طولانی مدت در مورد شخصیت، برخی از اصلی ترین قسمت های شخصیت در طول زندگی پایدار است. سه جنبه که با افزایش سن تغییر می کنند سطح اضطراب، دوستی و اشتیاق به تجربیات جدید است. به گفته محقق پاول تی کاستا جونیور، شخصیت با افزایش سن نسبتاً پایدار است.

آنچه در زندگی می گذرد نقش شما و اهمیت موضوعات مهم برای شماست. افراد ممکن است فکر کنند شخصیت آن ها با افزایش سن تغییر کرده است، اما این عادات، توانایی، سلامتی، مسئولیت ها و شرایط آن هاست که تغییر می کند، نه شخصیت اصلی آن ها.

اخیراً محققان خاطرنشان کردند که برخی از صفات در طول دوره زندگی تا حدودی کاهش و افزایش می یابد. به عنوان مثال، برونگرایی و پرخاشگری رو به کاهش است در حالی که وجدان و پذیرش افزایش می یابد. گشودگی در دوران جوانی و بزرگسالی به اوج می رسد و در میانسالی کاهش می یابد.

3. بعضی صفات شخصیتی به برخی بیماری ها ارتباط دارند

در گذشته تعدادی از خصوصیات شخصیتی مختلف مشکوک به ارتباط با بیماری های خاصی بوده اند. به عنوان مثال، خصومت و پرخاشگری غالباً با بیماری های قلبی مرتبط بود. مشکل این بود که در حالی که برخی از مطالعات پیوندی را نشان می دادند، مطالعات دیگر چنین ارتباطی را نشان نمی دادند.

ارتباط صفات شخصیتی با بیماری

محققان برای ارزیابی مجدد تحقیقات قبلی درباره ارتباط شخصیت و بیماری از تکنیک آماری موسوم به متاآنالیز استفاده کردند. آنچه که آن ها کشف کردند برخی از ارتباطات توجه نشده بین صفات شخصیت عصبی و پنج بیماری بود. سردرد، آسم، آرتروز، زخم معده و بیماری های قلبی. یک مطالعه دیگر نشان داد که کمرویی ممکن است با طول عمر کوتاه تر ارتباط داشته باشد.

4. حیوانات دارای شخصیت های متمایز هستند

آیا به نظر می رسد حیوان خانگی مورد علاقه شما شخصیتی دارد که او را منحصر به فرد می کند؟ محققان دریافته اند که حیوانات تقریباً از هر گونه حیوان (از عنکبوت ها گرفته تا پرندگان و فیل ها) شخصیت های خاص خود را با ترجیحات، رفتارها و سلیقه های خود دارند که در طول زندگی پابرجا است.

در حالی که برخی منتقدین معتقدند که این نشان دهنده انسان شناسی یا انتساب صفات انسانی به حیوانات است، محققان شخصیت حیوانات توانسته اند الگوهای رفتاری سازگار را شناسایی کنند که می تواند به صورت تجربی اندازه گیری و آزمایش شود.

5. تحقیقات فعلی نشان می دهد که پنج ویژگی شخصیتی اصلی وجود دارد

در گذشته، محققان دقیقاً بحث می کردند که چه تعداد ویژگی های شخصیتی وجود دارد. محققان اولیه مانند گوردون آلپورت اظهار داشتند که حدود 4000 ویژگی شخصیتی متمایز وجود دارد، در حالی که دیگران مانند ریموند کتل پیشنهاد کردند که 16 ویژگی شخصیتی وجود دارد.

امروزه بسیاری از محققان شخصیت از نظریه پنج عامل شخصیت پشتیبانی می کنند، که پنج بعد شخصیت گسترده را توصیف می کند که شخصیت انسان را تشکیل می دهد:

  • برونگرایی
  • پذیرش
  • وجدان کاری
  • روان رنجوری
  • استقبال از تجربه

5 ویژگی اصلی شخصیت

6. شخصیت بر ترجیحات شخصی تأثیر می گذارد

ممکن است تعجب آور باشد که بدانید شخصیت شما می تواند تأثیر عمیقی بر ترجیحات شخصی شما بگذارد، اما شما ممکن است از اینکه این تأثیرات تا چه اندازه است شگفت زده شوید از انتخاب دوست گرفته تا سلیقه شما در موسیقی. شخصیت منحصر به فرد شما می تواند تقریباً بر هر انتخابی که در زندگی روزمره می کنید تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال تحقیقات نشان می دهد که شخصیت ممکن است در ترجیحات سیاسی و انتخاب کاندیدای حمایتی فرد نقش محکم داشته باشد. در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه تورنتو انجام شده، مشخص شد افرادی که خود را محافظه کار معرفی می کنند از نظر ویژگی شخصیتی به نام نظم بالاتر بودند، در حالی که افرادی که خود را به عنوان لیبرال معرفی می کردند در همدلی بالاتر بودند. محققان معتقدند که این بعد شخصیت نیاز به حفظ نظم و همدردی هر دو می تواند تأثیر زیادی در ترجیحات سیاسی فرد داشته باشد.

7. افراد می توانند بر اساس مشخصات فیس بوک شما شخصیت شما را به طور دقیق قضاوت کنند

وقتی به هویت آنلاین افراد فکر می کنید، ممکن است تصور کنید که اکثر مردم سعی می کنند نسخه ایده آل از خود واقعی خودشان را ارائه دهند. از این گذشته، در اکثر موقعیت های مجازی شما می توانید اطلاعاتی را که می خواهید فاش کنید، انتخاب کنید. شما می توانید جذاب ترین عکس های خود را برای ارسال انتخاب کنید و می توانید قبل از ارسال نظرات خود را ویرایش و تجدید نظر کنید. با کمال تعجب، یک مطالعه نشان داد که پروفایل های فیس بوک در انتقال شخصیت واقعی شما کاملاً موثر هستند.

در این مطالعه، محققان به پروفایل های آنلاین 236 فرد در سن دانشگاهی مراجعه کردند. 8 مورد از شرکت کنندگان همچنین پرسشنامه هایی را برای سنجش ویژگی های شخصیتی از جمله برونگرایی، پذیرش، وجدان داشتن، روان رنجوری و باز بودن به تجربه پر کردند.

قضاوت شخصیت از روی فیسبوک

محققان سپس بر اساس پروفایل های در دسترس در فضای مجازی، شخصیت های شرکت کنندگان را ارزیابی کردند و این مشاهدات با نتایج پرسشنامه های شخصیت مقایسه شد. محققان دریافتند که افراد می توانند بر اساس مشخصات فیس بوک اطلاعات دقیقی در مورد شخصیت یک فرد کسب کنند.

سام گاسلینگ، (روانشناس و نویسنده) توضیح داد: «من فکر می کنم توانایی بیان دقیق شخصیت به دو روش باعث محبوبیت شبکه های اجتماعی می شود. اول، اینکه به صاحبان پروفایل اجازه می دهد تا خود را به دیگران بشناسانند و از این طریق یک نیاز اساسی را که توسط دیگران شناخته شده باشی، برآورده سازد. دوم، این بدان معناست که بینندگان پروفایل احساس می کنند می توانند به اطلاعاتی که از پروفایل های شبکه اجتماعی آنلاین جمع می شوند اعتماد کنند. به طور کلی اعتماد به نفس را در این سیستم برای خود ایجاد می کنند.»

8. عوامل متعددی می توانند در اختلالات شخصیتی نقش داشته باشند

تخمین زده می شود که 9.1٪ از بزرگسالان در ایالات متحده علائم حداقل یک اختلال شخصیت را تجربه کرده اند. محققان فاکتورهایی را شناسایی کرده اند که ممکن است در بروز اختلالات مختلف شخصیتی مانند اختلال وسواس و اجباری و اختلال شخصیت مرزی نقش داشته باشد.

این عوامل عبارتند از:

  • ژنتیک
  • روابط با همسالان
  • حساسیت بالا
  • سوء استفاده کلامی
  • ترومای کودکی

9. صفات اصلی نادر است

گوردون آلپورت ویژگی های اصلی ای را که بر زندگی فرد حاکم شده است، توصیف کرد ویژگی ها و صفتی که فرد اغلب به طور خاص توسط آن صفت شناخته می شود. این صفات بسیار نادر در نظر گرفته می شوند. در بسیاری از موارد، مردم آنقدر به این خصوصیات شهرت پیدا می کنند که نامهایشان با آن نوع شخصیت مترادف می شوند. دقت کنید به منشاء این اصطلاحات: فرویدی، ماکیاولی، نارسیسیم (خودشکوفایی)، دون ژوان و مسیح مانند.

در بیشتر افراد، شخصیت در عوض از ترکیبی از صفات مرکزی و ثانویه تشکیل شده است. صفات اصلی آن هایی هستند که پایه اصلی شخصیت را تشکیل می دهند، در حالی که صفات ثانویه موارد مرتبط با ترجیحات، نگرش ها و رفتارهای موقعیتی است.

10. حیوان خانگی شما ممکن است اطلاعات مربوط به شخصیت شما را فاش کند

آیا خودتان را بیشتر از «شخصیت سگ» یا «شخصیت گربه» می دانید؟ طبق یک مطالعه، پاسخ شما به این سوال ممکن است در واقع اطلاعات مهمی در مورد شخصیت شما نشان دهد.

حیوان خانگی شخصیت شما را فاش میکند

در یک مطالعه 4500 نفری، محققان از شرکت کنندگان پرسیدند که آیا آن ها خود را شبیه شخصیت سگ یا گربه می دانند. این افراد همچنین یک بررسی شخصیتی را انجام دادند که تعدادی از صفات گسترده از جمله وجدانی بودن، باز بودن، روان رنجور بودن و پذیرش را اندازه گیری می کرد.

محققان دریافتند افرادی که خود را شبیه به شخصیت سگ معرفی می کنند، شخصیت برون گرایانه تر و مشتاق تر از دیگران دارند، در حالی که کسانی که خود را گربه صفت توصیف می کردند بیشتر درونگرا و کنجکاو بودند.

به گفته محقق سام گاسلینگ، روانشناس دانشگاه تگزاس-آستین، این نتایج ممکن است پیامدهای مهمی در زمینه درمان با حیوان خانگی داشته باشد. با استفاده از غربالگری شخصیت، درمانگران می توانند افراد نیازمند را با حیواناتی متناسب با شخصیت خود مطابقت دهند.

مردم از حرکات شما به شخصیتتان پی می برند

نحوه حرکت افراد می تواند بینشی منحصر به فرد از شخصیت آن ها ارائه دهد. افرادی که به روش های مشابه حرکت می کنند، رفتار جمعی بهتری از خودشان نشان می دهند. محققان فکر می کنند این بدان معناست که افرادی که در یک راه قدم می گذارند، می توانند به طور موثرتری نیز تعامل داشته باشند. این مطالعه نشان می دهد که هر فرد دارای یک امضای حرکتی فردی است که نحوه حرکت آن ها را مشخص می کند.

منبع: verywellmind.com

نظرات کاربران:
لیلی
پاسخ به این نظر
1400/6/23

بنظرم بچه های اول اکثرن حسود و از خودراضین

1 1
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ