ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

آیا با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد؟

آیا با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد؟

آیا واقعاً با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد جواب در کلمه پر ریسک بودن این ازدواج است حتی در این مورد فیلم هم ساخته شده است که شکاک بودن و شک داشتن به تمام اموری که به نفر دیگری مربوط میشود در عین اشتباه بودن خود یک اختلال محسوب میشود.

اگر فردی شکاک باشد و مدام در حال جستجو، پیگیری و کنترل رفتار دیگران و یا همسر خود باشد جزو افراد شکاک محسوب میشود در ادامه مقاله آیا واقعاً با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد موارد جالبی را خواهید خواند.

ازدواج با مرد شکاک

اختلال شخصیت پارانویید

اختلال شخصیت پارانویید و یا همان بدگمان افرادی را در برمیگیرد که مدام در حال شک و سوءظن به دیگران هستند. این افراد اصولاً خشمگین و عصبانی میباشند و مدام به دنبال سرنخی برای ابهامات و توهمات شکاکانه خود هستند، حرف هیچ فردی را قبول ندارند و هر آنچه را که میبینند دلیلی برای اثبات شک خود میدانند.

افرادی که دچار این اختلال هستند از اطرافیان خود دلخور و عصبانی هستند و مسئولیت همه رفتارهای شکاکانه آنها نیز به عهده دیگران است و اگر نتوانند شک خود را ثابت کنند به دنبال سرنخ های جدید میگردند واضح است که این افراد میتوانند روزمره خود را بگذرانند اما کسانی که در کنار فرد مبتلا به پارانویا زندگی میکنند نمیتوانند شرایط سالم و بدون آسیبی را در کنار او بگذرانند.

رفتار افراد شکاک با همسران خود

اگر میل به ازدواج با فردی که دچار اختلال شخصیت پارانویید است دارید لازم است بدانید این افراد در هر موردی به همسران خود شک میکنند و تقریباً به هیچ روشی نمیتوان شک و سؤذن آنها را برطرف کرد.

/// شماره های تماس ///

از آنجایی که ذهن این افراد دچار توهماتی است که ساخته و پرداخته اختلال حاصل است بنابراین در واقعیت هیچ رفتاری نمیتواند شک و تردید آنها را برطرف کند.

شاید افرادی باشند که این شک و سوءظن را توجه تلقی کنند و دچار این سوءتفاهم شوند که فردی نگران آنها است و یا مایل است همه چیز را در موردشان بداند و با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و شروع یک زندگی اشتراکی تمام شک ها برطرف میشود، اما قدم اشتباه دقیقاً از همینجا شروع میشود زیرا لازم است بدانید افراد شکاک و یا دچار اختلال پارانویید دچار توهمات شکاکانه هستند و هر آنچه را که اشتباه فرض میکنند ساخته و پرداخته ذهنشان است بنابراین هیچ با هم بودن مداومی نمیتواند شک آنها را برطرف کند و یا در رفتارشان تغییری ایجاد کند.

چگونه پیش از ازدواج افراد شکاک را بشناسیم؟

واضح است یک رابطه سالم و رو به رشد که پر از انگیزه های سالم باشد را به راحتی میتوان از یک رابطه بیمارگون و آسیب رسان تشخیص داد اما از آنجایی که در بسیاری از موارد به دلیل های شخصی فردی نمیتواند و یا مایل به دیدن عیب های طرف مقابل خود نیست در طول زمان به خود و رابطه شان آسیب وارد میکند.

آیا با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد؟

اگر در شناخت از یک فرد شکاک دچار تردید هستید باید بدانید محبت، دلسوزی و توجه بدون هیچ تردیدی جنبه مثبت و رشد را در رابطه به وجود می آورند اما افراد شکاک مدام دچار درگیری، خشونت، عصبانیت، بازجویی و یا پیگیری هستند قطعاً معاشرت با چنین افرادی استرس، اضطراب و نا امنی واضحی ایجاد میکند و آرامش نسبی که در هر رابطه میتواند وجود داشته باشد را نیز از بین میبرد.

آیا اختلال پارانویید قابل درمان است؟

اختلال پارانویید مانند بیشتر اختلالات قابل درمان و نیز کنترل است و بسته به تشخیص درمانگر و درجه اختلال فرد و میزان شکاک بودن او درمانگر میتواند دارو درمانی را نیز در برخی از موارد توصیه کند.

اما نکته بسیار مهم در درمان افراد شکاک صمیمیت درمانگر با آنها است که قطعاً صمیمیت نیز میتواند شک و تردید این گروه از افراد را بیشتر کند، بنابراین بهتر است درمانگر رابطه خود را جدی تر از هر مراجع دیگری با افراد پارانویا پیش بگیرد و برای جلب اعتماد فرد پارانویید با او رابطه صمیمانه ایی برقرار نکند و صرفاً حفظ اصول درمان را پیش بگیرد تا درمان ایجاد شود.

افراد شکاک با درمان میتوانند همسران خوبی باشند

قطعاً هر اختلالی نیاز به درمان دارد و از آنجایی که انسان واضحاً نیازمند توجه، رشد و پیشرفت است بنابراین هر فردی با هر اختلالی مایل است پس از درمان در یک رابطه صمیمانه و متعهدانه قرار بگیرد.

بنابراین درمان پایه ایجاد یک رابطه محبت آمیز را به وجود می آورد و هر فردی که بتواند در درمان خود بهتر عمل کند قطعاً میتواند رفتارهای مسالمت آمیز بیشتری را تجربه کند.

افراد دچار اختلال پارانویید قطعاً پس از دوره های طولانی درمان به شخصه متوجه میزان رنج خود پیش از این میشوند و مایل هستند پس از آن در اتفاقات خوشایندی قرار بگیرند از این رو بهتر است پس از طی دوره های درمانی خودشان بهترین درمانگر خودشان باشند و بر روی شک ها و تردید های خود صحه نگذارند و با مقاومت در برابر دستورات ذهنی خود شروع به خود کنترلی و درمان هر روزه خود داشته باشند تا بتوانند در یک رابطه سالم و پایدار بمانند.

/// شماره های تماس ///

ریسک بالا در ازدواج با افراد پارانویید 

پس در جواب این سوال که آیا واقعاً با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد جواب بله است ولی پس از درمان و با در نظر گرفتن ریسک برگشت پذیری فرد به حالت قبلی.

آیا افراد شکاک خود میدانند دچار اختلال هستند؟

در بسیاری از موارد شک و تردید افراد پارانویید به دلیل سوءظن ها و موشکافی های مداوم باعث میشود در مواردی به واقعیت بپیوندد و در چنین مواردی فرد دچار اختلال خود را فاتح و کاشف بزرگترین دروغ ها میداند و همچنین باعث میشود به تردید های بیشتری در مورد اطرافیان خود بپردازد بنابراین بودن در کنار فرد شکاک آسیب های بسیار بالایی را برای اطرافیان باعث میشود اما نکته مهم در این مورد ناباوری خود فرد از اختلال است، زیرا او همه چیز را عیان و واقعی فرض میکند و تمام موارد حاشیه را میتواند در کنار یکدیگر بچیند و یک واقعیت را تشریح کند.

زمانی افراد دچار اختلال به این باور میرسند که نیازمند درمان هستند که به اطرافیان خود و نوع و روش زندگیشان توجه کنند و بخواهند در آرامش قرار بگیرند، در غیر اینصورت آنها به درمانگران خود نیز شک خواهند داشت.

ازدواج با فرد شکاک

در اینجا به سوال نخست برمیگردیم که آیا ازدواج با فرد شکاک صحیح است؟

که قطعاً جواب خیر میباشد

ازدواج با مرد شکاک یا دارای اختلال پارانویید

فرد شکاکی که نمیتواند توهمات ذهنی خود را کنترل کند و به تمام فعالیت ها و اطرافیان خود دچار تردید است بنابراین نمیتواند شرایط صحیحی از رشد، بالندگی و احساس خوشایند را نه تنها برای خود همچنین اطرافیانشان نیز ایجاد کند بنابراین اقدام به ازدواج با یک فرد شکاک باعث بروز اختلاف های مداومی میشود که قطعاً زندگی خوشایندی را در بر نمیگیرد.

اما مهم است بدانیم اگر زمانی فرد شکاک خود مایل به درمان و بهبود باشد و همچنین به این باور دست پیدا کرده باشد که دچار اختلال است و واضحاً مایل باشد به خود کمک کند میتوانیم پیش از ازدواج فرصتی را برای درمان به فرد دچار اختلال قائل شویم و با مشاوره گرفتن از یک درمانگر با مهارت و به تشخیص او این زمان را برای فرد دچار اختلال قائل شویم و تحت نظر درمانگر بتوانیم مرحله پس از درمان را نیز در کنار فرد بمانیم و یا خیر.

نکته آخر

برخی از اختلالات مانند خودشیفتگی، اختلالات نمایشی و اختلالاتی از این دست بیشترین آسیب را برای خود فرد ایجاد میکنند و فرد دچار آسیب میتواند با گذراندن دورهای درمانی احساس بهتری را تجربه کند اما برخی از اختلالات به غیر از آسیب به خود آسیب هایی را برای اطرافیان به وجود می آورد که در برخی از موارد جبران ناپذیر است.

بنابراین لازم است پیش از تصمیم به ازدواج هر فردی به شخصه و پس از آن با فرد مورد انتخاب خود دورهای مشاوره پیش از ازدواج را بگذراند و هزینه ایی را صرف شناخت خود و طرف مقابل داشته باشد تا اینکه پس از ازدواج متحمل هزینه های مالی جسمی و روحی شود.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
(2 رای)
نظرات کاربران:
مهتاب
15:06 - 20 شهریور 98
سلام من مدت 11 ساله با آقایی در ارتباطم ایشون بسیار شکاک و بد بینه نسبت به همه چیز و دائم فکر میکنه من در حال تبانی با اطرافیانم هستم برای خراب کردن ایشون.بسیار زیاد دوسش دارم و از طرفی خانوادم که فهمیدن 11 ساله با ایشون در ارتباطم دیگه بهم اجازه جدایی نمیدن و میگن به هر قیمتی باید ازدواج کنی .نمیدونم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید.
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: آیا با مرد شکاک میتوان ازدواج کرد؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی