22006198 021

خانواده تک والدی و روانشناسی آسیب ها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
خانواده تک والدی و روانشناسی آسیب ها

امروزه خانواده تک والدی نیز به اندازه خانواده دو والدی رایج است. تک والد بودن خانواده در حالی که مزایای خاص خود را دارد اما میتواند استرس زا باشد و در دراز مدت بر شما و فرزندانتان تأثیر میگذارد. داشتن فرزند بیشتر میتواند خانواده را مستحکم تر بکند ولی به موارد زیادی باید توجه کرد، حتی با وجود نداشتن پول کافی ولی مدیریت درست می توان از مزایای آن استفاده کرد و خانواده را رشد داد. حال به این موضوع باید با دقت توجه کنیم.

آسیب های خانواده تک والدی

خانواده دو والدی میتواند برای کودک از نظر زمان، پول و توجه مفید باشد. زیرا هر دو والد میتوانند مسئولیتهای مشترکی داشته و زمان کافی برای فرزند خود بگذارند. اما خانواده تک والدی دارای معایبی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

1. نداشتن پول زیاد

به عنوان یک والد مجرد، ممکن است در مضیقه مالی باشید. درآمد کمتر می تواند بر میزان پولی که می توانید برای نیازهای فرزندان خود خرج کنید تأثیر بگذارد. که در همین راستا هم بسیار رهاکاره برای حل مسئله وجود دارد. مارادونا، پله، کریستیانو، رونالدو، مسی و اسطوره فوتبال ایران علی دایی همه از خانواده های محروم بودند و در رشته های دیگر هم بسیاری از افراد بوده اند مانند روانشناسان برجسته آدلرکه حتی با معلولیت به رتبه های بزرگ علمی و شهرت زیادی دست پیدا کرد.

2. صرف زمان با کیفیت کمتر

اگر شما یک والد مجرد هستید، ممکن است مجبور شوید کار خود و فرزندانتان را درهم بکوبید. شما مشغول تلاش برای ایفای نقش هر دو والد خواهید بود. این می تواند بر شما و فرزندانتان تأثیر بگذارد. و ممکن است مجبور شوید برنامه خود را تغییر دهید تا بتوانید برای همه چیز وقت بگذارید. والدین باید زمان با کیفیتی را با فرزندان خود بگذرانند. این به شما کمک می کند تا به فرزندان خود رسیدگی کنید و به آنها توجه لازم را بدهید. یک والد مجرد بسیار مشغول تلاش برای حفظ تعادل بین کار و زندگی است. همچنین اگر چند فرزند دارید، ممکن است در گذراندن زمان با کیفیت به تنهایی با هر کودک مشکل داشته باشید.

3. اضافه بار و چند وظیفه بودن

تک والد بودن تمام قدرت تصمیم گیری در خانه را به شما می دهد. و این می تواند به معنای اضافه بار کاری برای شما باشد. به عنوان یک والد مجرد، وظایف زیادی از امور مالی گرفته تا خانه و بچه ها را بر عهده خواهید داشت. ممکن است مجبور شوید در طول روز چندین کار را انجام دهید. و اگر چند فرزند دارید، ممکن است مجبور شوید تلاش خود را برای حفظ سبک زندگی فرزندانتان دو برابر کنید.

4. احساسات منفی

برخی از کودکان ممکن است تحت تأثیر شرایط خانوادگی قرار بگیرند و از آن احساس ناراحتی کنند. آنها ممکن است احساسات منفی در مورد روابط ایجاد کنند و حتی ممکن است شما را به خاطر مشکلاتشان سرزنش کنند. آنها همچنین ممکن است احساس عمیق از دست دادن و اندوه از دست دادن یک قیم را داشته باشند. ناتوانی در پردازش این احساسات می تواند فرزندان شما را مضطرب و پرخاشگر کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: غفلت عاطفی یا بی اعتنایی عاطفی والدین به کودک

5. تنبیه فرزندان

اگر در حال تطبیق با تک والد بودن هستید، فرزندانتان نیز با این تغییر سازگار خواهند شد. شما ممکن است هر کاری انجام دهید تا فرزندانتان احساس امنیت و عشق کنند. با این حال، ممکن است گاهی اوقات احساس کنند مورد غفلت یا بی مهری قرار گرفته اند. گاهی اوقات، آنها حتی ممکن است واکنش پرخاشگرانه نشان دهند یا سعی کنند از نظر احساسی شما را سرزنش کنند. در چنین مواقعی، ممکن است در تنبیه فرزندان خود دچار مشکل شوید.

6. مشکلات رفتاری

اگر شما یک والد مجرد هستید، ممکن است کمتر درگیر تحصیلات و فعالیت های مدرسه فرزندانتان باشید. اگر بر فعالیت های کودکان نظارت نداشته باشید، عملکرد آنها در مدرسه می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. همچنین ممکن است فرزند شما دچار مشکلات رفتاری شود، انگیزه کمتری داشته باشد و نمرات آزمون کمتری کسب کند.

خانواده تک والدی و روانشناسی آسیب ها

7. مشکلات رابطه

فرزندان والدین مجرد ممکن است دارای احساسات فروخورده مانند غم و اندوه و عصبانیت باشند. در چنین مواردی، فرزندان شما ممکن است برای ایجاد روابط جدید مشکل پیدا کنند. حتی ممکن است در پذیرش روابط جدید یا پیوند با دوستان شما مشکل داشته باشند.

8. چسبیدن به فرزندان

یک والد مجرد و تنها می تواند به فرزندان خود وابسته شود و برای همراهی یا حمایت مداوم به آنها بچسبد. این می تواند استقلال یا ترک خانه را برای کودکان در آینده دشوار کند.

غلبه بر این آسیب ها

برای غلبه بر آسیب های تک والد بودن، می توانید:

به فرزندان خود محبت و توجه کنید

هر روز زمانی را برای گذراندن با فرزندان خود اختصاص دهید. می توانید با آنها بازی کنید، کتاب بخوانید یا فقط کنارشان بنشینید. هر زمان که می توانید فرزندان خود را با محبت و ستایش بپذیرید. کاری کنید که آنها احساس دوست داشتن و حمایت کنند.

روانشناسی آسیب ها در خانواده تک والدی

قوانینی را تنظیم کنید

مجموعه ای از قوانین خانه ایجاد کنید، آنها را برای فرزندان خود توضیح دهید و آنها را اجرا کنید. این به فرزندان شما کمک می کند تا نظم و انضباط را حفظ کنند. به عنوان مثال، می توانید محدودیت هایی را برای زمان استفاده از صفحه های نمایش تعیین کنید.

به فرزندان خود مسئولیت بدهید

به آنها مسئولیت هایی بدهید که از عهده آنها برآیند. شما می توانید قوانینی را تعیین کنید که به فرزندان شما در هنگام تکمیل وظایف و مسئولیت های خود پاداش دهد.حتی می توانید از آنها بخواهید که در کارهای خانه به شما کمک کنند. به این ترتیب حتی می توانید زمان بیشتری را با فرزندان خود بگذرانید.

یک برنامه زمانی ایجاد کنید

تنظیم یک روال با فعالیت های ثابت در زمان های منظم می تواند به شما و فرزندانتان در مدیریت زمان کمک کند.زمان غذا و زمان خواب را طوری برنامه ریزی کنید که کودک شما مسئولیت را بر عهده بگیرد و در عین حال بداند چه انتظاری دارد.

مراقب خودتان باشید

به خاطر تنها بودنتان احساس گناه نکنید و خودتان را سرزنش نکنید. گاهی اوقات خود را از برنامه های روزانه دور کنید و به خود استراحت دهید. اطمینان حاصل کنید که با خوردن غذاهای سالم و خواب خوب از خود مراقبت کنید.

کمک بخواهید

اگر به دست های کمکی نیاز دارید، از کمک گرفتن از خانواده و دوستان دریغ نکنید. همچنین می توانید به یک گروه حمایتی برای والدین مجرد بپیوندید.

مثبت بمانید

از هر روز بهترین استفاده را ببرید و از وقت خود با فرزندانتان لذت ببرید. احساسات خود و فرزندانتان را بپذیرید.مثبت بمانید و روی رفاه خانواده خود تمرکز کنید.

آسیب های خانواده تک والدی

افکار نهایی

یک خانواده تک والدی ممکن است به کار بیشتری از یک خانواده دو والدی نیاز داشته باشد. اما مانند خانواده های دو والد، بسیاری از خانواده های تک والدی نیز موفق هستند. فقط شما و فرزندانتان ممکن است مجبور شوید با هم سازش داشته باشید و تنظیماتی انجام دهید. اما قطعا می توان بر این سختی ها غلبه کرد تا هم شما و هم فرزندانتان در بهترین شرایط رشد کنید.

منبع: medicinenet.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ