22004925 - 021

اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

(27 رای)
اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

اختلال اضطراب اجتماعی یک اختلال است که فرد مبتلا به آن در موقعیت هایی که در اجتماع، فضای شهری، بین مردم و یا در بازار و اماکن شلوغ قرار میگیرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی میشود. درمان اختلال اضطراب اجتماعی امکان پذیر است. اختلال اضطراب اجتماعی بسیار دست و پا گیر و فلج کننده است، زیرا فرد دچار این اختلال توانایی خود را در ایجاد ارتباط بین فردی از دست می دهد. همچنین دیگران را از دست میدهد و به همین واسطه ترس و اضطراب شغل و موقعیت اجتماعی خود را به خطر می اندازد یا اصلا شغلی به دست نمی آورد.

هراس از مردم

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی مدام دچار هراس از مردم، اضطراب در مکانهای عمومی، قضاوت و نگاه مردم هستند و به هیچ عنوان آرام و قرار نمیگیرند. درمان اختلال اضطراب اجتماعی می تواند پر چالش باشد که در ادامه به آن خوهیم پرداخت.

پانیک اتک

پانیک اتک گاهی در اختلال اضطراب اجتماعی به وجود می آید. که به واسطه آن فرد یکباره دچار هراس، تپش قلب و اضطراب شدید میشود که بی هیچ دلیلی تا دقایقی ادامه دارد و کم کم محو میشود.

دارو درمانی برای پانیک اتک

البته در پانیک اتک دارو درمانی و رفتار درمانی بسیار مؤثر بوده است. فرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی میتواند با مراجعه به روانپزشک به میزانی خود را درمان کرده و سطح اضطراب خود را پایین بیاورد. همین موضوع باعث کاهش دفعات حمله پانیک می شود.

مشکلات شناختی در افراد دارای اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی همراه با تفکرات غلط است، به این واسطه فرد مدام درگیر قضاوت دیگران از خود، لباس، حرف زدن و رفتار کردنش است.

افراد دچار این اختلال سعی میکنند به مرور در اجتماع و یا محیط هایی که سطح اضطرابشان را بالا میبرد حضور پیدا نکنند.

جلسات، همایش ها و یا مکانی برای سخنرانی برای افراد دچار این اختلال سخت ترین محل هایی است که میتوانند در آن حضور پیدا کنند.

افسردگی، اعتیاد و ژنتیکدر اختلال اضطراب اجتماعی

افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی معمولاً دچار افسردگی میشوند و به واسطه این اختلال، عزت نفس پایینی خواهند داشت و این سطح از افسردگی و عزت نفس پایین باعث میشود در خود فرو بروند و روابط مؤثر، مفید و یا هر چند سالمی نتوانند برقرار کنند.

گاهی این افراد به مواد مخدر و یا الکل روی می آورند تا در حالتی از آرامش و پناه قرار بگیرند، اما واضح است که این حالت دستاوردی ندارد و به واسطه اعتیاد به هر مخدری افراد دچار اختلال وابسته به مرور حال بدتری را نیز تجربه می کنند.

اضطراب اجتماعی

عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد اضطراب اجتماعی نقش دارد. در عوامل ژنتیکی قطعاً ژن ناقل این اختلال باعث بروز اختلال اضطراب اجتماعی میشود و در عوامل محیطی، کودکان به واسطه والدین مضطرب و یا بروز اتفاقاتی که باعث خجالت زدگی آنها میشود این اختلال را مانند اضطراب جدایی از والدین نشان می دهند.

والدین مضطرب

در واقع والدین مضطرب و پر از دلهره که در جمع حضور پیدا نمیکنند مدام این دستور را به صورت آگاه و یا ناخودآگاه به فرزندانشان میدهند که نباید در جمع باشند و از حضور در مقابل دیگران در هراس باشند.

تأثیر اختلال اضطراب اجتماعی بر زندگی

افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند تقریباً در بیشتر مواقع زندگیشان فلج میشود. از آنجایی که افراد مجبور به زندگی در خارج از خانه هستند باید بدانند هر رفت و آمد و هر دلیلی برای خارج شدن از خانه و قرار گرفتن در محیط های باز و پر از ازدحام باعث میشود سطح اضطرابشان بالا برود و نتوانند خود را کنترل کنند. ترس، دلهره و احساس خفقان همراه با تپش قلب بالا و احساس نا امنی باعث میشود این افراد نتوانند در هیچ محیط اجتماعی قدم بگذارند و تعاملاتی را برقرار کنند.

/// شماره های تماس ///

آیا اضطراب اجتماعی قابل درمان است

قطعاً درمان اختلال اضطراب اجتماعی امکان پذیر است. هر بیماری که به روان انسان مربوط باشد یا درمان پذیر است و یا قابل مدیریت. اما نکته مهم در تشخیص درست بیماری و اختلال اضطراب اجتماعی است. پس از آن روانشناس و درمانگری که بتواند این اختلال را درمان کند و مهمترین نکته خود بیمار است همکاری لازم را داشته باشد.

از آنجایی که اختلالات رفتاری و شخصیتی در بیشتر مواقع باعث میشوند خود بیمار نتواند به راحتی احساس نیاز به درمان را داشته باشد تا مدت ها اطرافیان خود را در رنج قرار میدهند تا زمانی که میل و نیاز را در خود پیدا کنند و به سمت درمان قدم بردارند.

عوامل ژنتیکی در اختلال اضطراب اجتماعی

بنا به توضیحات پیش از این میتوانیم بیان کنیم که در هر اختلالی تأثیری از ژنتیک هم مشهود است اما هر ژنی که به صورت بالقوه نیز در فرد غیر فعال بوده باشد در اثر فضا و محیطی که بتواند ژن را فعال کند تبدیل به اختلال میشود.

به طور مثال اختلال اضطراب اجتماعی میتواند درصدی از ژن و درصد قابل توجهی از اضطراب در کودکی نشأت گرفته باشد.

والدینی که با رفتارهای آگاهانه و همچنین ناآگاهانه خود باعث بالا رفتن سطح اضطراب کودک میشوند ناچاراً در بزرگسالی با کودکانی مضطرب مواجه میشوند که دچار اختلالاتی از این دست هستند.

درمان اختلال اضطراب اجتماعی

نکته مهم در درمان اختلال اضطراب اجتماعی استفاده از دارو درمانی و رفتار درمانی به صورت ترکیبی است. این اختلال با همکاری خود فرد راحت تر پیش می رود. که البته شروع آن با دارو درمانی کار را تا حدی تسهیل می کند.  پس از آن تمرین های مربوط به عزت نفس، حرف زدن در جمع و کنار گذاشتن تفکر قضاوت از سوی دیگران است. این کار با استفاده از تکنیکهای رفتار و شناختی توسط روانشناس انجام می شود.

جدول میزان شیوع اضطراب اجتماعی

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی