22004925 021

اختلال دو قطبی و راه های درمان آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
اختلال دو قطبی و راه های درمان آن چیست؟

اختلال دو قطبی یا شیدایی - افسردگی نوعی بیماری روانی و وجود مشکل در طرز رفتار فرد می باشد. در این مقاله قصد داریم راه های مختلف درمان اختلاق دو قطبی را بررسی کنیم اما پیش از آنکه به راه های درمانی آن بپردازیم بهتر است یک زمینه و اطلاعات کلی در رابطه با این بیماری به دست آوریم.

اختلال دو قطبی چیست؟

همانطور که بالا نیز به آن اشاره شد اختلال دو قطبی نوعی بیماری روانی بوده و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دچار تغییرات زیادی در خلق و خوی خود می شوند. این بیماری روانی انواع مختلفی دارد که از جمله اصلی ترین و مهمترین آنها میتوان به اختلال دو قطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو اشاره کرد. مدت زمان شیدایی (ماینا) افراد نقطه تفاوت این دو نوع اختلال می باشد، در نوع یک این مدل از اختلال برای فرد وجود می آید اما در نوع دوم مدل خفیف تری که به آن نیمه شیدایی (هیپومانیا) گفته می شود برای فرد اتفاق می افتد. شروع بیماری اختلال دو قطبی اغلب با افسردگی همراه می باشد که پس از مدتی افسردگی دوره شیدایی در فرد بروز می کند.

اختلال دو قطبی بیماری مزمنی است که فرد مبتلا باید تا آخر عمر تحت نظارت باشد. با توجه به گفته سازمان ملی سلامت روان حدود 4.4 درصد از افراد بزرگسال ایالت متحده در سطح خاصی از زندگی خود دچار بیماری اختلال دو قطبی می شوند. بسامد اختلال دو قطبی در مردان و زنان تقریباً یکسان بوده و با توجه به تخمین های زده شده متوسط بروز این اختلال در سنین بیست و پنج و یا بیست و شش سالگی می باشد اما این تخمین قطعی نیست و ممکن است برخی افراد از همان دوران کودکی و یا برخی دیگر در سال های آخر عمر دچار این مشکل شوند. برای درمان اختلال دو قطبی راه های متفاوتی وجود دارد که اکنون به بررسی هرکدام از آنها می پردازیم.

درمان اختلال دو قطبی

تشخیص بیماری اختلال دو قطبی

پیش از آنکه برای درمان اختلال دو قطبی در یک فرد اقدامی انجام دهید باید میزان بیماری آن فرد را ارزیابی کنید، ارزیابی صحیح شامل موارد زیر می باشد:

معاینه فیزیولوژی

پزشکی که نزد او مراجعه می کنید امکان دارد معاینه فیزیکی و آزمایش های گوناگونی بر روی فرد انجام دهد چرا که گاهی اوقات دیده می شود مشکلات پزشکی سبب بروز اختلال دو قطبی در فرد شده است.

ارزیابی روان پزشک

گاهی ممکن است پیش از درمان اختلال دو قطبی پزشک فرد را نزد یک روان پزشک بفرستد تا با او درباره احساسات، افکار ویصحبت کند. روانپزشک یا روان شناس قبل از درمان اختلال دو قطبی باید علائم بیمار را با معیارهای این بیماری مقایسه کند که این علائم در دفترچه راهنمای تشخیص اختلالات روانی وجود دارد، این دفترچه توسط انجمن روان پزشکان آمریکا منتشر شده است.

راه های درمان اختلال دو قطبی

پزشک متخصص بهترین روش ها را برای درمان اختلال دو قطبی انجام می دهد. افرادی که دچار بیماری شدیدی هستند یک تیم قوی که شامل مددکار اجتماعی، روانشناس و روانپزشک است برای درمان اختلال دو قطبی وی شروع به کار می کنند. اگر همسر، فرزند، مادر و یا هر یک از افراد نزدیک به شما دچار این بیماری می باشند به هیچ وجه ناامید نباشید چرا که از طریق روش های درمان اختلال دو قطبی ارائه شده در موارد زیر می توانید در بهبود یافتن بیمار سهیم باشید:

1. روان درمانی توسط روان شناس

اصلی ترین و مهمترین روش درمان اختلال دو قطبی روان درمانی است. روان درمانی با سایر روش های درمانی ترکیب شده و معمولاً نتیجه خوبی نیز دارد. همانطور که گفته شد روان درمانی یک بخش اساسی برای درمان بیماری اختلال دو قطبی است که میتوان این روش از درمان را در جمع های خانوادگی، محیط های فردی و یا گروهی نیز انجام داد. روان درمانی با توجه به دلیل به وجود آمدن مشکل بیمار رویکرد های مختلفی داشته باشد. اغلب اوقات درمان های روان درمانی یا همان روان شناسی از لحاظ زمانی طولانی بوده و فرد به مرور زمان درمان می شود.

/// شماره های تماس ///

2. استفاده از دارو ها

وقتی فرد برای درمان اقدام می کند در اولین مرحله دارو هایی برای او تجویز می شود که خلق و خوی وی به حالت تعادل درآید. گاهی ممکن است فرد مجبور باشد برای همیشه از این دارو ها استفاده نماید. دارو های نام برده شده در موارد پایین از جمله دارو هایی است که برای درمان اختلال دو قطبی به کار برده می شوند:

تثبیت کننده خلق و خو

دارو های تثبیت کننده خلق و خو همانطور که از نامشان نیز پیداست دارو هایی می باشند که برای درمان اختلال دو قطبی های شدیدی که به دوره جنون یا همان هیپومنیک رسیده اند مورد استفاده قرار می گیرند. دارو های اسید والپروئیک اسید، لیتیوم (لیتوبید)، کاربامازپین و لاموتریژین از جمله دارو های تثبیت کننده می باشند.

ضد روان پرشی

اگر دارو هایی که برای درمان اختلال دو قطبی تجویز می شوند در فردی موثر نباشند پزشک دارو های ضد روان پریشی همچون اولانزاپین، آسناپین، لورازیدون، آسناپینرا تجویز می کند که بیمار یا به تنهایی از آنها استفاده کند یا به همراه سایر دارو های تجویز شده.

داروی ضد افسردگی - ضد درد

داروی Symbyax مخلوطی از داروی ضد افسردگی فلوکستین و اولانزاپین ضد روان پریشی می باشد که از جمله دارو های درمانی محسوب می شود.

دارو های ضد اضطراب

بنزودیازپین ها یا همان دارو های ضد اضطراب تاثیر زیادی برای منظم شدن خواب و از بین بردن اضطراب می گذارند که از آن ها برای مدت خاص و کوتاهی استفاده می شود.

برنامه های درمانی روزانه

پزشک ممکن است یک برنامه درمانی روزانه به فرد پیشنهاد کند تا به مرور زمان بیمار به حالت عادی خود برگردد.

درمان سوء مصرف مواد

اگر بیماری که اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارد به پزشک مراجعه کند پزشک برای او برنامه ای ارائه می دهد تا اعتیاد را ترک کرده و سپس برای درمان اختلال دو قطبی اقدام می کند.

بستری شدن

اگر فرد رفتار های غیر عادی و خطرناک از خود نشان دهد ممکن است پزشک او را بستری کند. اکثر اوقات وقتی فرد دچار افسردگی شدید می شود افکاری همچون خود کشیسبب می شود تا به خود آسیب بزنند و یا در هنگام شیدایی رفتارهایی از خود نشان می دهند که بسیار پر خطر می باشند که در این صورت پزشک اقدام به بستری کردن وی می کند تا از وارد شدن آسیب ها و ضربات احتمالی جلوگیری شود.

سایر گزینه های درمانی

سایر روش های درمان اختلال دو قطبی به میزان بیماری فرد بستگی دارد. در طول درمان از طریق تحریک مغز TDCS جریان های الکتریکی بسیار خفیفی از مغز فرد بیمار رد شده و عمدا سبب تسهیل حرکت نورونی می شوند. TDCS سبب می شود تا در شیمی مغز تغییراتی ایجاد شود که بیماری های روانی ویژه را معکوس می کند.

درمان اختلال دو قطبی در کودکان و نوجوانان

درمان اختلال دو قطبی در کودکان و نوجوانان با توجه به علائم، عوارض جانبیمتفاوت بوده و نسخه های درمانی مختلفی برای هر کدام تجویز می شود. داروهایی که برای درمان این بیماری در کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد با دارو های بزرگسالان تفاوتی ندارند اما اثر بخشی این دارو ها برای درمان اختلال دو قطبی در بزرگسالان بهتر از کودکان بوده و این دارو ها بر روی کودکان تاثیر چندانی ندارند. از آنجایی که دارو ها تاثیر چندانی بر روی کودکان ندارند میتوان گفت روان درمانی می تواند به نوجوانان و کودکان کمک کند تا بتوانند اختلال خود را مدیریت کنند، مشکلات یادگیری را از بین ببرند، مشکلات اجتماعی را بر طرف کرده و روابط درستی برقرار نمایند، مهارت های مقابله ای را یاد بگیرند، پیوند های خانوادگی را تقویت کنندموارد زیر نیز می توانند برای درمان اختلال دو قطبی تاثیر گذار باشند:

حمایت و پشتیبانی

همکاری با معلمان و کارکنان مدرسه و تشویق حمایت از سوی افراد خانواده می تواند کمک بزرگی در شناسایی خدمات و ترغیب موفقیت نماید.

تربیت روانی

تربیت روانی می تواند حاوی یادگیری علائم اختلال دو قطبی و روش تفاوت آن ها با برخورد هایی که رشد کودک، رفتار فرهنگی و وضعیت او مربوط هستند مناسب باشد.

اختلال دو قطبی چیست؟

روش های کمکی در درمان اختلال دو قطبی

علاوه بر موارد گفته شده می توانید خودتان نیز فرد را در درمان اختلال دو قطبی خود یاری کرده و موجبات بهتر شدن حال وی را فراهم نمایید:

1. گوش کردن به صحبت های بیمار

بسیاری از افراد وقتی مشکلی برای نزدیکانش پیش می آید سعی می کند راه حلی به وی نشون داده و به او بگوید که چه کاری برای حل مشکل خود انجام دهد، اما این روش همیشه جواب نداده و گاهی اوقات فقط باید شنونده باشید چرا که فرد با صحبت کردن با شما نیاز داشته و احتیاجی به نظر دادن شما ندارد. در نتیجه برای کمک کردن در فرآیند درمان اختلال دو قطبی فرد بیمار بهتر است حرف های وی را گوش داده و به او اطمینان دهید که هیچ وقت او را ترکنکرده و برایش وقت می گذارید.

2. با فرد بیمار وقت بگذرانید

برای اینکه بتوانید تاثیری در درمان اختلال دو قطبی فرد بیمار داشته باشید برای او وقت گذاشته و به همراه بیمار به مکان های تفریحی همچون سینما، پارک، کافهبروید. ممکن است فرد درخواست بیرون رفتن با شما را رد کند اما شما نا امید نشده و باز هم تلاش کنید.

منبع: mayoclinic.org

نظرات کاربران:
نصرت
پاسخ به این نظر
11:18 - 17 آبان 99

در شرف ازدواجم و من دارویی مصرف میکنم که اگر ببینه و سرچ کنه دقیقا نوشته قرص جلوگیری از جنون. میشه لطفا در اینترنت از این واژه های وحشتناک استفاده نکنید بخدا من جنون ندارم!

1 2
افزودن نظر:
captcha