22006198 021

چگونه بفهمیم دچار حمله پانیک شده ایم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
چگونه بفهمیم دچار حمله پانیک شده ایم؟

حمله پانیک، نگرانی در حد لرزش دست نیست که همه ما هر از گاهی داریم. بیشتر شبیه بمبی از اضطراب است، سریع و قدرتمند. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5) حمله پانیک را به عنوان یک موج ناگهانی ترس یا ناراحتی شدید تعریف میکند. پانیک در صورتی ایجاد میشود که خطر واقعی یا علت ظاهری برایش وجود ندارد و مجموعه ای از واکنش های فیزیکی شدید و احساسات ناخوشایند را ایجاد میکند. این حملات فیزیکی میتواند بسیار ترسناک باشد. هنگامی که حملات پانیک رخ میدهد، ممکن است فکر کنید در حال از دست دادن کنترل، حمله قلبی و یا حتی مرگ هستید. مسئله این است که شما در خطر جسمانی نیستید و در واقع یک هشدار کاذب است.

بسیاری از افراد ممکن است در طول زندگی خود یک یا دو حمله panic را تجربه کنند و بعد زمانیکه موقعیت استرس زایشان به پایان رسید مشکل برطرف میشود. اما حملات پانیک، مکرر و غیرمنتظره بوده و فرد دوره های طولانی درگیر ترس دائم از رخ دادن حمله مجدد است. در این حالت احتمالا فرد دچار اختلال پانیک است. حملات پانیک به خودی خود تهدید کننده زندگی نیستند، ولی میتوانند ترسناک باشند و بطور مؤثری کیفیت زندگی شما کاهش دهند؛ بنابراین درمان باید مورد توجه باشد.

در اینجا نحوه تشخیص اینکه چه زمانی دچار حمله پانیک هستید، ارائه شده است.

14 علامت که نشان می دهد احتمالاً دچار حمله پانیک شده اید

1. خیلی سریع اتفاق میافتد

یک دقیقه شما خوبید و چند دقیقه بعد در حالت حمله وحشت و ترس هستید. در واقع این پاسخ حمله یا فرار بدن شما است که شروع میشود هورمونهایی را آزاد میکند و تنفس شما سرعت میگیرد.

2. ممکن است هیچ محرک آشکاری وجود نداشته باشد

حمله پانیک پاسخ بدن شما به برخی تهدیدات درک شده است، البته تهدیدی که ممکن است به راحتی آشکار نباشد. در واقع برای این حملات محرک اشکار و واقعی وجود ندارد.

3. این حملات کوتاه مدت است

حمله پانیک اغلب در عرض چند دقیقه قبل از شروع علائم به اوج خود می رسد.

4. ممکن است فکر کنید دچار حمله قلبی شده اید

بالا رفتن ضربان قلب یا به اصطلاح ایجاد شدن تپش قلب یکی از علائم رایج حمله پانیک است. حتی ممکن است درد یا ناراحتی قفسه سینه را تجربه کنید. به همین دلیل است که افراد مبتلا به حملات پانیک اغلب معتقدند که دچار حمله قلبی شده اند. اما همانطور که قبلاً اشاره کردیم حملات پانیک به خودی خود تهدید کننده زندگی نیستند و در واقع حمله پانیک یک هشدار کاذب است.

حمله پانیک

5. نفس کشیدن برایتان سخت می شود

تنگی نفس بیش از حد سرنخ هایی هستند که نشان میدهد ممکن است در حالت پانیک باشید. در واقع اختلالات تنفسی یکی از جهانی ترین علائم حملات پانیک است.

6. احساس میکنید ممکن است هر لحظه غش کنید

بسیاری از مردم گزارش میدهند که در هنگام وقوع حمله پانیک احساس سرگیجه یا سبکی سر به آنها دست میدهد. آنها اغلب میترسند که غش کنند و به زمین بیفتند. هنگامی که این احساسات ظاهر می شود، فرد اغلب سر خود را بین پاهای خود قرار میدهد و در همان حال سعی میکند بنشیند. بسیار غیرمعمول است که یک فرد در یک حمله پانیک واقعاً غش کند. بنابراین این احساسات کاملاً غیر واقعی اند.

7. احساس عذاب اوری در شما وجود دارد

اگر دچار حمله پانیک هستید، ممکن است احساس کنید کنترل خود را از دست داده اید و یا ممکن است بمیرید. در موقعیت های اجتماعی خاص، افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی هم ممکن است احساسات مشابهی مانند ترس و لرز را تجربه کنند. با این حال، این احساسات وحشتناک در افراد مبتلا به اختلال پانیک با شدت بسیار بیشتر از مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی است.

8. دستانتان گزگز می شود

حملات پانیک میتواند باعث احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اندام های شما شود. گاهی مردم به معنای واقعی کلمه روی زمین خواهند افتاد و تشنج خواهند کرد. اما هیچ عملکرد غیر طبیعی برای مغز وجود ندارد. بلکه این تشنج به دلیل پریشانی روانی شدید که ممکن است در طول حمله پانیک رخ دهد، ایجاد میشود.

9. ممکن است احساساسی مانند اینکه این تجربه ای خارج از بدنتان است داشته باشید

ممکن است احساس کنید که از خودتان یا محیط اطرافتان جدا شده اید و بیگانه ای برای تجربه خودتان هستید. این یک احساس غیرواقعی است، مانند یک رویا.

10. عرق می کنید یا لرز دارید

با حمله پانیک، آدرنالین افزایش و جریان خون را در اندام ها افزایش میدهد. یکدفعه احساس میکنید داغ شده اید وبدن شما برای خنک کردن خود عرق می کند و می لرزید.

حمله پانیک چیست؟

11. احساس میکنید در حال خفه شدن هستید

در طول حمله پانیک، بدن شما هورمون استرس ترشح می کند. ماهیچه هایتان شروع به منقبض شدن می کند. از جمله در ناحیه گلو و قفسه سینه؛ بنابراین احساس خفگی میکنید.

12. ممکن است اساس درد در معده داشته باشید

جای تعجب نیست وقتی مضطرب هستید، میتوانید آن را در روده خود احساس کنید. استرس و اضطراب دستگاه گوارش را به هم می زند. تهوع و ناراحتی شکمی، مانند درد معده، از علائم شایع حمله پانیک هستند.

13. از موقعیت هایی که باعث ایجاد علائم مشابه می شوند اجتناب می کنید

کسی که از داشتن حمله پانیک بعدی بسیار بسیار می ترسد، ممکن است کارهای زیادی برای جلوگیری از ایجاد مجدد حملات پانیک انجام دهد. ممکن است شروع به اجتناب از فعالیتهایی مانند ورزشهایی کنید که ضربان قلب شما را افزایش میدهد و تنفستان را تسریع میکند.

14. بعد از حمله پانیک احساس خستگی می کنید

افرادی که حملات پانیک دارند به سرعت منابعی را که بدنشان برای دفع خطر احتمالی به کار گرفته است، تخلیه میکنند. دیر یا زود، آن انفجار انرژی که توسط افزایش قند خون ایجاد میشود، خرج میشود و انرژی فرد سقوط خواهد کرد.

حمله پنیک ممکن است با اضطراب اشتباه گرفته شود

حملات هراس و اضطراب هر دو باعث ضربان قلب سریع، تنفس سطحی و احساس پریشانی میشوند. با این حال، آنها معمولاً از نظر شدت و علت با هم تفاوت های زیادی دارند. حملات پانیک اغلب شدت بیشتری دارند و می توانند با یا بدون محرک رخ دهند، در حالی که حملات اضطراب، پاسخی به یک تهدید درک شده است. مردم اغلب از اصطلاحات حمله پانیک و حمله اضطرابی به جای یکدیگر استفاده می کنند، امادر واقع این دو یکسان نیستند.

در این جا به تفاوت بین حملات پانیک و اضطراب اشاره می کنیم.

علائم حمله پانیک

حملات اضطرابی

  • پاسخی به یک عامل استرس زا یا تهدید درک شده است.
  • احساس اضطراب ممکن است به تدریج در طول زمان ایجاد شود.
  • شدت علائم می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد.
  • علائم ممکن است برای دوره های طولانی تری وجود داشته باشد.

حملات پانیک

  • معمولاً با یک محرک رخ می دهد، اما می تواند بدون محرک هم رخ دهد.
  • علائم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند.
  • علائم مخرب و شدید هستند و ممکن است شامل احساس جداشدگی از خود باشند (مثل اینکه انگار از بیرون به خود نگاه می کنید).
  • به طور معمول پس از چند دقیقه فروکش می کند.

خبر خوب این است که حملات پانیک را می توان به راحتی تشخیص داد، اگر بدانید باید به چه چیزی توجه کنید و فقط به این دلیل که شما یک حمله پانیک را تجربه کرده اید به این معنی نیست که دوباره تکرار خواهد شد. اگر در مورد اتفاقات آینده نگران هستید، با مشاور و متخصصان ما تماس بگیرید و برنامه ای ارائه دهید تا در صورت بروز حملات احساس بتوانید با آن مقابله کنید.

منابع: health.com و mayoclinic.org و medicalnewstoday.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ