22006198 021

چگونه از رنج احساس تنهایی در تعطیلات رها شویم؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
چگونه از رنج احساس تنهایی در تعطیلات رها شویم؟

اگر پیش بینی میکنید که ممکن است تعطیلات را به تنهایی بگذرانید، این مقاله به شما کمک میکند احساس تنهایی نکنید. تعطیلات اغلب به عنوان زمانی برای عشق، شادی و با هم بودن در نظر گرفته میشود اما برای همه اینطور نیست. اگر انتخاب شخصی شما باشد و یا از نظر عاطفی یا مسافت از خانواده و دوستانتان فاصله دارید، راه های زیادی برای مدیریت احساس تنهایی در تعطیلات وجود دارد که در ادامه بصورت عملی و کاربردی به شما توضیح میدهیم.

احساس تنهایی چه تاثیری بر سلامت روان شما دارد؟

تنهایی یک مفهوم شخصی است. برخی از افراد برای شادی و سلامتی به تعامل اجتماعی زیادی نیاز ندارند که احتمالا درونگرا هستند. برخی دیگر ممکن است همیشه با دوستان و اعضای خانواده در تماس باشند و همچنان احساس تنهایی کنند. تنهایی زمانی تجربه میشود که از نظر اجتماعی احساس انزوا و نارضایتی میکنید و این مسئله بر سلامت روان شما و ذهن شما به دلیل کاهش نورترنسمیترهایی مانند دوپامین، اوکسیتوسین و سروتونین تأثیر زیادی دارد.

احساس اضطراب و افسردگی

احساس تنهایی بدن شما را تحریک می کند تا کورتیزول اضافی تولید کند که به عنوان هورمون استرس شناخته می شود. هورمون کورتیزول معمولاً در پاسخ به یک تهدید موقتی آزاد می شود. اما هنگامی که بدن شمابرای مدت طولانی در معرض این هورمون قرار می گیرد، ممکن است دچار اضطراب و افسردگی شوید. همچنین ممکن است به سردرد، اختلالات خواب و مشکلات گوارشی مبتلا شوید و سلامت قلب شما تحت تاثیر قرار گیرد.

رهایی از رنج احساس تنهایی در تعطیلات

عملکرد ضعیف مغز

انزوای اجتماعی کارکرد شیمیایی مغز شما را تغییر می دهد وکارهایی که نیاز به تفکر دارند برای شما دشوارتر می شود. کارشناسان معتقدند که این فرآیند ممکن است منجر به کاهش توانایی شناختی و در نهایت زوال عقل در لوب پیشانی در افراد مسن شود.

پیری و مرگ زودرس

احساس تنهایی باعث میشود سلول های بدن شما سریعتر از حد معمول پیر شوند و خطر مرگ زودهنگام را افزایش میدهد.

چرا در تعطیلات احساس تنهایی میکنیم؟

بسیاری از تنهایی هایی که در طول تعطیلات تجربه میشوند ممکن است به دلایل زیر باشند:

  • انتظارات غیرواقعی: فکر میکنید که دیگران بیشتر از شما از تعطیلات لذت میبرند؟مردم بیشتر اوقات خوششان را در شبکه های اجتماعی و یا در صحبت هایشان، به اشتراک می گذارند و از تجربیات و احساسات تنهایی و غم انگیز و منفی چیزی نمیگویند. اگر دیدن پست های دیگران شما را آزار می دهد، استفاده از شبکه های اجتماعی را کاهش دهید یا آن را برای مدتی کاملاً ترک کنید. همچنین، تعطیلات فعلی خود را با تعطیلات گذشته تان مقایسه نکنید و زمان حال را در نظر بگیرید، زیرا تجربه های جدید میتوانند به اندازه تجربه های قدیمی که به خوبی به یاد می آیند راضی کننده باشند.
  • احساس دلتنگی و سوگ یا افسردگی: اگر یکی از عزیزانتان را از دست داده اید یا سوگ نا تمام دارید یا از آن ها دور هستید و احساس دلتنگی میکنید، یا به هر دلیل و شرایط دیگری احساس غم و افسردگی دارید. تنها به این دلیل که تقویم می گوید الانوقت جشن گرفتن و تعطیلات است، این احساسات از بین نمی روند. به خودتان اجازه دهید که احساس دلتنگی و غم داشته باشید، در عین حال روشها و استراتژی هایی که معمولاً باعث می شوند احساس بهتری داشته باشید رادر نظر بگیرید و در طول تعطیلات به شما کمک میکند.

رهایی از رنج احساس تنهایی

روش های پیشگیری یا درمان تنهایی در تعطیلات

اینکه گاهی احساس تنهایی، غم یا بی انگیزگی دارید، طبیعی است. به خصوص اگر این یک تجربه جدید برای شما باشد یا در حال تجربه سوگ و فقدان یکی از عزیزانتان باشید. اما اگر می خواهید مقداری از این فشار روانی را از روی شانه های خود بردارید، تمریناتی را برای شما پیشنهاد میکنیم انتظارات خود را تغییر دهید برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و رسانه های اجتماعی دائماً تصاویری از تعطیلات «ایده آل» را به شما نشان می دهند. به همین دلیل، احساس میکنید که هنگام گذراندن تعطیلات به تنهایی نمیتوانید لذت ببرید.« هیچ راه مشخصی برای تجربه و لذت بردن از تعطیلات وجود ندارد». در نظر گرفتن تعطیلات از زاویه ای متفاوت و تغییر انتظاراتتان از اینکه چطور باید باشد، به شما کمک میکند فشار روانی را از بین ببرید.

1. ماجراجویی پیش می برید؟

تعطیلات را به عنوان فرصتی برای تجربه آنچه در حال حاضر به آن نیاز دارید در نظر بگیرید. اگر دوران سخت و پرچالشی را سپری می کنید، می توانید تعطیلات راچند روزی ببینید که باید از خودتان مراقبت و درمان کنید. این تمرین برای این است که این مدت را به عنوان یک تجربه جدیدی ببینیم که موقتی است و برای همیشه دوام نخواهد داشت. لازم نیست معنی خاصی داشته باشد و کافی است فقط همان چیزی باشد که شما نیاز دارید.

2. احساس قدردانی داشته باشید

با احساس قدردانی از داشته هایتان، روی نکات مثبت زندگی تمرکز میکنید و خوبی های دیگران را میببینید. و این تجربه به بهبودی و کاهش احساس تنهایی شما کمک میکند. نوشتن خاطرات روزمره تان برای شروع عالی است. می توانید همه چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید، از مسائل جزئیروزمره گرفته تا موارد مهم تر را بنویسید. تحقیقات نشان می دهد که خاطره نویسی به شما کمک میکند همه چیز را در چشم انداز متفاوتی بنگرید و دیدگاه مثبتی به زندگی داشته باشید.

3. زمان خود را با کسانی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارید

صرف زمانتان برای کمک به دیگران روشی موثر برای رفع احساس تنهایی است. تجربه کمک های داوطلبانه مانند: ارائه وعده های غذایی برای نیازمندان، اهدای لباس ها یا وسایلی که دیگر استفاده نمیکنید، بازدید از خانه سالمندان یا ارسال کارت های تبریک صمیمانه... احساس خوبی نسبت به خود و زندگیتان میدهد. همچنین احساس ارتباط و علاقه با دیگران را ایجاد میکند.

4. ارتباطات دوستانه جدیدی بسازید

شاید در طول تعطیلات در کنار افرادی که معمولا با آنها در ارتباط هستید نباشید.اما منزوی شدن و دوری از آدم ها باعث احساس تنهایی بیشتری میشود.

رهایی از رنج احساس تنهایی و افسردگی

5. استفاده از روشهای زیر

  • تماس با دوستان قدیمی
  • ارتباطات مجازی با عزیزانی که دور از شما هستند
  • آغاز گفت و گو با همسایه ها
  • گپ زدن با غریبه هایی که به طور اتفاقی در فروشگاه یا کلاسی با انها روبرو میشوید
  • شرکت در رویدادها
  • مهمتر از همه شناخت ترس از تنهایی یا ترس اگزیستانسیال که تمام اضطرابها را برای شما از بین می برد.

پس بهتر است از یگ رواندرمانگر وجودی یا اگزیستانسیال به مشاوره بپردازید.

  1. اهداف و برنامه های جدیدی برای خود تعیین کنید. گاهی اوقات تمرکز بر خود و برنامه های زندگیمان بهترین کاری است که میتوانیم در تعطیلات انجام دهیم. تعیین اهداف و نوشتن یک برنامه برای آنچه می خواهید در زندگی به دست آورید، به شما کمک میکند بیشتر در مورد کارهای خود و زندگیتان فکر کنید و احساس تنهایی کمتری داشته باشید.
  2. زمانی را به خود و احساساتتان اختصاص دهید. وقت گذاشتن برای خود میتواند به شکل هر تجربه ای باشد که به شما شادی و آرامش میدهد و خلق و خوی شما را بهتر میکند. مثل گذراندن وقت در مکان محبوبتان، خرید کالایی که دوست دارید در این مدت میتوانید درباره همه احساساتی که از آنها اجتناب کرده بودید فکر کنید و برای پذیرش و درمان آنها زمانی را صرف کنید. تنها گذراندن این روزها به شما فضا و فرصتی میدهد تا احساسات خود را آزادانه برون ریزی و بیان کنید.

برای حل این مسئله باید از درمانگر کمک بگیریم؟

حتی زمانی که برای داشتن بهترین تجربه در طول تعطیلات تلاش زیادی میکنید، ممکن است همچنان تنها بودن برای شما چالش برانگیز باشد.اگر در تعطیلات احساس غم و اندوه یا تنهایی در شما افزایش یافت، بهتر است که با یک درمانگر صحبت کنید. احساس تنهایی یا غم مداوم نشانه ای است ازاینکه شما به کمک نیاز دارید،زیرا تنهایی مزمن اغلب با شرایطی مانند اضطراب و افسردگی مرتبط است و یک درمانگر می تواند این شرایط را تشخیص دهد و به شما کمک کند. آن ها همچنینمنابع و استراتژی هایی را برای کمک به شما توصیه میکنند، و با شما بر روی یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شما کار میکنند.همچنین اگر به اختلالاتی مانند اضطراب یا افسردگی شدید، حملات پنیک و مبتلا هستید و دوران تعطیلات برای شماچالش برانگیزاست. باید یک شماره اضطراری و در صورت نیاز برنامه ای برای دریافت کمک فوری، داشته باشید.

منابع: psychcentral.com و webmd.com

نظرات کاربران:
نیلوفر
پاسخ به این نظر
1402/9/1

سلام خسته نباشید من مادرم همین مشکل رو داره متاسفانه احساس تنهایی شدید داره و هیچ فعالیت یا ارتباطی هم نداره و من خیلی نگرانم و کاری از دستم ساخته نیست لطفا منو راهنمایی کنید

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ