22006198 021

اسکاتولوژی تلفنی یا تماس تلفنی زشت و مزاحمت چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
اسکاتولوژی تلفنی یا تماس تلفنی زشت و مزاحمت چیست؟

تماس تلفنی زشت و ناپسند (نفرت انگیز و ناشایست)، نوعی تماس تلفنی ناخواسته است که در آن فردی از زبان بد، هجوم آور، مبتذل و حرف های جنسی برای برقراری ارتباط با فردی که ممکن است آشنا یا کاملاً غریبه باشد استفاده کند که اسکاتولوژی تلفنی نام دارد. برقراری چنین تماس های تلفنی ناپسند برای برانگیختگی جنسی و سایر لذت های جنسی را اسکاتولوژی تلفنی می نامند. اسکاتولوژی تلفنی به عنوان شکلی از نمایشگری در نظر گرفته می شود، در حالی که نمایشگری جنسی یک عمل انحرافی است که در آن فرد با نشان دادن آلت تناسلی خود، به ارضای جنسی می رسد یا پس از آن کار خود ارضایی می کند. اما، بر اساس دیدگاه روانپزشکی، اسکاتولوژی تلفنی معمولاً به عنوان یک اختلال پارافیلیک طبقه بندی می شود.

اختلال پارافیلیا

پارافیلیا علایق جنسی دائمی و مکرر، خیال پردازی ها، تمایلات یا اعمالی با شدت قابل توجه است که می تواند شامل فعالیت ها و موقعیت های غیرعادی باشد. اسکاتولوژی تلفنی، نوعی اختلال پارافیلیک، به عنوان (سایر اختلالات) پارافیلیک مشخص شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی - ویرایش پنجم (DSM-5) طبقه بندی می شود. یعنی همچنان در دسته اصلی اختلالات پارافیلیا ورود پیدا نکرده است و به احتمال زیاد در ویرایش جدید که احتمالا در سال 2024 خواهد بود به دسته پارافیلیا اضافه می شود.

جالب است بدانید که گروه روانشناس اینجا مکث یا همان کلینیک روانشناسی اینجا مکث بارها توسط همچین اشخاصی مورد حملات اسکاتولوژی تلفنی مخصوصا در تایمهای عصر قرار گرفته است. زیرا معمولا کلینیک های که در مورد این موارد مقاله ترجمه یا می نویسند مورد آسیب بیشتری قرار می گیرند. اما ما همچنین برای اطلاع رسانی مردم دست از نوشتن این مقالات بر نخواهیم گشت.

سایر اختلالات پارافیلیک مشخص نشده در طبقه بندی DSM شامل موارد زیر است:

 • اسکاتولوژی تلفنی: تماس های تلفنی زشت و جنسی
 • نکروفیلیا: جاذبه یا عشق به بدن مرده.
 • زوفیلیا: عشق به حیوانات
 • کوپروفیلیا: کشش شدید به سمت مدفوع
 • کلیسمافیلیا: ارضای جنسی که با تنقیه بدست می آید
 • اوروفیلی: نوعی علاقه جنسی با تأکید بر ادرار یا ادرار

سایر اختلالات پارافیلیک مشخص شده نیز شامل پارافیلیاهای خاصی است که معیارهای مورد نیاز برای دسته های خاص را برآورده نمی کنند و در درجات کمتری رخ می دهند.

اسکاتولوژی تلفنی یا تماس تلفنی زشت و مزاحمت چیست؟

ویژگی های Scatologia تلفنی چیست؟

تماس های تلفنی زشت و ناپسند، ویژگی اصلی اسکاتولوژی تلفنی است. اما افراد مبتلا به این پارافیلیا ویژگی های دیگری نیز دارند.

 • تماس های تلفنی زشت و جنسی
 • فانتزی های تحریک کننده جنسی
 • رفتارهای جنسی
 • میل های جنسی
 • علاقه به صحبت کردن با کسی که می ترسد و سریع تماس آنها را قطع میکند.

این علائم می تواند منجر به مشکلات بین فردی و پریشانی عملاً قابل توجه شود. علاوه بر این، اسکاتولوژی تلفنی معمولاً با خودارضایی به عنوان یک روش رضایت همراه است. این علائم باید حداقل به مدت شش ماه وجود داشته باشد تا به عنوان اسکاتولوژی تلفنی تشخیص داده شود. در مقایسه با سایر انواع پارافیلیا، اسکاتولوژی تلفنی از منظر آسیب در رتبه های متوسط رو به پایین است.

اختلالات همبود با اسکاتولوژی تلفنی

بطور کلی به نظر میرسد که اسکاتولوژی تلفنی معمولاً به تنهایی دیده نمی شود. بیشتر با شرایط دیگر یا پارافیلیا همراه است. با این حال، اغلب با اختلالات روانپزشکی متعدد بیشتر از سایر شرایط پارافیلیا همراه بود. یافته های بالینی نشان می دهد که اسکاتولوژی تلفنی می تواند با شرایط زیر همراه شود.

 • اسکیزوفرنی: طیف اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدی است که بر توانایی فرد برای تفکر، احساس و رفتار صحیح تأثیر می گذارد. این وضعیت معمولاً با اعمال و افکاری که با واقعیت ارتباط ندارند مشخص می شود. فرد مبتلا به این عارضه گفتار، افکار و رفتار نامنظم با کاهش درگیری در عملکردهای روزانه دارد. ممکن است منجر به هذیان، توهم و تفکر به شدت آشفته شود. در اینجا، اسکاتولوژی تلفنی همراه با یک طیف اسکیزوفرنی نامشخص است.
 • اختلال وسواس فکری اجباری: اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یک وضعیت غالب و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غیرقابل کنترل بیش از حد (وسواس) و رفتارهای تکراری (اجبار) است که فرد احساس می کند بیش از حد تکرار می کند. افکار غیر منطقی همراه با ترس هایی که منجر به رفتارهای اجباری می شود مشخص می شود.این وضعیت بیشتر در موضوعات اصلی، از جمله ترس از میکروب ها، ترس از آسیب رساندن عمدی به خود، یا اصرار برای چیدمان اشیا به روشی مشخص رخ می دهد. در اینجا، scatologia تلفنی به عنوان همراه با OCD با بینش ضعیف یا ناقص شناخته شده است.
 • صرع: اپیلپسی صرع که به آن اختلال تشنجی نیز گفته می شود، یک اختلال مزمن غیرواگیر است که در آن فعالیت سلول های عصبی مغز مختل شده و منجر به تشنج می شود.به طور کلی، مغز به طور مداوم تکانه های الکتریکی کوچکی را به روشی منظم تولید می کند. اما، تشنج یک تغییر ناگهانی در مغز ورفتار به دلیل اختلال در عملکرد الکتریکی مغز است. در طول حمله تشنج، فرد با رفتار، احساسات و علائم غیر معمول مواجه می شود. این ممکن است گاهی اوقات شامل از دست دادن هوشیاری باشد. انواع خاصی از صرع وجود دارد. مطالعات بالینی می گویند که اسکاتولوژی تلفنی می تواند منجر به تشنج های صرعی در فرد شود.
 • عقب ماندگی ذهنی مرزی: راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) عقب ماندگی ذهنی را به عنوان یک وضعیت مادام العمر توصیف می کند که دارای عملکرد ذهنی با هوش بسیار پایین است. عقب ماندگی ذهنی در حال حاضر به عنوان ناتوانی ذهنی شناخته می شود.ویژگی غالب مشکل در درک و تفکر است. هوش کمتر از حد متوسط و مهارت های زندگی مرتبط می تواند تا حد زیادی بر مفاهیم خاص، عملکرد عملی و عملکرد اجتماعی تأثیر بگذارد. با این حال، اسکاتولوژی تلفنی می تواند همراه با عقب ماندگی ذهنی مرزی رخ دهد، جایی که فرد دچار افت شناختی کمتر از حد متوسط است اما به اندازه نقص عقب ماندگی ذهنی واقعی نیست.
 • سایر اختلالات روان پریشی: اختلالات روان پریشی گروهی از اختلالات روانی جدی هستند که باعث تفکر و ادراک غیرمنطقی می شوند. افراد مبتلا به روان پریشی یا اختلالات روان پریشی ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهند. اسکاتولوژی تلفنی همچنین می تواند با سایر اختلالات روان پریشی همراه باشد.

اسکاتولوژی تلفنی

Scatologia تلفنی چگونه خطاب می شود؟

اگرچه همه اسکاتولوژی های تلفنی و اینترنتی ناپسند هستند، اما همه تماس های ناپسند اسکاتولوژی تلفنی محسوب نمی شوند. تماس های تلفنی که به عنوان یک شوخی انجام می شوند، گاهی اوقات می توانند ناپسند باشند. اما، از آنجایی که تماس های شوخی با هدف ایجاد برانگیختگی جنسی یا رضایت جنسی انجام نمی شوند، به عنوان اسکاتولوژی توصیف نمی شوند. بنابراین، دسترسی به افراد پارافیلیک و پرداختن به آنها می تواند دشوار باشد.

همچنین بیشتر تماس های تلفنی زشت، امکان کمتری برای ارزیابی پزشکی قانونی دارند. اطلاعات به دست آمده از افراد وابسته حاکی از آن است که آنها مشکلات خاصی داشته اند یا درگیر مراحل قانونی شده اند. بنابراین، اگرچه تماس های تلفنی ناپسند معمولاً مشاهده می شود، اما دستگیری توسط مقامات بالاتر بسیار نادر است. اسکاتولوژی تلفنی در بین انواع اختلالات پارافیلیک به طور متوسط نادیده گرفته می شود. ناآگاهی از آن می تواند ناشی از تصور نادرست از ماهیت غیر تهاجمی آن باشد. همچنین می تواند فرد را به سمت انحرافات دیگر جنسی سوق دهد.

اسکاتولوژی تلفنی وضعیتی است که در آن فرد تماس تلفنی زشتی انجام می دهد و به ارضای جنسی می رسد. وقتی از زوایای مختلف به آن نگاه کنیم جنبه های مختلفی دارد. بنابراین، این یک نوع پارافیلیا از جنبه یا دیدگاه روانپزشکی است. از دیدگاه گیرنده، چنین تماس تلفنی زشتی ممکن است نوعی تعقیب یا آزار جنسی در نظر گرفته شود. به گفته عموم مردم، این گونه تماس های تلفنی ناپسند باید قطع شود و به پلیس یا پلیس فتا در ایران یا مخابرات اطلاع داده شود. با این حال، در ایالات متحده، تماس های تلفنی زشت یک جنایت کلاس 1 در نظر گرفته می شود.

منبع: icliniq.com

نظرات کاربران:
محمد
پاسخ به این نظر
1402/10/14

سلام یه مدته دچار یه سری فانتزی جنسی شدم که یکیش سکس تلفنیه خودم بعداز این قضیه عذاب وجدان میگیرم اما نمبتونم هم ترکش کنم میشه لطفا کمکم کنید؟

0 0
ناهید
پاسخ به این نظر
1402/10/12

ممنونم که در جهت آگاهی بخشی جامعه فعالیت دارید????????

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ