22004925 021

درمان شناختی رفتاری اختلال اضطراب اجتماعی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
درمان شناختی رفتاری اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی نوعی اختلال است که فرد مبتلا به آن در موقعیت هایی که در اجتماع، فضای شهری، بین مردم و یا در بازار و اماکن شلوغ قرار می گیرد، دچار اختلال اضطراب اجتماعی می شود. درمان شناختی رفتاری جهت درمان اختلال اضطراب اجتماعی بسیار موثر است که در پژوهش های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. اختلال اضطراب اجتماعی بسیار دست و پا گیر و فلج کننده است، زیرا فرد دچار این اختلال توانایی خود را در ایجاد ارتباط بین فردی از دست می دهد و به واسطه ترس و اضطراب، شغل و موقعیت اجتماعی خود را به خطر می اندازد یا اصلا شغلی به دست نمی آورد. از این رو یکی از بهترین رویکردهای درمانی روانشناسی یعنی درمان شناختی رفتاری(CBT) مناسب برای درمان این اختلال می باشد.

هراس از مردم

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی مدام دچار هراس از مردم، اضطراب در مکان های عمومی، قضاوت و نگاه مردم هستند و به هیچ عنوان آرام و قرار نمی گیرند. درمان اختلال اضطراب اجتماعی می تواند پر چالش باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پانیک اتک

پانیک اتک گاهی در اختلال اضطراب اجتماعی به وجود می آید. که به واسطه آن فرد به یکباره دچار هراس، تپش قلب و اضطراب شدید می شود که بی هیچ دلیلی تا دقایقی ادامه دارد و کم کم محو می شود. حملات پانیک برای فرد بسیار وحشت آور است و فرد دائما در ترس ایجاد مجدد آن است. درمان شناختی رفتاری در حملات پانیک اتک هم بسیار موفق بوده است.

دارو درمانی برای پانیک اتک

همچنین در پانیک اتک دارو درمانی و رفتار درمانی بسیار مؤثر بوده است. فرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی می تواند با مراجعه به روانپزشک درمان را شروع کرده و سطح اضطراب خود را پایین بیاورد. همین موضوع باعث کاهش دفعات حمله پانیک می شود.

مشکلات شناختی در افراد دارای اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی همراه با تفکرات غلط است، به این واسطه فرد مدام درگیر قضاوت دیگران از خود، لباس، حرف زدن و رفتار کردنش است. در برخی موارد فرد دارای اختلال شخصیت اجتنابی هم هست که در این صورت، کار درمان بسیار سخت تر می شود.

افراد دچار این اختلال سعی می کنند به مرور در اجتماع و یا محیط هایی که سطح اضطرابشان را بالا می برد، حضور پیدا نکنند.

بازارهای شلوغ، جلسات، همایش ها و یا مکانی برای سخنرانی برای افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی سخت ترین محل هایی است که می توانند در آن حضور پیدا کنند.

افسردگی، اعتیاد و ژنتیک در اختلال اضطراب اجتماعی

افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی معمولاً دچار افسردگی می شوند و به واسطه این اختلال، اعتماد به نفس پایینی در بیشتر موارد خواهند داشت. این سطح از افسردگی و عزت نفس پایین باعث می شود در خود فرو بروند و نتوانند روابط مؤثر، مفید و سالمی برقرار کنند.

گاهی این افراد به مواد مخدر و یا الکل روی می آورند تا در حالتی از آرامش و پناه قرار بگیرند، اما واضح است که این حالت دستاوردی ندارد و به واسطه اعتیاد به هر مخدری به مرور حال بدتری را نیز تجربه می کنند.

اضطراب اجتماعی

عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد اضطراب اجتماعی نقش دارد. در عوامل ژنتیکی قطعاً ژن ناقل این اختلال باعث بروز اختلال اضطراب اجتماعی می شود و در عوامل محیطی، کودکان به واسطه والدین مضطرب و یا بروز اتفاقاتی که باعث خجالت زدگی آنها می شود این اختلال را مانند اضطراب جدایی از والدین، نشان می دهند.

والدین مضطرب

در واقع والدین مضطرب و پر از دلهره که در جمع حضور پیدا نمی کنند مدام این دستور را به صورت خودآگاه و یا ناخودآگاه به فرزندانشان می دهند که نباید در جمع باشند و از حضور در مقابل دیگران در هراس باشند.

تأثیر اختلال اضطراب اجتماعی بر زندگی

زندگی افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند تقریباً در بیشتر مواقع، ساکن می شود. از آن جایی که افراد مجبور به زندگی در خارج از خانه هستند باید بدانند هر رفت و آمد و هر دلیلی برای خارج شدن از خانه و قرار گرفتن در محیط های باز و پر از ازدحام باعث می شود سطح اضطرابشان بالا برود و نتوانند خود را کنترل کنند. ترس، دلهره و احساس خفقان همراه با تپش قلب بالا و احساس ناامنی باعث می شود این افراد نتوانند در هیچ محیط اجتماعی قدم بگذارند و تعاملاتی را برقرار کنند.

/// شماره های تماس ///

درمان شناختی رفتاری اختلال اضطراب اجتماعی

قطعاً درمان شناختی رفتاری اختلال اضطراب اجتماعی امکان پذیر است. هر اختلالی که به روان انسان مربوط باشد یا درمان پذیر است و یا قابل مدیریت. اما نکته مهم در تشخیص درست بیماری و اختلال اضطراب اجتماعی است. پس از ارزیابی و تشخیص درست اختلال، درمانگر با توجه به تکنیک های شناختی و رفتاری درمان مراجع را شروع می کند.

از آن جایی که اختلالات رفتاری و شخصیتی در بیشتر مواقع باعث می شوند خود بیمار نتواند به راحتی احساس نیاز به درمان را داشته باشد تا مدت ها اطرافیان خود را در رنج قرار می دهد تا زمانی که میل و نیاز را در خود پیدا کنند و به سمت درمان قدم بردارند.

عوامل ژنتیکی در اختلال اضطراب اجتماعی

بنا به توضیحات پیش از این می توانیم بیان کنیم که در هر اختلالی تأثیری از ژنتیک هم مشهود است اما هر ژنی که به صورت بالقوه نیز در فرد غیر فعال بوده باشد در اثر فضا و محیطی که بتواند ژن را فعال کند تبدیل به اختلال می شود.

به طور مثال اختلال اضطراب اجتماعی می تواند درصدی از ژن و درصد قابل توجهی از اضطراب در کودکی نشأت گرفته باشد.

والدینی که با رفتارهای آگاهانه و همچنین ناآگاهانه خود باعث بالا رفتن سطح اضطراب کودک می شوند ناچاراً در بزرگسالی با فرزندانی مضطرب مواجه می شوند که دچار اختلالاتی از این دست هستند.

ارتباط اختلال اضطراب اجتماعی و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی این روزها عضو جدانشدنی از زندگی مردم است، اما استفاده از فضای مجازی می تواند برای مبتلایان به اختلال اضطراب جدایی مفید یا مضر باشد. در این جا به مزایا و معایب استفاده از شبکه های اجتماعی می پردازیم.

مزایا:

  • ارتباط با دیگران در فضای مجازی راحت تر برقرار می شود.
  • می توان مهارت های برقراری ارتباط را در این فضا آموخت.
  • کسانی که اختلال مشابه دارند می توانند یکدیگر را در این فضا حمایت کنند.
  • ابراز احساسات در فضای مجازی راحت تر است.

معایب:

  • دوستی های مجازی ریشه قوی و محکمی ندارند.
  • می تواند سطح استرس، افسردگی و اعتیاد به اینترنت را بالا ببرد.
  • می تواند باعث اختلال در چرخه خواب و بیداری شود.

درمان اختلال اضطراب اجتماعی

نکته مهم در درمان اختلال اضطراب اجتماعی استفاده از دارو درمانی و رفتار درمانی به صورت ترکیبی است. این اختلال با همکاری خود فرد راحت تر پیش می رود که البته شروع آن با دارو درمانی، کار را تا حدی تسهیل می کند. پس از آن تمرین های مربوط به عزت نفس، حرف زدن در جمع و کنار گذاشتن تفکر قضاوت از سوی دیگران است. این کار با استفاده از تکنیک های رفتاری و شناختی توسط روانشناس انجام می شود.

جدول میزان شیوع اضطراب اجتماعی

نظرات کاربران:
سامان
پاسخ به این نظر
16:21 - 24 شهریور 00

من اختلال اضطراب اجتماعی داشتم و از زمان مدرسه هم داشتم بخاطر همین از مدرسه دولتی به غیرانتفایی رفتم که جمعیت کمتری باشن و دانشگاه هم خیلی کم و به زور رفتم و درس خوندم اما بعد از مدتی شروع کردم چند تا کتاب خوندم و تمرین کردم بعد از اون هم چندین جلسه مشاوره رفتم الان خیلی بهترم و حتی میتونم توی جمع راحت نظرمو به بقیه بگم بدون هیچ استرسی . واقعا با کمک و تمرین خوب میشه نترسید

0 0
sajad
11:47 - 4 مهر 00

سلام چقدر خوب واقعا منم این مشکلو دارم اما تا حالا قدمی برنداشتم میشه بگید چه کتاب هایی خوندید و کجا مشاوره رفتید؟ من هم دقیقا مثل شما هستم و کارم یجوریه که با کسی در ارتباط نیستم توی شرکت ولی هفته بعد یه جلسه داریم که منم باید باشم و خیلی استرس دارم که چطور قراره پیش بره و میترسم که بقیه بفهمن من چقد استرس دارم برای یه جلسه ساده....

0 0
مهیار
13:58 - 17 مهر 00

سلام با نظر شما موافقم این اختلال اگرچه خیلی ازار دهنده ست و باعث میشه زندگی درست پیش نره اما میشه با تمرین و مراجعه به مشاور تا حد زیادی درمانش کرد. متاسفانه من خیلی دیر اقدام کردم حدود 27 سالگی به طور جدی تصمیم گرفتم که درمان کنم ولی خیلی پیشمونم که سال های زیادی رو با این اختلال گذروندم و خییلی کاراها که میتونستم انجام بدم رو انجام ندادم اما خب مهم اینه که الان مشکلی ندارم و راحت توی جمع میرم و ارتباط برقرار میکنم خداروشکر

0 0
f.p
پاسخ به این نظر
13:31 - 21 مهر 00

این اختلال بنظرم کلا زیاده و خیلیا تجربش کردن یجورایی هم خانواده های ایرانی خوششون میاد که بچشون خجالتی باشه من خودمم این مشکلو شدیدا تجربه کردم من توی جمع مدرسه داشنگاه همه جا اضطراب داشتم و سکوت میکردم من حتی تو فضای مجازی هم نمیتونسم راحت باشم یا مثلا نظری بنویسم ولی خب این چیزا با یه مقدار تمرین و مشاوره درست میشه و تاثیری که توی زندگی میذاره خیلی خیلی خیلی زیاده چون باعث میشه خیلی راحت تر شغل بهتر و ارتباطاتت بهتر ادم پیدا بکنه نگرانش نباشید فقط سعی کنید قدم اول رو بردارید

0 0
فرزانه
پاسخ به این نظر
09:35 - 5 دی 00

سلام من اضطراب اجتماعی دارم.کسی رو میشناسین که این مشکل رو حل کرده باشه؟ مثلا درمواجه با مردم به طور مثال اگر برم جایی اداره ای و کسی بگه رمزتو یه بار دیگه بگو یا مثلا توی صف بدون اولویت بره جلو،ضربان قلبم میره بالا،عصبی میشم،میلرزم ،یه جوری دستامو فشار میدم که درد میگیرن و سرم داغ میکنه.ارتباط چشمی هم نمیتونم بگیرم. توی جمع معمولا سرخ میشم و نمیتونم صحبت بکنم بخاطر این مسائل خیلی عقب افتادم تو زندگیم باید چیکار بکنم

0 0
افزودن نظر:
captcha