ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

اضطراب اجتماعی یک اختلال است که فرد مبتلا به آن در موقعیت هایی که در اجتماع، فضای شهری، بین مردم و یا در بازار و اماکن شلوغ قرار میگیرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی میشود.

این اختلال بسیار دست و پا گیر و فلج کننده است، زیرا فرد دچار این اختلال توانایی خود را در ایجاد ارتباط بین دیگران از دست میدهد و به همین واسطه ترس و اضطراب شغل و موقعیت اجتماعی خود را نیز از بین میبرد.

هراس از مردم

افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی مدام دچار هراس از مردم، بودن در مکانهای عمومی، قضاوت و نگاه مردم هستند و به هیچ عنوان آرام و قرار نمیگیرند.

پانیک اتک

پانیک اتک نیز نوعی از اختلال اضطراب اجتماعی است که به واسطه آن فرد یکباره دچار هراس، تپش قلب و اضطراب شدید میشود که بی هیچ دلیلی تا ساعت ها ادامه دارد و یکباره محو میشود.

دارو درمانی برای پانیک اتک

البته در این نوع اختلالات دارو درمانی بسیار مؤثر بوده و فرد دچار اختلال میتواند با مراجعه به روانپزشک به میزانی خود را درمان کرده و سطح اضطراب خود را پایین بیاورد.

مشکلات شناختی در افراد دارای اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی همراه با تفکرات غلط است، به این واسطه فرد مدام درگیر قضاوت دیگران از خود، لباس، حرف زدن و رفتار کردنش است.

افراد دچار این اختلال سعی میکنند به مرور در اجتماع و یا محیط هایی که سطح اضطرابشان را بالا میبرد حضور پیدا نکنند. 

جلسات، همایش ها و یا مکانی برای سخنرانی برای افراد دچار این اختلال سخت ترین محل هایی است که میتوانند در آن حضور پیدا کنند. 

افسردگی، اعتیاد و ژنتیک در اختلال اضطراب اجتماعی

افراد دچار اختلال اضطراب اجتماعی معمولاً دچار افسردگی میشوند و به واسطه این اختلال، عزت نفس پایینی خواهند داشت و این سطح از افسردگی و عزت نفس پایین باعث میشود در خود فرو بروند و روابط مؤثر، مفید و یا هر چند سالمی نتوانند برقرار کنند.

این افراد به مواد مخدر و یا الکل روی می آورند تا در حالتی از آرامش و پناه قرار بگیرند، اما واضح است که این حالت دستاوردی ندارد و به واسطه اعتیاد به هر مخدری افراد دچار اختلال وابسته به مرور حال بدتری را تجربه میکنند.

اضطراب اجتماعی

عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد اضطراب اجتماعی نقش دارد. در عوامل ژنتیکی قطعاً ژن ناقل این اختلال باعث بروز اختلال اضطراب اجتماعی میشود و در عوامل محیطی، کودکان به واسطه والدین مضطرب و یا بروز اتفاقاتی که باعث خجالت زدگی آنها میشود باعث این اختلال میشوند. 

والدین مضطرب

در واقع والدین مضطرب و پر از دلهره که در جمع حضور پیدا نمیکنند مدام این دستور را به صورت آگاه و یا ناخودآگاه به فرزندانشان میدهند که نباید در جمع باشند و از حضور در مقابل دیگران در هراس باشند.

تأثیر اختلال اضطراب اجتماعی بر زندگی

افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند تقریباً در نود درصد مواقع زندگیشان فلج میشود. از آنجایی که افراد مجبور به زندگی در خارج از خانه هستند باید بدانند هر رفت و آمد و هر دلیلی برای خارج شدن از خانه و قرار گرفتن در محیط های باز و پر از ازدحام باعث میشود سطح اضطرابشان بالا برود و نتوانند خود را کنترل کنند. ترس، دلهره و احساس خفقان همراه با تپش قلب بالا و احساس ناامنی باعث میشود این افراد نتوانند در هیچ محیط اجتماعی قدم بگذارند و تعاملاتی را برقرار کنند.

/// شماره های تماس ///

آیا اضطراب اجتماعی قابل درمان است

قطعاً هر بیماری که به روان انسان مربوط باشد یا درمان پذیر است و یا قابل کنترل، اما نکته مهم در تشخیص بیماری و اختلال است و پس از آن مشاور و درمانگری که بتواند اختلال را درمان کند و مهمترین نکته خود بیمار است که بخواهد به سمت درمان و بهبود سوق پیدا کند.

از آنجایی که اختلالات رفتاری و شخصیتی در بیشتر مواقع باعث میشوند خود بیمار نتواند به راحتی احساس نیاز به درمان را داشته باشد تا مدت ها اطرافیان خود را در رنج قرار میدهند تا زمانی که میل و نیاز را در خود پیدا کنند و به سمت درمان قدم بردارند.

عوامل ژنتیکی در اختلال اضطراب اجتماعی

بنا به توضیحات پیش از این میتوانیم بیان کنیم که در هر اختلالی تأثیری از ژنتیک هم مشهود است اما هر ژنی که به صورت بالقوه نیز در فرد غیر فعال بوده باشد در اثر فضا و محیطی که بتواند ژن را فعال کند تبدیل به اختلال میشود.

به طور مثال اختلال اضطراب اجتماعی میتواند درصدی از ژن و درصد قابل توجهی از اضطراب در کودکی نشأت گرفته باشد.

والدینی که با رفتارهای آگاهانه و همچنین ناآگاهانه خود باعث بالا رفتن سطح اضطراب کودک میشوند ناچاراً در بزرگسالی با کودکانی مضطرب مواجه میشوند که دچار اختلالاتی از این دست هستند.

درمان این اختلال

نکته مهم در اختلال اضطراب اجتماعی درمان این اختلال با همکاری خود فرد است که البته شروع آن با دارو درمانی و پس از آن تمرین های مربوط به عزت نفس، حرف زدن در جمع و کنار گذاشتن تفکر قضاوت از سوی دیگران است.

جدول میزان شیوع اضطراب اجتماعی

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(12 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اضطراب اجتماعی و هراس از مردم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی