22006198 021

تفاوت کوکائین و شیشه چیست؟ آنچه باید بدانیم!

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
تفاوت کوکائین و شیشه چیست؟ آنچه باید بدانیم!

کوکائین و شیشه هر دو به دلیل اثرات فیزیولوژیکی و رفتاری مشابه، به عنوان محرک دسته بندی میشوند. هر دو میتوانند سطح دوپامین فرد را تغییر دهند که باعث ایجاد خلق و خوی بالا و احساس افزایش انرژی میشود. هر دو دارو میتوانند تا حد زیادی به فرد مصرف کننده آسیب برسانند. با این وجود کوکائین و شیشه تفاوتهای قابل توجهی دارند؛ از جمله پیامدهای فیزیکی، مدت زمان ماندگاری اثرات مواد و احتمال اوردوز کردن. هر دو دارو را میتوان به شکل دود کردن، تزریق و یا از راه بینی استفاده کرد. مصرف هر دو یک حس شدید و بسیار لذت بخش را ایجاد میکند که به دنبال آن احساس سرخوشی ای ایجاد میشود که معمولاً از آن به عنوان بالا بودن یاد میکنند. اثرات کوکائین و شیشه زمانی که داروها از راه بینی استفاده میشوند بیشتر طول میکشد تا احساس شود. این چند مورد از شباهت های ای دو است.

بیایید نگاهی عمیق تر به هر دو ماده بیندازیم، و در مورد هر یک و نحوه مقایسه آنها بیشتر بیاموزیم.

کوکائین چیست؟

کوکائین یک ماده مخدر محرک است که به صورت پودر کریستالی سفید تولید می شود. این ماده از برگ های گیاه کوکا به دست می آید. شکل معمول آن شبیه به سنگ های کوچک نامنظم است. این ماده که کک هم نامیده می شود می تواند به روش های مختلفی استفاده شود. فرم پودر آن را می توان از طریق بینی استفاده کرد، میتوان آن را در آب حل کرد و تزریق کرد فرم دیگر مصرف آن دود کردن است. همانطور که اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) خاطرنشان می کند، افرادی که کوکائین زیاد مصرف می کنند، آنقدراز آن استفاده می کنند تا زمانی که موادشان تمام شود یا خسته شوند.

تفاوت کوکائین و شیشه

متامفتامین یا شیشه چیست؟

مت آمفتامین یا شیشه یک داروی محرک است که بسیار قوی و اعتیاد آور است. شکل کریستالی آن شبیه خرده های شیشه است یا می تواند براق با رنگ آبی مایل به سفید و به شکل سنگ باشد.

مت آمفتامین را می توان به چند روش مختلف استفاده کرد:

  • کشیدن یا دود کردن
  • تزریق پودر محلول در آب یا الکل
  • بلعیدن (به شکل قرص)
  • مصرف از طریق بینی

متامفتامین یا شیشه چقدر اعتیاد آور است؟

مت آمفتامین یا شیشه برای خرید در خیابان ارزان است و به همین دلیل به دست آوردن آن بسیار آسان است. اثرات تمرکز بیش از حد، انرژی بی-پایان و سرخوشی باعث می شود کسانی که از آن استفاده می کنند تمایل زیادی به مصرف آن داشته باشند. شیشه به عنوان یک محرک روان، فرد را برای مدت طولانی بیدار و سرحال نگه می دارد. این دارو همچنین می تواند باعث کاهش اشتها، افزایش ضربان قلب و گاهی رفتارهای عجیب یا خشونت آمیز هم شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نشانه های رفتاری و ظاهری اعتیاد به شیشه

وقتی اثرات مواد کم کم از بین می رود، فرد تمایل بیشتری به مصرف پیدا می کند. احساس خوب بودن، سرخوشی، تمرکز شدید و پرانرژی بودن به مرور ناپدید می شود و احساسات نامطلوب ظاهر می شود. برخی از افراد ممکن است احساس پارانوئید و افسردگی پیدا کنند. برای جلوگیری از این احساسات ناخواسته، فرد دوز داروی مصرفی را بیشتر می کند. همه اینها منجر به ایجاد چرخه معیوب سوء استفاده از مواد می شود.

متامفتامین به دلیل بالا بردن شدید دوپامین، بسیار اعتیاد آور است. این هجوم آوردن احساسات خوب در مغز را له راحتی نمی توان نادیده گرفت برخی از افراد وقتی آن حس را تجربه می کنند، احساس آرامش می کنند و پس از،از بین رفتن اثرات دارو دوباره آن را می خواهند. هر چه فرد مدت بیشتری از این ماده استفاده کند، روش کار مغز را تغییر می دهد به دست آوردن و استفاده از شسشه به تمرکز اصلی زندگی یک فرد تبدیل می شود تا جایی که همه چیز را نادیده می گیرد. این دیگر یک اعتیاد است.

تفاوت بین کوکائین و شیشه چیست؟

کوکائین و شیشه از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند. در اینجا به این تفاوت ها می پردازیم.

  • نیمه عمر: کوکائین نیمه عمر کوتاهی دارد و بیش از 50 درصد مقدار مصرف شده در طول یک ساعت از بدن دفع می شود. نیمه عمر شیشه بسیار طولانی تر است، زیرا ممکن است تا 12 ساعت طول بکشد تا از بدن خارج شود. شیشه برای مدت طولانی تری در بدن باقی می ماند و نسبت به کوکائین و سایر محرک ها، ماندگاری بیشتری دارد. اثرات شیشه بیشتر طول می کشد و می تواند منجر به روان پریشی شود.
  • دستکاری دوپامین: کوکائین از بازجذب دوپامین جلوگیری می کند که باعث طولانی شدن اثر آن در مغز می شود. بر اساس یک شیشه هم از جذب مجدد دوپامین جلوگیری می کند، اما افزایش آن را نیز آزاد می کند و باعث غلظت قابل توجهی از آن می شود. این اثر شیشه برای کسانی که آن را مصرف می کنند بسیار مطلوب است.

تفاوت کوکائین و شیشه چیست؟

اعتیاد به کوکائین و شیشه: آنچه باید بدانیم

اعتیاد به کوکائین وشیشه از اختلالات جدی سوء مصرف مواد هستند. برای فردی که از هر یک از این دو ماده استفاده می کند متوقف کردن مصرف آن می تواند بسیار دشوار باشد. عوامل مختلفی در چگونگی اعتیاد یک فرد به کوکائین یا شیشه وجود دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

کوکائین

همانطور که قبلاً ذکر شد، کوکائین نیمه عمر کوتاهی دارد، به این معنی که شروع اثرات سریعتر است و طولانی نمی ماند. اگر کک دود شود، اثرات آن تقریباً فوری است. در صورت استفاده از بینی، حدود سه تا پنج دقیقه طول می کشد تا حس بالا بودن را تجربه کنید. در صورت تزریق، زمان لازم برای احساس کردن اثرات بین 15 تا 30 دقیقه است. ازدست دادن آن حس مطلوب و بالا بودن معمولاً بین یک تا سه ساعت طول می کشد و فرد احتمالاً به سرعت علائم ترک را احساس می کند. این اغلب منجر به مصرف دوباره و دوباره کک می شود، که اغلب منجر به وابستگی و اعتیاد می شود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: عوارض خطرناک اعتیاد به کوکائین

شیشه

شیشه یک داروی محرک بسیار اعتیادآور است. هنگامی که شخصی برای اولین بار امتحان می کند، ممکن است به دلیل حس بالا بودن مطلوبی که ایجاد می کند، مقدار بیشتری از آن را طلب کند. هنگامی که اثر آن از بین می رود، تاثیر مصرف دوم شیشه ضعیف تر خواهد بود، زیرا مغز قادر است مقدار خاصی از دوپامین را یکباره آزاد کند. هر چه کسی شیشه را بیشتر مصرف کند، قدرت آن ضعیف تر به نظر می رسد، به این معنی که مغز نسبت به دارو تحمل می کند. وابستگی و اعتیاد ممکن است به زودی ریشه بدواند.

اثرات شیشه به دلیل آزاد شدن طولانی مدت دوپامین طولانی تر است. حدود 12 ساعت طول می کشد تا 50 درصد دارو از بدن خارج شود.

کدام بدتر است: کوکائین یا شیشه؟

در تحقیقات مختلف عنوان شده است که اثرات فیزیکی سوء مصرف مت-امفتامین بیشتر از اثرات کک است. مصرف کنندگان مت یا شیشه با زخم های روی پوست، دندان های پوسیده و از دست رفته، چشم های فرورفته و به نظر می رسد سندرم تحلیل رفتن (بسیار لاغر) دارند. افرادی که از مت استفاده می کنند از غذا خوردن اجتناب می کنند و حس زمان را از دست می دهند. همچنین خرید آن ارزان تر از کک است، بنابراین، دسترسی به آن را آسان تر می کند. افرادی که از کک استفاده می کنند معمولاً هیچ گونه تمایز ظاهری فیزیکی مانند مصرف کنندگان مت یا شیسشه ندارند. مصرف کوکائین به بینی و گلو آسیب می رساند.

هر دو کک و مت داروهای بسیار اعتیاد آور هستند و ترک مصرف هر دو بسیار دشوار است. بنابراین پیشگیری و درمان این بیماری را مورد توجه قرار دهید درمان اعتیاد علاوه بر اثرات جسمی اثرات روانی زیادی ایجاد می کند پس برای بهبود شرایط و مقابله بهتر با چالش های زندگی بدون استفاده از مواد مخدر به مشاوران و متخصصان این حوزه مراجعه کنید.

منبع: delphihealthgroup.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ