22006198 021

قارچ های روانگردان سیلوسایبین و کاربرد آنها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
قارچ های روانگردان سیلوسایبین و کاربرد آنها

قارچ های سیلوسایبین یا قارچ های جادویی دسته ای از مواد مخدر و روانگردان هستند که آگاهی فرد را از محیط اطراف خود و همچنین افکار و احساسات تغییر می دهند. دو ترکیب روان گردان اصلی، سیلوسایبین و سیلوسین تولید میکنند که مسئول اثرات تغییردهنده ذهن هستند. استفاده از آنها بصورت تفریحی میتواند یک تجربه خطرناک شدید باشد و سلامتی کوتاه مدت و بلندمدت فرد را تهدید کند.

مکانیسم اثر و اثرات قارچ های سیلوسایبین

سیلوسایبین و سیلوسین از طریق همان گیرنده های سروتونین وارد مغز می شوند، هورمونی که خواب، میل جنسی و حالات عاطفی مانند شادی و رضایت را تنظیم می کند. اثرات تغییر دهنده ذهن معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه پس از مصرف شروع می شود و می تواند تا شش تا هشت ساعت ادامه یابد. به نظر می رسد که این تجربه بسیار طولانی تر به نظر می رسد زیرا درک فرداز زمان میتواند به طور اساسی تغییر کند.

عوارض جانبی معمول این ترکیبات عبارتند از

  • تهوع
  • استفراغ
  • ضعف عضلانی
  • خواب آلودگی
  • سرخوشی

قارچ های روانگردان سیلوسایبین و کاربرد آنها

استفاده از مواد توهم زا چه حسی دارد؟

هنگامی که این داروها به صورت تفریحی استفاده می شوند، اغلب از طریق توهمات واضح، درک شما از واقعیت را تحریف می کنند. آنها افکار و احساسات شما را تغییر می دهند و می توانند باعث ایجاد تجربیات حسی مانند رنگ های روشن یا احساس حرکت در اشیاء ثابت شوند. این داروها همچنین می توانند عوارض جانبی کوتاه مدت ناخوشایندی از جمله حالت تهوع، اضطراب و افزایش ضربان قلب ایجاد کنند. در دوزهای بالا، برخی از این داروها می توانند باعث (تشنج، وحشت، ناتوانی در حرکت و نوسانات خلقی) شوند. استفاده طولانی مدت از برخی مواد توهم زا می تواند باعث مشکلات گفتاری، از دست دادن حافظه یا افکار خودکشی شود. در موارد نادر، روان پریشی مداوم و اختلال ادراک توهم زا، که اغلب به عنوان (فلاش بک) شناخته می شود، ممکن است رخ دهد.

قارچ جادویی چه شکلی است؟

بسیاری از قارچ های سمی بسیار شبیه به قارچ های جادویی هستند و ممکن است در هنگام جمع آوری آنها را اشتباه بگیرند. قارچ جادویی یا روانگردان اغلب به صورت خام یا خشک فروخته می شود. در بریتانیا، رایج ترین انواع آن عبارتند از کلاهک لیبرتی (Psilocybe semilanceata) و فلای آگاریک.

  • کلاهک های لیبرتی شبیه قارچ های کوچک برنزه ای رنگ هستند.
  • فلای آگاریک شبیه به قارچهای دارای خال قرمز و سفید هستند.

مهم است که بدانید برخی از انواع قارچ جادویی قوی تر از سایرین هستند. به عنوان مثال، قارچ فلای آگاریک معمولاً قوی تر از قارچ کلاهک لیبرتی است. سیلوسایبین مایع, روش دیگری برای مصرف قارچ جادویی است. این ماده با استخراج سیلوسایبین، داروی روانگردان طبیعی که در قارچ ها مانند کلاهک لیبرتی یافت می شود، ساخته می شود و رنگ آن قهوه ای روشن است. معمولا در ویال (بطری های کوچک) عرضه می شود.

مزه بوی قارچ های سیلوسایبین چگونه است؟

کلاهک های لیبرتی معمولا به صورت خام خورده می شوند و طعم خاکی قوی و بافت لاستیکی مانند دارند که باعث جویدن آن ها به صورت آدامس می شود.

قارچ های روانگردان سیلوسایبین

آیا مواد توهم زا کاربرد درمانی دارند؟

اکنون روانشناسان برای پاسخ به به این سوال تحقیقات گسترده ای می کنند. دکتر رولاند آر گریفیث؛ خالق برنامه تحقیقاتی سیلوسایبین در دانشگاه جان هاپکینز، دریافته است که این داروها پتانسیل درمان شرایطی مانند آلزایمر، افسردگی و حتی اعتیاد را دارند. همچنین کتامین به طور فزاینده ای به عنوان درمانی برای افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مورد بررسی قرار می گیرد. در استفاده از مواد دارویی، مهم است که به خاطر داشته باشید که استفاده از این داروها به عنوان درمان یک بیماری باید تحت نظارت و مراقبت پزشک انجام شود. نتایج اولیه امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی و عوارض جانبی این درمان ها مورد نیاز است.

مصرف بیش از اندازه داروهای روانگردان

زمانی که فردی دوز بسیار زیادی از سیلوسایبین مصرف کرده باشد، ممکن است احساسات ناخوشایند شدیدی را تجربه کند، اما زندگی او پر خطر است. با این حال، دوز بیش از حد یک ماده توهم زا مانند PCP می تواند عواقب پزشکی جدی تری مانند تشنج یا حتی مرگ ایجاد کند.

چگونه میتوان خطرات هنگام استفاده از مواد توهم زا کاهش داد؟

اطمینان حاصل کنید که در یک محیط امن با افرادی که به آنها اعتماد دارید هستید. به هیچ عنوان با مواد دیگر مانند ماری جوانا یا به خصوص الکل مخلوط نکنید این کار می تواند باعث عوارض غیرقابل پیش بینی شود.

چگونه می توان اعتیاد به مواد توهم زا را درمان کرد؟

درست مانند هر ماده دیگری، ممکن است اعتیاد به مواد توهم زا ایجاد شود. درمان این اختلال مصرف پیچیده تر است: در حال حاضر هیچ داروی شناختهشده ای برای درمان اعتیاد به مواد توهم زا وجود ندارد، و تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا درمان های رفتاری مؤثر هستند، مورد نیاز است. به طور کلی، اعتیاد یک بیماری قابل درمان است. اگر فردی در مورد استفاده از مواد توهم زا به کمک نیاز دارد، یک قرار ملاقات با روانشناس یا روانپزشک مراقبت های اولیه میتواند کمک کننده باشد.

منبع: britannica.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ