22006198 021

آموزش استفاده از قاشق و چنگال به کودکان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(11 رای)
آموزش استفاده از قاشق و چنگال به کودکان

در آموزش استفاده از قاشق و چنگال به کودکان اینطور به نظر می رسد که با معرفی ساده قاشق و چنگال به کودکان نوپا، نمیتوان انتظار داشت که کودک، کثیف کاری هنگام غذا خوردن را کنار گذاشته به سادگی از قاشق و چنگال استفاده کند. به یاد داشته باشید کودک نوپای شما زمانی می تواند به درستی از قاشق و چنگال استفاده کند که از لحاظ رشدی توانایی لازم را کسب کرده باشد. یکی از مهمترین علائم رشد کافی برای تبحر در مهارت غذا خوردن با قاشق و چنگال بوجود آمدن هماهنگی کافی بین دست و چشم کودک است.

همچنین کودک شما باید از لحاظ ادراک بینایی و ثبات بدنی به اندازه کافی رشد کرده باشد. در کنار این موارد باید بدانیم که یادگیری غذاخوردن با قاشق و چنگال یک فرایند تدریجی بوده و به هیچ وجه نباید به کودک فشار وارد کرد. در ادامه راهکارهایی برای آموزش کودک نسبت به استفاده از قاشق و چنگال ارائه می شود.

استفاده از قاشق به کودکان

آموزش را از قاشق شروع کنید

چیزی بین 9 تا 14 ماهگی می تواند زمان مناسبی برای آموزش استفاده از قاشق به صورت مستقلانه برای کودک شما باشد. از کودک بخواهید که با قاشق خود مقداری غذا بردارد و تلاش کند که آن را به دهان ببرد. شاید بهترین روش برای انجام این کار این باشد که به کودک دو قاشق بدهید، یکی را برای تمرین مستقلانه استفاده از قاشق و دیگری برای اینکه با کمک شما با آن غذا بخورد. روش دیگر این است که قاشق کودک را برایش با مقداری غذا (پوره سیب زمینی یا فرنی؛ غذاهایی که کمتر می ریزند می تواند بهتر باشند) پر کنید و از کودک بخواهید که آن را به دهان ببرد. این روش را باید مدتی ادامه دهید تا کودک مستقلانه از قاشق استفاده کند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: 8 راهکار آموزش مسواک زدن به کودکان

نسبت به ریختن غذا حساسیت به خرج ندهید

در ابتدا که کودک شما استفاده از قاشق را به صورت مستقلانه شروع می کند، به احتمال زیاد غذای زیادی به روی میز یا زمین خواهد ریخت، در این زمان به یاد داشته باشید که تغییر روش غذا خوردن از انگشتان به قاشق یک فرایند تدریجی برای کودک است پس نسبت به اینکه کودک شما در کنار ریختن غذا گاهی از انگشتان خود برای برداشتن و خوردن غذا استفاده کند، حساسیت به خرج ندهید.

آموزش خود را با مثال های متعدد همراه کنید

غذای کودک را به تکه های مناسب خرد کنید و به کودک نشان دهید که چطور یک تکه غذا را به چنگال خود می گیرید. ضرورت دارد که هنگامی که کودک در حال غذا خوردن است شما نیز او را همراهی کنید تا کودک بتواند ببیند که شما چطور برای غذا خوردن از قاشق و چنگال استفاده می کنید. کودکان علاقمند هستند که از رفتارهای بالعین الگوبرداری کنند.

کودک خود را درگیر فرایند آموزش کنید

کودک را تشویق کنید که هنگام چیدن میز غذا به شما کمک کند، این تمرین می تواند کودک شما را با اسباب و لوازم غذا خوردن آشناتر ساخته و او را در فرایند یادگیری استفاده از قاشق و چنگال یاری کند. با کودک خود در مورد کاربرد هر کدام از این وسایل (قاشق، چنگال و چاقو) صحبت کنید، تا کودک نسبت به مفهوم استفاده از قاشق و چنگال به هنگام غذا خوردن درک قابل قبولی پیدا کند.

چنگال را به کودک معرفی کنید

زمانی که کودک توانست از قاشق خود به صورت مستقلانه استفاده کند، چنگال را وارد دوره آموزشی کنید. میتوان انتظار داشت که کودکان از 18 ماهگی تا دو سالگی بتوانند در کنار استفاده از قاشق، از چنگال نیز استفاده کنند. میتوان از کودک خواست که برای گرفتن و یا جدا کردن تکه های غذا از چنگال در کنار قاشق استفاده کنند. دور از انتظار نیست که گاهی کودک از دستان خود نیز استفاده کند تا بتواند با چنگال غذایش را بگیرد، در این مورد کمی صبور باشید و به کودک فشار نیاورید.

استفاده از چاقو

استفاده از چاقو برای کودکان نیازمند مهارت بیشتر است، پس در معرفی آن به کودک به صورت تدریجی عمل کنید. شاید زمان مناسب برای معرفی چاقو به کودک بعد از دو سال و نیمگی باشد. در ابتدا از کودک بخواهید که از چاقو برای بریدن غذاهای نرم تر استفاده کند. برای اینکه بدانید این فرایند به چه مقدار آهسته و تدریجی است باید گفت که اگر کودک شما در حدود 2 سال و نیمگی توانست از چنگال برای گرفتن غذا استفاده کند، به احتمال زیاد در حدود چهار سالگی نیز می تواند برای بریدن غذا از چاقو و گرفتن آن با چنگال استفاده کند.

سعی کنید همواره از چاقوهای مخصوص کودکان استفاده کنید. چرا که چاقوهای معمولی می توانند دهان و دست کودک شما را ببرند. همچنین از کودک بخواهید که در کارهای آشپزخانه و تهیه غذا شما را همراهی کند، که این کار می تواند مهارت کودک را در استفاده از چاقو بالا ببرد.

از قاشق، چنگال و چاقوی مخصوص کودکان استفاده کنید

همانند هر دوره آموزش دیگر، ضرورت دارد که از ابزار مناسب استفاده کنید، از قاشق، چنگال و چاقویی استفاده کنید که مناسب سن کودک شما هستند. این قاشق و چنگال ها دارای طرح و شکل های متنوعی هستند و می توانند کودک شما را نسبت به استفاده از آنها بیشتر ترغیب کنند.

آموزش استفاده از چنگال به کودک

در زمان بازی با کودک خود تمرین کنید

میزبان خاله بازی کودک خود شوید و تظاهر کنید که به خرس عروسکی و دیگر عروسک ها غذا دهید، می توانید این تمرین را با دانه های نپخته برنج و یا پاستا انجام دهید. این تمرین می تواند هماهنگی چشم و دست کودک را ارتقا دهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: 15 راهکار آموزش توالت رفتن به کودکان

در انتها به یاد داشته باشد که یادگیری استفاده از قاشق و چنگال به هنگام غذاخوردن، مانند هر آموزش دیگری، می تواند از کودکی به کودک دیگر تفاوت های چشم گیری داشته باشد. در نتیجه ضرورت دارد که والدین با صبر و آمادگی لازم نسبت به افزایش زمان آموزش و همین طور کثیف کاری های احتمالی کودک به هنگام یادگیری استفاده از ابزار غذا خوردن، روند آموزش خود را ادامه دهند.

سوالات متداول

1. فلوپنتیکسول برای چه مواردی استفاده می شود؟
فلوپنتیکسول یک داروی نورولپتیک تیوکسانتن است که برای درمان اسکیزوفرنی و افسردگی استفاده می شود. فلوپنتیکسول یک داروی ضد روان پریشی از گروه تیوکسانتن است.

2. آیا می توان از فلوپنتیکسول برای اضطراب استفاده کرد؟
هر دو دارو میانگین کل نمرات سندرم ها و علائم منفرد را پس از درمان 2 هفته ای به طور قابل توجهی کاهش دادند. فلوپنتکسول در رفع خستگی و سرگیجه موثرتر بود. دیازپام در تسکین سردرد، اضطراب، تنش، بیقراری و اختلال خواب.

3. آیا فلوپنتیکسول یک داروی ضد افسردگی است؟
بخش 4 را ببینید. فلوانکسول حاوی ماده فعال فلوپنتیکسول است. فلوانکسول متعلق به گروهی از داروهایی است که به عنوان داروهای ضد افسردگی شناخته می شوند. این داروها روی مسیرهای عصبی در نواحی خاصی از مغز عمل می کنند و به اصلاح برخی عدم تعادل های شیمیایی که باعث علائم بیماری شما می شوند کمک می کنند.

4. عوارض جانبی فلوپنتیکسول چیست؟
در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید: تاری دید یا سایر مشکلات چشمی حرکت دایره ای چشم کاهش فشار خون (غش کردن، سرگیجه، سبکی سر) مشکل ادرار کردن ضربان قلب سریع، تپنده یا نامنظم. صورت ماسک مانند.

5. آیا فلوپنتیکسول یک قرص خواب آور است؟
نام تجاری فلوپنتیکسول به نام Fluanxol® برای افراد مبتلا به افسردگی تجویز می شود. علائم افسردگی می تواند شامل خلق و خوی ضعیف، خواب ضعیف و تمرکز ضعیف باشد. این مشکلات اغلب با مصرف یک داروی ضد افسردگی مانند فلوپنتیکسول کاهش می یابد.

6. آیا فلوانکسول تثبیت کننده خلق و خو است؟
فلوپنتیکسول همچنین ممکن است به عنوان یک افزایش دهنده خلق و خو برای بیماران اسکیزوفرنی، یک تثبیت کننده خلق و خوی جایگزین برای بیماران مبتلا به بیماری دوقطبی، و یک تسهیل کننده برای ترک کوکائین مفید باشد.

7. آیا فلوپنتیکسول بر خواب تأثیر می گذارد؟
علاوه بر این، الانزاپین و ریسپریدون خواب موج آهسته را افزایش می دهند. از سوی دیگر، داروهای ضد روان پریشی معمولی هالوپریدول، تیوتیکسن و فلوپنتیکسول به طور قابل توجهی تاخیر مرحله 2 خواب را کاهش می دهند و کارایی خواب را افزایش می دهند.

8. آیا فلوپنتیکسول باعث خوابیدن می شود؟
فلوپنتیکسول باعث خواب آلودگی و خواب آلودگی می شود. بدون مشورت با پزشک خود رانندگی نکنید و با ماشین آلات کار نکنید.

9. آیا فلوانکسول یک ضد افسردگی خوب است؟
بر خلاف سایر داروهای ضد افسردگی، فلوپنتیکسول معمولاً در عرض دو تا سه روز شروع به ایجاد اثر ضد افسردگی می کند. با این حال، ممکن است برای چند هفته احساس کاملاً بهتری در شما ایجاد نکند. بسیار مهم است که به مصرف آن ادامه دهید، حتی اگر در ابتدا به نظر تفاوت چندانی نداشته باشد.

10. آیا می توانید فلوپنتیکسول را ناگهانی قطع کنید؟
قطع ناگهانی فلوپنتیکسول ممکن است با علائم ترک همراه باشد. شایع ترین علائم عبارتند از تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال، رینوره، تعریق، میالژی، پارستزی، بی خوابی، بی قراری، اضطراب و بی قراری.

11. آیا می توانم فلوانسول را در شب مصرف کنم؟
آن را هنگام خواب مصرف کنید تا در طول روز احساس خواب آلودگی نکنید. هنگام رانندگی یا انجام هر کاری که نیاز به تمرکز دارد احتیاط کنید زیرا قرص فلوانکسول 0.5 میلی گرم می تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. در حین مصرف این دارو از نوشیدن الکل خودداری کنید زیرا باعث تشدید خواب آلودگی می شود.

افزودن نظر:
captcha