22006198 021

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(24 رای)
آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟ برخلاف تصور رایج، بله ماری جوانا یک ماده اعتیاد آور است. تحقیقات علمی گسترده نشان می دهد که تقریباً در بیشتر مصرف کنندگان، ماری جوانا اعتیاد ایجاد میکند. میزان تخمین اعتیاد و یا وابستگی به گل در بین افرادی که در سنین جوانی شروع به استفاده از گل می کنند، افزایش یافته است THC(تقریباً در 17 درصد از آنها اعتیاد ایجاد می کند) و در بین افرادی که روزانه از این ماری جوانا استفاده می کنند (حدود 25 تا 50 درصد امکان وابستگی را بیشتر میکند). اما افرادی که به حشیش (روغن ماری جوانا) وابسته هستند ممکن است هنگام تلاش برای قطع مصرف، علائم ترک بیشتر را نسبت به گل تجربه کنند. پس ضرورت دارد که پیش از ترک با روانپزشک یا روانشناس مشورت کنند. یکی از مهم ترین عوارض گل ایجاد سندرم بی انگیزگی است که با افسردگی اساسی با ویژگی های اضطرابی همراه است.

افراد در طولانی مدت که سعی در ترک ماری جوانا دارند، دچار علائم و مشکلاتی از قبیل (تحریک پذیری، بی خوابی، کاهش اشتها، اضطراب و افسردگی) می شوند. همه اینها بخشی از عوارض ترک ماری جونا بر مغز و جسم است همچنین ماری جونا می تواند فراموشی پیش گستر ایجاد کند. از جمله درمان های اثر بخش جهت ترک گل می توان به درمانهای (دیالکتیکی، شناختی و رفتاری و دارو درمانی) اشاره کرد. اگرچه متاسفانه در حال حاضر داروهای اختصاصی مقابله با اعتیاد به گل یا حشیش در دسترس نیست. اما اکتشافات اخیر در مورد سیستم اندوکانابینوئید نوید تولید داروهایی را برای سهولت در علائم ترک گل یا ماری جوانا، مسدود کردن اثرات مسموم کننده دارو و جلوگیری از عود ارائه می دهد. در حال حاضر روانپزشکان از داروهای دیگر برای کاهش علامت ها و نشانه های ماری جوانا استفاده می کنند.

ماری جوانا

ماری جوانا چیست؟

گل یا ماری (که به علفهای هرز، حشیش، چمن، وید، گیاه دارویی، سیگاری و ماری جوانا نیز معروف است) از جمله اصطلاحات عامیانه آن است. به برگهای خشک شده، گلها، ساقه ها و دانه های گیاه Cannabis sativa که حاوی روانگردان (ذهن- تغییر دهنده) delta-9-tetrahydrocannabinol شیمیایی (THC) و سایر ترکیبات مرتبط ماده گیاهی حشیش نیز می تواند در رزینی به نام حشیش یا یک مایع سیاه چسبنده به نام روغن هش غلیظ شود.

ماری جوانا رایج ترین مواد غیرقانونی در ایالات متحده بوده است و بعد از آن کوکائین طرفداران زیادی دارد. ماری جوانا به طور معمول به صورت سیگار دستی یا در لوله یا لوله قلیان مصرف می شود. این مواد همچنین در آنچه وید نامیده می شود از تنباکو خالی شده و با مخلوطی از ماری جوانا و دخانیات پر می شود. دود ماری جوانا دارای بوی تند، متمایز، شیرین و ترش است.

تاریخچه ماری جوانا

برخی از انواع گیاهان حشیش نیز به عنوان گیاه شاهدانه شناخته می شوند، اگرچه «کنف» بیشتر به فیبر مشتق شده از چنین گیاهان اشاره دارد. از لحاظ تاریخی از فیبر کنف برای ساخت طناب، کاغذ، پارچه و بوم بادبان استفاده شده است. امروزه از الیاف شاهدانه برای ایجاد بلوک های بتونی مانند برای پروژه های ساختمانی، بیوپلاستیک، جواهرات و سوخت های زیستی استفاده می شود. در آمریکا، تولید کنف بسیار مورد نیاز بود. جالب است بدانید که جورج واشنگتن شاهدانه را به عنوان یک محصول در کوه ورنون محل زندگی خود استفاده می کرد. در آن زمان، گیاهان شاهدانه از نظر تترا هیدروکانابینول (THC)، عنصر فعال حشیش، بسیار کم بود و برای نقش آنها در صنعت، محصولات زراعی و دارویی ارزش زیادی داشت.

استفاده از حشیش در دهه 1850 در آمریکا آغاز شد، هنگامی که محصولاتی با عصاره شاهدانه برای درمان ناهنجاری هایی مانند درد و اسپاسم عضلانی تولید و فروخته می شدند. ولی بلافاصله پس از آثار مخرب آن، مقررات دارویی در برخی ایالت ها وضع شد. اما در ادامه و در سال های 2020 به شکل عجیبی استفاده از ماری جوانا در بعضی از ایالت های آمریکا مجاز شد.

امروزه، ماری جوانا توسط دولت فدرال آمریکا به عنوان یک ماده برنامه روان گردان طبقه بندی می شود، به این معنی که این دارو خطر بالای سوءاستفاده را ایجاد می کند و به نظر می رسد که هیچ گونه داروی درمانی ندارد. با این حال، چندین ایالت ماری جوانا را برای استفاده در تفریحات بزرگسالان قانونی کرده اند و 23 ایالت و همچنین ناحیه کلمبیا استفاده از ماری جوانا برای معالجه برخی شرایط پزشکی مجاز می دانند.

در حالی که بسیاری خواستار قانونی شدن ماری جوانا برای درمان درد و حالت تهوع ناشی از اچ آی وی ایدز، سرطان و سایر موارد مشابه بودند، شواهد بالینی نشان نمی دهد که مزایای درمانی حشیش یا ماری جوانا پزشکی از خطرات سلامتی بیشتر است. برای اینکه یک داروی قانونی از طرف سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در نظر گرفته شود، یک داروی دارای مواد کاملاً تعریف شده و قابل اندازه گیری است که از یک واحد (مانند قرص یا تزریق) به قسمت دیگر سازگار باشد. از آنجا که گیاه شاهدانه حاوی صدها ترکیب شیمیایی است که از گیاه به گیاه دیگر متفاوت است (و این ترکیبات مختلف ممکن است باعث ایجاد اثرات مختلفی شود).

گل

درمان حالت تهوع با THC

در حال حاضر، چندین داروی مبتنی بر THC توسط FDA برای درمان درد و حالت تهوع تأیید شده است. دانشمندان و روانپزشکان در ادامه به بررسی خواص دارویی سایر مواد شیمیایی موجود در گیاه شاهدانه، یک ترکیب غیر روانگردان می پردازند که به دلیل اثربخشی آن در درمان درد، صرع در کودکان و سایر شرایط مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین توجه به این نکته مهم است که قدرت ماری جوانا در طی سالها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در سال 2012، غلظت THC در نمونه های ماری جوانا مصادره شده توسط پلیس فدرال آمریکا به طور متوسط نزدیک به 15 درصد بود، در مقایسه با میانگین غلظت چهار درصد در دهه 1980. اشکال پر قدرت این دارو می تواند مصرف کنندگان جدید را در معرض افزایش غلظت THC و خطر بیشتر واکنش های نامطلوب یا غیرقابل پیش بینی قرار دهد. برای مصرف کنندگان همیشگی، دز بالاتر می تواند خطر اعتیاد به ماری جوانا را افزایش دهد.

تأثیر مصرف گل

با توجه به اعتیاد آور بودن ماری جوانا و هنگامی که گل دود می شود، THC به سرعت از ریه ها به جریان خون منتقل می شود، که این ماده را به مغز و سایر ارگان های بدن منتقل می کند THC هنگام خوردن از طریق غذا یا نوشیدنی، آهسته تر جذب می شود.

صرف نظر از نحوه مصرف THC، این ماده به طور خاص روی گیرنده های کانابینوئید سلولهای مغزی عمل می کند. این گیرنده ها که معمولاً توسط مواد شیمیایی مانند THC تولید می شوند، بخشی از شبکه ارتباطی عصبی به نام سیستم اندوکانابینوئید هستند که در رشد و عملکرد طبیعی مغز نقش مهمی دارند.

بیشترین چگالی گیرنده های کانابینوئید در بخش هایی از مغز یافت می شود که بر لذت، حافظه، تفکر، تمرکز، احساس حسی و زمان و حرکت هماهنگ تأثیر می گذارد. ماری جوانا سیستم اندوکانابینوئید را بیش از حد فعال می کند و باعث می شود تأثیرات دیگری که مصرف کنندگان تجربه می کنند.

مانند: ایجاد حملات پانیک، خشکی دهان، ادراک و خلق و خوی تغییر یافته، هماهنگی مختل شده، بر خلاف تصور مشکل در تفکر و حل مسئله ایجاد می شود، یادگیری را مختل می کند و در یادآوری خاطرات مشکل ایجاد می شود و همچنین اشتها را در بلند مدت کاهش می دهد.

ایجاد مشکلات روزانه با مصرف گل یا ماری جوانا

تحقیقات بین المللی نشان می دهد استفاده از ماری جوانا می تواند باعث ایجاد یا تشدید مشکلات در زندگی روزمره شود. مصرف کنندگان گل در مقایسه با همسالان پاک رضایت از زندگی پایین تر، سلامت روانی و جسمی ضعیف تر، مشکلات بیشتر در روابط بین فردی و موفقیت تحصیلی یا شغلی کمتری دارند. استفاده از گل همچنین احتمال ترک تحصیل را افزایش می دهد. چندین مطالعه نشان می دهد افراد که مصرف کننده ماری جوانا هستند؛ در کار، تحصیل و رانندگی دچار مشکلات بسیار بیشتری می شوند.

خطرات سلامتی

مصرف ماری جوانا با طیف وسیعی از مسائل بهداشتی، به ویژه با مشکلات قلبی و ریه و وضعیت سلامت روان مرتبط است. دود ماری جوانا تحریک کننده ریه ها است و افرادی که مصرم مدوم دارند بسیاری از مشکلات تنفسی مشابه خود افراد سیگاری را تجربه می کنند مانند:

 1. ایجاد سرفه روزانه و خلط
 2. بیماری حاد قفسه سینه
 3. افزایش خطر ابتلا به عفونت ریه
 4. آسیب به سیستم ایمنی بدن
 5. سلولهای مغزی را می کشد و به سیستم عصبی مرکزی آسیب می رساند.
 6. مسائل مربوط به باروری
 7. افزایش ضربان قلب و فشار خون
 8. فعالیت بیشتر هسته اکومبنس در لیمبیک.

عوارض مصرف ماری جوانا

یک مطالعه نشان داد افرادی که ماری جوانا می کشند اما سیگار نمی کشند، مشکلات سلامتی بیشتری دارند و روزهای بیشتری از کار را از دست می دهند تا افرادی که سیگار نمی کشند، عمدتاً به دلیل بیماریهای تنفسی. هنوز مشخص نیست که آیا استعمال سیگار ماری جوانا در خطر ابتلا به سرطان ریه نقش دارد یا خیر.

آسیب زدن خطرناک گل به قلب

تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده، اندکی بعد از سیگار کشیدن، ضربان قلب را 20 تا 100 درصد افزایش می دهد. این اثر می تواند تا سه ساعت ادامه یابد. یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری ماری جوانا در اولین ساعت پس از استفاده از این ماده، 4.8 برابر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. این خطر ممکن است برای بزرگسالان مسن و کسانی که دارای آسیب پذیری قلبی هستند حتی بیشتر باشد.

تعدادی از مطالعات استفاده ماری جوانا مزمن و بیماری روانی را پیوند می دهند. دوزهای زیاد می تواند یک واکنش روان پریشی موقتی در برخی از مصرف کنندگان ایجاد کند. استفاده از دارو همچنین می تواند روند بیماری را برای بیمارانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند، بدتر کند. یک سلسله مطالعات بزرگ و طولی همچنین ارتباطی بین ماری جوانا و رشد روان پریشی را نشان می دهد.

مصرف گل و ایجاد مشکلاتی در سلامت روان

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات خوردن
 • افکار خودکشی (در بین نوجوانان)
 • ایجاد سندروم بی انگیزیگی

خطرات مصرف گل در دوران بارداری

استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری با افزایش خطر بروز مشکلات رفتاری عصبی در نوزادان همراه است. از آنجا که THC و ترکیبات دیگر از مواد شیمیایی اندوکانابینوئید بدن تقلید می کنند، مصرف ماری جوانا توسط مادران باردار ممکن است سیستم اندوکانابینوئید در حال رشد در مغز جنین را تغییر دهد. پیامدهای کودک می تواند شامل مشکلات مربوط به توجه، حافظه و حل مسئله باشد.

همچنین مشخص شده است که ماری جوانا روی رشد مغزی جوانان که مصرف کنندگان سنگین هستند تأثیر منفی می گذارد. تأثیرات روی تفکر و حافظه ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد یا حتی دائمی باشد. مطالعه افرادی که در دوران نوجوانی استفاده از گل را شروع کرده اند، نشان داد که ارتباط قابل ملاحظه ای در مناطقی از مغز که مسئول یادگیری و حافظه هستند، کاهش یافته است. یک مطالعه طولانی مدت در نیوزلند نشان داد افرادی که در نوجوانان خود شروع به سیگار کشیدن مواد مخدر به شدت کردند، از نظر ضریب هوشی بین 8 تا 13 سال به طور متوسط هشت امتیاز را از دست دادند. تواناییهای شناختی گمشده در افرادی که ماری جوانا را ترک می کنند، به طور کامل ترمیم نشده است. کسانی که در بزرگسالی مصرف گل را داشتند، از نظر ضریب هوشی کاهش معنا داری نشان ندادند. همچنین استفاده گل در کنار مادر باردار می تواند آسیب های بسیار زیادی را برای جنین ایجاد کند.

مصرف ماری جوانا در دوران بارداری

علاوه بر این، به دلیل اینکه قضاوت و هماهنگی حرکتی را مختل می کند، استفاده از ماری جوانا در رانندگی اتومبیل خطر بیشتری از صدمات یا مرگ را در پی دارد. تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که مصرف ماری جوانا بیش از دو برابر خطر تصادف را در رانندگی بیشتر می کند. در یک یادداشت مرتبط، ترکیب ماری جوانا و الکل باعث اختلال در رانندگی بیش از هر چیز دیگری به تنهای می شود.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

اعتیاد به ماری جوانا بیشتر در دوران نوجوانی یا بزرگسالی تشخیص داده می شود. با این حال، روندهای اخیر به سمت پذیرش بیشتر اجتماعی مصرف ماری جوانا و افزایش در دسترس بودن هر دو نوع تفریحی و پزشکی گل ممکن است میزان اعتیاد را در افراد مسن افزایش دهد. مانند سایر انواع اعتیاد به مواد مخدر، علائم رفتاری و ذهنی نیز دارد که می تواند اعتیاد به ماری جوانا را نشان دهد (از نظر پزشکی به عنوان اختلال استفاده از شاهدانه شناخته شده است).

تغییرات رفتاری عبارتند از:

 • ادراکات تحریف شده
 • هماهنگی مختل شده
 • مشکل در تفکر و حل مسئله
 • مشکلات جاری در یادگیری و حافظه

علائم دیگر سوء مصرف، مصرف نادرست و اعتیاد به ماری جوانا شامل موارد زیر است:

 • چشم قرمز، مبهم، خون آلود
 • سرفه مداوم و پر مخاط
 • ضربان قلب سریع
 • افزایش سنگین دم و بازدم
 • گرسنگی
 • دهان خشک (کویر شدن دهان)
 • اضطراب، پارانویا یا ترس شدید (مانند پانیک)
 • حافظه ضعیف
 • هماهنگی ضعیف
 • زمان واکنش آهسته
 • از دست دادن کنترل هیجانات

علائم برداشت ماری جوانا

سوء مصرف مواد مخدر طولانی مدت با تعدادی از علائم ترک ماری جوانا همراه است، که به طور معمول در طی یک هفته پس از قطع مصرف بروز می کنند.

برخی از شایع ترین علائم ترک گل شامل موارد زیر است:

 • تحریک پذیری، عصبانیت یا پرخاشگری
 • عصبیت یا اضطراب
 • مشکل در خواب
 • کاهش اشتها یا کاهش وزن
 • بی قراری
 • حالت افسردگی
 • علائم جسمی مانند درد شکم، لرزیدن، تعریق، تب، لرز یا سردرد

مصرف گل

از آنجا که بسیاری از این علائم ترک علائم هشدار دهنده سایر شرایط و مشکلات را تقلید می کنند، ارزیابی تخصصی توسط یک متخصص اعتیاد لازم است تا مشخص شود که علت دقیق مشکلات ایجاد شده در چه موارد است.

درمان اعتیاد به ماری جوانا

گزینه های درمانی یا توان بخشی برای اعتیاد به ماری جوانا مشابه برنامه ها و پروتکل های درمانی اعتیاد به الکل و سایر مواد است. روشهای درمانی مبتنی بر شواهد مانند تسهیل دوازده مرحله، درمان شناختی رفتاری، درمان تقویت انگیزشی و سایر رویکردهای معتبر علمی می توانند بسته به وضعیت فرد، سایر سوء مصرف مواد و نیازهای درمانی، گزینه های درمانی مؤثر برای اعتیاد باشند.

منبع: hazeldenbettyford.org

سوالات متداول

1. اثرات مثبت ماری جوانا چیست؟
در صورت تجویز پزشک به شکل دارو می تواند (افزایش سلول های سرطانی را متوقف کند، از آلزایمر پیشگیری کند، آرتروز را تسکین دهد، تشنج صرعی را کنترل کند، لرزش را برای مبتلایان به پارکینسون تسکین کند.)

2. اثرات ماری جوانا در سلامت جسمی عمومی چیست؟
این مشکلات شامل سرفه و خلط روزانه، بیماری ریه و خطر بیشتر عفونت های ریه است. محققان تاکنون در افرادی که سیگار می کشند خطر بیشتری برای سرطان ریه پیدا نکرده اند. ماری جوانا بعد از استعمال سیگار ضربان قلب را بالا می برد.

3. عوارض جانبی ماری جوانا چیست؟
هنگامی که از ماری جوانا استفاده می کنید، حافظه کوتاه مدت شما را به شکلی مختل می کند که تا حدودی شبیه هنگام استفاده از الکل است. کندی روانی حرکتی، همچنین اختلالات های سنگین در مغز از عوارض جانبی ماری جوانا است.

نظرات کاربران:
طاها
پاسخ به این نظر
1402/11/15

ماری‌جوانا به‌عنوان یک مادهٔ روان‌گردان تفریحی مورداستفاده قرار می گیرد. بعد از مصرف این ماده و به اصطلاح چت شدن، چشم‌ها نیمه بسته می‌شوند و رفتار شخص تغییر می‌کند. این ماده مخدر مستقیماً بر قسمتی از سلول‌های مغز اثر می‌گذارد که مسئولیت حفظ آرامش را برعهده دارند. در نهایت این قسمت از مغز از کار افتاده و فلج می‌شود.

0 0
صحرا
پاسخ به این نظر
1402/11/11

پسرمن یکساله این ماده رو استفاده میکنه اوایل من متوجه نبودم اما الان من متوجه شدم دیگه مشکل رو نمیدونم چطور میتونم ترکش بدم یا راضیش کنم بیاد مشاوره لطفا یه راهی پیش روم بذارید ممنونم

0 0
javad
پاسخ به این نظر
1400/6/24

برای ترک بهتره بریم کمپ یا تو خونه ام میشه

0 0
فریما
پاسخ به این نظر
1400/2/5

اصلا هم گل اعتیاد نداره من چند ساله میکشم مشکلی هم نداشته

0 1
م
1400/3/26

تو این اوضاع همینم مونده برو بابا فقط سیگار و بس

0 0
ساناز
پاسخ به این نظر
1400/1/6

واقعا مرسی از مقاله بسیار خوب مرکز مشاوره مکث در مورد اعتیاد به ماری جونا ممنون مفید بود و کامل

1 0
mohmad
پاسخ به این نظر
1399/8/17

از 15 سالگی شروع به سیگار کشیدن کردم چند ساله که علف میکشم، شانس برگشت دارم؟

3 3
پ.ر
پاسخ به این نظر
1399/8/10

پسر من 5 سال پیش میرفت پشت بام. پیگیری کردم دیدم چیزی میکشه. البته من هرگز پاکت سیگار پیدا نکردم .اما چند روزی هست که تعداد دفعات بیشتری به بام میره. من بارها دعوا کردیم و آزمایش هم نمیاد. با این ممانعت حتما داره چیزی مصرف میکنه که وابستگیشم بیشتر شده!

2 0
ه.ت
پاسخ به این نظر
1399/7/30

من بیش از حد آب آلبالو با نمک میخورم و اعتیاد دارم به نوشیدنش! وای به مصرف گل و ...

3 0
مرکز مشاوره مکث
پاسخ به این نظر
1399/1/14

سلام دوستان عزیز با توجه به اهمیت ارزیابی و تشخیص در روند مشاوره روانشناسی جهت بر طرف کردن مشکلات با متخصصان مرکز مشاوره مکث تماس حاص بفرمایید. ۲۲۰۰۶۱۹۸ ۲۲۰۰۴۹۲۵

4 0
محسن
پاسخ به این نظر
1399/1/10

سلام دوستان خواستم بتون بگم که یکی از بدیای گل اینه که وقتی یه مدت میکشی و غذا میخوری چون اونجوری بیشتر بهت حال میده دیگه به صورت عادی نمیتونی چیزی بخوری من الان یه جوری شده فقط با گل میتونم غذا بخورم خواستم بهتون بگم که به مسخره نگیرین. کلی مشکلات دیگه هم ایجاد میکنه

4 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ